Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 21 to 40 of 248

Thread: 3D Gaming

  1. #21 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Ceva probleme oftalmologice?
    Ma gandesc ca nu e chiar sanatos sa stai cu ochelarii aia pusi cateva ore pe zi. Nu e sanatos in timp, nu ca intr-o luna iti pierzi vederea.
    Cine a intalnit un articol, doua si despre acest aspect sa posteze impresii.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    MonkY, ai testat niste Blu-ray-uri pe PS3 sa ne spui cum e 3D-ul in filme?
    Din pacate nu pot sa spun cum arata BluRay-urile 3D pe PS3, pentru ca in perioada de sarbatori nu au fost de gasit. Iar cele vreo 10 BluRay-uri 3D pe care le am... sunt anaglyph (deci useless). De pe HTPC insa Avatarul arata incredibil. Parca e un pic exagerata "adancimea" in 3D cateodata, dar e clar o experienta care nu trebuie ratata. Fata de cinema detaliile sunt incomparabile (deh, la cinema nu ma pot duce sa fac o calibrare dupa sufletul meu )

  3. #23 SP
    Junior Member mone_andrei's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    IMAX 3D foloseste "shutter glasses" la ochelari (in majoritatea salilor), la fel cum foloseste si plasma de care vorbeam mai sus. Diferenta e ca acasa nu suna nimanui telefonul (cu ringtone Gutza daca se poate), nu-mi scuipa nimeni seminte in ceafa, pun pauza cand vreau, mai trag o pipa... That's the real 3D
    Fara suparare nu poti compara un film vazut la imax cu un film vazut acasa pe un monitor de 127cm. Nu este aceeasi experiente, nu se pot compara, poate daca ai avea un plasmau de 100" dar nici asa .

  4. #24 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Adica la cinema 3D-ul e mai naspa decat ca la tine acasa?!

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mone_andrei View Post
    Fara suparare nu poti compara un film vazut la imax cu un film vazut acasa pe un monitor de 127cm. Nu este aceeasi experiente, nu se pot compara, poate daca ai avea un plasmau de 100" dar nici asa .
    Intr-adevar, nu e aceeasi experienta. Nu mai simti mirosul de transpiratie al "baietilor de cartier", nu mai suna nici-un Vertu cu super ringtone Salam, nu mai aud comentarii in timpul filmului (i really hate that). In plus e nasol ca nu mai trebuie sa dai 50 RON pe niste amarat de popcorn si un suc... Si nici nu dai de ochelari care miros a formol... Deci da, nu se compara cu experienta avuta in Romania la cinematograf. Imi pare rau ca nu am fost in .uk sau .de la IMAX, sa pot face o comparatie cu ce se intampla la noi...

    Cat despre diagonala si rezolutie... totul tine de distanta optima pana le ecran. Degeaba ai 100" daca te uiti de la 1.5m la fel cum degeaba ai super vila si te uiti de la 5m la un 42". Dar presupun ca stiai asta. La fel cum sunt sigur ca stii ce "pasionant" e sa vezi un film dintr-un colt al salii (pt. ca baietii destepti rezerva locurile bune pentru cateva luni bune)... De sunet nici nu mai vorbesc...
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Adica la cinema 3D-ul e mai naspa decat ca la tine acasa?!
    Cum am spus mai sus... dupa experienta cu "cinema-ul 3D" de la noi... concluzia o tragi usor singur. In plus, poate-mi spune si mie un cinematograf unde pot sa merg sa ma joc 3D cat vreau

  6. #26 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    So, asta ar fi mica mea trecere prin 3D-ul de pe console. Nimic senzational... nimic care sa te faca sa vrei sa-ti cumperi neaparat un astfel de TV (pe care eu am pus mana datorita calitatii imaginii in 2D... 3D-ul fiind un bonus sau o asigurare pt. viitorul apropiat).

    Daca mai stiti alte jocuri cu suport 3D (repet, nu anaglyph & co.) please let me know si incerc sa fac o mica trecere in revista. Also, sunt curios de experientele voastre 3D si consolele...

    Happy 3D Gaming !
    Ma bucura parerile tale, pentru un moment cand am vazut titlul threadului mi-a fost frica ca se va elogia aici "supeeeer tehnologia" 3d... Am incercat Black Ops 3d la cineva si dupa 3 minute m-a luat cu ameteli si senzatie de voma. Nu-mi dau cu parerea cum e pe PS3, dar nu pot fi diferente majore. 3d

  7. #27 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Din pacate nu pot sa spun cum arata BluRay-urile 3D pe PS3, pentru ca in perioada de sarbatori nu au fost de gasit. Iar cele vreo 10 BluRay-uri 3D pe care le am... sunt anaglyph (deci useless). De pe HTPC insa Avatarul arata incredibil. Parca e un pic exagerata "adancimea" in 3D cateodata, dar e clar o experienta care nu trebuie ratata. Fata de cinema detaliile sunt incomparabile (deh, la cinema nu ma pot duce sa fac o calibrare dupa sufletul meu )
    La Altex Liberty gasesti Monster House Blu-ray 3D , iar de pe site-ul lor poti sa comanzi si celelalte 3 (parca) disponibile la noi:Christmas Carol,etc..

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Intr-adevar, nu e aceeasi experienta. Nu mai simti mirosul de transpiratie al "baietilor de cartier", nu mai suna nici-un Vertu cu super ringtone Salam, nu mai aud comentarii in timpul filmului (i really hate that). In plus e nasol ca nu mai trebuie sa dai 50 RON pe niste amarat de popcorn si un suc... Si nici nu dai de ochelari care miros a formol... Deci da, nu se compara cu experienta avuta in Romania la cinematograf. Imi pare rau ca nu am fost in .uk sau .de la IMAX, sa pot face o comparatie cu ce se intampla la noi...

    Cat despre diagonala si rezolutie... totul tine de distanta optima pana le ecran. Degeaba ai 100" daca te uiti de la 1.5m la fel cum degeaba ai super vila si te uiti de la 5m la un 42". Dar presupun ca stiai asta. La fel cum sunt sigur ca stii ce "pasionant" e sa vezi un film dintr-un colt al salii (pt. ca baietii destepti rezerva locurile bune pentru cateva luni bune)... De sunet nici nu mai vorbesc...

    Cum am spus mai sus... dupa experienta cu "cinema-ul 3D" de la noi... concluzia o tragi usor singur. In plus, poate-mi spune si mie un cinematograf unde pot sa merg sa ma joc 3D cat vreau
    Poate e adevarata si faza cu "transpiratia,etc" dar la cinema 3D ai si o sonorizare mult mai buna...plus ca daca stai la bloc si vrei sa creezi o atmosfera de cinema dand boxele mai tare iti deranjezi vecinii lollollol
    si la faza cu "jucatu' la cinema" chiar nu (cred) exista nicaieri in lume..de aia se cheama Cinema..doar pentru filme si ,mai nou, ptr transmisii HD live..

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Ma bucura parerile tale, pentru un moment cand am vazut titlul threadului mi-a fost frica ca se va elogia aici "supeeeer tehnologia" 3d... Am incercat Black Ops 3d la cineva si dupa 3 minute m-a luat cu ameteli si senzatie de voma. Nu-mi dau cu parerea cum e pe PS3, dar nu pot fi diferente majore. 3d
    Stii bine ca n-o sa laud niciodata ceva ce nu imi place sau care nu este ok... din pacate momentan nu am suficiente date si teste facute ca sa pot da un verdict. De aceea (pana adun suficiente "probe") am si decis sa deschid un thread, pentru a afla si parerea celorlalti.
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    La Altex Liberty gasesti Monster House Blu-ray 3D , iar de pe site-ul lor poti sa comanzi si celelalte 3 (parca) disponibile la noi:Christmas Carol,etc..
    Thx, i'll give it a try !
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Poate e adevarata si faza cu "transpiratia,etc" dar la cinema 3D ai si o sonorizare mult mai buna
    Ma indoiesc profund de sonorizarea mai buna la cinema decat acasa... plus ca la cinema sonorizarea e ok pentru doar cateva locuri centrale. Restul vor fi intotdeauna ori prea aproape de unul din canale si prea departe de celelalte
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    plus ca daca stai la bloc si vrei sa creezi o atmosfera de cinema dand boxele mai tare iti deranjezi vecinii lollollol
    Aici ai dreptate. Insa cred ca prefera sa-i deranjez eu cu un film bun decat vecinul cu manelele

  9. #29 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Stii bine ca n-o sa laud niciodata ceva ce nu imi place sau care nu este ok... din pacate momentan nu am suficiente date si teste facute ca sa pot da un verdict. De aceea (pana adun suficiente "probe") am si decis sa deschid un thread, pentru a afla si parerea celorlalti.

    Thx, i'll give it a try !

    Ma indoiesc profund de sonorizarea mai buna la cinema decat acasa... plus ca la cinema sonorizarea e ok pentru doar cateva locuri centrale. Restul vor fi intotdeauna ori prea aproape de unul din canale si prea departe de celelalte

    Aici ai dreptate. Insa cred ca prefera sa-i deranjez eu cu un film bun decat vecinul cu manelele
    Da..doar sa nu ai vecini(si deasupra si dedesubt) pensionari lol

  10. #30 SP
    Member Outblast's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Ceva probleme oftalmologice?
    Ma gandesc ca nu e chiar sanatos sa stai cu ochelarii aia pusi cateva ore pe zi. Nu e sanatos in timp, nu ca intr-o luna iti pierzi vederea.
    Cine a intalnit un articol, doua si despre acest aspect sa posteze impresii.

    "There are a lot of people walking around with very minor eye problems, for example a minor muscle imbalance, which under normal circumstances, the brain deals with naturally," says Dr Michael Rosenberg, an ophthalmology professor at Northwestern University Feinberg School of Medicine in Chicago. 3D "translates into greater mental effort, making it easier to get a headache," Rosenberg added.

    PS: sunt la munca si n-am mai avut timp sa traduc.


    Cine stie care vor fi efectele pe termen lung ... Vom trai si vom "vedea".

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai tineti minte cate mii de studii s-au facut si legat de CRT-uri ? Si uite ca dupa vreo 15 ani de folosit, inca nu am innebunit. La fel si cu GSM-urile, care distrug creierul... Acum a venit randul 3D-ului...

    P.S. Pe de alta parte, pentru cei sensibili... sa nu uitam ca si simplul 2D poate produce mari probleme. De aceea si exista atentionarile la majoritatea jocurilor, in special celor cu probleme de epilepsie...

  12. #32 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Acum depinde cat esti de sensibil... Eu am fost la imax la Avatar si n-am avut absolut nimic (desi la o anumita reclama mi-a fugit un ochi ) dar maica-mea, dupa 15 min i s-a facut rau si in drum spre baie a lesinat . Asa ca uneori nu-i de glumit.
    Si MonkY eu n-am dat niciodata de transpirati cocalari care sa vorbeasca in timpul filmului... nu stiu la ce cinematografe te duci tu, dar mai schimba-le lol. In cel mai rau caz dai de copii mici care fac galagie dar na... sunt copii. Acum depinde si la ce film te duci, doar nu vei gasi copii mici la SAW 3D lol

  13. #33 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Trebuie sa-l sustin pe Monky cu afirmatia cum ca 3d-ul la tv-urile bune depaseste cu mult experienta din cinema, aici vorbesc de cinema-urile la care am acces aici in oras nu de imax fiindca nu am avut ocazia sa pic intr-un astfel de loc.

    Am vazut live plasmele de la panasonic si sunt incredibile la 3d, in cinema se vede cu mult mai mult crosstalk / ghosting si multe efecte nu-ti sar atat de real in fata ca si pe aceste panouri , demourile de la panasonic ce ruleaza pe aceste tv-uri in showroom-uri sunt deadreptul breathtaking. Am vazut si niste samsung-uri in actiune dar nu se compara cu pany, sunt curios de noua generatie tv 3d(hx900,lx900 etc) de la sony cum se comporta.

    Monky sa-l folosesti sanatos!!

  14. #34 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    In ceea ce ma priveste vis-a-vis de gaming-ul in 3D (Samsung LE40750C) pot spune ca cel mai reusit joc 3D pana acum mi se pare Call of Duty Black Ops, jucat pe Xbox 360. Este singurul pana acum fara erori de paralaxa (= poti vedea atat obiectele din prim plan cat si cele din plan secundar sau fundal fara ca acestea sa apara usor dublate sau cumva neclare) si-mi da o senzatie de montagne russe care pe mine cel putin m-a amuzat grozav. Este realmente cu totul alta experiente decat versiunea 2D.

    Stardust HD, pe PS 3, mi se pare de asemenea foarte reusit, dar nu este genul de gameplay care sa ma prinda asa ca 3D-ul aici este doar un demo pentru prieteni, in cazul meu.
    GT5 il am dar n-am apucat sa-l incerc in 3D.

    Monky, este absolut normal ca TV sa nu recunoasca in mod automat un alt format 3D decat cel nativ, secvential, in cazul acesta fiind side-by-side. Cat despre senzatia neplacuta pe care ai avut-o, well... foarte probabil sa fie o problema cu acomodarea focalizarii "impuse" de 3D. Toti avem mici imperfectiuni de vedere, ca de pilda cazul in care unghiurile axelor de focalizare ale ochilor nu sunt egale pentru ambii ochi, subiectul tinde sa priveasca usor "dintr-o parte" sau unul dintre ochi cu o usoara miopie. In aceste cazuri, in situatii naturale, creierul compenseaza in mod automat si starea de disconfort nu se instaleaza. Cand esti insa obligat sa privesti intr-un anume fel o lunga perioada de timp, poate aparea si senzatia asta.

    In ceea ce priveste crosstalk-ul, eu cred ca este (inca) foarte usor de confundat cu erorile de paralaxa necorectate din materialele 3D, si ma refer in mod special la Blu Ray 3D. Sunt unele materiale in care ori un plan ori altul apare usor dublat. Daca ajustezi punctul de vedere al privitorului nu poti regla niciodata cu un astfel de material astfel incat sa ai toate planurile perfect clare.

    Cat despre experienta Blu Ray 3D, eu am asa:
    - Cloudy with a Chance of Meatballs;
    - Tim Burton's Alice in Wonderland;
    - IMAX Grand Canyon Adventure;
    plus alte doua bluray-uri cu documentare subacvatice pe care inca n-am ajuns sa le vad.
    (@Monky: iti stau la dispozitie sa le evaluezi, personal nu cred ca merita achizitionate toate).

    Toate ofera acea senzatie de profunzime si volum, dar nu se pot compara cu experienta IMAX sau similar pentru simplul motiv ca imaginea nu iti poate ocupa intr-o proportie foarte mare campul vizual.

    A-propos de IMAX: intr-adevar, au introdus shutter speed glasses la inceputul anilor 90 intr-o sala din Chicago si foarte probabil mai pastreaza in anumite sali astfel de ochelari, insa metoda pe care ei o aplica pe scara larga si care le-a adus succesul este metoda ochelarilor polarizati, pasivi.

  15. #35 SP
    Junior Member pifones's Avatar
    Buna,de curand am incercat experienta 3D in gaming pe un sony 60LX900....dupa ce am testat panasonic si samsung.Nici nu pot sa fac o comparatie intre ele ,pentru ca Sony este departe de concurenta.(iar la transmisia LIVE HD ...imaginea la Sony este net superioara prin claritate si culorile vii...).

  16. #36 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Da...SONY modifica culorile in timp real, intinereste pielea si corecteaza si problemele de vaz, se recomanda cumpararea a cate 2 bucati.

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by pifones View Post
    Buna,de curand am incercat experienta 3D in gaming pe un sony 60LX900....dupa ce am testat panasonic si samsung.Nici nu pot sa fac o comparatie intre ele ,pentru ca Sony este departe de concurenta.(iar la transmisia LIVE HD ...imaginea la Sony este net superioara prin claritate si culorile vii...).
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    Da...SONY modifica culorile in timp real, intinereste pielea si corecteaza si problemele de vaz, se recomanda cumpararea a cate 2 bucati.
    Aici il sustin pe muggs. Eu am testat 55NX810, 52HX900 si 52LX900. Si ca sa nu va luati dupa parerea mea, va prezint opinia "necunoscatoarei" de langa mine cu care am facut probele. Pe scurt vorbele ei au fost "Iubi, dar astea ce au, sunt defecte ?"
    Deci da, Sony este departe de concurenta... dar doar ca pret

  18. #38 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    cred ca pana la urma ramane la latitudinea fiecaruia daca prefera 3D intr-o sala de cinema cu un ecran imens sau acasa pe canapea. eu prefer clar IMAX datorita dimensiunii ecranului.

    cat priveste tehnologia 3D in consumer products, e clar ca producatorii incearca sa o impinga ca pe the next best thing, insa daca va uitati un pic la preferintele consumatorului mediu, veti vedea ca astfel de tehnologii de nisa nu sunt intotdeauna adoptate in masa. spuneam ca lumea va prefera fara ochelari pentru ca e destul de dificil pentru cineva care da 800-1000USD/EUR pe un tv bun la diagonala medie sa mai dea inca cateva sute sau chiar inca pe atat pentru ca are acasa si o nevasta plus doua bucati de copii care vor si ei sa se uite.

    din cauza asta cred ca in momentul in care vor iesi tv-uri ce vor permite 3D fara ochelari iar unghiul de vizualizare va fi cat de cat ok, atunci si numai atunci va fi adoptata de mai toata lumea. anyway, uite aici ceva interesant (mai ales display-ul de 50' de la Samsung). trendul exista si mai devreme sau mai tarziu toti vor migra catre 3D fara ochelari. de asta sunt sigur.

  19. #39 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    cele 2 documente sunt cat se poate de recente si reflecta cat de cat starea de fapt din USA, piata care da tonul sa zicem asa. interesante sunt procentele de pag 4 despre 3DTV din primul document, dar si faptul ca acestea sunt pe ultimele locuri in preferintele consumatorilor.

    am inclus si top 10 US trends pentru ca la pag 3 aveti procentele care reflecta activitatea petrecuta pe fiecare consola (ceea ce mi se pare mai important decat numarul de console vandute). X360 conduce detasat fata de PS3 (Wii fiind intre ele cu un procent important), deci din punctul asta de vedere avem deja un procent destul de mare de jucatori ACTIVI de X360 si Wii care nu vor accesa continut 3D cu consolele lor pentru ca nu este suportat de catre acestea. Daca mai luam in calcul si ideea ca nu toti posesorii de PS3 vor achizitiona un 3DTV cred ca concluzia e clara. Interesul ptr 3D in forma actuala este scazut. Nu contest efectul/tehnologia, ci doar arat faptul ca 3D-ul mai are ceva pana cand sa fie adoptat de toata lumea, iar pana atunci, sper totusi sa nu mai fie nevoie de ochelari.

    PS bineinteles, documentele mai contin si alte chestii interesante. va las sa le descoperiti singuri.
    Attached Images Attached Images nielsen-media-fact-sheet-jan-11.pdf nielsen-top-10s-2010.pdf

  20. #40 SP
    Junior Member gogutz's Avatar
    la ora asta nu cunosc vreun joc 3d nativ la ps 3 .pt a fi 3d jocul trebuie sa contina setari 3d (vezi avatar).tehnologia 3d presupune ochelari activi si nu anaglifici,aia e o porcarie nu e 3d.acum nu putem face altceva decat sa ne jucam pe pc , cu ochelari nvidia(de incercat black ops ,e super senzatie sau nfs hps) tot ce am putut face cu tv a fost doar sa joc avatar si cu iesire din calculator ,dar repet avatarul are setari pt tv 3d .daca programatorii vor scoate jocuri cu setari 3d atunci ne vom putea bucura de tehnologie

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast

Similar Threads

  1. Gaming pe Linux By BigBibi in forum Jocuri PC
    Replies: 4 Last Post: 09-07-2014, 19:05
  2. 4K Gaming By MonkY in forum Jocuri PC
    Replies: 30 Last Post: 06-06-2014, 13:33
  3. Canal TV gaming By BoDoPSX in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 26-05-2013, 12:46
  4. Gaming Headset By PERFECT ME in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 09-08-2011, 11:33
  5. Gaming Job By apbaciu in forum Console Club
    Replies: 71 Last Post: 09-06-2011, 22:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts