Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Atentie la cumparaturile in supermarketurile din Romania!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Atentie la cumparaturile in supermarketurile din Romania!

    Probabil multi v-ati lovit de aceasta problema... insa e bine de facut public si pentru cei care nu au patit-o inca. Vorbesc aici despre cumparaturile din supermarketuri... care vad ca in ultima vreme au luat-o razna rau de tot. Mai exact, pentru mine este a treia oara in nici macar 2 luni in care cumpar ceva care are un pret pe eticheta (sau la raft) dar cu totul alt pret la casa.

    Daca de multe ori nu ma stresez pentru 1-2 RON (desi cred ca de-acolo ies cei mai multi bani "negri" pentru supermarketuri), de data aceasta m-am trezit si cu pret dublu. Daca pe eticheta jocului era mare 99.99 RON, la casa m-am trezit cu 189.99 RON. Cu 50% extra pret m-am trezit ieri la un produs cosmetic (not for me, nebunaticilor)...

    Din pacate nu mai toate supermarketurile au acele zone de control, unde sa-ti poti verifica singur pretul... prin urmare, aveti grija. Daca mai aveti exemple clare, postati aici. Eu nu pot sa spun decat ca am patit-o in Auchan, Cora si Real.

    Bafta la cumparaturi! Si dati veste mai departe!

  2. #2 SP
    Junior Member Derekgl's Avatar
    Aceste lucruri se intampla in Real.....si eu am patit-o de doua ori, la produsele de larg consum, de atunci nu mai imi fac cumparaturile la Real....am optat pentru Auchan si deocamdata totul a fost ok.

  3. #3 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Tot la Real am patit si eu. Eu m-am trezit cu un pret de 3 ori mai mare decat cel de la raft. Desi m-am dus sa scanez produsul, la casa arata cu totul alt pret. Am fost la biroul de sesizari si mi-au spus ca e vina mea, ca trebuia scanat de 2 ori. La fel, am terminat cu Real-ul.

    Mi s-a intamplat chiar si ieri la Mega Image, m-am dus sa iau cate ceva micut si nu mai stiu la ce produs, insa pretul era cu 1-2 lei mai mare. Am zis sa nu fac tam-tam pentru atat.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In caz ca nu stiati, pentru ORICE diferenta de pret, intre pretul de raft/eticheta si pretul de casa, puteti suna la OPC si vor primi o amenda uriasa.
    Vor spune ca nu au avut cand sa schimbe preturile la toate, ca vine multa marfa si le pun repede la raft, dar pe noi nu ne intereseaza acest lucru. d-aia exista angajati.
    Nu va mai lasati nici pt 0.1 ron. sunt banii nostrii si nu este normal sa se intample asa.
    Sunati odata, de doua ori, isi vor lua o amenda si se vor mai potoli.

  5. #5 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Vara trecuta am patit in Real Galati. Cumparasem ulei pentru masina, pretul la raft era convenabil. Castrol 10W40 = 99 RON, la casa 169. Absolut mereu sunt atent cand le scaneaza si vad pretul de la casa. Acolo l-am lasat impreuna cu celelalte cumparaturi dupa un mic scandal (eu eram vinovat). Nu a fost nimic.

    In septembrie am trecut iar pe acolo. Alta faza dura. Cumpar un aparat pentru spalat masina cu apa sub presiune. Era o oferta, ceva cu aspirator cadou pe la 300 ron, aparat ce il vazusem in actiune si mi-a placut performanta lui. Pretul la casa nu era 299 ron, era 329 ron. Neah, am zis eu, las ca nu-i nimic, voiam neaparat jucaria. Asta pana se apuca sa-l desfaca (era sigilat atat aparatul de spalat, cat si aspiratorul, atat factory sealed cat si Real over sealed ). Platisem produsul, si in secunda urmatoare casiera si o alta angajata (supracontrol cica) pusesera "bisturiul" pe cutiile mele. Pana aici, am facut un scandal monstru, de era cat pe ce sa ne luam la bataie. Si culmea nu cu paza, care s-a retras politicos la umbra, ci cu doi maimutoi cu pedale (angajati pe acolo, unul mai sef decat altul) , ce sustineau sus si tare ca angajatii au dreptul sa faca asta. Au trecut milimetric pe langa doi pumni. Intr-un final a venit politia (deja sarisem eu calul si cred ca cineva a chemat politia). Numai bine au picat, ca eram in focuri, prinzandu-ma exact in toiul unui "war cry". Treaba s-a rezolvat in 5 minute, primind banii inapoi. Mi s-a oferit sa primesc alt produs sigilat, dar am refuzat. Dupa aproape o ora de scandal, nu mai voiam nimic de la ei. Un lucru este sigur, am acordat Real-lului un ban permanent din lista mea de shopping.

    Am mai patit chestii similare si in alte Hyper, dar totul s-a rezolvat imediat, nefiind nevoit nici macar sa explic prea multe.

    Edit: Sa nu uit, eram cu un amic. Ce-a mai mare frica a avut-o el. In caz ca eram arestat, ramanea cu masina acolo. Deja era luat bine in freza.

  6. #6 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Eu imi fac cumparaturile la Carrefour si sincer nu m-am uitat niciodata sa compar pretul de pe raft cu pretul de la casa.Multumesc MonkY,data viitoare o sa ma uit si va spun aici.

  7. #7 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Se intampla peste tot, in unele locuri mai des, in altele mai rar. Eu patesc cel mai des asta in 3g (e un mini-market, dar e foarte aproape de mine). Nu-s diferente mari, dar problema e ca sunt aproape diferente la foarte multe produse. Eu nu ma agit pt asta, dar poate ar merita o mica sesizare, mai ales ca sunt cam necioplite casierele cand le zici.

    Era o tanti in fata mea si i-a atras atentia ca produsul are alt pret la raft, iar raspunsul casierei a fost sec : va fac stornare ? Nu scuze, nu "multumim, o sa verificam", nimic. Tipic romanesc.

    CrysMM, Real evit si eu, e plin de tarani pe acolo, in Carrefour clientii sunt mult mai civilizati si casierele sunt mai dragute (si fizic si ca si comportament).

    In Real am patit o faza nasola recent, e foarte aproape de locul meu de munca si mai merg in pauza sa-mi iau mancare la pachet de acolo (au mancare gatita destul de ok, dar foarte scumpa). Si acum chiar am prins liber (inexplicabil, de obieci e plin de tarani si tigani burtosi care stau la coada si se aseaza si mananca direct acolo - scarbos). M-am pus in fata raftului cu mancare si am asteptat sa mi se ia comanda. Normal ca imediat a fost invadat standul, a venit o gramada de lume (dupa ce eu eram acolo deja) si doamnele de acolo au inceput sa-i serveasca pe ei. Am ramas un pic nedumerit, dar n-am zis nimic, m-am uitat la una care servea si am facut-o sa inteleaga ca ar trebui sa se ocupe de mine. Intre timp a mai venit un domn FOARTE tupeist, s-a bagat in fata mea, s-a uitat foarte insistent si de aproape la mancare si... supriza - a venit cineva si i-a luat LUI comanda, nu mie.

    Normal ca am bagat niste injuraturi sa auda clar tot magazinul si am iesit nervos. Am fost la un pas sa sparg tot raftul si sa iau la bataie angajatii. Pun pariu ca eu am fost privit ca un nebun, normal ca eu eram de vina, nu tarancile alea incompentente care serveau si nici domnul tupeist care s-a bagat in fata mea.

  8. #8 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Sa va povestesc o faza haioasa in legatura cu Carrefour.Acum ceva ani, cam in 2004-2005(sau chiar mai devreme, nu-mi aduc aminte exact), parintii mei au fost la cumparaturi ca in fiecare saptamana.Tata, cumparase vreo 4-5 sticle de vin, fara sa se uite ca au anii 1980~, crezand ca a luat unele mai "putin vechi".Au ajuns la casa, au pus produsele, de plata aveau cam 6-7 milioane(iarasi, sper ca nu exagerez, memoria asta ), ai mei au spus din prima ca ei cred ca vinul este de vina, ca tata nu a apucat sa se uite cat costa, domnisoara casierita a spus ca nu este nici o problema, "Asteptati putin, chem un angajat sa verifice codul"; vine un papitoi, se uita la codul de bare, il scaneaza, la care repede spune " Nu domne, e gresit pretul, 15lei per sticla".Ajung ai mei acasa, se uita mai bine la vin, si observa anii.Si asa m-am facut cu vin bun la pret de nimic.O sticla inca o mai am.Imi propun sa o beau cu prietenii dupa admiterea la facultate.

  9. #9 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Unele magazine recurg si la urmatoarea chestie:reducerea se aplica la casa...si la casa te trezesti cu ca de fapt produsul n-a fost redus...ba mai mult..este la un pret mult mai mare..Aviz celor cu Mega Image prin zona

  10. #10 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mie la Mega Image mi-au redus mereu la casa. Sau cand erau promotii de genul cumperi 2 primesti 3, tot asa, la casa s-a pus automat una cu pret 0.

    In schimb, in Real, Cora si Auchan, am avut si eu probleme. Mai ales cu impertinenta. Mi-au trecut setul de farfurii + cesti de doua ori, desi scria clar SET. Apoi a spus ca nu mai pot face nimic, ca trebuia sa o atentionez inainte sa le bata. **** it... Scandal la relatii cu clientii si am primit banii inapoi + un bon de cumparaturi pentru deranj.

    La Carrefour nu am avut probleme niciodata.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  2. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  3. Atentie la cumparaturile pe shopto.net ! By muggs in forum Console Club
    Replies: 63 Last Post: 02-11-2010, 13:51
  4. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts