Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 101 of 381 FirstFirst ... 51 91 99 100 101 102 103 111 151 201 ... LastLast
Results 2,001 to 2,020 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #2001 SP
    Junior Member nadirlaz's Avatar
    Am facut saptamana trecuta comanda de la zavvi de un joc si o pereche de casti.

    Jocul a venit luni, l-a bagat in cutia postala ( la fix o saptamana de la comanda ), dar castile inca nu au aparut... Presupun ca inca nu a ajuns. SPER! ca nu l-a pus pe cutia postala de unde ar fi putut sa-l fi luat oricine...

    Sper sa ajunga in curand .. :\

    A mai patit cineva asa? Sa faca o comanda de mai multe produse si sa intarzie cu livrarea unor produse?

  2. #2002 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Whoswho69 View Post
    Nu se-ntampla deloc asa... cum sa-ti lase coletul PE cutia postala?
    Asta e cazul tau (ca te-ai inteles cu aia de la posta). Insa in mod normal asa fac. Tu zici : "cum sa-ti lase coletul PE cutia postala?" Uite asa, foarte simplu, prietena mi-a recuperat 4 colete lasate asa - direct pe cutia postala.

  3. #2003 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Zavvi / Thehut sunt cunoscuti ca intarzie cu livrarile...care pot dura si pana la 3 saptamani. Personal am comandat pana acuma ca. 15-20 de jocuri de pe Zavvi / Thehut si au ajuns toate, chiar daca pentru unele a durat mai mult decat ma asteptam.

  4. #2004 SP
    Senior Member boga's Avatar
    RaverX, vorbeste si tu cu postasu man. Sunt sigur ca puteti ajunge la o intelegere (gen 10 lei pe luna, daca iei chestii in mod constant de pe zavvi/hut/ShopTo/Amazon). Daca nu e Signed For omu nu-i obligat sa-ti aduca la usa, cutiile postale de la blocuri sunt prea mici ca sa incapa un plic cu bule cu un joc in ele (nu mai vorbesc de editii de colectie sau alte produse mai mari), dar se gasesc solutii.

  5. #2005 SP
    Junior Member ShadE's Avatar
    Whoswho69, s-a mai discutat și are dreptate RaverX. Dacă sunt trimise ca scrisoare simplă (not signed, ce nu necesită semnătură de primire) ești la m�na poștașului. Adică ți-l poate �ndesa �n cutia poștală, ți-l poate lăsa pe cutia poștală sau poate urca să sune/ți-l �nm�neze la ușă. Orice alte situații sunt parte a �nțelegerii opționale dintre tine și el, nu o obligație a lui.

  6. #2006 SP
    Banned Drazzy's Avatar
    Quote Originally Posted by nadirlaz View Post
    Am facut saptamana trecuta comanda de la zavvi de un joc si o pereche de casti.

    Jocul a venit luni, l-a bagat in cutia postala ( la fix o saptamana de la comanda ), dar castile inca nu au aparut... Presupun ca inca nu a ajuns. SPER! ca nu l-a pus pe cutia postala de unde ar fi putut sa-l fi luat oricine...

    Sper sa ajunga in curand .. :\

    A mai patit cineva asa? Sa faca o comanda de mai multe produse si sa intarzie cu livrarea unor produse?
    Esti dăştept rau, dar nu suficient cat sa citesti un help si sa observi ca nu iti trimit electronice si carti

  7. #2007 SP
    Junior Member cornel's Avatar
    Pai si ce faci in situatia asta daca comanda iti apare ca Despatched ?

  8. #2008 SP
    Junior Member nadirlaz's Avatar
    Rahat, de unde sa stiu ca nu trimit electronice in Romania. Am dat doar sa vad in ce tari livreaza si am vazut ca era si Romania.... Nu scria nimic acolo de electronice, acum am vazut ca scrie in alta sectie.

    Puteau sa zica asta cand m-au taxat, dar au eliberat comanda si pentru casti..

    PS: Nu este nevoie de sarcasm sau insulte.


    Poate mai am o sansa sa primesc coletul totusi

    Are there any restrictions on international deliveries?

    Please note that we do not ship certain products outside the United Kingdom. These include, but are not limited to, all Games Consoles and other Electronic products. Orders received for such products that are destined for shipping outside the UK will be cancelled.
    Lower value orders may be delivered to an alternative address, however you may still be asked to provide documented verification of the billing address before we proceed with the dispatch.

  9. #2009 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by ShadE View Post
    Whoswho69, s-a mai discutat și are dreptate RaverX. Dacă sunt trimise ca scrisoare simplă (not signed, ce nu necesită semnătură de primire) ești la m�na poștașului. Adică ți-l poate �ndesa �n cutia poștală, ți-l poate lăsa pe cutia poștală sau poate urca să sune/ți-l �nm�neze la ușă. Orice alte situații sunt parte a �nțelegerii opționale dintre tine și el, nu o obligație a lui.
    Bre, voi vorbiti serios? Adica omu ala e atat de tampit/indiferent incat sa lase coletul postal unde apuca? Nu exclud, numai ca mi se pare durere enorma in fund din partea lui. Stiam ca daca la colete se trimite preaviz si coletul ori il inmaneaza destinatarului, ori il lasa la oficiul postal pentru a fi ridicat de destinatar mai tarziu.

    Sau s-a ajuns ca in cazul spagii la medici. S-au invatat si postasii sa astepte un banutz acolo, ca doar nu vrei sa-ti piarda coletul, nu?!

    Prima comanda pe care am facut-o de la shopto, am facut-o signed for (inainte sa coste 8.5 lire, eu am prins cu 4) si mi-a batut postasul la usa. Acuma tre sa-mi vina o a doua comanda si e transport normal, fara semnatura (3.5 lire). Nu o sa-mi vina preaviz in posta, cum vine la orice alt colet?

    Daca de la Shopto coletul pleaca cu statutul de simpla scrisoare, atunci e clar, schimb magazinul si gata.


    ---------- Post added 10-03-2011 at 02:17 AM ----------

    Quote Originally Posted by Drazzy View Post
    Esti dăştept rau, dar nu suficient cat sa citesti un help si sa observi ca nu iti trimit electronice si carti
    Inca unul la care s-au trezit hormonii.

  10. #2010 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    In unele cazuri iti vine in posta, in alte cazuri iti vine aviz sa te duci la posta si in alte cazuri daca nu iti incape in cutia postala il lasa pe scara sau intr-un caz fericit pe cutia de scrisori. N-am auzit sa se intample peste tot... dar in Bucuresti s-a mai intamplat la cativa. La altii l-au bagat sub presul de la usa de erau sa calce pe el cand au iesit din casa.

    Problema e ca pachetele astea vin ca scrisori si atunci fie pe postas il duce capu sa vada cat de mare e scrisoarea asa ca iti aduce avizu, fie odata ajuns cu el se gandeste ca nu face un drum inapoi asa ca incearca una din metodele imbecile de mai sus.

  11. #2011 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Inseamna ca trebuie sa stau numai pe-acasa zilele astea, combinat cu mersul la cutia postala de pe scara si la oficiul postal.

    Ultima oara cand m-am dus sa intreb de colet si le-am zis ca fusese expediat din Anglia cu 3 zile inainte, aproape ca a tipat aia la mine, "ce caut asa de devreme la Posta? Transportul de genul ala nu are cum sa ia mai putin de 7-8 zile". Trrraiasca talentul lor, dupa cateva ore imi batea postasul la usa, cu tot cu coletul din Anglia

  12. #2012 SP
    Member drac_baltat's Avatar
    eu d-aia comand mai multe chestii intr-o tura, tocmai ca sa nu le dea prin cap sa foloseasca una din metodele imbecile de mai sus

  13. #2013 SP
    Junior Member ShadE's Avatar
    Diesel, transportul ieftin (not signed) de la orice magazin depinde de poștaș. Am mai spus, se poate să ți-l aducă la ușă, se poate să-l �ndese �n cutia poștală, se poate să-l lase pe cutia poștală, se poate să-ți lase preaviz �n cutia poștală.
    �n schimb dacă optezi pt. signed for/track fie ți-l aduce la ușă fie �ți lasă preaviz �n cutia poștală. �n acest caz alte soluții nu sunt.
    Dacă nu vrei să plătești mai mult pt. a fi sigur atunci trebuie să stai cu ochii �n patru sau să te �nțelegi �n prealabil cu factorul poștal.

    drac_baltat, asta nu-ți asigură nimic. Fiecare colet este trimis individual și nu este obligatoriu să sosească �n același timp.

  14. #2014 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Quote Originally Posted by Drazzy View Post
    Esti dăştept rau, dar nu suficient cat sa citesti un help si sa observi ca nu iti trimit electronice si carti
    Eu am luat game guides de la ei fara probleme. Electronice n-am incercat.

  15. #2015 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by ShadE View Post
    Diesel, transportul ieftin (not signed) de la orice magazin depinde de poștaș.
    Nici pe departe. Transportul prin Posta Romana, atat timp cat are statut de colet postal (indiferent ca e un simplu plic), nu se lasa in spatiul public sub nici o forma. Se anunta destinatarul cu un preaviz lasat in cutia postala, destinatarul se duce cu preavizul respectiv la posta si ridica coletul. Zic asta pentru ca am mai trimis si primit pana acum destule plicuri cu jocuri, cu sau fara asigurare facuta pe valoarea continutului. Chiar si transportul de 3-5 lei a coletului obliga Posta sa execute procedura de mai sus. Am primit colete din America si Anglia (tot timpul cu cea mai ieftina varianta de transport) si tot s-a respectat procedura.

    Pe mine ma intereseaza sa aflu daca la mijloc e lenea postasului sau daca e problema cu cei din strainatate care trimit coletele astea, de Posta Romana nu e obligata sa aiba grija de colete.

    Oricum, nu exista "postasul ori iti da preaviz, ori ti-l lasa in scara blocului, totul depinde de el", ca nu o fi postasul șef de trib si isi face propriile reguli de munca.

  16. #2016 SP
    Banned Drazzy's Avatar
    Quote Originally Posted by nadirlaz View Post
    Rahat, de unde sa stiu ca nu trimit electronice in Romania. Am dat doar sa vad in ce tari livreaza si am vazut ca era si Romania.... Nu scria nimic acolo de electronice, acum am vazut ca scrie in alta sectie.
    Acolo unde scrie ca trimit in RO scrie cu rosu ca nu trimit electronice
    cu game guides e cam aceeasi chestie ca si cu killzone 3 cu controller de exemplu

    apropo de "unde vine pachetul", dupa cate stiu eu daca nu incape in posta se intoarce cu el la oficiul postal si iti lasa aviz
    p.s unora nu le este greu sa urce 1 etaj sa ti-l predea personal

  17. #2017 SP
    Junior Member ShadE's Avatar
    Diesel nu e vorba de regimul de colet și de plata unei asigurări.
    Dacă vrei exemplu de caz concret, un joc cumpărat de pe Zavvi a fost trimis ca scrisoare simplă (costul de 0.99, singurul disponibil la ei). �n acest caz chiar depinde de poștaș, cum am spus mai sus. Nu este obligat de nimeni să-ți lase preaviz sau să ți-l �nm�neze personal.

  18. #2018 SP
    Member SpeedoTuxedo's Avatar
    Desi am avut o gramada de jocuri "pierdute", tot nu pot sa cred ca postasii pot fi atat de lenesi si nesimtiti incat sa le lase PE cutia postala.

    Apropo de asta, cum pot sa contactez postasul respectiv? Am intrebat la posta si mai avea putin si imi radea in fata functionarul. De-a abia m-am mutat in zona respectiva si nu, asteptatul in fata scarii nu este o varianta.

  19. #2019 SP
    Junior Member nadirlaz's Avatar
    Am primit acum raspuns ca nu intra la "Electronice" castile ( lol, nu? ) si ca ar trebui sa le primesc. Woho!

  20. #2020 SP
    Junior Member ShadE's Avatar
    Quote Originally Posted by SpeedoTuxedo View Post
    Desi am avut o gramada de jocuri "pierdute", tot nu pot sa cred ca postasii pot fi atat de lenesi si nesimtiti incat sa le lase PE cutia postala.
    Leneși poate, nesimțiți nu cred. Nefiind obligația lor ei nu greșesc cu nimic. Nu dau 2 bani pe �scrisoarea� ta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 101 of 381 FirstFirst ... 51 91 99 100 101 102 103 111 151 201 ... LastLast

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts