Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 381 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 101 151 ... LastLast
Results 1,001 to 1,020 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #1001 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Pai dezbatem si noi o MARE aberatie ca sa vina cineva mult mai luminat ca sa ne arate drumul ...
    Adresa e unica, nu necesita traducere, cum nu iti traduci nici numele. Dezbaterea e inexistenta.
    Si de aia s-a umplut o pagina de posturi cu aceeasi discutie. Sterge-le repede ca sa faci totul inexistent
    Tu ai luminat lumea ca nu necesita traducere, eu mi-am permis sa lamuresc pe cei care au facut-o deja ca nu e nici o problema daca au "tradus" deja adresa.

    Concurezi la numar de posturi cu cineva ca altfel nu vad rostul comentariului tau...

  2. #1002 SP
    Senior Member boga's Avatar

    Talking

    Mi-a ajuns si mie Bioshock 2 Rapture azi. Desi a fost prima comanda la zavvi, cu adresa in engleza si o cifra gresita la numarul strazii, postasu Tudorel /real name / s-a descurcat. Comandat sambata, dispatch tot sambata, ajuns miercuri.

  3. #1003 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    esti din bucale?
    eu am comanda vineri..si inca nu a ajuns [in iasi]

  4. #1004 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Da, Bucuresti. Sigur iti ajunge maine sau poimaine. Vad ca baietii astia daca zic ca livreaza in 3-5 zile lucratoare chiar se tin de cuvant. In rest, foarte misto plicul cu bule. Ieftin si eficient, jocul in stare perfecta. Ar fi grozav daca le-ar urma si Amazon exemplul.

  5. #1005 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    eh chill ca e doar prima comanda

    fa mai multe comenzi si vb cu alea 3-5 zile

  6. #1006 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Sa fi prins perioadele aia cu greva Royal Mail cand iti venea din Australia mai repede decat din UK

  7. #1007 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Da, da, foarte tare Royal Mailul Nu-i pe baza de posta romana, bulgara, zimbabweeana etc., ci pe baza de posta regala

    Ce mi se pare ciudat totusi e ca tot sambata am comandat si un blu-ray de la zavvi, la interval de o ora dupa ce am comandat Bioshock. Iar filmu n-a ajuns tot ieri. E drept ca era deja dispatched jocu cand am dat io comanda la film, dar ma asteptam totusi sa ajunga impreuna.

    Oricum, acum ca m-am lamurit cu zavvi urmeaza sa-mi incerc norocul cu shopto si ebay. Amazonu mi se pare totusi ca ofera cea mai variata gama de produse si mi se pare mai sigur decat ebay, dar shipping-ul mare nu-mi lasa decat alternativa RD.

  8. #1008 SP
    Member Aliosa's Avatar
    E adevarat ca la unele oficii postale poti avea norocul sa nu platesti TVA pe colete venite din SUA?
    Ati avut experiente "pozitive" in acest sens? Ma bate un gand sa-mi achizitionez un Kindle si parca as opta pt varianta DX daca as stii ca nu platesc vama .

    In alta ordine de idei, am observat ca amazon.co.uk mi-au trimis ultimele colete cu DHL (posta germana) si nu cu Air Mail .
    O alta problema la ultimul colet a fost ca desi am comandat numai produse pe stoc, mi-au pus dispatch date 15-16 febr desi comanda a fost facuta pe 2 febr. Pe 4 le-am trimis un mail si surpriza 2 produse nu erau pe stock si din order tracking nu imi arata exact ce imi retine comanda, mi-a comunicat cel de la support ca era vorba de 2 blu-ray-uri, pt care a trebuit sa renunt.
    Destul de ciudat pt ca anterior imi trimiteau ce aveau pe stoc imediat si ce nu aveau, ulterior, in alt pachet, fara cost suplimentar.

    Acum sa revin pe plaiuri mioritice, eu am renuntat sa pun adresa de livrare din Bucuresti, pt ca aici la Posta Romana e haos mare, desi eu stau la et 1 si posta e la parter, am avut unele emotii cu niste colete si am asteptat si cate 30-45 de minute la rand, asa ca pun adresa de la parinti din PH si acolo nu am avut probleme.

  9. #1009 SP
    Member maniac360's Avatar
    Quote Originally Posted by boga View Post
    Da, da, foarte tare Royal Mailul Nu-i pe baza de posta romana, bulgara, zimbabweeana etc., ci pe baza de posta regala
    Mie mi se pare mai buna Posta Romana decat Royal Mail. Toate intarzierile pe care le-am avut s-au datorat postei din uk, niciodata celei din Romania.

    LE: Ma refer strict la comenzile cu "tracking number" si cele cu plata ramburs.

  10. #1010 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    Mie mi se pare mai buna Posta Romana decat Royal Mail. Toate intarzierile pe care le-am avut s-au datorat postei din uk, niciodata celei din Romania.

    LE: Ma refer strict la comenzile cu "tracking number" si cele cu plata ramburs.
    Io ma refeream strict la denumire. Mi se pare simpatic faptul ca britanicii au inserata treaba asta cu 'royal' aproape peste tot pentru a sublinia natura lor.. regala Cu posta din RO recunosc ca nici eu n-am avut probleme, dar nici n-am apelat prea des la serviciile sale.

    In rest, ati vazut ceva oferte bune de preorder la AVP pe vreun site din UK? Intr-o saptamana trebuie sa apara jocul si parca l-as lua.

  11. #1011 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    tocmai am experimentat si eu o "livrare rapida", ca sa-i zic asa. Luni am comandat un joc de pe Shopto si azi a ajuns

  12. #1012 SP
    Junior Member Elyahu's Avatar
    Aseara am primit sapte jocuri luate de pe ebay.uk. Au fost puse la posta in 3-4.02, au ajuns in Bucuresti, apoi le-au trimis in provincie, via Cluj!, au mai stat la posta doua zile, au emis recipisa de instiintare dar... totul e bine, au ajuns in regula, prin royal air mail, in plicuri cu bule. Nu sunt la prima achizitie de pe ebay, dar baietii au fost parolisti, nici o problema. Zicea cineva de traducerea adresei: numele strazii nu ai cum sa il traduci, e o chestie oficiala, important este codul si orasul. Pt. cei care vor doar jocuri noi, se merita amazon sau alte site-uri mentionate anterior. Pe ebay.uk gasesti in schimb jocuri pe care magazinele online nu le mai au in stoc, gen Shadow of Rome sau Sky Odissey.

  13. #1013 SP
    Senior Member boga's Avatar

    Angry

    Mi-a ajuns si mie azi a doua comanda de la zavvi, in speta un blu-ray. Comanda facuta sambata, livrata vineri, deci au respectat din nou termenu de 3-5 zile lucratoare pentru livrare.

    Problema e ca de data asta am gasit plicul desfacut, cu filmul scos din el, ambele in cutia postala. Carcasa are mici semne pe ea, dust coverul era pe jumatate rupt, deci e clar ca postasu a incercat sa bage tot pachetu in cutie, dar n-a reusit si s-a gandit sa le bage separat. Intrebarea mea e: are voie baietica asta sa deschida plicu?

    Mentionez ca e vorba de o cutie postala de bloc, de sorginte sovietica, in care plicul cu bule al celor de la zavvi, cu tot cu film in el, nu ar fi avut cum sa incapa prin spatiul ala ingust de sus.

  14. #1014 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Din cate stiu eu, au voie sa deschida plicurile venite de afara (sa ma corecteze cineva daca gresesc)

  15. #1015 SP
    Junior Member zyper16's Avatar
    eu cred ca s`ar incadra la violarea corespondetei...dar e doar o parere

  16. #1016 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    sunt dobitoci...am patit asa o data cu un joc si postasul era in concediu. normal ca ii tinea locul altul. si la fel a procedat sa poata baga in cutia de scrisori. a2a zi l-am asteptat si i-am zis ca ii rup capu daca mai face asa. era greu sa sune la interfon sa coboare cineva?

  17. #1017 SP
    Junior Member zyper16's Avatar
    macar la tine se livreaza....la mine cand este postasul in concediu gasesc 5-10 plicuri cu alte adrese lasate la misto pe cutiile postale

  18. #1018 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    sunt dobitoci...am patit asa o data cu un joc si postasul era in concediu. normal ca ii tinea locul altul. si la fel a procedat sa poata baga in cutia de scrisori. a2a zi l-am asteptat si i-am zis ca ii rup capu daca mai face asa. era greu sa sune la interfon sa coboare cineva?
    Mda, e clar, o sa-ti urmez sfatu BoDo. Io il inteleg ca nu e obligat sa-mi aduca plicul la usa, dar nici sa sune la interfon sa dau io o fuga pana jos nu-i greu.

  19. #1019 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by zyper16 View Post
    macar la tine se livreaza....la mine cand este postasul in concediu gasesc 5-10 plicuri cu alte adrese lasate la misto pe cutiile postale
    nu stiu cum sa iti zic man, dar la mine ma stie tot oficiul postal pana la diriginta. cu fiecare in parte a trebuit sa ma comport de sus ca sa inteleaga ce e respectul fata de client si cum ar trebui sa procedeze ( sunt 2 ture la oficiu a cate 9 lucratori pe tura). eu de obicei sunt calm si bun. dar cand ma calca pe batatura si mai ales pe banii mei mor cu ei de gat

    la postas va dau un sfat. mai cinstiti-l si voi si explicati-i ce si cum cu astea de afara. ca se sparg sunt fragile sa va sune la interfon si coborati voi sau daca nu poate sa faca aviz sa mergeti voi dupa ele. cel putin la mine functioneaza perfect (e adevarat ca eu am si f multe zilnic)

  20. #1020 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...cum schimb cantitatea pe shopto? Vreau să cumpăr pentru cineva două UFC-uri și nu pot modifica. Trebuie să dau două comenzi?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 381 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 101 151 ... LastLast

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts