Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 381 1 2 3 11 51 101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    Ghidul cumparatorului consolist

    Avand in vedere ca piata romaneasca e fie saraca, fie nu beneficiaza de prea multe promotii cat sa ne satisfaca atunci cand vrem sa facem cosul plin sau sa cumparam jocuri ceva mai vechi, voi pune aici cu o mica descriere pentru fiecare, site-urile straine care trimit jocuri si in coltul nostru loc de lume, fiecare cu un mic feedback, parere personala.


    The Hut.com: Cheap DVDs, Games, Books & Memory at great prices - FREE Delivery

    thehut.com

    Locatie: UK
    Preturi: Mai mult decat decente si majoritatea jocurilor la reducere
    Transport - 1 Lira/joc
    Durata - 4-7 zile - au mai fost cazuri de intarzieri la produse vechi care probabil se aflau in alt depozit
    Parere personala: sursa principala cand vine vorba de un joc vechi pe care nu l-am cumparat la vremea lui
    Mare minus: stoc relativ limitat, este un site care nu se axeaza in principal pe gaming

    UK Online Video Games And Consoles Video Games + Free Delivery in Uk orders before 5.30pm dispatched same day - ShopTo.Net

    shopto.net

    Locatie: UK
    Preturi: Preturi mai mici decat din magazin (chiar si fata de magazinele 'stradale' din UK)
    Transport - 3 Lira/joc
    Durata - 7-14 zile
    Parere personala: stoc foarte mare de jocuri si nu numai, insa personal il folosesc ca alternativa la thehut.com
    Mare minus: probleme cu cardurile romanesti cand vine vorba de preorder (de obicei daca faci preorder cei de acolo intampina probleme in a retrage banii de pe card -> nu-ti trimit jocul si banca ii tine blocati o luna de zile)

    Buy music, DVDs, games and books online with free delivery - zavvi UK

    zavvi.co.uk

    Locatie
    : UK
    Preturi: Preturi decente si reduceri
    Transport - ???
    Durata - ???
    Parere personala: stocul este destul de limitat la fel ca la thehut.com, nu l-am folosit inca personal
    Mare minus: ???


    UPDATE (23.12.2013): Cum sa cumparati de pe Zavvi platind doar 1 lira pe comanda:

    Quote Originally Posted by ReNeGaDe124 View Post
    1) Accesati siteul normal si introduceti in cos produsele dorite.
    2) Apasati pe View Basket daca doriti sa introduceti un cod de reducere sau sa aplicati Rewardz points.
    3) Accesati Checkout-ul folosind linkul urmator: Select Payment Method | Zavvi.com

    Veti vedea ca atunci cand ajungeti la sectiunea Delivery Option poate fi ales doar International Standard Delivery £0.99


    Insa, daca aveti de gand sa cumparati produse in valoare mai mare de 75 lire puteti renunta la metoda de mai sus si sa comandati normal, transportul fiind gratuit in acest caz.



    Buy Video Games for Consoles and PC - From Japan, Korea and other Regions! - Play-Asia.com

    play-asia.com

    Locatie: HK
    Preturi: Preturi mici fata de UK (datorita cursului scazut al dolarului)
    Transport - 3.5 USD/joc
    Durata - 5-10 zile
    Parere personala: stoc foarte mare de jocuri si action figures, insa sunt mai multe minusuri de care voi scrie mai jos
    Mare minus: fiind dinafara UE, coletul nu vine acasa si trebuie sa te duci la posta sa-l ridici, coletul nu trebuie sa depaseasca 65E altfel trebuie sa ai pile sau sa platesti taxa vamala, majoritatea jocurilor au carcasa in japoneza (special pentru cei care tin la colectia lor)

    Welcome to Video Games Plus Online

    videogameplus.ca

    Locatie: Canada
    Preturi: Preturi mici fata de UK (datorita cursului scazut al dolarului)
    Transport - ???
    Durata - ???
    Parere personala: personal nu l-am folosit inca datorita faptului ca nu gasesc jocuri de Xbox 360 Region Free
    Mare minus: fiind dinafara UE, coletul nu vine acasa si trebuie sa te duci la posta sa-l ridici, coletul nu trebuie sa depaseasca 65E altfel trebuie sa ai pile sau sa platesti taxa vamala

    DVD Crave - DVD, HD-DVD, Blu-ray, PS3, PS2, PSP, XBOX, XBOX 360, Nintendo, Gamecube, DS, Wii, PAL, Best Price, Australia

    dvdcrave.com

    Locatie: Australia
    Preturi: Preturi mici fata de UK (datorita cursului scazut al dolarului australian)
    Transport - 4.20 AUD
    Durata - 10-14 zile
    Parere personala: avand un stoc foarte mare, preturi mici cat si faptul ca folosesc sistemul PAL la fel ca si Europenii, dvdcrave.com este site-ul la care apelez cu incredere atunci cand fac pre-order la o editie limitata. Au cel mai bun, prietenos, promt si comunicativ Customer Service din toate cele enumerate mai sus
    Mare minus: unele jocuri au release date mai intarziat decat US sau Europa, deci nu de multe ori putem cumpara jocurile mai tarziu decat pe alte site-uri


    Astept de la voi pareri legate de fiecare site, cat si reply-uri de fiecare data cand apare o promotie pe unul din aceste site-uri
    Attached Images Attached Images gamers_guide.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Super ghid!

    Sa nu-l uitam insa pe Robert Dinu care a si anuntat dealtfel un discount foarte frumos pentru membrii ConsoleGames.ro. El poate comanda de la orice shop din uk si trimite in Romania, la niste preturi superbe. Momentan este in vacanta, insa cum se intoarce, va garantez ca va fi super busy aria sa (keep an eye on Publicitate).

    Also, sa nu-l trecem cu vederea pe Webpredator care a dovedit ca poate aduce jocuri mai repede decat o pot face firma mari de la noi, si mai ieftin. Si el a anuntat discounturi pentru gamerii de pe ConsoleGames.ro. Ii puteti deja vizita threadul de vanzari aici: http://www.consolegames.ro/forum/f41...-si-originale/.

    Si nu in ultimul rand, sa nu uitam www.ebay.co.uk sau ebay-urile din alte zone (ebay.com, ebay.de, ebay.fr, etc) unde putem avea sanse mari sa gasim produse la super preturi. Iar in ziua de azi, cum PayPal accepta si Romania, nimic mai simplu.

    Bafta la cumparaturi!

  3. #3 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    corectie la thehut: transportul este 1.59 lire acum

    cheers

  4. #4 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Multumesc frumos pentru mentionarea in ghid

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Merci Khan!, tocmai am dat comandă la Soulcalibur IV (X360). Sper să am noroc cu ei...(că deja m-am săturat).

  6. #6 SP
    Member alalalt's Avatar
    Foarte bun ghidul. Multumesc Khan si Monky

    Edit: Cat dureaza (aproximativ) transportul de pe ebay.co.uk si care este pretul?

  7. #7 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Transportul depinde de metoda prin care iti trimite pachetul. Pretul este de obicei la jocuri in jur de 4-5 lire. Si aici depinde de fiecare. La Test Drive Unlimited am vazut 9 lire transport in Romania iar la Gears of War am vazut si 3.2 lire.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Grija mare cu transporturi d-astea la preturi minune de pe ebay.co.uk, gen 2-3 lire. Pt. ca e cheapest pachet posibil (ca si la play-asia). Adica nu are asigurare, nu este signed for... cu alte cuvinte daca dispare pe drum, n-aveti nici un fel de sansa de a recupera produsul. Tot ce puteti face este sa va luati banii inapoi de la PayPal, daca demonstrati ca nu a ajuns nimic (ceea ce e aproape imposibil fara un AWB).

  9. #9 SP
    Member zNowkid's Avatar
    vad ca tot nu s-a raspuns.in cat timp ajunge o comanda dupa ebay?
    link licitatie

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by zNowkid View Post
    vad ca tot nu s-a raspuns.in cat timp ajunge o comanda dupa ebay?
    link licitatie
    In mod normal, 7-10 zile. Daca ai noroc, poate face si 3-4 zile. Daca nu ai noroc si prinde weekend-uri, postasi lenesi, etc... 14-20 zile. Deja de la 20 de zile in sus, daca nu ai asigurare pe pachet, poti sa-ti iei cam la revedere...

    P.S. Si tocmai am zis mai sus, sa nu va aruncati la licitatii d-astea bizare, cu 1.99 lire pachetul. Scrie foarte mare jos
    Postal insurance
    Not offered
    Now you can only pray. Problema nu e atat increderea in sellerul din UK, cat in Posta Romana, unde cred ca 75% din pachetele fara asigurare dispar...

  11. #11 SP
    Member zNowkid's Avatar
    pachetul a fost trimis pe 22 august.sper sa nu fie vreo problema.the first time cand cumpar dupa ebay .

  12. #12 SP
    Member Wargasm's Avatar
    ACHTUNG!

    Shopto, Thehut, Sendit etc au reduceri masive la jocuri. Reducerile de septembrie, cand trebuie sa ruleze banii ca sa poata achizitiona viitoarele titluri.
    Ca exemplu, Dark Sector 360 e la 14 lire.

    Update:
    Am luat Dark Sector si Top Spin 2 de 360 chiar ACU

  13. #13 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Super ghid !

    Sa nu-l uitam insa pe Robert Dinu care a si anuntat dealtfel un discount foarte frumos pentru membrii ConsoleGames.ro. El poate comanda de la orice shop din uk si trimite in Romania, la niste preturi superbe. Momentan este in vacanta, insa cum se intoarce, va garantez ca va fi super busy aria sa (keep an eye on Publicitate)....Bafta la cumparaturi !
    Salutare, am revenit din concediu si cum a spus si Monky discount-ul este ON si pot aduce de pe orice site din UK cat si din afara UK dar care sa trimita in UK de unde eu le trimit catre Ro din 2 in 2 saptamani , dupa cum i-am obisnuit pe Userii Console Games ma tin de treaba si sunt disponibil pt orice sugestii si intrebari.
    Pentru mai multe detalii va rog accesati Threadul meu deschis la Sectiunea Publicitate

    http://www.consolegames.ro/forum/f41...-10ron-produs/

  14. #14 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Super ghid !

    Also, sa nu-l trecem cu vederea pe Webpredator care a dovedit ca poate aduce jocuri mai repede decat o pot face firma mari de la noi, si mai ieftin. Si el a anuntat discounturi pentru gamerii de pe ConsoleGames.ro. Ii puteti deja vizita threadul de vanzari aici: http://www.consolegames.ro/forum/f41...ate-originale/

    Bafta la cumparaturi !
    Daca tot s-au inscris toti aici , la ghid....
    Sa nu ma uitati si pe mine !

    Tocmai ce am activat (ieri) "discounturile" speciale pentru aceasta comunitate frumoasa de consolisti si nu numai

    You know where to find me ! => LINK-LINK !

  15. #15 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Careva dintre voi a vazut sau aduce capac de Core/Arcade? Cel ce sta in locul HDD-ului.
    Attached Images Attached Images xbox360_core_system_m.jpg

  16. #16 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Vorbeste cu Darkie. Are Arcade dar si-a cumparat HDD so are acel capacel pe acasa

  17. #17 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Merci. Te pupa tata

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    ti-l dadeam eu pe-al meu daca vedeam post-ul mai devreme

  19. #19 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Pai il mai ai?
    Ca n-am apucat sa vorbesc cu Dark.

  20. #20 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    videogamesplus.ca, am cumparat de la ei, livrarea in 2 saptamani a sosit si au si ei segment la xbox360 de region free.
    pe thehut.com comand des dar am si luat o teapa de la ei venind discul neprotejat si cu carcasa crapata.
    shopto.net are oferte bune, uneori mai mari ca in alte parti, alteori mai mici.
    recomandare : inainte sa cumparati jocul dorit, verificati in mai multe parti preturile, in rest sunt suficienti de seriosi cat sa nu apara probleme.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 381 1 2 3 11 51 101 ... LastLast

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts