Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: 1080i VS 720p

  1. #1 SP
    Member slabunator's Avatar

    1080i VS 720p

    Nu sunt prea tare in ale tehnicii si as vrea sa stiu parerile voastre insotite de argumente pro si contra pe tema formatelor suportate de televizoarele HD ready.care e cel mai bun? eventual cu o explicatie mai indetaliata a ce inseamna "p" si "i".
    din cate am inteles pana acum, pe 720p se vede mai bine dar rezolutia e mai mica, iar pe 1080i se vede ceva mai "prost"( eu n-am prea observat sincer) dar e o rezolutie mai mare.
    o explicatie mai indetaliu pt ce e rezolutia ar fii de asemenea bine primita.


    multumesc

  2. #2 SP
    Max
    Member Max's Avatar
    P= Progressive, I= Interlaced


  3. #3 SP
    Member slabunator's Avatar
    Quote Originally Posted by Max View Post
    P= Progressive, I= Interlaced

    YouTube - 720p vs 1080i HD Explained
    foarte bine explicat, multumesc

    mai am o singura intrebare. rezolutiile i sunt mai daunatoare ochilor decat cele p ?

  4. #4 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    nu , singurul lucru e ca se vede mai "prost" decat cele progresive

  5. #5 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by aallex View Post
    Nu sunt prea tare in ale tehnicii si as vrea sa stiu parerile voastre insotite de argumente pro si contra pe tema formatelor suportate de televizoarele HD ready.care e cel mai bun? eventual cu o explicatie mai indetaliata a ce inseamna "p" si "i".
    din cate am inteles pana acum, pe 720p se vede mai bine dar rezolutia e mai mica, iar pe 1080i se vede ceva mai "prost"( eu n-am prea observat sincer) dar e o rezolutie mai mare.
    o explicatie mai indetaliu pt ce e rezolutia ar fii de asemenea bine primita.


    multumesc

    eu stiam ca pe 1080i e mai bine. am facut acuma schimbarea pe 720p si chiar se cunoaste diferenta. inainte se vedea un pic in ceata...foarte misto explicat in clip

  6. #6 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    da 720 p pe un tv de 32 inch e o imagine la fel de calitativa in comparatie cu 1680x1050 pe un monitor de 20 wide ?
    Ma refer strict la calitatea imaginii.

  7. #7 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    pai 720p este egal cu o rezolutie 1280x720 , deci este o calitate inferioara fata de 1680x1050

  8. #8 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    pai 720p este egal cu o rezolutie 1280x720 , deci este o calitate inferioara fata de 1680x1050
    uita-te in clip ca explica foarte bine. Tehnologia progressive de la 720p prezinta imaginea reala pe cand Interlace de la 1080i prezinta imaginea jumatate reala jumatate virtuala. In concluzie 720p e mai buna. Intradevar la 1080i ai rezolutie mai mare dar apare acel blur.

    Quote Originally Posted by Pisboy View Post
    da 720 p pe un tv de 32 inch e o imagine la fel de calitativa in comparatie cu 1680x1050 pe un monitor de 20 wide ?
    Ma refer strict la calitatea imaginii.
    pai nu e logic ca o imagine cu o rezolutie mai mica pe un display mai mare se vede mai prost decat cu o rez mai mare pe un monitor mai mic ??

  9. #9 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    eu inteleg asta numai ca i-am raspuns la intrebarea lui pisboy

  10. #10 SP
    Member kane86's Avatar
    ok

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. COD: Ghost va avea o rezolutie nativa de 720p pe X1 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 14-11-2013, 14:41
  2. PS3 1080i/p game list By Striker09 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 19-06-2013, 10:49
  3. 1080i vs 1080p By G3ox in forum Hardware
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2009, 00:49

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts