Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 81 to 96 of 96

Thread: A luat-o razna RDS-ul?

  1. #81 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Am facut 10 teste nu unu si pe 10 servere diferite.

    ---------- Post added 25-11-2013 at 14:46 ----------

    Si btw asta e CEL MAI BUN SITE pt. testari: TestMy.net Broadband Internet Speed Test nu Speedtest.net by Ookla - The Global Broadband Speed Test care e o varza totala si da informatii eronate.

  2. #82 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Si btw asta e CEL MAI BUN SITE pt. testari: TestMy.net Broadband Internet Speed Test nu Speedtest.net by Ookla - The Global Broadband Speed Test care e o varza totala si da informatii eronate.
    TestMy.net o fi bun... dar doar pentru americani. Sau pentru tine, daca vrei sa testezi conexiunea cu servere din US. Din fericire, marea majoritate avem nevoie de metropolitan si UE. Asta pentru ca oricum mai toate serverele tari din US au CDN-uri sau mirror-uri in UE, deci e cam irelevanta o conexiune directa din RO cu un server din US.

  3. #83 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Pe TestMy.net poti schimba serverul (este acolo sus in dreapta):

    (am facut print dar nu ma alsa sa uploadez imi scrie file size 0)



    am pus-o acolo.

  4. #84 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, vad ca au adaugat si Amsterdam. Pana acum aveau doar US si Asia. Ia sa vedem daca e peering via Amsterdam...
    Well, rezultatele mai jos. Concluzia o poti trage singur.
    Attached Images Attached Images 2013-11-25_160312.png 2013-11-25_160340.png

  5. #85 SP
    Manager paul's Avatar
    Am testat si nu sunt probleme.

    Oare nu e din cauza ca se lucreaza prin oras la cabluri sa le bage sub pamant ? Parca si prin zona ta lucreaza.

  6. #86 SP
    Member mafiozzoxp's Avatar
    Eu am ceva probleme cu RDS-ul. De 1 luna tot pica netul,ghiolbaneste si imi da peste cap routerul. Am zis ca era primul router busit (un dlink dir 615) dar si cu routerul nou imi pica netu si mi-l blocheaza de tre sa astept 1 ora sa isi revina. E al 4 lea router care pateste ceva de genu si chiar nu cred ca sunt ele defecte, avand in vedere ca la un prieten care nu are internet de la RDS au mers non-stop 2 sapt fara probleme. Ce e de facut? Sa ii sun si sa ii frec?

  7. #87 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    dar..pana acum de ce nu ai sunat sa le explici frumos / faci scandal?

  8. #88 SP
    Member mafiozzoxp's Avatar
    A fost sesiunea si nu prea mi-a pasat, dar ma pun pe scandal maine. Ma astept oricum la raspunsuri de gen "daca va merge internetul fara probleme cu cablul direct in pc nu e problema voastra". Pana acum cand am avut probleme cu astia si nu vroiau sa rezolve si ziceam ca ma duc la alta firma de net se teleportau la usa... da ma intreb ce dracu se intampla de omoara router-ul.

  9. #89 SP
    Member Buyk's Avatar
    Nu le spune ca ai router, caci o sa îți spună:
    clar e din vina lui.

  10. #90 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    In mod normal astia daca primesc o reclamatie ca nu merge net-ul nu trimit o echipa care in aceeasi, sau a doua zi, vine la tine acasa sa vada exact care-i problema? La UPC cel putin asa mi s-a intamplat de cateva ori cand am avut probleme, mi-a trimis pe cineva.

  11. #91 SP
    Member Buyk's Avatar
    Întâi iti ofera asistenta telefonică cel puțin asa s-a întâmplat la mine, prima întrebare care mi-a adresat-o a fost : ai router? Si am răspuns categoric ca NU si apoi m-a pus sa fac inca o data setarile pe direct cu user si parola "desi facusem asta o data înainte sa ii sun", problema a persistat, iar dupa aceea a trimis o echipa sa se uite la caseta de pe casa scării. Am ieșit la ei și m-am ținut de ei pana a mers.

  12. #92 SP
    Member mafiozzoxp's Avatar
    Pai ultima oara nu am mentionat nimic de router, mi-a zis clar, observ ca aveti un router, este de la noi? Nu. Atunci o sa va rog sa va conectati cu cablul direct in calculator. Merge? Bineinteles ca nu merge. Aparent este e mica defectiune va sunam noi pe nr de Digi cand se rezolva (nici nu stiu pe unde zace telefonu ala).

  13. #93 SP
    Member zempty's Avatar
    Speedtest.net by Ookla - My Results
    Speedtest.net by Ookla - My Results
    Speedtest.net by Ookla - My Results


    Totul pare ok , platesc 70 de lei , pentru un fiberlink + catv + fix digi + router zte , vi se pare mai ok oferta de la upc ?

  14. #94 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ar trebui sa ai Gigabit la banii aceia. Mi se pare cam mare timpul de raspuns (15ms). Esti pe wireless?

  15. #95 SP
    Member zempty's Avatar
    Nu cred ca merge la viteza optima din cauza pcului meu , am o placa de retea onboard nvidia nforce 10/100/1000 si nu sunt pe wireless ma gandesc ca merge asa si din cauza routerului ...

  16. #96 SP
    Admin MonkY's Avatar
    zempty: nForce-ul e arhicunoscut cu probleme... Daca mai ai un slot liber, iti recomand sa pui o placa de retea Intel:
    Placa de retea INTEL PRO/1000 CT 10/100/1000Base-T, Bulk, Ethernet - eMAG.ro - daca ai PCI Express liber.
    Placa de retea Intel PRO/1000 T, low profile, PWLA8391GTL - eMAG.ro - daca ai liber un slot PCI.

    Poti testa foarte usor daca e routerul de vina. Fie setezi IP-ul PC-ului in DMZ, fie conectezi direct PC-ul la internet (fara router). Daca asa merge bine, e vina routerului. Daca merge la fel... nu e routerul (sau nu doar el). Bafta!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5

Similar Threads

  1. Televiziunea HD de la RDS By MonkY in forum HiFi
    Replies: 45 Last Post: 27-10-2015, 22:44
  2. Nu booteaza - O iau razna By zinodaur in forum Hardware
    Replies: 27 Last Post: 14-09-2012, 20:04
  3. Am facut o prostie ca mi-am luat PSP GO?:-S By alin18 in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 5 Last Post: 06-09-2011, 10:55
  4. EndWar merita luat ? By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 22 Last Post: 26-02-2009, 14:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts