Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 31 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 ... LastLast
Results 401 to 420 of 610

Thread: Console Games - Donatii

  1. #401 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    O alta solutie ar fi sa introduceti mai multe reclame pe seit(cum sunt si pe celalalt CG),stiu ca pe unii useri poate iar deranja lucrul asta,insa eu unul prefer sa am seitul in continuare chiar si cu reclame dinalea mai abuzive decat sa nu mai fie deloc.Iar chestia cu gold,silver,premium,etc. nu stiu cat succes ar avea...pe mine unu nu ma intereseaza asa ceva.

  2. #402 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Pe un alt forum am gasit o chestie destul de interesanta. Userii normal au INBOXul redus la 30 de mesaje (inbox+sentbox), dar pentru 10 dolari pe an se mareste capacitatea la 500 de mesaje. Si asta mi se pare o chestie destul de isteata!

  3. #403 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Pe un alt forum am gasit o chestie destul de interesanta. Userii normal au INBOXul redus la 30 de mesaje (inbox+sentbox), dar pentru 10 dolari pe an se mareste capacitatea la 500 de mesaje. Si asta mi se pare o chestie destul de isteata!
    Beton ideea, asa ceva chiar imi doresc (limita marita de mesaje) si nici n-am trecut-o in lista.

  4. #404 SP
    Member Cata96's Avatar
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    LE: O ultima idee care poate e imposibil de pus in aplicare. Un contract cu o revista de gaming in asa fel incat membrii premium pe CG sa o poata vizualiza(doar pe site, fara download, eventual pt. CA Costul sa fie mic sa fie pe site doar numarul curent ) si normal, asta in conditiile in care nu se pierde mult din taxa de pe CG.
    +1 Pt revista
    Ar fi o idee buna sa se faca asa ceva si sa se implementeze un sistem de subscription prin care userii care s-au abonat la acesta sa primeasca un mail cu 1 zi inainte de lansarea urmatorului numar
    Si desigur pretul Revistei sa fie mai mic deoarece nu sunt costurile de tipatire,etc.

  5. #405 SP
    is the man! trickz's Avatar
    O revista costa imens in orice varianta ar fi. Chit ca nu exista in format fizic, pentru o munca de calitate ai nevoie de redactori, graficieni si mult, mult timp. Am trecut prin doua astfel de tentative, ambele murind, pt ca se bazau pe munca gratuita, care nu are cum sa respecte un deadline.

  6. #406 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    O revista costa imens in orice varianta ar fi. Chit ca nu exista in format fizic, pentru o munca de calitate ai nevoie de redactori, graficieni si mult, mult timp. Am trecut prin doua astfel de tentative, ambele murind, pt ca se bazau pe munca gratuita, care nu are cum sa respecte un deadline.
    Corect. Nu se poate respecta un deadline si nici nu prea poti impune niste standarde de calitate pt fiecare. Am lucrat si eu ca redactor la o revista mai demult si stiu cum e, din exterior totul pare simplu : 2-3 oameni scriu in cateva ore niste articole, unul le aranjeaza in pagina si gata. Nu e deloc asa, ca sa scrii un articol ca lumea ai nevoie de timp. Apoi articolul ala trebuie corectat si pus in pagina. In plus cand scrii un articol trebuie sa respecti niste reguli : ti se cere un anumit numar de cuvinte, un anumit numar de poze, etc.

    Insa problema e alta : revistele nu mai au trecere la public. Pana si revistele cu greutate de la noi se confrunta cu probleme uriase, plus ca multe au inchis deja "taraba". Eu cred ca trebuie ca adminii sa se concentreze pe forum si pe site, nu sa se bage in alte chestii. Parerea mea.

  7. #407 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Cred ca am scoate niste $$ cu un garage sale, la modul cel mai clasic: strangem ce jocuri putem da fiecare si ne asezam la romana sau la universitate. Nu stiu aspectele legale.. Dar sunt sigur ca am scapa in cateva ore de toate jocurile.

  8. #408 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Cred ca am scoate niste $$ cu un garage sale, la modul cel mai clasic: strangem ce jocuri putem da fiecare si ne asezam la romana sau la universitate. Nu stiu aspectele legale.. Dar sunt sigur ca am scapa in cateva ore de toate jocurile.
    Buna idee, eu ma bag.

  9. #409 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Mi se pare ca ati inteles gresit ideea cu revista. Daca nu, greseala mea.
    Eu nu ziceam sa fie o revista noua ci una existenta deja, una externa de preferinta care sa fie prezenta pe site pentru vizualizare pt. toti membrii premium. Tipii care fac revista sa ia 1-2$ pt. fiecare user care vede revista si cand trece luna sa fie inlocuita cu numarul urmator tot pt. a nu creste costurile. Practic CG sa "inchirieze" in fiecare luna/saptamana numarul curent.
    Practic CG sa fie un "Vanzator digital" al revistei .
    Imi dau seama ca e ceva greu de realizat dar ar fi fain sa devina tot mai mare CG si poate chiar sa produca niste bani pt. cei care se ocupa de el.

  10. #410 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...va dau eu tot reviste.

  11. #411 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Pe aceeasi tema cu restrictia inboxului. Se pot limita si drepturile de a uploada poze in aria de publicitate etc. La fel si cu avatarul.

  12. #412 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Pe aceeasi tema cu restrictia inboxului. Se pot limita si drepturile de a uploada poze in aria de publicitate etc. La fel si cu avatarul.
    Eu n-as merge pe restrictionare (am mai zis asta), ci pe ceva in PLUS pt membrii care platesc. Cu alte cuvinte : daca ai acum limita de 1000 mesaje in PM nu ar trebui limitat la 500 (zic un numar) mesajele pt userii normali, ci marita limita la 1500-2000-... pt membrii care platesc.

  13. #413 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Ok reformulez....userii normali pot posta max. 5 poze cu limita de 2 mega pe un thread! Userii premium...numar nelimitat de poze fara limita la dimensiune (ca ma omoara sa-mi redimensionez mereu pozele...tot vine un lot nou acum de la RD )

  14. #414 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Cel mai simplu ar fi sa impartim suma de care avem nevoie pentru hosting la 60-75% din userii de pe forum. Am spus 60-75% pentru ca banuiesc ca nu toti or sa vrea sa cotizeze. Ce se va strange peste, se va duce pentru hosting-ul necesar anului viitor din partea userilor cotizanti.

  15. #415 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Scuze daca s-a mai sugerat pana acum, dar nu ar merge o taxa pentru toti cei care vor sa aiba acces la zona Bazar? Zic de Bazar pentru ca e sectiunea care ajuta direct userii sa schimbe marfa, sa faca bani. La orice alta sectiune castigul userilor e unul indirect (ca sunt tinuti la curent cu stirile, noutatile despre lansari etc.), insa daca nu ar fi Bazarul, care sa aduca impreuna vanzatorii, cumparatorii si traderii, nu ar fi atat de usor sa afle atata lume ca vinzi jocul cutare, cauti jocul cutare.

    Tinand cont ca tare multa lume intra la sectiunea respectiva, taxa ar putea fi mai mica, insa va fi compensata prin numarul mare de platitori. Un 5 oiro pe trimestru? Mai ales ca acum exista si acel sistem de Feedback Score care face totul mai "profi".

    In ceea ce priveste intrarea in aceasta faza, a membershipului platit, e absolut firesc, mai ales cand platforma asta tine o comunitate chiar mare si cineva trebuie sa acopere niste costuri. Pasiunea lui MonkY o fi ea mare, dar nu produce bani sub perna dimineata

  16. #416 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    S-a mai discutat, vezi pagina anterioara. Insa nu cumva sa crezi ca toti de pe Bazar ar ramane in continuare, din pacate multi ar pleca instant si daca ar trebui sa plateasca 1 euro/an. Pt ca-s romani si le place mult ce e gratis. Ar mai ramane unii, dar n-ar fi asa multi. Si asta ar avea efecte negative : mai putini useri pe forum, trafic mai mic, etc. Iar daca in viitor se vor implementa bannere sponsorizate asta o sa conteze, e bine sa ai atunci multi useri si trafic mare pe site, nu invers.

    Ce a zis CrysMM pe pagina anterioara mi se pare de luat in considerare, parca forumul ofera prea multe si merge foarte bine. Nu cred ca moare nimeni daca se mai taie din optiunile oferite, daca forumul devine un pic mai lent, etc. De multe ori se plateste mult mai mult pt niste chestii minore si care nu aduc asa multa valoare, asta e valabil in orice domeniu.

    Apoi trebuie cautati sponsori cu bannere, eu nu-s deloc deranjat de bannere (daca nu-s de alea gandite de retardati, gen ca-ti sar brusc pe tot ecranul, au si sunet default si trebuie sa cauti 1 minut butonul de close). Un spatiu sus dedicat pt bannere ar fi super ok, chiar mi-ar place, da o tenta de profesionalism (in opinia mea). Si nici nu trebuie sa fie doar din domeniul jocurilor, ca si gamerii sunt oameni, nu ? Si eu mananca, se imbraca, au poate o masina, etc. Iar cei care se ocupa cu reclame stiu asta...

  17. #417 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Te inteleg, si mie imi place totul moca, dar nu poti face bani fara sa ai si cheltuieli. Cum PayPal-ul isi ia partea lui pentru intermediarea unor schimbari de fonduri, la fel de firesc vad si taxa pentru Bazar, ca pana la urma, acolo se schimba marfa si bani intr-un cadru cat de cat ok, cu sistem de rating si recomandari. Pe langa asta, iti este asigurata o expunere mare a anuntului, ca suntem destul de multi pe forumul asta. Altfel, incearca sa dai la schimb niste jocuri dand numai mass pe Messenger, sa vezi cum duci dorul anunturilor din Bazar

    ---------- Post added 20-09-2011 at 05:42 PM ----------

    Sau o luam altfel: ai de dat 10 jocuri si urmeaza sa scoti pe ele X sute de lei. Nu cred ca arde atat de tare la buget o taxa relativ mica pentru intermedierea acestei tranzactii.

  18. #418 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well... mai este o saptamana... si cred ca pana la urma fac o refinantare la credit, ceva. Sa vedem si cu ultimele licitatii ce-a iesit, si asta este. Promit ca la anul nu ma mai chinui asa. Ori se rezolva cu abonamente premium, ori cu reclama... ori renunt si trec la un hosting amarat, cu server home-made, si aia e.

  19. #419 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu sunt convins ca prin abonamente premium si reclame se strang banii de hosting si poate se fac chiar si pentru ce e din urma.

  20. #420 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Baga niste fee-uri MonkY si cine iubeste site-ul o sa plateasca cu cea mai mare placere.

    Dar pune, daca poti (si sigur poti) o "taxa" de 5euro (sa zicem) dar sa nu fie limitat la atat. Daca eu vreau sa depun 10 euro acum si inca 5 sau inca 10 peste cateva luni si iti garantez ca nu vom avea bani si pentru premii/adunari.

    Mai trage putin acum si o sa fie bine. Eu din pacate nu am cu ce sa mai ajut. Nu a fost un an prea bun pentru mine (cu schimbare de job) si nu prea am reusit multe.

    Multa bafta in orice decizie iei

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 31 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 ... LastLast

Similar Threads

  1. If console games would be pr0n... By MonkY in forum Console Club
    Replies: 13 Last Post: 01-07-2011, 00:52
  2. Console Fighting Games By MonkY in forum Console Club
    Replies: 13 Last Post: 22-01-2009, 19:06
  3. Primul post pe Console Games... By MonkY in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 03-08-2008, 23:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts