Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 11 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 219

Thread: A new Arcade Stick is born

  1. #1 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Datorita faptului ca nu prea multi isi fac singuri asa ceva, m-am gandit sa postez niste poze cu etapele de constructie ale unui arcade stick.Partea fizica e gata, mai ramane partea electronica.Totul e cumparat, mai trebuie doar legate firele.
    Mentionez ca NU eu l-am construit, ci un pretin de-al meu.
    Avantajele unui arcade stick custom sunt acelea ca toate butoanele sunt Sanwa (fara sa cumperi altele separat) si il faci exact dupa preferinte (dispunerea butoanelor, distante, etc)

    Costuri
    joystick + 6butoane Sanwa = 150ron
    PCB = 50ron (10x to blazer)
    freza = 10ron
    cutie = moka
    4 extra butoane Hori (galbene + 2 rosii) = moka de la mine.
    Total: 210ron

    Enjoy the pics.
    Revin cu poze de la partea electronica (daca fac rost )
    Attached Images Attached Images img_4179.jpg img_4180.jpg img_4181.jpg img_4182.jpg img_4183.jpg img_4184.jpg img_4185.jpg img_4186.jpg img_4187.jpg img_4190.jpg

  2. #2 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    bravo taw ... poate daca gasesti clienti te apuci sa produci in serie - ne laudam si noi cand om fii batrani ca te cunoastem

  3. #3 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar

    Ms mane, dar in afara de butoanele alea 4 Hori, eu nu am nici un merit, asa cum am precizat in primul post.

  4. #4 SP
    Member Vami's Avatar
    Bravoo ! arata bine

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Foarte frumos!

    ...dar fă ceva cu surubelele alea că-ți nenorocești m�na �n ele.

  6. #6 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    a iesit excelent

    la suruburi poti sa le ingropi. vii cu un spiral mai mare si faci la suprafata cat sa ingropi surubul (daca nu e prea subtire suprafata)

    cheers

  7. #7 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Poti pune pe ele un cauciuc ceva

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Bleszinsky View Post
    Poti pune pe ele un cauciuc ceva
    ...suprafața trebuie să fie fină, lină, plată, etc, fără impedimente că serios...e incomod indiferent ce-ai pune peste ele, l�ngă ele și mereu simți prezența unui corp străin.

  9. #9 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Da, suruburile mi se par si mie cam dubioase, era mai buna o prindere pe interior.

  10. #10 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    man ce nu am vazut este pcb-ul. crezi ca poti strecura o poza sau detalii?

  11. #11 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    ahahhahahaah -

    Pentru ca stiu ca ffocus e pasionat de masini - o sa incerc sa-i fac o analogie intre un stick custom si o masina de rally .. care n-are nici un fel de confort - insa este mult mai performanta decat una stock datorita partilor componente de foarte buna calitate si a customizarilor extreme, carcasa (care recunosc ca e de porc) nici nu conteaza e doar pentru a tine componentele - iar pentru primul stick custom facut de taw + friend - eu zic ca a iesit ceva foarte cool. - mai ales ca acum sunt convins ca pentru taw are si valoare sentimentala

  12. #12 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    man ce nu am vazut este pcb-ul. crezi ca poti strecura o poza sau detalii?
    offtopic: ai parlit soricu inainte?
    Mane, n-am ajuns la partea electronica.O sa revin cu poze noi cand ajung acolo.
    O sa pun o poza asta pe stick, ca tot mi-a dat ffocus idei.

    @darkie
    Sa stii ca stickul e mai confortabil chiar decat unu profi stock, deoarece am marit distanta dintre joystick si butoane.Chiar si stickul meu de 500ron are distanta intre joystick si butoane mult prea mica, uneori ma lovesc in maini.
    Totodata in poze butoanele sunt pozitionate mai sus, pentru a avea loc mai mult pt palm-rest.

  13. #13 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Eu unul cum nu prea ma pricep, nu pot sa zic decat ca admir pasiunea lui Taw si a amicului cu freza! Este de admirat ca omul s-a documentat despre cele mai bune componente, le-a achizitionat, a asteptat sa-i vina, si a incercat sa-si faca un arcade stick exact asa cum a vrut el (anumite distante intre butoane, pozitioanare, marime, cool sticker, etc). Mi se pare un lucru foarte ok, jos palaria!

    Pe de alta parte, ca un n00bie ce sunt, ma intreb daca merita...
    - Financiar, daca facem un calcul simplu, vedem ca la 200 RON nu-ti iei cine stie ce mare scula de stick, de un Hori pro nici n-ar putea fi vorba! Asa ca Taw are un stick care are componente superioare la un pret avantajos!
    - Afectiv, stick-ul acesta va valora pentru Taw destul de mult, avand in vedere ca a contribuit destul de mult la fabricatie!

    Singura intrebare este daca intr-adevar va iesi o scula deosebita. Ma intreb oare daca nu va ceda in timp placajul, daca nu va fi incomod pentru jucator, sau daca stick-ul va avea feeling-ul dorit... Astept cu interes rezultatul si gradul de satisfactie pe care il va avea Taw. Keep us posted!

  14. #14 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    ffocus :

    Adevaru e ca e si greu doar am vazut pozele cu focusu lovit .. plus ca

    1. numele te tradeaza
    2. faptul ca te joci in special jocuri cu masini :d
    3. si daca nu ma insel ... locul unde lucrezi

    TAW:

    pai asta am zis si eu - cutia arata naspa din cauza tapetului imitatie de granit si e patrata / dreptunghiulara daca te sprijini cu mana s-ar putea sa ai dureri (doamne fereste chiar mai rau) .. colturi/margini care in timp pot deranja - de asemeni nu-mi plac suruburile alea

    ps: nu vreau sa fiu critic - vreau sa te incurajezi, am sesizat ca suruburile te deranjeaza si pe tine (3 solutii pentru problema suruburi)
    solutie 1 stiu ca existau niste cleme cu prindere pe dedesubt - gen nituri asa - cu profil foarte mic si plat - deosebit fata de cel al suruburilor folosite, care "agata" probabil - datorita capului
    - o alta solutie este ca partea superioara sa fie facuta din 2 parti - o partea mai groasa de care sa fie prinsa maneta si una mai subtire care sa vina lipita deasupra care sa mascheze suruburile - de ex peste puteai sa pui un placaj care sa fie lipit mascand capetele suruburilor- lemn pe lemn tine destul de bine
    - a 3-a solutie - daca folosesti un pfl mai gros, puteai sa dai cu bormasina niste gaurele, aducand capetele suruburilor la nivel cu placa, ulterior puteai sa completezi cu niste plastic si sa slefuiesti placajul in asa fel incat sa fie la aceelasi nivel cu placa si ulterior sa lipesti tapetul adeziv mascand astfel complet surubul.

  15. #15 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    3. si daca nu ma insel ... locul unde lucrezi
    nu are legatura locul de munca. am o mica firma de publicitate. deci care vreti postere, bannere, reclama tv, radio....

    @mo: inteleg unde bati, dar chiar am ajutat la acele modificari.

    anyway, imi cer scuze ca mi-am exprimat parerea. trebuia sa imi dau seama ca fiind impotriva se va lasa cu jigniri si warning-uri. iar tu taw,...

  16. #16 SP
    Member slabunator's Avatar
    partea electronica va fii disecata dintr-o maneta? cum il faceti sa se conecteze la consola?

  17. #17 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Parerea ta este acceptata in masura in care TE PRICEPI. Ca eu nu vin pe topicul de K2 sa zic ca acel joc e o prostie (chiar daca din punctul meu de vedere e o MARE prostie) ci ma rezum a posta doar unde am si idee despre ce e vorba.
    Accept opinii, sugestii, critici dar CONSTRUCTIVE.Nu am nevoie de laude, nicidecum.Dar nici sa arunce in noroi cineva care nu a pus mana in viata lui pe asa ceva.Stai linistit ca am luat si eu warn.

    @darkie
    Mersi pt sugestii mane, cred ca voi modifica suruburile cu unele plate si apoi o sa aplic o folie (desen misto, ceva) care sa le acopere cu 1mm or so.Prioritatea nr 1 e momentan functionalitatea desi sunt constient de faptul ca stickul nu e in cea mai buna forma in comparatie cu acesta, de exemplu.

    @allex
    Partea electronica este luat dintr-un controller normal, cu fir.Am regretat decizia deoarece are 6 mase, in loc de una comuna.Dar asta am detectat-o doar dupa ce am masurat cu multimetrul.Revin cu poze ASAP.

    Rog un moderator sa stearga inclusiv postul meu referitor la ciobani.

  18. #18 SP
    Member slabunator's Avatar
    Banuiesc ca ai ales maneta cu fir in detrimentul celei wireless, pt a nu mai pune 2 butoane in plus: cel corespunzator butonului de conectare/dashbord, si cel pentru sync (acela mic alb).

    Dragut stickul din poza, am vazut si eu cateva custom pe un forum din afara. Unele erau chiar faine, am vazut unul cu un button layout perfect pentru jocul cu palma deschisa-degetele rasfirata: 2 butoane asezate mai jos, menite a fii folosite cu degetul mare, si 4 butoane asezate sus si mai in dreapta, pentru restul degetelor. Toata explicatia ar putea fii inlocuita cu o poza, pe care din pacate nu o gasesc.

  19. #19 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    @taw: pai MANE, uita-te putin pe acel forum si compara orice poza din toate cele 300 de pagini cu cele postate de tine. te poti astepta si la "altceva", cand pozezi o cutie de lemn pe un scaun in subsol. fii sigur ca daca arata ca cele de acolo, nu puteam sa postez decat cuvinte de lauda.

  20. #20 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    @ffocus
    Mane deci daca iti arat niste poze de acolo, cu stick-uri facute din cutii de pizza, sau din cutii de adidasi te pufneste rasul.
    Stick-urile smekere sunt facute in 5-6 zile, asta e facut in 2 si electronica va fi facuta in 3 ore.
    Cum spuneam, momentan functionalitatea e prioritara, nu e mare scofala sa-l imbrac intr-o folie smekera si sa-i pun o poza hi-res.

    @aalex
    90% din stick-uri sunt wired, lumea zice ca cele wireless au un lag mic dar care uneori se simte in juggle-uri, combo-uri, etc.Asa ca am ales in consecinta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 11 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. A new king is born - The 2nd gen i7 CPU By MonkY in forum Hardware
    Replies: 15 Last Post: 07-02-2011, 09:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts