Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ce lifepath ai ales?

Voters
95. You may not vote on this poll
  • Nomad

    34 35.79%
  • Streetkid

    35 36.84%
  • Corpo

    26 27.37%
Page 48 of 77 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 58 ... LastLast
Results 941 to 960 of 1531

Thread: Cyberpunk 2077

  1. #941 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Lucrurile mai importante:
    - de DLC si multiplayer inca nu se poate discuta cu situatia de acum
    In an unscheduled investor call, senior members of CD Projekt were asked whether the company felt they had to release the game before 2021. SVP of business development, Michał Nowakowski replied: "I wouldn’t say that we felt any external or internal pressure to launch on the date – other than the normal pressure, which is typical for any release."
    In fact Nowakowski seems to imply that the company simply didn't realise how broken some versions of the game were: "It is more about us looking – as was previously stated – at the PC and next-gen performance rather than current-gen. We definitely did not spend enough time looking at that."
    As part of the same line of questioning, the board was asked how the game passed certification on Xbox and PlayStation, which appears to come down to trust from the console companies. "In terms of the certification process and the third parties," Nowakowski explained, "this is definitely on our side. I can only assume that they trusted that we’re going to fix things upon release, and that obviously did not come together exactly as we had planned."
    In a separate question, the board was asked if the company could have simply released a PC version of the game on December 10, and delayed a console release. "In pure theory, if we had decided that one day before the launch then yes; we might have released just the PC version," said Nowakowski. He went into no further detail about whetehr those discussion took place. However, Nowakowski went onto make clear that it would have been impossible to release a next-gen-only version alongside PC:

    "[Next-gen consoles] get a completely different version of the game, so it’s not like we could have decided at any point recently to 'flip the switch', so to say, and change the old-gen version to the next-gen version and release only on next-gens. As you have noticed, there is no native next-gen release. The game runs on next-gens and takes advantage of how next-gens are performing, but it’s not like we had a next-gen version in our hands and decided to keep it on the shelf."
    CD Projekt Addresses Why It Didn't Delay Cyberpunk 2077 Again - IGN

  2. #942 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    In fact Nowakowski seems to imply that the company simply didn't realise how broken some versions of the game were: "It is more about us looking – as was previously stated – at the PC and next-gen performance rather than current-gen. We definitely did not spend enough time looking at that."
    Baiatul asta sigur era drogat cand a dat interviu. 4 ani de development si nimeni din compania aia nu s-a gandit sa se joace 10 ore pe PS4 ca sa vada cum merge?

    Edit: Ascult intreaga conversatie si las aici ce mi se pare relevant pe parcurs, in ordinea in care sunt discutate.
    • Vanzarile nu au fost afectate prea mult pentru ca foarte multa lume a dat precomanda orbeste. CDPR sunt multumiti de vanzari, vor doar sa isi repare imaginea.
    • DLC + multiplayer amanate de la 2022 la 2023.
    • Sony si Microsoft le-au acordat certificarea pentru ca se asteptau ca CDPR sa termine jocul pana la lansare.
    • Nu au in plan sa imbunatateasca grafica pe old-gen prea mult. Tot ceea ce vor face e ca jocul sa ajunga "playable without bugs and crashes from start to finish".
    • Nu au trimis nimanui copii de review pentru console pentru ca la momentul ala nu erau gata. Au lucrat la ele pana in ultima zi. Asta din pacate nu i-a oprit sa ceara bani oamenilor pentru preorder chiar daca nu erau gata cu o saptamana inainte de lansare.
    • Un investitor tocmai a facut leak la The Witcher 4. "Stiu ca inca nu a l-ati anuntat oficial, dar cum afecteaza situatia asta dezvoltarea la The Witcher 4 si celelalte proiecte ale voastre?"
    • CEO admite ca declaratia lor despre refunds este mai mult pentru damage control. Nu au vorbit cu Sony si Microsoft, ceea ce inseamna ca jocul se supune politicilor normale de refund ale celor 2 platforme. Cyberpunk poate fi returnat la fel ca orice alt joc: daca nu a fost descarcat si in termen de 14 zile de la data lansarii. (de la minutul 23)

  3. #943 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E noaptea mintii. Eu sper ca toti cei care au cumparat jocul pe PS4 si Xbox One sa ceara refund. Chiar daca peste x luni va fi OK jocul, nu e normal cum au procedat.

    Cat despre imbunatatit grafica, nu prea mai au ce sa faca man pentru old-gen. Vorbim de hardware de cel putin 7 ani, iar acum aflam ca jocul a fost lucrat pe next-gen (high end pc) dupa care portat pe console. Adica the worst case scenario pentru console (de obicei era invers). Imagineaza-ti ca vrei sa joci Cyberpunk 2077 pe un PC de gaming de acum 7 ani (si care sa fi costat si in jur de 500$ la vremea respectiva). Probabil ca ai scoate un 10 FPS pe low details... Eu zic ca acolo, mai mult de a-l face playable (30fps) asa cum e, nu prea sunt mari sanse. Sau in fine, ar putea sa procedeze ca alte studiouri, sa refaca engine-ul complet pentru PS4 si Xbox. Insa nu stiu daca merita on the long run. Adica, damage-ul e oricum facut... sa mai piarda inca un an/doi pentru a face jucabil un titlu de genul, in loc sa investeaza in next updates sau chiar next-title...

    Pe de alta parte, tare curios as fi sa aflu cum sunt impartite vanzarile la joc, pe diverse platforme. Din pacate, cred ca e aproape imposibil de stiut cati au cumparat varianta de PS4 pentru a juca pe PS4 vanilla, si cati pentru a juca pe PS4 Pro sau PS5. Insa cu ajutorul celor de la Sony si Microsoft (plus Steam, Gog & Co.) cred ca ar putea afla exact cine si pe ce joaca. Daca se dovedeste ca de fapt mai mult de 50% sunt pe old-gen, atunci chiar e de rau. Si ma tem ca vor investi mai mult in fixing old-gen decat in next-gen, addons, etc... Fix vechea problema, cu intinsul mai mult decat iti permite plapuma.

  4. #944 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post

    Intrebare: aveti idee cum activez smart guns? Trebuie un anumit implant, sau e dupa o anumita parte a story-ului?
    E un cip pt palme, il primesti gratis la un side mission sau il cumperi

  5. #945 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by BizZare View Post
    E un cip pt palme, il primesti gratis la un side mission sau il cumperi
    Acum l-am deblocat si eu. Vroiam sa postez ca-mi adusesem aminte ca intreba Monky dar mi-ai luat-o inainte ! Ca tot eram acolo am mai adaugat si ceva in plus, ca la shopping.
    PS: Sa faceti misiunile lui DEL! O sa aveti surpriza sa descoperiti ceva misto !
    Attached Images Attached Images img_3072.jpg

  6. #946 SP
    Manager paul's Avatar
    Easy Allies PC review:

    IGN PS4/XONE review:


    Thread despre procesul de certification, nu prea are legatura cu bugs/glitches, e vina publisherului:

  7. #947 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Multumesc @Espiritus, nu as fi avut rabdare sa urmaresc cap coada in detaliu!

    Ma repet, Xbox One si PS4 vanila sunt doua console moarte. Imi cer scuze colegilor care n-au facut inca upgrade, dar asta este adevarul.
    Ca sa repare un procent de imagine, CDPR nu trebuie sa faca nimic altceva acum decat foarte mult focus pe versiunile next gen pentru console.
    Nu acele updates, versiunile full de XSX si PS5, pe disc.

    Daca aduc alea la nivelul la care este acum pe PC dpdv grafic (+/- un procent marginal) si repara si din buguri, lumea va cumpara jocul si sunt absolut convins ca este un joc extraordinar ca si poveste.
    Foarte multi dintre review-eri ar trebui sa refaca recenziile de la 0 in momentul in care vin versiunile next gen.

    @Paul, merci pentru share! Mi-au luat tamplele foc, la propriu!

    As dori sa ii transmit domnului Rami ca in 2006-2011 cat am lucrat eu in industrie, Microsoft iti pica un joc la certificare daca aveai un (un=1, adica, UNUL) crash cu repro de 100% pe main path iar pentru elemente de TRC (Technical requirements certification) banale de genul butoane gresite aratate la controller in meniul de config, intr-o poza, iti returnau versiunea si continuau certificarea dupa fix.
    Stiu, noi eram compania aia care scoate jocuri ''mizerabile'' la indigo si se sufla si in iaurt (sunt curios ce jucam acum la lansare pe next gen in afara de Spiderman daca nu erau Valhalla si Watchdogs Legion cu 100+ de ore de content).

    Asa ca, revenind la domnul Rami, sa ma lase pe mine cu ###-turile astea de genul ca ei sunt atenti doar sa nu ia consola foc.
    Exista pagini intregi de requirements la certificare in documente si fara alea nu pleaca versiunea.
    Nu aveau voie niciodata sa dea certificarea unui joc care merge pe un device in 15 fps-uri si are N crashuri, unde N ia valori de la 1 la infinit.
    Aia de mai sus este o postare de nesimtit si atat.

  8. #948 SP
    Member dtancu's Avatar

    Cyberpunk 2077

    Cum sa le aducă la nivelul de pe PC, man....asta e următoarea tzeapa: am ***** versiunile pe consolele de baza da’ stați sa vedeți ce facem in februarie pe NexT gen, o sa arată wow, ca pe PC
    Si începem din nou același ****.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #949 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Thread despre procesul de certification, nu prea are legatura cu bugs/glitches, e vina publisherului
    Bugs & glitches mai putin, dar era suficient sa-l testeze pe consolele respective si sa vada ca e unplayable. Also, jocul crasheaza destul de mult pe consolele respective, si toate reporturile se duc la Sony/Microsoft in mod automat, nu la developer sau publisher. Ei nu i-or trage de urechi?

    Oricum, cred ca i-a tras toata lumea suficient de urechi.

  10. #950 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Consolele prev gen nu sunt moarte de vreme ce poti inca juca pe ele. Ca si predecesoarele ele vor deveni obsolete cu timpul ptr noile lansari de jocuri (adica sistemul e prea vechi ca sa le mai ruleze in conditii optime). Atata vreme cat lume se va mai juca majoritar pe aceste console ele nu sunt moarte. "Moarte" sunt PS3 si 360 de ceva ani, ptr ca desi poate se mai joaca cineva pe ele, sunt o mica minoritate si sistemele nu mai au suport de la Sony, respectiv Microsoft.

    @dtancu, teoretic pe next vor arata mai aproape de versiunea de PC. Pana la urma e un hardware competitiv. Optimizarea va fi baiul.

    Dar pana nu lanseaza nu vom stii daca e la fel plin de buguri si de crashuri. Sa facem presupuneri acum ca e **** e prematur. E treaba lor sa indrepte situatia si sa lanseze versiunile alea fara probleme. Si ii va taxa lumea atunci daca nu o fac.

  11. #951 SP
    Member lilmonkey's Avatar
    Re, cel putin la Sony, toate crash-urile pe care le trimit userii se duc la Sony (ca host), dar la ele are access si publisherul. De obicei se autosesizeaza Sony la un crash rate foarte mare, ce am vazut la CP2077 nu cred ca se incadreaza.
    Mi-e greu sa cred ca nu le crapa si lor "in-house" si ca doar in Live sunt crashurile alea. din punctul meu de vedere, au stiut starea jocului pe console, nu ai cum sa spui ca nu stii cum functioneaza pe base, cand orice firma care se respecta are smoke test la fiecare versiune, plus teste in-depth.

  12. #952 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    @Xander, si eu sunt de parere ca ar trebui sa trecem peste vechile console, chiar daca inca nu am prins un PS5. Insa daca si CDPR e de aceeasi parere, de ce au mai lansat jocul pe old gen? Daca raspunsul e foamea de bani, cumpar si eu jocul peste 2 ani, cand ajunge cu toate DLC-urile la un pret de nimic, si atunci tot de pe bazar ca sa nu pupe un leu.

    Ei ca sa isi repare imaginea trebuie sa le ofere experienta promisa celor care au platit pentru jocul asta. Degeaba lucreaza ei pentru versiunile de next gen, ca s-ar putea ca peste 4 ani cand scot urmatorul joc sa nu il mai cumpere nimeni (in special pentru ca cei care au fost tepuiti acum cu preorder pentru old gen vor fi tot aia care vor trece la next gen in curand).

  13. #953 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu am ales sa trimit toate crash-urile, cu tot cu videos. Si am avut zeci deja, ceea ce este inacceptabil.

    Sincer, ma astept ca pentru cei care au jucat in primele luni, sa ofere un bonus separat, cum parca a facut si Rockstar cu GTA Online sau cu RDR Online, nu mai stiu exact. Sa vedem cum procedeaza ei.

    @Xander, din cate stiu, asa era inainte, dar acum nu mai ei asa. Cred ca doar Nintendo mai tine strict de certificari.
    Iar asta s-a vazut cand a iesit Anthem (si parca mai era ceva) de bricuk-uia consola.

    Btw, voi cum faceti bani in jocu asta? Tot incerc sa strang, facand side missions, ca sa-mi iau o masina mai buna sau ca sa-i platesc lui Viktor datoria, dar e fff greu si cand strang putin, intervine ceva si trebuie sa-i cheltui.
    Si mi se pare ciudat ca cer fff mult pe masini si se castiga fff putin la misiuni.

    Also, masinile se pot modifica? Am vazut in desert o gramada de masini modificate misto, cu armuri/arme. Alea se iau asa sau le putem customiza noi la un moment dat?

  14. #954 SP
    Junior Member Blackice343's Avatar
    Dupa 15 ore de gameplay l-am lasat ... prea multe crashuri insuportabile pentru mine... CDPR you really dun goofed...

    Poate peste 1 an o sa fie bun...poate...

  15. #955 SP
    Member lilmonkey's Avatar
    @razvanrazy - loot everything - sell junk. am facut de asemenea si misiuni din alea spontane, pe strada, cand trec pe langa ele. merg rar cu masina, si cand ma duc dintr-un loc in altul mai deviez de la traseu daca am ceva de facut prin preajma. am reusit sa platesc datoria la Viktor dupa cateva ore cred (parca cere 21000)...la masini n-am ajuns, hell, nici nu prea am iesit din zona initiala, doar am facut ce am prins pe acolo

  16. #956 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, asta fac si vand, dar nu se fac chiar atat de multi bani din asta. Doar din vanzarea armelor mai bune.
    Dar si loot-ul este frustrant, pentru ca trebuie sa pui cursorul fix pe el ca sa poti da loot si nu interactioneaza mereu si daca momentan inca-mi face placere, nu stiu cat voi mai face asta.

    Credeam ca sunt alte metode/altfel de misiuni de unde sa faci bani mai buni.

  17. #957 SP
    Member lilmonkey's Avatar
    ar merge un "loot all" pe o zona in jurul caracterului (Borderlands at least has it)...e intr-adevar destul de dificil, mai ales ca e ceva important in economia jocului. la arme dau deconstruct de obicei, nu cred ca am vandut din ele...si mai fac upgrade la armele pe care le am...am gasit un pump action shotgun care daca trag de la apropiere in NPCs ii arunca in sus , zici ca e in desene animate

  18. #958 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    O plimbare cu masina, motocicleta si camion
    Am testat pentru prima oara si Photo Mode.

  19. #959 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Da, asta fac si vand, dar nu se fac chiar atat de multi bani din asta. Doar din vanzarea armelor mai bune.
    Dar si loot-ul este frustrant, pentru ca trebuie sa pui cursorul fix pe el ca sa poti da loot si nu interactioneaza mereu si daca momentan inca-mi face placere, nu stiu cat voi mai face asta.

    Credeam ca sunt alte metode/altfel de misiuni de unde sa faci bani mai buni.
    Cu 15k o masina de oras, cu 20k motocicleta ,m-am mai descurcat ! Mai o contrabanda mai o aia dar...la fel masina aia din desert !!! Blows my mind ! 115k ! I must have it ! Este parcata acolo ,doar sa vin cu banul ! Din misiunile politistei cred ca am facut cei mai multi bani !

  20. #960 SP
    Member iionut's Avatar
    Sunt zone pe harta marcate cu risk "Very High", am incercat sa curat o astfel de zona, am level 9 si dupa cateva gloante m-au terminat.
    Asta inseamna ca sunt pentru revenit cu level mai mare, corect?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 48 of 77 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 58 ... LastLast

Similar Threads

  1. CD Projekt RED anunta Cyberpunk 2077 By Clopotarul in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 16-04-2017, 18:12
  2. Replies: 0 Last Post: 11-01-2013, 00:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts