Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: The Elder Scrolls IV: Oblivion

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    The Elder Scrolls IV: Oblivion


    Dupa mai bine de 8 ani de la lansare, jocul nu are topic dedicat pe forum. Mi se pare cel putin ciudat avand in vedere ca majoritatea dintre noi l-au jucat, pentru mine fiind cel mai jucat joc.

    Jocul e al patrulea din serie si a aparut dupa succesul lui Morrowind, acela fiind primul joc din serie lansat pe console. Oblivion a aparut in 2006 pentru Xbox360 si PC, iar in anul urmator a aprut si pe PS3 cu niste imbunatatiri grafice destul de mari.

    Va las mai jos cu un trailer oficial aparut inainte de lansarea jocului, dar si un maraton facut de gamespot (lucru destul de rar in 2006) pe care eu il urmaresc o data pe an cand imi aduc aminte de joc.

    Trailer oficial:


    Maraton Gamespot:

    Attached Images Attached Images elder-scrolls-oblivion.jpg

  2. #2 SP
    Banned Venom's Avatar
    Din pacate, pe PS3, Oblivion este de nejucat.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am vreo 500 de ore in varianta de PS3, nu mi s-a parut de nejucat. Pe langa asta, arata sesizabil mai bine decat varianta de Xbox care a aparut cu un an mai devreme.

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Oblivion a fost ok pe PS3, Skyrim avea probleme de delay.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  6. #6 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Memories, ar fi frumos sa revedem povestea din Oblivion si Morrowind refăcute pe un engine nou cu Gameplay updatat.

  7. #7 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by OEE View Post
    Memories, ar fi frumos sa revedem povestea din Oblivion si Morrowind refăcute pe un engine nou cu Gameplay updatat.
    Sau nu. Nu toate jocurile au nevoie de un remaster pt a putea fi apreciate la adevarata lor valoare.

    Pt cei care totusi vor grafica si imersiune exista moduri si se lucreaza deja la skyblivion.

  8. #8 SP
    Junior Member vld_D3mon's Avatar
    Eu n-am jucat niciodata Morrowind in adevaratul sens al cuvantului. Am petrecut o ora in el si nu m-am putut adapta, nu a imbatranit ok. Nu tin cont de grafica dar nu ma pot invata cu UI-ul si alte mecanici care astazi sunt mult mai simplificate. Presupun ca e unul din jocurile pe care daca nu le-ai jucat la vremea lor este greu sa o mai faci acum.
    Desi mi-ar placea un remastered pt Morrowind, sunt convins ca Bethesda prefera sa-si aloce resursele intr-un alt proiect, un TES VI iar eu ca fan prefer o noua iteratie.

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk

  9. #9 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Din decembrie am inceput un no-dragon-run in Skyrim, iar cu cateva sapt. inainte incepusem un nou playthrough in Oblivion. Dupa vreo 15-16 questuri in Skyrim (eu nu folosesc fast travel), ceva a inceput sa ma sacaie. Nu puteam sa-mi dau seama ce, pt ca explorarea era superba, questurile sunt bune si povestile, interesante.

    Acum vreo 3 zile am zis sa-l pun un pic pe hold ca parca as juca niste Oblivion. Cred ca am avut o sesiune de vreo 3 ore care pt mine a fost o revelatie, pe care as vrea sa o impartasesc aici.
    Desi Skyrim este mai bun ca si actiune si spectacol vizual, Oblivion este net superior ca un RPG open world.
    Faptul ca lumea e atat de primitoare, verde si calda prin contrast cu dungeon-urile si ruinele care sunt intunecate si lugubre fac ca jocul sa nu devina really old really fast. Multi spun ca este repetitiv: oblivion gate, verdeata, dungeon, mai ales ca mai toate dungeon-urile nu sunt la fel de elaborate ca UNELE din skyrim.
    Questurile sunt mult mai bine scrise si oarecum mai vagi, permit un roleplay mai bun. Desi jocul are vreo 8 sau 9 actori vocali, questurile propriu zise sunt mai elaborate in esenta. Sunt si fetch questuri dar parca sunt mascate mai bine, mai bine ca in Skyrim cel putin. Cred ca un mare minus pt skyrim sunt radiant questurile care parca ii dau o natura de mmo offline, lucru pe care il detest. Amalur mai facea asta si l-am vandut imediat.
    Explorarea e superioara. Desi Skyrim este mai stilizat si mai grandios, Oblivion are ceva pe care nici un joc n-a putut sa-l reproduca. Faptul ca orasul imperial se afla exact in mijlocul hartii si situat intr-o vale, ajuta foarte mult la world-building.
    In Skyrim este mai greu sa traversezi harta la picior in diverse moduri din cauza reliefului accidentat. Sunt momente cand jocul te forteaza pe o anumita cale; in Oblivion harta este mai aerisita si orice ruta e viabila (chiar si pe cal).

    Cred ca la urma urmei, Oblivion e mai subtil si mai fin decat fratele sau mai mic. In discutiile despre joc pe care le-am citit, opinia majorita e ca orasele sunt mult mai bine diferentiate in Skyrim dar toate orasele din Oblivion au trasaturi aparte. Pe langa faptul ca sunt vaste prin comparatie cu satele din Skyrim, fiecare are trasaturi aparte vezi Leyawiin cu ale sale case colorate sau Skingrad care este modelat dupa castelul Bran.

    Da, fetzele sunt pocite dar in cazul de roleplay, va intreb, oare oamenii din evul mediu erau toti Ryan Gosling sau Emma Stone?

  10. #10 SP
    ymy
    Member ymy's Avatar
    Cand l-am jucat pentru prima oara, Oblivion a fost pentru mine ceva deosebit. Mi-a placut din primele minute si mi-a creat un feeling de neegalat pana acum, de catre oricare alt joc pe care l-am jucat ulterior. Nu puteam opri consola si uitam de mine si de toate, jucandu-l ore in sir. Am achizitionat ulterior varianta GOTY, cu toate dlc-urile incluse, iar dupa sute de ore de joc, l-am catalogat drept o capodopera a genului rpg.
    Acum, mi-as dori mult o remasterizare a acestuia pentru ps4, ca sa-l mai pot rejuca, intrucat mi-am vandut cu ceva vreme in urma ps3-ul si toate jocurile pe care le aveam pentru el.
    Oricum, jocul va ramane mereu o stea extrem de stralucitoare, printre alte stele de pe cerul jocurilor video si este de neratat pentru orice iubitor de rpg-uri sau open world-uri.

  11. #11 SP
    Member clovnusor's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: The Elder Scrolls Oblivion By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 29-11-2009, 19:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts