Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 25 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast
Results 221 to 240 of 482

Thread: VR, AR, MR, XR - Realitate Virtuala, Augmentata, Mixta

  1. #221 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Observ ca sunteti multi entuziasmati, si va inteleg, sunt si eu intr-o anumita masura. Dar e ca la ceasurile destepte, primele generatii vor fi slabe si abia mai tarziu vor reusi sa lanseze produse cum trebuie, vor invata din propriile greseli pe parcurs si va dura pana vom primi ceva care sa fie perfect utilizabil de toata lumea si in acelasi timp la un pret decent. Industria merge in directia asta, dar mi-e sa nu fie un esec la final, asa cum a fost si cu TV-urile 3D.

    Also, asteptati-va la un lifespan mai mic decat la o consola in sine, cel putin la primele generatii. Consider ca daca nu esti innebunit si nu mori fara sa ai VR, nu merita investitia pana cand lifespan-ul unui headset de genul nu va fi la fel cu cel al unei console.

  2. #222 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Eu unul estimez undeva intre 5 si 10 ani pana cand VR va avea preturi accesibile, compatibilitate cu hardware mediu si capabil sa produca rezultate bune. In stadiul asta, dupa cum spune si Tudy, vorbim de o tehnologie foarte scumpa si insuficient de dezvoltata.

  3. #223 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Hai să las și celălalt fas tot aici
    Microsoft HoloLens dev kit costs $3,000

  4. #224 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    de ce e fas ?pretul e ptr un dev kit , regular Joe nu are ce face cu el .


    Orice tehnologie noua are preturi mari la inceput , oare cat costa primul Blu Ray player cand a aparut si cat costa acum?

  5. #225 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    baieti eu am citit pe ceva siteuri niste zvonuri foarte interesante, cica un site de cumparaturi din cehia ar fi postat ca PS vr ar fi in jur de 450 de euro. acum nu stiu cat de adevarat este, dar sunt semne ca ar fi un pret cat de cat decent. sa speram ca asa va fi.

  6. #226 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  7. #227 SP
    Junior Member 2039's Avatar
    Dev: PSVR Will Ship Millions; No Frames Out of Sync Unlike PC VR, No Jittering At All

    "I think PSVR will ship millions… Here in Spain I know a lot more people who own a PlayStation 4 than a high-end PC ready for VR. Technically, what surprised me the most was the reprojection feature. It generates 120 frames per second, taking into account the movement of the head, even when the game fails to achieve 60 frames per second. Which means that there is no jittering at all. You can play Megaton Rainfall for 1 hour and won’t see any frame out of sync. I can’t say the same for the VR experiences on my PC. Megaton Rainfall will work at 60 fps in PSVR (120 with reprojection)."


  8. #228 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sper ca vom avea si ceva jocuri mai complexe nu doar on rail-infinity blade-kinda games.

  9. #229 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  10. #230 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    It's more for everyday use, so it has to be easy to use and it has to be affordable
    Sony Exec Admits PlayStation VR May Not Match Oculus Rift in Terms of Quality - GameSpot

    Basically, casual gaming. Nimic complex sau cu grafica avansata.

  11. #231 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu cred ca se aștepta cineva să fie peste Oculus. E simplu, dacă vin jocuri bune și mai ales jocuri exclusive foarte bune o să se vândă, dacă nu, 3D/PS Move

  12. #232 SP
    Junior Member 2039's Avatar
    este logica simpla... ai nevoie de un $1500 PC pt un $600 Oculus, cine se asteapta sa fie mai quality ca un $350 PS4 si cat o sa fie un PSVR? cat despre jocuri, daca am jocuri cu grafica ca in DEMO-ul asta sunt multumit


  13. #233 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Sony Exec Admits PlayStation VR May Not Match Oculus Rift in Terms of Quality - GameSpot

    Basically, casual gaming. Nimic complex sau cu grafica avansata.
    Nu neaparat. PS4 in sine este "casual gaming" comparativ cu PC-ul si nu poti sa spui ca nu exista nimic complex sau avansat grafic pe platforma. Asa si PSVR - e "casual" comparativ cu Oculus sau Vive, dar asta nu inseamna ca nu exista posibilitatea unor jocuri complexe si sau jaw-dropping. Zic ca deocamdata nu are rost sa tragem concluzii pana nu vedem exact ce si cum, dar oricum era limpede ca o sa fie mai pentru mase si nu ceva high-end, ceea ce e ok din partea mea, mai ales acum la inceput. Exista destula vreme pentru tehnologie sa avanseze, deocamdata vreau sa experimentez cu ceva affordable dar care sa inglobeze bine esenta VR-ului. Ceea ce sper ca o sa faca PSVR.

  14. #234 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Nu cred ca se aștepta cineva să fie peste Oculus.
    Eh, stii bine ca au fost cativa "prozeliti" pe-aici care au spus ca PS VR va fi zeul VR-ului, si ca nimic nu se compara cu ce va scoate Sony. Daca vine pana si VP-ul SCEA si recunoaste ca nu-i asa, atunci e bine. E mai bine sa-ti cunosti lungul nasului decat sa te lauzi cu ceva pe care nu-l poti realiza.

    Eu din pacate mi-am cam pierdut speranta in PS VR in momentul in care am vazut ca folosesc in continuare experimentul (esuat dealtfel) denumit Move. Controllere de Move, camera PS4 Eye, luminite peste luminite (de zici ca esti brad de Craciun cand te joci in VR)... Corectati-ma daca gresesc si de fapt PS VR va veni cu improved stuff. Otherwise, cum ati spus si voi... vom avea o tona de casual gaming, care are mari sanse sa duca la un altfel de PS Move fail.

    Sper sa nu se inteleaga gresit... ar trebui sa ma bucure lucrul acesta (pt. ca am controllere de Move si PS4 Eye care zac degeaba de mai bine de un an-doi - asa mai imi salvez din investitie), dar la naiba... daca in 2016 tu vii cu motion detection bazat pe luminite... e nasol. E mai ieftin, indeed... dar tot nasol e.

  15. #235 SP
    Junior Member 2039's Avatar
    evenimentul PSVR de pe 15 va avea stream live sau e doar pentru jurnalisti si asteptam articole cu ce a fost acolo?

  16. #236 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Fiind GDC (Game Developers Conference), nu cred ca vom avea livestream oficial... dar cu siguranta site-urile de profil vor prezenta live mare parte din event-uri.

  17. #237 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  18. #238 SP
    Junior Member 2039's Avatar
    PSVR $400 vine in Octombrie, au joc star wars battlefront exclusiv + mod cinematic in care poti juca uncharted 4/horizon, te poti uita pe youtube/twitch/netflix, R.I.P. Oculus & Vive

  19. #239 SP
    Member Mousey's Avatar
    RIP Vive? De ce?

  20. #240 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mda, tot e prea mult pentru mine. Poate urmatoarea generatie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 25 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast

Similar Threads

  1. Realitate virtuala pe PlayStation By maimutzica in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 0 Last Post: 13-06-2018, 14:02
  2. Teapa sau realitate ? By DeeJay-RainY in forum Offtopic
    Replies: 17 Last Post: 31-08-2014, 03:11
  3. Cortana a devenit asistenta virtuala By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 8 Last Post: 05-05-2014, 17:18
  4. Replies: 25 Last Post: 27-03-2014, 23:49
  5. Replies: 4 Last Post: 06-09-2013, 15:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts