Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 41 of 53 FirstFirst ... 31 39 40 41 42 43 51 ... LastLast
Results 801 to 820 of 1042

Thread: Discutii legate de eMag.ro

  1. #801 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^ Slabe sanse sa faca Depanero stress test. Daca vad ca merge ti-o trimit inapoi neatinsa si spun ca nu au constatat defectul.

  2. #802 SP
    Senior Member nina's Avatar
    eu unul de abia astept sa vad acest documentar a lui razvan...

    razvan injunghiat: hmm,ce sa fac? cred ca e mai bine sa filmez si sa ii trimit filmarea doctorului?
    restul lumii: mergi la spital ca vei murii
    razvan: nope,i'm good

  3. #803 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^ Slabe sanse sa faca Depanero stress test. Daca vad ca merge ti-o trimit inapoi neatinsa si spun ca nu au constatat defectul.
    Exact asta e si problema mea. Momentan am o filmare cu un freeze si shut down. Dubios e ca mi-a facut asa doar in The Surge. In AC Origins face asa si dupa 5-7 secunde isi revine jocul, iar in PUBG dupa freeze imi inchide doar jocul.

    E clar ca are ceva consola, dar nu inteleg care-i faza si tare-mi e ca Depanero nu va face nimic altceva decat sa-mi tina consola pe drumuri/pe la ei in vizita.

  4. #804 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Initial vroiam sa fac un thread dedicat pentru PC Garage, dar intrucat au fost cumparati de eMag, cred ca locul lor e aici. Tocmai am pierdut un client din cauza lor... Nu prea cumparam de la PCG pentru ca in general aveau preturi mai mari decat majoritatea, dar macar stateau bine cu livrarile, in special a produselor livrate din stoc. In plus aveau acea functie pentru estimare de data de livrare, inclusiv pt. comenzile de la furnizori. Am facut o comanda de produse "in stoc" si m-am mirat ca dupa 4-5 zile, comanda mea inca sta in status "pregatita". Am luat legatura cu ei si am aflat ca tocmai si-au modificat termenii de livrare, dupa cum se vede aici. Mai mult, a disparut si functia de estimare. Deci e "la ghici"...
    5-7 zile lucratoare: Daca toate produsele sunt in stocul PC Garage.
    Daca am ajuns ca in Romania sa mi se livreze in minim 5-7 zile lucratoare un amarat de produs in stoc, atunci chiar suntem o tara de tot rasul.

    R.I.P. PC Garage! You will be missed!

  5. #805 SP
    Junior Member Kralizeh's Avatar
    Salut Monky, PCG e separat de eMAG din toate punctele de vedere, management diferit depozit, service diferit, sediu diferit etc. Deodamdata nu prea ai de ce sa le pui impreuna pentru ca nu se influenteaza reciproc.

    Btw problemele cu livrarile o sa continue in tot retailul cand e aglomeratie pentru ca nu tine doar de magazine, tine de curieri, de asta si se vede ca atat Altex cat si eMAG incearca sa isi faca propriile servicii de curierat, probabil ca si niste sosele mai acatarii ar ajuta.

  6. #806 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Kralizeh View Post
    Salut Monky, PCG e separat de eMAG din toate punctele de vedere, management diferit depozit, service diferit, sediu diferit etc. Deodamdata nu prea ai de ce sa le pui impreuna pentru ca nu se influenteaza reciproc.
    Ba vad ca se influenteaza reciproc foarte tare. Pana sa-i preia eMag-ul erau OK treburile astea. Acum brusc e totul varza, si spui ca n-are legatura? Ce altceva ar putea fi?
    Quote Originally Posted by Kralizeh View Post
    Btw problemele cu livrarile o sa continue in tot retailul cand e aglomeratie pentru ca nu tine doar de magazine, tine de curieri, de asta si se vede ca atat Altex cat si eMAG incearca sa isi faca propriile servicii de curierat, probabil ca si niste sosele mai acatarii ar ajuta.
    Perioada aglomerata? In Ianuarie? Curierii sunt de vina? Hai sa fim seriosi... nu are nici-o vina curierul ca PCG imi tine comanda 5-7 zile in depozitul lor. Btw, intre timp la mine au venit curierii de la alte firme fara probleme! Culmea, chiar si comenzi din Timisoara/Cluj... de pe o zi pe alta (si ieri si Sambata). Fan Curierul se misca super OK in zona.

    Si una tare: am avut de achizitonat un NAS (scumpicel dealtfel) si trebuia sa-l iau neaparat pe 2017. Am incercat la PCGarage, eMag, etc... asta se intampla pe 27 Decembrie. Niciunul nu m-a putut servi (ca deh, pt. ei e o nimica toata un NAS de 8000 RON), si mi-au zis sa revin prin Ianuarie... Pe 28 Decembrie m-am suparat si am comandat de pe Amazon.de. Si la pret mai mic. Pe 2 Ianuarie il aveam livrat la usa prin curier. Asa ca sa ma mai lase PCG si eMAG cu livrarile lor de 2 lei si cu "aglomeratia" lui peste prajit.

    P.S. Asta cu "sosele mai acatarii" m-a distrat maxim. Deci de-aia nu mai poate livra PCG si eMAG rapid, din cauza soselelor? Dar pana acum puteau... or fi disparut soselele, sau poate au intrat la apa... Insa altii pot livra pe fix aceleasi sosele. Ca sa nu mai zic ca in timp ce unii pot livra de la mii de Km, ei nu sunt capabili la 10Km distanta...

  7. #807 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Probabil, ca avand vanzari foarte mari, deci si profituri foarte mari an de an, PC Garage si Emag isi permit sa mai piarda din clienti.

  8. #808 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Am vazut eu ce firma si-a facut eMag, mi-a dat monitoru' in depozit o saptamana la "sortare", primesc mesaj ca vine curieru da de fapt n-am raspuns la apelu fantoma. Cat despre drumuri...du-te pe un drum "naspa" asa aiurea intr-un cartier, daca uber iti vine in 10 minute, iti zic eu ca iti vine si curieru daca se vrea.

  9. #809 SP
    Junior Member Kralizeh's Avatar
    Salut Monky, inca o data, daca ai chef de discutii in contradictoriu eu nu am. Nu sunt avocatul nimanui, eu vorbesc din perspectiva mea daca ma crezi bine daca nu iarasi bine. Pot sa iau tot comentariul tau la discutat punct cu punct, dar nu are sens, o experienta individuala nu are relevanta statistic, iar eu ti-am spus lucrurile in general pentru ca nu cunosc speta, adica nu stiu ce face PCG si de ce, sau povestea cu NAS-ul. Daca ai chef de dezbateri te invit cu placere la o bere sa vorbim de strazi si de ce la nivel macro un trafic anevoios iti blocheaza masini in rute interne nationale sau zonale pe care le puteai folosi ca sa scazi timpul de livrare sau de ce e logic ca o firma mai mare sa aiba de Craciun mai multe produse scumpe si cu rulaj mic pe stoc decat una de vreo 100 de ori mai mica.

    ---------- Post added 09-01-2018 at 22:37 ----------

    Quote Originally Posted by SYZYGY View Post
    Am vazut eu ce firma si-a facut eMag, mi-a dat monitoru' in depozit o saptamana la "sortare", primesc mesaj ca vine curieru da de fapt n-am raspuns la apelu fantoma. Cat despre drumuri...du-te pe un drum "naspa" asa aiurea intr-un cartier, daca uber iti vine in 10 minute, iti zic eu ca iti vine si curieru daca se vrea.
    Daca ar cere un retail sau online sa platesti transport de la depozit pana la tine acasa la tariful Uber, 99,99% din noi ar sari mai ceva decat anti PSD . Da stiu ar putea sa se lege mai multe curse impreuna sa aiba dubite in loc de logane dar asa nu ajungi decat sa inventezi un curierat cum avem acum la pret de Uber.

  10. #810 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Mon, era referinta la faza ca ar veni mai greu din cauza la sosele, daca un Uber iti ajunge pe strada bine mersi cu rotile alea...sunt feeel convins ca si un curierat poate sa mearga pe aceiasi sosea. Nu iti aduce coletu in lamborghini, si-asa intra cu dubele alea in gropi zici ca au 4x4.

  11. #811 SP
    Junior Member Kralizeh's Avatar
    Quote Originally Posted by SYZYGY View Post
    Mon, era referinta la faza ca ar veni mai greu din cauza la sosele, daca un Uber iti ajunge pe strada bine mersi cu rotile alea...sunt feeel convins ca si un curierat poate sa mearga pe aceiasi sosea. Nu iti aduce coletu in lamborghini, si-asa intra cu dubele alea in gropi zici ca au 4x4.
    Salut poate nu m-am exprimat bine ma refeream generalistic, nu specific, de exemplu ai 2 masini, 60 de colete de livrat, 30 minute in medie o livrare inseamna ca vei livra 60 colete in 900 minute dar daca o livrare ar dura 15 minute in loc de 30 livrezi 60 colete in 450 minute. Acum daca ne gandim ca ai si masini intre orase etc. ecuatia se complica dar cred ca se intelege esentialul. Sigur soseaua e aceeasi pentru toti deci normal ar fi ca toata lumea care face un efort egal sa livreze in acelasi timp, insa pun pariu ca daca luam 2 masini fiecare cu cate 100 colete, 2 soferi gemeni etc plecate in acelasi timp din depozite echidistante, tot o sa avem discutii legate de care magazin online isi face treaba si care nu.

  12. #812 SP
    Member VictusG's Avatar
    Puteti face cate calcule vreti, in ultimul timp ii cam doare undeva de coletele mele, mai nou trebuie sa umblu eu dupa ele, colet de 3 zile in depozitul local, ii contactez si imi zic ca numai maine imi poate aduce coletul din cauza ca, curierii sunt toti pe traseu, acuma eu ma intreb, daca au de 3 zile coletul de ce nu l-au preluat sa mi-l aduca......mai nou trebuie sa mergi tu dupa colete, au devenit cam nesimtiti

  13. #813 SP
    Member eastbason's Avatar
    Cum functioneaza garantia la emag? Prin depanero? Problema e ca am cumparat saptamana trecuta un hdd de la ei si ieri cand am incercat sa il montez am descoperit ca nu functioneaza. Nu se alimenteaza...nu misca nimic. Tensiune ii vine ca am verificat. Banuiesc ca de reparat nu prea se poate...dar cred ca il schimba.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  14. #814 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Returneaza linistit si cere altul la schimb sau banii inapoi. Nu te duce cu el la garantie in primele 15-30 de zile.

  15. #815 SP
    Member eastbason's Avatar
    Super. Chiar acum il iau in traista si plec cu el la emag.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  16. #816 SP
    Admin MonkY's Avatar
    eastbason: In primele 30 de zile, poti sa-l returnezi si sa iei altul chiar si pe motivul "asa vreau eu". In nici-un caz garantie, ca te mananca sfintii. Cand returnezi te intreaba daca vrei banii sau alt produs. Ca sa scapi de extra work, spune-le ca vrei acelasi produs... sa nu mai astepti sa-ti returneze banii (poate dura si saptamani daca ai platit cu cardul). Daca ceri alt produs si il au pe stoc in acel shworoom, ai sanse sa-l schimbi pe loc. Bafta!

    Cat despre explicatiile cu cate masini pe ora si cate colete pot unii sa livreze si altii nu, pe mine ma lasa rece. Nu ma intereseaza calculele acestea, nu vreau sa cunosc logistica lor, nu sunt angajatul lor sa le gasesc solutii. Vreau doar livrare serioasa si punctuala, asa cum altii pot. Si daca mai imi baga pe gat si n comunicate de presa prin care se lauda cate jde milioane de euro au investit ei in logistica, cu atat mai jenant din partea lor... rezulta ca au bagat banii degeaba (sau au mintit).

  17. #817 SP
    Junior Member Kralizeh's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Cat despre explicatiile cu cate masini pe ora si cate colete pot unii sa livreze si altii nu, pe mine ma lasa rece. Nu ma intereseaza calculele acestea, nu vreau sa cunosc logistica lor, nu sunt angajatul lor sa le gasesc solutii. Vreau doar livrare serioasa si punctuala, asa cum altii pot. Si daca mai imi baga pe gat si n comunicate de presa prin care se lauda cate jde milioane de euro au investit ei in logistica, cu atat mai jenant din partea lor... rezulta ca au bagat banii degeaba (sau au mintit).
    Pe logica asta pot ajunge la orice concluzie, de exemplu ca daca mi-e mi s-a stricat branza in frigider, e de vina vaca de la Milka care sigur are probleme genetice de unde si culoarea. Ma scuzi te rog, exagerez, nu poti avea insa raspunsuri reale daca nu iesi din mentalitatea de consumator, poti avea doar opinii mai mult sau mai putin subiective.

  18. #818 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie mi se pare ca o dai in altele.

    Gandeste putin logic. Este un serviciu platit iar ei, ca si firma, se angajeaza ca in banii pe care-i platesti tu (ori direct, ori prin firma de la care cumperi produsul si-i plateste pe ei lunar), sa-ti livreze produsul in X zile (majoritatea magazinelor mari promit 24h de la comanda). Nu este problema noastra, ca si consumatori, ca ei se angajeaza in ceva ce nu pot respecta. Daca nu sunt buni pe ce vor sa faca, sa se dea de-oparte si sa lase pe altii sa incheie contracte "babane" cu firmele respective.

    Pe mine nu ma intereseaza ca strada X are gropi. La fel ca la taxi. Eu iti dau bani ca sa ma duci din punctul A in punctul B. Restul e treaba ta.

    "Problema" lui MonkY este nu faptul ca ei sunt incompetenti in general, ci doar cand e vorba de colete vandute de comercianti interni. Cand comanzi ceva de pe Amazon/eBay, samd, tot prin ei iti ajunge la usa. Aceiasi curieri incompetenti, care sunt in stare sa ocoleasca aceeasi groapa si o fac si in timp util. Dubios, nu?

    Ca fapt divers, eu stau in Sectorul 3, la 2 minute de mers cu masina pe o strada neasfaltata, de un bulevard foarte mare din Bucuresti. Iar curierii de la Altex (aia proprii, pe care-i trimit cu produse pe care le au in magazine), probabil la fiecare comanda se uita unde sunt locatiile si imping astfel de stradute/livrari spre sfarsitul programului, daca au timp. Asa se face ca 9 dati din 10, o comanda plasata in weekend care ar trebui sa ajunga cel tarziu marti la mine, ajunge vineri dupa ora 16. Pentru ca incompetentii aia tot imping de azi pe maine pana au ei chef sa ajunga la mine

  19. #819 SP
    Junior Member Kralizeh's Avatar
    OK renunt la subiect, nu are sens.

  20. #820 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Kralizeh View Post
    OK renunt la subiect, nu are sens.
    Mai bine. Mai aveai un pic si ne spuneai sa le plangem de mila. Uite, am facut acum comanda la eMag, pentru 3 produse. Toate in stoc. Estimare livrare: 17 Ianuarie. Mentalitatea mea "de consumator" nu prinde ideea asta cu "in stoc dar livrare peste 7 zile". Pai daca este in stoc, inseamna ca fie pot veni sa ridic instant din magazin, fie o livrezi prin curier in 24, hai maxim 48h. Dar nu... de fapt de vina e consumatorul cu gandire limitata.

    P.S. Al naibii consumator, am comandat tot azi la ora 12:30 vre-o 15 produse (de la o firma din Timisoara), si acum 30 de minute am primit mesaj cu AWB-ul, a plecat cu Fan Courier, maine le am (in Bucuresti). Deci din nou, la unii se poate! Si nu mai dau vina pe gropi, strazi, PSD, extraterestrii sau mai stiu eu ce...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 41 of 53 FirstFirst ... 31 39 40 41 42 43 51 ... LastLast

Similar Threads

  1. Articole interesante legate de gaming By Tudoran in forum Console Club
    Replies: 546 Last Post: 04-04-2024, 20:27
  2. PCGarage cumparat de eMag By MonkY in forum Offtopic
    Replies: 9 Last Post: 17-04-2016, 21:13
  3. Licitatie: Voucher Emag.ro By TocSyk in forum Licitatii
    Replies: 0 Last Post: 15-11-2013, 21:28
  4. Noutati legate de OnLive By Zombozo in forum Stories & Other News
    Replies: 19 Last Post: 01-02-2011, 19:45
  5. Concurs eMAG By cryystyy in forum Offtopic
    Replies: 61 Last Post: 18-10-2010, 16:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts