Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 35 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 LastLast
Results 661 to 680 of 690

Thread: Dark Souls III

  1. #661 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Exceptionale DLC-urile de la DS3 (mai ales The Ringed City, desi pe mine si Ashes of Ariandel "m-a atins"). Deci de cumparat clar ca merita (doar pentru cele mai bune boss fight-uri din seria Dark Souls, imo).

    Eu de preferinta cumpar versiunea GotY la un joc ca sa a,=m cat mai mult spatiu liber pe PS4-ule meu (o "pititcanie" standard de 1TB, deci mai trebuie din cand in cand). Da asta depinde mai mult de tine daca merita 60 de lei avand in vedere ca iti place DS3? F yes, mate!

  2. #662 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Care e legătura intre spatiu si versiunea jocului? Nu ocupa la fel indiferent ca e GOTY sau jocu normal + dlc-uri achiziționate ulterior?

  3. #663 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Nici o treaba din punct de vedere al continutului de gamplay. Versiunea GotY are toate DLC-urile and all instalate pe disc, deci pe consola trebuie sa instalezi doar patch update-urile. Din nou, asta e un factor care trebuie luat in considerare doar daca ai HDD-uri mai mici si instalezi jocuri gen FF VII Remake (~100GB necesar). Daca ai peste 2TB, cred ca esti ok indiferent. Mi s-a parut ciudat ca nu ai mers cu o versiune GotY la DS3, avand in vedere ca jocul a iesit de ceva vreme (in general mi se pare good business, sa cumperi o versiune GotY vs versiunea originala, daca ai optiunea).

  4. #664 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Nu-s eu ala care a întrebat de dlc-uri.
    Eu doar nu înțeleg cu ce ești mai câștigat ca spațiu pe HDD daca iei direct versiunea GOTY pe disc. Fișierele de pe disc oricum se copiază in totalitate pe HDD si ca spațiu e tot aia cu jocul + dlc-urile luate de pe store.

  5. #665 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Am cumparat Dark Souls 3 pe disc second hand in timp ce jucam Bloodborne. Mi-a placut Bloodborne si am gasit DS3 la un pret foarte bun. Bloodborne il am GOTY pe disc, dar initial si ala l-am avut jocul basic. De ceva timp insa am inceput sa prefer jocurile digitale. Sunt foarte multe oferte bune pe store si e mult mai comod decat pe disc. Dar sa revenim la subiectul initual cu intrebarile despre DLC-urile DS3. Daca o sa iau DS3 complet GORTY de pe store, oare o sa imi recunoasca salvarile jocului de pe disc? Nu as renunta la 50+ ore de joc. Ma gandesc si la varianta de a lua jocul digital, scap de discul din consola. Sau daca iau DLC-urile care acum sunt la pret foarte bun pe store, sper sa nu am surpriza sa nu fie compatibile cu versiune pe disc. Desi nu cred sa nu mearga pt ca am citit pe net ca daca sunt din aceeasi regiune, merge.

  6. #666 SP
    Member codpin's Avatar
    Nu iti recunoaste salvarile si nici trofeele. Au coduri diferite sau ceva de genul deci o sa-ti vada separat jocul de baza si jocul goty.

  7. #667 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Multumesc de raspuns. Atunci raman cu discul + DLC-urile ce le voi lua de pe store.

  8. #668 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Cred ca o sa fac o pauza iar de cateva luni sa ma ia iar cu pofta sa il joc. Imi vine sa rup discul si sa il arunc la gunoi. Nu mai am nervi pt unii bosi. Ma dispera ca trebuie sa astept cateva minute sa reiau lupta si ma sparge bosuul desi sunt la level 130. La jocul asta un jucator talentat de level 70 face mai mult ca un nepriceput ca mine de level 130. Plm ca nu toti ne-am nascut talntati la apasari pe butoane la milisecunda potrivita. Daca am rabdarea de a ajunge la nivelul ala da-mi in plm sansa sa ii bat mortii mami lui de joc. Daca am depasit mult levelul recomandat farmand ca boul si pierzandu-mi timpul lasa-mi nepriceperea sa fie compensata de rabdarea de a rejuca aceleasi nivele doar sa cresc in putere. Plm revin cu sentimnte mai pozitive cand ma mai calmez.

  9. #669 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    I feel you. Si asta ar fi o alta "problema" a jocului. Da, provoaca (multa) frustrare. Mai ales ca pe lumea asta nu ne putem dedica in totalitate gamingului. Mie cel mai mult imi pare rau cumva, pentru ca stiu de pe acum ca nu-l voi mai rejuca. Nu mai am nici varsta si nici rabdarea sa-l reiau vreodata. Are replay value foarte mic, in opinia mea. A fost one and done pentru mine, m-am bucurat de el la vremea respectiva.

    Oricum, sfatul meu ar fi sa nu-l abandonezi atat de mult timp. Pana atunci vei uita probabil experienta acumulata si-ti va fi greu.

    Din experienta proprie, tot ce pot spune, e ca jocurile de genul asta se duc la capat mai lejer cand faci intreg run-ul intr-o perioada relativ scurta de timp.

  10. #670 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Si cand nu merge treaba si tot mori, fă o pauză. Cateva ore sau chiar până a doua zi. Cand esti nervos joci tot mai rău cu fiecare încercare, nu te mai poți concentra la fel ca atunci cand esti relaxat, nu mai ești la fel de atent.

  11. #671 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Eu inca am vise negre cu Sister Friede, f her and her pimp ), ce build joci?

  12. #672 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ce tare mi se pare sa vad thread-ul activ la 5 ani de la aparitie, mai ales cand mi-am luat inima in dinti si m-am apucat si eu de el acum 2 zile pe un PS5 (unde am inteles ca ruleaza 1080p 60fps) iar jocul inca arata bine.

    E primul Souls game (din seria Souls) pe care-l joc, dupa Bloodborne si The Surge 1 si 2 (am incercat si DS remaster pe Switch si PS5, dar animatiile si mecanicile mult prea invechite m-au oprit din a juca mai mult de 30min) si vad multe lucruri lipsa pe care le-am regasit in celalalte, dar si interfata absolut oribila si neintuitiva care nu-mi place.
    Totodata, faptul ca nu poti afla chestii despre joc decat de pe internet, mi se pare un mare minus (gen ca pentru a nu te omora uriasul ala cu sageti, trebuie sa o iei pe alta ruta, sa vorbesti cu cineva, sa te urci in spatele unui inamic si sa faci o alta portiune mare de drum pentru a ajunge la el in turn ca sa vorbesti cu el), asta dupa ce mi-a mancat nervii vreo 4h incercand sa trec de sagetile lui pentru a ajunge la boss-u de copac care ma omora destul de usor.

    Also, ceva care sa-ti dea viata, chiar si putin, la fiecare lovitura buna, gen cum avea Bloodborne, ar fi fost fenomenal (am inteles ca ar fi Butcher Knife dar inca nu am cautat sa vad cum il obtin si unde).
    O alta chestie care mi se pare incredibil ca nu exista, este acel animation cancel pe care-l regasim in alte jocuri (inclusiv in Immortals Fenyx Rising) si care aici ar face minuni. Nu doar ca nu exista, dar daca apesi de 3 ori pe buton si voiai sa lovesti doar de 2 ori, face si a 3a animatie, chiar daca intre timp s-a schimbat inamicul sau actiunea acestuia si in timpu ala te omoara. Iar la dodge/roll mi se pare ca are un oarecare delay enervant, care face jocul mai greu decat ar fi trebuit sa fie.
    Also, faptul ca nu-ti spune nici macar distanta pana la souls pierdute, ca sa nu zic sa le arate putin, intr-un fel sau altu, pe ecran, mi se pare horror. De multe ori am pierdut cateva mii de souls si nu mai stiam sa revin la ele.

    El ca joc este foarte bine facut si odata apucat de el, cu toti nervii pe care ti-i face, e greu sa-l lasi. E mai rau decat un Battle Royale
    Pacat ca decurg la tot felul de tactici "neortodoxe" pentru a-l face mai greu, in loc sa-l faca mai greu cu cap.

    Sper sa am puterea necesara sa-l mai joc cateva zeci de ore sau poate chiar sa-l termin.
    Am observat ca ajuta daca schimb jocul pt cateva ore, cand ma enervez, si apoi revin in el

  13. #673 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    @MRC, inteleg perfect, eu la jocurile @Souls/Sekiro am avut praguri unde efectiv ma blocam psihic si o dadeam din rau in mai rau.

    Daca esti la un boss de care efectiv nu poti sa treci iti recomand sa faci co-op cu un prieten, sa treci de el si odata cu el si de pragul acela psihic, vei vedea ca jocul va continua sa evolueze spre foarte bune dupa.
    Daca te roade ca nu l-ai batut singur, te poti intoarce oricand la el in NG+, dar fa cumva si depaseste acel prag psihic pentru ca daca il lasi sa te domine te blochezi de tot.

    Eu asa am patit cu Nameless King. Cand efectiv simteam ca mor de inima rea, am luat un prieten cu mine, l-am batut si aia a fost. Cand m-am intors la el in NG+ l-am dar jos singur in 15 minute, pentru ca depasisem acel blocaj psihic.
    La Sekiro, am crezut ca fac infarct si mor la Genichiro phase 3, nu am trait in viata mea asemenea nivel de frustrare, dar am persistat.
    Sunt convins ca daca faceam pauza de saptamani/luni, ala era... nu-l mai bateam niciodata.
    Dupa el, tot jocul mi s-a parut mai usor, inclusiv bosii de la final.

    PS: Eu vorbesc, care ma apuc in curand de Demon's Souls pe PS5, stai sa vezi iar anxietate si nervi .

    ---------- Post added 12-01-2021 at 14:11 ----------

    *bine

  14. #674 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    @MRC, inteleg perfect, eu la jocurile @Souls/Sekiro am avut praguri unde efectiv ma blocam psihic si o dadeam din rau in mai rau.

    Daca esti la un boss de care efectiv nu poti sa treci iti recomand sa faci co-op cu un prieten, sa treci de el si odata cu el si de pragul acela psihic, vei vedea ca jocul va continua sa evolueze spre foarte bune dupa.
    Daca te roade ca nu l-ai batut singur, te poti intoarce oricand la el in NG+, dar fa cumva si depaseste acel prag psihic pentru ca daca il lasi sa te domine te blochezi de tot.

    Eu asa am patit cu Nameless King. Cand efectiv simteam ca mor de inima rea, am luat un prieten cu mine, l-am batut si aia a fost. Cand m-am intors la el in NG+ l-am dar jos singur in 15 minute, pentru ca depasisem acel blocaj psihic.
    La Sekiro, am crezut ca fac infarct si mor la Genichiro phase 3, nu am trait in viata mea asemenea nivel de frustrare, dar am persistat.
    Sunt convins ca daca faceam pauza de saptamani/luni, ala era... nu-l mai bateam niciodata.
    Dupa el, tot jocul mi s-a parut mai usor, inclusiv bosii de la final.

    PS: Eu vorbesc, care ma apuc in curand de Demon's Souls pe PS5, stai sa vezi iar anxietate si nervi .

    ---------- Post added 12-01-2021 at 14:11 ----------

    *bine
    Dacă ai jucat restul, Demon’s Souls PS5 o sa ți se para apa de ploaie, asta dacă gestionezi corect world tendency


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  15. #675 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Nu pot nici cu slujbe sa trec singur de Lothric Younger Prince. E extrem de frustrant pt ca am cumparat si dlc-urile si in The Ringed City am inteles ca nu pot intra decat daca il omor pe bossul ala. Am petrecut mult timp farmand souls ca sa cresc in nivel sperand ca o sa il omor mai usor asa. Ma omoara la fel de senin. Cred ca si frustrarea acumulata ma impiedica sa il inving. Imi propun sa fiu calm dar dupa cateva incercari ma enervez si frustrez de imi vine sa sparg televizorul. Si atunci e gata, zero sanse sa mai castig. Eu nu joc multi player, nici nu stiu cum e. Am jucat tot jocul pana aici singur. Mi-e ciuda si nu l-as abandona dar cred ca pana la urma acolo o sa ajung.

  16. #676 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Incearca sa joci ceva la care te pricepi (in sensul ca este mai usor si poti castiga jucand de placere, ceva gen NFS sau chiar alt gen de joc) pana te mai destinzi putin si apoi revino la asta. Eu asa am facut mereu cand m-am frustrat maxim cu orice boss si am reusit sa-l inving destul de usor apoi.
    E ceva in capul nostru care ne face sa parem mai buni decat suntem, daca vedem ca putem castiga in altceva si venim cu alt mind set la boss-ul respectiv.

    Desigur, exista sansa sa nu te ajute, dar in cel mai rau caz, iti mai limpezesti putin mintea

  17. #677 SP
    Member codpin's Avatar
    Toata faza e sa nu te enervezi. Stiu ca poate nu te ajuta prea mult dar cam asta e toata filosofia din spatele jocurilor From Software.

    Eu am descoperit ca intr-un boss fight trebuie sa intri intr-un anumit "flow" sa zic asa. O cadenta anume a miscarilor. Si daca te enervezi nu mai nimeresti deloc acest ritm. De aia ai unele incercari in care aproape bati bossul si altele in care mori imediat. Bine, cateodata mai ai parte si de bad RNG dar alea sunt exceptii.

    Deci sfatul meu e sa lasi iar jocul cateva ore, o zi si apoi sa revii cu mindsetul potrivit. Stii ca o sa mori, stii ca o sa repeti acelasi fight over and over asa ca de ce sa te enervezi?

    Eu am incetat sa ma mai enervez la jocuri de vreo 10 ani (si am 33 doar). Am realizat ca in putinul timp liber pe care il am, ma joc sa ma relaxez, nu sa ma frustrez. De aia am renuntat si sa mai fac trophy hunting.

    Spor la joaca!

  18. #678 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Multumesc colegi de forum pt sfaturi. Am trecut de boss. Extraordinar de usor as zice . M-am conectat online, am vazut un semn de sumon in fata barierei de ceata, am chemat aleator un jucator si l-am invins in doi in foarte acurt timp si foarte usor. E o diferenta colosala intre single si multiplayer. Dezamagitaror pt mine sa constat asta, dar multiplayerul intradevar e incurajat. Dupa ce am trecut de boss am iesit in offline. Si culmea? Am ajuns la final boss...pe care singur l-am batut din prima . Norocul ca nu am dat finalul dupa, ca mai am de jucat dlc-ul.

  19. #679 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Din ce am inteles, in momente de genul asta, Boss-ul este mai slab sau egal cu nivelul celui care intra sa te ajute. Astfel ca daca tu esti level 30 si ala este level 10, boss-ul va fi cel mult level 10.
    Probabil ca atunci cand ai iesit si ai ramas in joc, sa fi ramas si jocul la nivelul respectiv.

  20. #680 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Din ce am inteles, in momente de genul asta, Boss-ul este mai slab sau egal cu nivelul celui care intra sa te ajute. Astfel ca daca tu esti level 30 si ala este level 10, boss-ul va fi cel mult level 10.
    Probabil ca atunci cand ai iesit si ai ramas in joc, sa fi ramas si jocul la nivelul respectiv.
    Hmm. Nu stiu, nu m-am gandit la asta. Ideea e ca au mai fost bossi pe care i-am batut din prima. Doar doi mi-au facut mari probleme, dintre care la Lothric asta nu am mai avut nervi si am urmat sfatul colegilor de a cere ajutor. Bloodborne l-am terminat singur. Mult m-am chinuit la primul boss, Father Gascoine. Apoi nu pot zice ca am avut mari probleme. Ma bucur ca am reusit practic sa termin DS3, desi parca nu mi se pare coret sa bati un boss in doi...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 35 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts