Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Discutii despre gamepad-urile Xbox Elite Series

  1. #1 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

    Thumbs up Discutii despre gamepad-urile Xbox Elite Series

    Am creat acest thread pentru a discuta despre seria de gamepad-uri Elite de la Xbox, serie care merita clar un thread separat fata de restul accesoriilor pentru aceasta consola. O sa fie un post lung cu multe detalii si intamplari nefericite cu Elite Series 2, daca ai de gand sa achizionezi acest gamepad, iti recomand sa citesti mai jos.


    Partea mai putin buna:


    Prima consola Xbox a acestei generatii pe care am avut-o a fost varianta Xbox One Elite, cea cu SSHD si gamepad Elite S1. A fost dragoste la prima atingere, am adorat acel gamepad, de la PS2 incoace am simtit nevoia de butoane suplimentare pe gamepad. Ma pot descurca foarte bine si fara insa mi se pare mult mai natural sa faci anumite actiuni in timp ce ai control asupra stick-ului drept. Ex: alergi in CoD si vrei sa intri in alunecare si in tot acest timp sa poti sa tintesti si sa tragi, lucru pe care il poti face foarte simplu cu acele pedale customizabile din spate. Pe un gamepad obisnuit ar trebui sa alergi, iei degetul de pe stick-ul drept, apesi pe B si pe urma continui sa tintesti. Gamepad-ul Elite a fost factorul principal pentru care am preferat ca fiecare joc multiplatform pe care il joc sa fie jucat pe Xbox.

    Bucuria a fost imensa cand am vazut anuntul cu crearea lui Elite Series 2, mai ales fiindca s-a anuntat ca va fi compatibil si cu XSX.
    Imi amintesc si acum ca mi-a ajuns coletul intr-o zi de vineri dimimineata, eram dupa o seara nedormita, l-am desigilat si m-am apucat imediat sa il testez intr-un meci de CoD. Din primul minut mi-am dat seama ca este ceva in neregula cu felul in care se apasau butoanele din fata si o pedala din spate. Produsul a fost sigilat. Am facut la microsoft o cerere de retur care a fost si aprobata, mi-au spus sa trimit produsul inapoi la ei insa o sa vedeti mai jos de ce am decis sa il repar singur si sa nu mai pierd timpul cu retururi.

    Problema principala

    Butoanele A si Y pur si simplu nu inregistrau comenzile cum eram obisnuit, La ES1 butoanele se apasau perfect din orice unghi atat timp cat simteai acel click silentios specific butoanelor. In aceeasi zi reusesc sa mai testez un gamepad abia scos din cutie dintr-un magazin, fix aceeasi problema. Am gandit atunci ca probabil o fi fost o situatie rara de doua cazuri nefericite.

    Urmatoarea zi dau de un amic care avea de putin timp acest gamepad si imi spunea ca functioneaza perfect si ca este foarte multumit de el. Trag pana la el o fuga sa il testez si, surpriza, acelasi defect desi el considera ca functioneaza foarte bine.I-am explicat cat eram la el problema, a fost de acord cu mine insa pentru el nu era un deranj felul in care se apasau butoanele A si Y, la ES2 este necesar sa fie apasate doar dintr-un unghi de 90grade, daca sunt apasate din-o parte si desi simti acel click specific butonului, sunt sanse mari sa nu se inregistreze comanda. La ES1 comanda este inregistrata*din orice unghi este apasat butonul atat timp cat simti click-ul.

    M-a ajutat si Razvanrazy cu cateva filmulete ale unui amic care facea aceleasi teste insa sunt sigur ca a fost acelasi caz intalnit de mine mai sus cand persoana nu este deranjata de acest lucru si nu considera ca este o problema a gamepad-ului.

    Pana in prezent am testat patru gamepad-uri Elite Series 2 si toate patru aveau din fabrica fix acelasi defect. Cu siguranta nu este o problema intalnita la unele produse, ci o problema la toate aparatele fabricate fiindca soclul in care intra butoanele este mai larg decat ar trebui.Dupa ce testasem cele trei gamepad-uri, am facut cateva cautari pe net si sunt MII de cazuri diferite cu aceasta situatie, de exemplu in acest thread *de pe reddit cu 4100 de postari, peste 3000 sunt despre problemele acestui gamepad. Plus multe alte plangeri pe Youtube si alte forumuri. Sunt chiar si cazuri cu persoane care dupa ce l-au avut schimbat in garantie, sunt deja la a 5-a bucata si au fix aceeasi problema.Ceea ce este foarte clar la aceasta problema este urmatorul fapt: Toate gamepad-urile au aceasta problema din fabricatie, depinde de utilizator daca o gaseste deranjanta sau nu.

    Solutia:

    Dupa ce gamepad-ul a fost desfacut de vreo 10 ori si tot faceam teste in aplicatia Accesories de la Xbox pentru a testa cu exactitate felul in care se apasau butoanele, pot sa spun ca am gasit solutia ideala care pare sa functioneze in continuare. Problema lor este ca soclul in care stau butoanele este prea larg iar butonul ''joaca'' prea mult in el, lucru care duce la neinregistrarea comenzii cand butonul nu este apasat fix perpendicular. Problema este strict la butoanele A si Y, butoanele B si X se comporta ok. Am pus in jurul butoanelor o pelicula de banda adeziva si am taiat-o perfect dupa forma butonului ca sa nu ramana intepenita in carcasa superioara a gamepad-ului. Butoanele au o forma cilindrica iar eu am avut nevoie de o solutie ca sa maresc cu foarte putin diametrul ( NU inaltimea) butonului. Am aproximativ 150 de ore de joaca de la acest fix si butoanele se apasa normal acum.


    Au mai fost cateva probleme minore insa nimic atat de deranjant, de exemplu:


    Pedala P4 din spate functiona insa nu facea deloc acel click specific ca de mouse, era totul softish. Problema era adezivul pus din exces unde era butonul de contact. Am indepartat adezivul in exces cu alcool izopropilic si totul a fost perfect dupa.

    Pe partea cauciucata a manerelor ramane mereu o urma din momentele cand imi transpira palmele, sarea se imbiba cumva in acel cauciuc si se scot greu urmele ovale albe.

    Stopperele de la triggere scot un scartait deranjant cand sunt folosite, am pus putin WD40 la partea de contact cu plasticul si este ok acum.

    Partea de D-PAD de forma unei cruci nu sta foarte fixa in soclu si simti acest lucru cand o apesi. Am incercat si crucea argintie de la ES1 iar aceea sta cum trebuie. Partea originala de metal rotunda de la ES2 sta ok.


    *unele linkuri despre problema:
    https://www.reddit.com/r/xboxone/com..._megathread/*( 4100 de comentarii, in peste 3000 se discuta despre treaba asta )*
    https://www.youtube.com/watch?v=O8S_...te_series_2/**
    https://www.windowscentral.com/xbox-...espread-issues
    https://www.neogaf.com/threads/lets-...r-s2.1530168/*
    ...si lista poate continua, eu nu am apucat sa teste decat patru exemplare insa consider ca este o problema la toate fiindca am citit despre unele cazuri extreme in care cineva testase noua bucati iar toate aveau fix aceeasi problema. Cei care nu se plang sunt obisnuiti sa apese numai perpendicular pe butoane si nu isi pot da seama de acest defect desi el exista si in unitatile lor.


    Partea buna:


    Consider ca sunt doua puncte mari in plus fata de prima varianta:

    1. Tensiunea reglabila a stick-urilor este gamechanging. Mi se pare ca ajuta enorm in shootere, te ajuta sa tintesti cu precizie mult mai mare iar in tot acest timp sa ai posibilitatea de a face miscari rapide si intoarceri la 180grade. La XE1 sensibilitatea de confort era 5 la Warzone de exemplu. Cu XE2 pot spune ca am aceeasi precizie cu o sensibilitate de 9, lucru care te ajuta destul de mult la free-aim insa importanta majora este la ADS si Sniper Scope, poti sa faci miscari foarte fine si in acelasi timp intoarceri de 30-40 de grade foarte rapide.

    2. Functia de SHIFT este foarte utila insa putine persoane am observat ca se folosesc de utilitatea ei. Aceasta functie se poate seta pe un buton ales de tine iar cat timp este apasat, oricare alt buton isi poate modifica functia. Pentru mine cel mai bine a fost urmatorul setup:

    Pedala 4: Sprint, este mult mai natural si mai simplu sa apesi pe o pedala pentru sprint decat pe analog stick, efort mai mic si asa te poti concentra 100% pe directia de miscare a personajului. Dublu click-ul pentru tactcal sprint este mult mai placut de folosit asa.

    Pedala 2: Duck, Slide, Prone

    Pedala 3: SHIFT

    O sa dau un exemplu pe care il intalnesti foarte des in jocuri. Intri intr-o casa in Warzone, stai apasat sapte secunde pe Y, pui armura insa nu mai poti deloc sa tintetesti in acel timp fiindca degetul mare nu va mai fi pe analogul drept. Pe urma vrei sa lootezi 10 obiecte de pe jos si sa iesi din casa, la fiecare actiune tu trebuie sa apesi pe X, moment in care tu devii mai vulnerabil, chiar si la deschiderea usii. La ES2 ma misc normal prin casa, tintesc unde doresc iar in acest timp stau apasat pe Pedala 3 si LB se transforma in X iar RB in Y. Poti sa faci in asa fel incat in orice moment al jocului tu ai control 100% pe ambele stick-uri si in tot acest timp poti sa folosesti orice alta functie.






    Daca nu ar fi avut probleme intalnite de mii de oameni, gamepad-ul ar merita banii, mai ales de cei care joaca shootere si petrec destul de mult timp la consola. Din prima zi de cand l-am avut si am vazut aceste doua beneficii majore, nu m-am gandit deloc sa renunt la el, am trecut peste orele de munca gasind un fix si a meritat in cazul meu.


    Mai sunt persoane pe forum care il folosesc?

    Attached Images Attached Images xbox-elite-2-review-header-01.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry, pentru mine a fost pur si simplu prea expensive pentru a-l achizitiona. Poate totusi la Xbox One Series X o sa reusesc sa prind ceva la super-oferta... poate cine stie, vor scoate o serie noua imbunatatita...

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si eu astept Series 3, pentru Series X. Desi nu stiu sigur daca chiar mi-ar fi folositor, nejucand competitiv absolut niciun joc

    Cumva, speram sa vina cu ceva de genu (sau macar cu ceva extra features), default, dar nah, nu o vor face cat timp pot vinde asa ceva standalone cu ~150$.

  4. #4 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by UnnyBOlt View Post
    Tot legat de optiunea asta de suport direct prin Microsoft pot sa impartasesc experienta mea. In cazul meu am avut de trimis la reparat/inlocuit un controller Elite Series 2. Am adaugat controller dupa S/N la https://account.microsoft.com/devices/ si a aprut ca este in garantie. Am adaugat adresa mea de resedinta (din Romania) in Address Book la https://account.microsoft.com/billing/addresses si am setat-o drept adresa de livrare preferata. La Devices am dat click pe controller si apoi Start Service Online. Am ales si descris problemele si apoi cere adresa de livrare. Va aparea (posibil printre altele) adresa care e setata drept preferata (adica cea din Romania in cazul meu). Apoi a zis ca imi va da o eticheta gratuit si sa-l trimit. Am impachetat singur controller-ul si lipit eticheta pe pachet. Eticheta mea a provenit de la UPS (UPS Standard). Pe site-ul UPS gasiti programare preluare online https://wwwapps.ups.com/pickup/schedule?loc=ro_RO. Acolo stabiliti cand sa vina curierul la domiciliu sa va preia pachetul, nu costa nimic. Dupa ce vi-l ia, in cazul meu a durat vreo 8 zile sa ajunga la destinatie (Germania), inca 3 zile ca sa fie prelucrat si apoi inca 4 zile ca sa-mi ajunga inapoi inlocuit. Foarte multumit de proces si relativ surprins ca accepta dispozitive si din Romania...

    Conversatia a fost de pe topticul Xbox Series Achizitii si nu am vrut sa o continui acolo pentru a nu genera off-topic.

    Sa ne spui, te rog, ce problema ai avut cu ES2 si spune-ne daca cu noul gamepad inlocuit au mai existat probleme.

    Am avut o situatie identica insa m-am oprit voluntar la pasul cu UPS si trimisul. Nu am mai vrut sa il trimit fiinca la problema pe care o aveam, din ce citisem, toate erau la fel si pentru mine ar fi fost doar o pierdere de timp. In momentul de fata sunt multumit cu aceasta alegere.

  5. #5 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Am in momentul de fata doua ES2 iar la ambele este o problema deranjanta cu butonul RB. Nu functioneaza ca un buton clasic: Click-> inregistreaza actiunea ->DeClick -> anuleaza actiunea. La mine si la alte mii de persoane, trebuie apasat foarte tare ca sa inregistreze actiunea iar actiunea se anuleaza inainte de a se auzi DeClick, ridicarea degetului de pe buton.

    M-am interesat cum sa schimb butonul si am citit ca se potrivesc si cele de la Xbox360. Am gasit un gamepad cu fir care a fost folosit de 20 de ori mai mult decat ES2, va puteti da seama dupa aspectul lui cat a fost utilizat. Am schimbat butonul iar acum functioneaza infinit mai bine decat cel original.

    Este frustrant in ce hal si-au batut joc de calitatea componentelor. Desi este fix acelasi model de buton tactil, cel de la 360 este mult mai calitativ.

    LE: am mai incercat unele butoane aftermarket insa nu functionau grozav. Acesta care este schimbat acum nu stiu daca ma va tine ca si cum ar fi fost utilizat in continuare pe acel 360 fiindca atunci cand l-am dezlipit, s-a incins si s-a deformat putin plasticul butonului. Daca mai este cineva pe aici care a schimbat aceasta piesa si a gasit o solutie mai buna, sa scrie. Sau daca este cineva care are un gamepad de Xbox One defect insa cu RB sau LB in stare buna, sa imi dea un PM si il pot cumpara.
    Attached Images Attached Images img_20211017_205945.jpg img_20211017_205953.jpg s-l300.jpg

  6. #6 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    A apărut update-ul care reduce input lag-ul pentru Xbox Elite Series 2 si gamepad-urile Xbox One cu Bluetooth.

    Le: update-ul trebuie făcut manual după ce il faceți pe cel de dashboard. Il găsiți la Settings - Accessories.
    Attached Images Attached Images img_20211119_224434.jpg img_20211119_223626.jpg img_20211119_224358.jpg

  7. #7 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Am pățit un lucru bizar care nu mi s-a mai întâmplat niciodată la Xbox. Timp de vreo 2 minute am avut un input lag foarte mare si era imposibil de controlat, probabil o secundă întârziere iar după, timp de vreo 3 minute nu mai prelua nicio comandă.

    Cel mai probabil a fost un bug de la update. S-a întâmplat la o oră după ce l-am făcut

    Attached Images Attached Images img_20211120_012003.jpg

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    La elite nu se aprinde logo-ul? Ca in video tau, logo-ul pare stins, deci asa s-ar explica de ce nu reactiona la nicio comanda.

  9. #9 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Era aprins, il las la cea mai slabă luminozitate ca să nu îmi distragă atenția. Erau aprinse si cele doua leduri de schimbare profil care se vad mai bine in clip. După vreo 2 minute si-a revenit. El era conectat la consolă, dacă era sa fie deconectat imi scria pe ecranul jocului sa îl reconectez.

  10. #10 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Am cumparat si eu un ES2 la 600 lei de la Altex pt. PC pe principiul ca daca nu sunt indragostit de el, ii fac vant de unde a plecat Astept acum sa imi vina, sunt mai mult curios de backpadels si de functia de ,,strangere,, a stickurilor. Nu stiu, nu ma incanta deloc designeul asimetric pentru ca eu eram obisnuit sa fac claw grip ca sa ating D-padul, ceea ce pare foarte greu de facut la xbox, dar mi-am zis ca pot reprograma D-padul pe backpadels daca chiar am nevoie.

    Au trecut prin mana mea 1 DualShock si 3 DualSense-uri momentan: Dualshockul era foarte incomod de tinut in mana, dar DualSensurile mi se par extrem de confortabile, nu am avut probleme deloc cu butoanele, doar unul a prezentat stick drift, dar dupa foarte multe ore de utilizare. Ma enerveaza pe PC ca nu suporta mai nimic DualSenseul by default si daca nu rulez prin steam jocul, tot trebuie sa fac artificii ca sa functioneze. Mie mi se pare f mult si 600 lei in plus avand in vedere ca am cumparat DualSense negru cu garantie 2 ani la in jur de 250 lei (poate chiar mai putin) - care are adaptive triggers, microfon, difuzor si vibratiile acelea mai deosebite. Asa ca toleranta mea la defecte va fi 0. O sa am gija sa verific bine butoanele si sa nu aiba strickdrift direct din cutie.

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mare atentie cu cel Black de la Altex, V2 - este cel vechi, cu probleme, de care se tot plange lumea.
    Cel nou, alb, a fost sau este tot 600 - ala este redesigned "cica" - dar asta nou vine singur in pachet, fara cutie si accesorii care trebuiesc cumparate separat.

  12. #12 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Eu m-am uitat la reviewuri si spuneau ca sunt identice din cate imi amintesc (cei care le desasambleaza). Doar cauciucul pt aderenta cred ca e diferit.

  13. #13 SP
    Member Antiohh's Avatar
    L-am incercat astazi:controllerul in sine mi se pare mult mai incomod decat DualSense pentru ca are forma de V. La extremitatea cu triggerele RT, LT, daca tin degetele mijlocii pe aceste butoane (in timp ce zonele mai ascutite ale controllerul imi vin in podul palmei) aproape ca mi se ating varfurile... Eu apas mai mult cu baza degetul mijlociu RT/LT daca vreau sa am un grip bun... cat despre butoanele de pe spate... imposibil de folosit cu inelarul si degetul mic daca tin degetul mijlociu si indexul pe RT/RB. Eu am mainile destul de ,,subtiri,, si cu degetele lungi, poate altii se simt mult mai confortabil cu acest controller in mana. Nici nu l-am mai conectat la PC - un nu categoric pentru mine, iar asta din ratiuni ergonomice. DualSense zici ca se muleaza in palmele mele. Sunt destul de sigur ca nu e obisnuinta pentru ca senzatia aceasta am avut-o de cand am trecut prima oara de la DualShock la DualSense.

    Edit: M-am mai jucat putin cu el, daca folosesc doar backpadelurile de jos (2/4 butoane) si le apas cu inelarul devine cat de cat ergonomic - ceva cu care m-as putea obisnui (problema cu RT si LT prea apropiate ramane).

  14. #14 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Am aceeași problema cu controllerele de Xbox, pentru mine soluția e sa folosesc degetul arătător atât pentru R1 cât și pentru R2. Cu buricul degetului apăs R2 și cu a doua falangă R1.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Totul despre accesoriile consolelor Xbox Series X|S By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 103 Last Post: 24-03-2024, 11:28
  2. Discutii despre JRC.RO By lukecelmare in forum Console Club
    Replies: 144 Last Post: 09-02-2022, 11:46
  3. Video-recenzii despre Xbox Series X By Alex Khan in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 0 Last Post: 18-10-2020, 02:55
  4. Xbox One - discutii despre comenzi si preturi bune By Snake in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 98 Last Post: 13-05-2015, 00:01
  5. iPad-urile si iPhone-urile primesc inca un GamePad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2012, 15:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts