Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Ce se intampla cu IGN Romania

  1. #1 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar

    Ce se intampla cu IGN Romania

    Salutare,
    Titlului ii lipseste in mod intentionat semnul de intrebare de la final. De ce oare?

    Eu citeam zilnic IGN Romania pana cand dintr-o data au incetat a mai posta.
    Nu citeam ca sa aflu stiri despre gaming neaparat (era si greu, delay-ul cu care se postau anumite stiri {if any} era extrem de mare), ci pentru ca imi mangaia ego-ul meu de gamer din Romania sa citesc stiri 'despre' gaming in limba romana.

    Nimic gresit in asta, acelasi lucru se intampla si pe corespondentele IGN din Polonia, Cehia, etc, exista si acolo un delay ca na... se traducea IGN mama.
    Bai ale naibii alea prospera, oare chiar asa de prosti sunt toti cehii si toti polonezii de nu stiu limba engleza? Hmm...

    Buun, ma obisnuisem cu faptul ca nu se mai posta nimic, pana cand inevitabilul s-a produs, site-ul nu mai exista deloc.
    Acum se va intreba lumea, de ce oare? De mult trafic ce avea oare?

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Imi permit in urmatoarele randuri sa exprim o parere strict personala, cine vrea sa ridice piatra feel free. Am shield puternic, duc.
    Cei care au citit IGN Romania probabil ca mi-au recunoscut tag-ul din commenturile nesfarsite si ulterior satirice prin care incercam sa le semnalez ca ceea ce fac e gresit si va duce la dezastru.
    Ei pe de alta parte aveau puterea si butonul... ca de... pazeau o bariera... dadeau delete la postarea mea si gata lumea lor mica si UNIdirectionala mergea mai departe catre catastrofa.

    Asa...

    1 ------------>

    Prima si principala problema cred ca a fost stilul romanesc in care a fost abordata problema in the first place.
    De acord, nota 200 pentru initiativa celui care a preluat licenta de la site-ul mama, dar inceputul sfarsitului a fost in momentul in care acea (sau acele) persoana/e a/au decis sa 'angajeze' VOLUNTARI pentru a se ocupa de site.

    De ce?

    Pentru ca in momentul in care un job este facut strict sub forma de voluntariat (respect pentru Monky care tine acest forum cu bani din buzunarul lui), fara beneficii financiare si fara o anumita conduita de profesionalism si IMPARTIALITATE, intervine factorul de subiectivism si de delasare!!!
    Acei domni (tineri, copii inca in facultate?) care se ocupau de articole erau (si o spun din surse 500% sigure) TOTI adeptii conceptului de PC master race.
    NICI O PROBLEMA IN ASTA, poti fi si fanul lui Justin Biber atata timp cat asta nu se reflecta in 'jobul' pe care il faci.

    Cu o singura exceptie a unui tip care sincer ar fi meritat sa conduca (nu doar sa lucreze la .. -> multumesc Claudiu) IGN USA, toti ceilalti 'scriau' (ca de fapt traduceau) fiecare articol de o maniera care denota ca pe piata exista doar PC si uneori spre rareori, PS4.
    Am salvat in arhiva mea cel putin 10 articole in care jocuri multiplatform erau prezentate efectiv pe PC, cu un comentariu in josul paginii ca sunt SI PE PS4, fara nici o mentiune ca ar exista macar platforma Xbox.

    Iarasi, poate erau doar 5 cititori acolo care preferau Xbox, poate eram eu singurul. IT SHOULD MAKE NO F DIFFERENCE!!
    Ca si formator de opinie pe un site oficial de gaming, ai datoria morala sa iti respecti publicul cititor in egala masura, fie el si in ratio de 500/1.

    Sa adaugam aici si faptul ca inclusiv IGN Pakistan a scris un articol de 2 randuri in NOV 2017 cand s-a lansat Xbox One X, iar IGN Romania a ignorat TOTAL acest eveniment recunoscand mai tarziu in comments ca...'mistake, sorry'.
    Pe bune? Suntem publicatie de gaming?

    Ce credibilitate mai au articolele tale cand 'tu' tratezi totul doar cum iti convine tie personal si scrii articole pe sarite strict la discretia liberului arbitru?

    Important e ca erau nelipsite articolele despre nimic unde puteai sa castigi ca premiu niste chipsuri... alea nu lipseau.
    Ce conteaza ca primul articol despre Destiny 2 a fost la atentie -> doua saptamani de la lansarea jocului.

    Ok, mai departe..

    2 ------------>

    Sa zicem ca sunt eu un fanboy prost (posibil sa fiu) si ca punctul 1 de mai sus nu conteaza.
    As dori sa le cer scuze tuturor care se incadreaza in categoria pe care o voi descrie mai jos, dar ei sunt principalii vinovati pentru disparitia IGN Romania.

    De foarte multe ori m-am luat la tranta cu useri pe IGN care cu gura mirosind si plina de piftie spuneau sus si tare, opariti intre picioare fiind, ca.... citez -> 'de ce sunt redirectionat pe mizeria asta de IGN Romania ca eu am tastat IGN.com si vreau sa citesc stirile in engleza si etc....

    Voi va dati seama ca omul ala cine o fi fost el a avut o initiativa misto si demna de toata lauda sa aduca un mare brand ca IGN in Romania, sa il localizeze full si sa ne integreze si pe noi, consumatorii de shaorma care in urma cu 5-6 ani nici Playstation nu aveam, in lumea mare a mass mediei de gaming?
    Ce a primit in schimb?
    => citez -> 'de ce sunt redirectionat pe mizeria asta de IGN Romania ca eu am tastat IGN.com si vreau sa citesc stirile in engleza si etc....

    Cum putea o asemea initiativa (pentru a 100-a oara felicitari initiatorului) sa reziste intr-un asemenea context si intr-o combinatie atat de nociva intre redactori + public?
    Cum sa faca trafic... asa ceva?

    Nu mai e cazul sa va revoltati dragi prieteni care aveati impresia ca noi astia mai prosti, citeam IGN Romania pentru ca nu stiam engleza

    De ce ma mai mir oare cand deja de 6 ani avem Playstation Store oficial in Romania si inca exista >50% din useri cu conturi de US sau UK... pentru ca economisesc 5 dolari/joc, in loc sa sustina ceea ce avem local si sa fie mandri ca in sfarsit avem si noi CEVA de gaming in mod oficial in Romania.
    Sa vedem cat oare ii mai pacalim si pe astia de la SONY ca vorba aia, pe PSN profiles suntem aproape la egalitate cu Cipru ca si numar oficial de useri cu conturi de Romania deci...


    Imi cer scuze, trebuia spus.
    Cine nu e de acord are tot respectul meu pentru ca traim intr-o tara libera (cu arfe de limba engleza ca tot ce-i romanesc e banal deci prost).

  2. #2 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Sincer, nu stiu daca sunt prea tanar sau pur si simplu am un coeficient de atentie redus dar chestia cu delay ul in stiri era foarte suparatoare pentru mine, am ajuns si eu pe ign.ro , nu intentionat si am sesizat stiri vechi de cateva zile... Legat de chestia cu Playstation store RO, am un singur cont pe RO si il folosesc strict pentru dlc uri, nu cumpar digital niciodata, poate de asta nu inteleg conceptul de a avea mai multe conturi/US/UK. Toate ca toate , nu imi pare rau ca am citit "rant ul ", ma bucur sa vad activitate pe forum, constructiva ce e drept.

  3. #3 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Pe mine ma enervau cel mai mult translatiile din engleza

  4. #4 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Ca tot a venit vorba , de nivelul 2 se mai stie ceva?

  5. #5 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by SeCeX View Post
    Ca tot a venit vorba , de nivelul 2 se mai stie ceva?
    Eu personal nu mai stiu nimic

  6. #6 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    A, da, Nivelul 2....
    Chiar era misto site-ul, content foarte bun.In plus era singurul site de gaming din Romania (cred) care sa se ia si de retrogames, Sega, Nintendo and stuff like that

  7. #7 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Ma refer atat la site cat si la revista,sincer, o publicatie de calitate buna e ceea ce ne trebuie, nu cred ca sunt singurul care ar apela la site ul lor sau ar cumpara o revista de la ei, cand eram copil strangeam bani de LEVEL in fiecare luna,conta pentru mine ca sunt romani care au pareri pertinente si sunt si ei pasionati de gaming nu doar fotbal( n am nimic cu el) ).

  8. #8 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Eu citeam frecvent Xtrem PC. Dar ca si Level s-au dus. Nu au rezistat astea, cum sa reziste IGN cu articole traduse?

    Le-au omorat si internetul. Intri si citesti orice revista straina, cu reputatie. La ce iti mai trebuie sa cumperi o revista fizica din ro? Nu stiu statistica dar cred ca inca se mai pirateaza la greu in ro (si eu am jucat asa). Faza cu mine e ca acum am un salariu bunicel si imi permit sa nu o mai fac, asa ca am facut tranzitia.

    Aceeasi faza o am eu cu comics traduse in ro. Am vazut venind si plecand. Am cumparat orice (inca mai cumpar - editura grafic de la Editura Art publica comics paperback interesante), dar suntem prea putini cumparatori sa sustinem o piata care sa mearga. Asa cred ca e si cu presa de gaming autohtona. Asa e si cu forumul asta. Putini contribuabili overall. Restul ori vor gratuitati ori nu ii intereseaza.

  9. #9 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Eu prefer site-urile si forumurile de gaming de afara. IGN (SUA), NeoGAF (cea mai mare comunitate de gaming din lume), GameFAQs, The Escapist, Reddit, Neoseeker, Eurogamer, PlayStation Forums, Nintendo Life.....

  10. #10 SP
    Junior Member Vulpine's Avatar
    Îmi dau și eu cu părerea, chiar dacă mai mult fac lurking pe aici.

    Nu cred că înclinația spre PC stuff le-a adus declinul (deși un astfel de bias nu ar trebui să existe pe un site generalist de gaming), ci, cum ai spus, activitatea bazată pe voluntariat. În momentul în care ai oameni care îți lucrează gratis, nu prea ai nicio pârghie ca să asiguri consecvența și calitatea materialelor. Sigur, poți să îi înlocuiești, dar vei găsi doar alți amatori care își vor pierde entuziasmul pe drum.

    Și Nivelul 2 au avut materiale scrise de voluntari - nu cred că era de fapt nimeni plătit la publicația aia - iar asta + incompetența cu care a fost gestionată treaba și-a spus cuvântul. După ceva vreme revistele au început să întârzie, până n-au mai apărut deloc, iar oamenii care au plătit abonamente au rămas cu buza umflată. Mai nou s-au reprofilat pe youtube, unde scot un podcast săptămânal. Nu-s fan al videourilor lor, dar există destui cărora le plac și cotizează la patreonul lor.

    Până la urmă problema se reduce la bani și, mai important, cum ți-ai recupera banii dintr-o așa afacere. Ce venituri ar trebui să îți aducă un site de știri din gaming traduse în română, ca să îți permiți să plătești o echipă de redactori consecvenți și care știu cu ce se mănâncă asta? Uitați-vă la site-urile românești de știri în general - majoritatea sunt niște gropi de gunoi pline de mormane de clickbait, altfel cu greu ar face destul trafic.

    Și în ultimă instanță trebuie să te gândești și la publicul țintă pentru genul ăsta de conținut. Gamerii români pasionați, care doresc să fie mereu la curent cu ultimele noutăți sunt deja o minoritate. Iar dintre aceștia, un număr mare sunt mulțumiți să își ia informațiile din presa în engleză. Și tineretul e mai mult pe video-uri și social media; review-urile în formă scrisă, înșirate pe câte șase pagini, nu mai prezintă același interes ca pe vremea când luam Level sau XtremPC de la chioșc. Ăștia mai bătrânii trebuie să ne mulțumim ori cu presa străină, ori cu puținele proiecte autohtone care mai există, clădite din pasiune sau pe bani puțini.

  11. #11 SP
    Banned Cggamer's Avatar
    N-au fost ceruti pe piata.
    Jucătorii români nu se înghesuiesc la citit site-uri românești. Nici macar la Computer Games nu se înghesuiau.

    Plus ca da, se traduceau mot a mot știrile.

    Mai mult de 8000 de urmăritori pe Facebook nu aveau.

    Acum, mai exista doar Zona IT unde Dan Cadar vorbește despre telefoane, hardware, ceasuri, bugetari, 5G,scoala in secolul 21, dar putin despre JOCURI, nici macar recenzii, si mai nimic despre console.

    Poate pentru ca si faptul ca romanii nu prea se omoară după console sau deloc.
    Ori daca e sa cheltuiască bani multi, preferă PC pentru grafica mai buna.

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Cggamer View Post
    Ori daca e sa cheltuiască bani multi, preferă PC pentru grafica mai buna.
    De fapt, prefera PC in care sa bage bani multi in hardware si daca se poate, 0 lei in software

    Referitor la site, logic, de ce ai vrea sa citesti ceva tradus cuvant cu cuvant, eventual si prost si probabil cu google translate, cand poti sa...nu?

    Iar Zona IT este doar o gluma. Dan Cadar este cam pe langa subiect in fiecare video, dar o face cu atata patos incat efectiv il crezi, daca nu stii despre ce vorbeste

  13. #13 SP
    Banned GamblerRambler's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Iar Zona IT este doar o gluma. Dan Cadar este cam pe langa subiect in fiecare video, dar o face cu atata patos incat efectiv il crezi, daca nu stii despre ce vorbeste
    ZONA IT este mult mai profesionista decat au fost Computer Games, Level (nu revista) si IGN.ro la un loc.
    Asta pentru ca Dan Cadar spune lucrurilor pe nume, are talent si fiindca are coloana vertebrala, stie sa critice si sa analizeze, si sa fie de partea consumatorului de rand. Niciodata nu ia partea producatorului, stiind sa faca o analiza obiectiva. Nu o arde elitist, urmarind sa promoveze ceva , decat pe el insusi.
    Recenziile lor sunt mult mai bine facute, mai captivante, mai analitice.
    Mai au si un redactor foarte bun, unacomn, pe care il stiam de la Games Arena unde facea un show foarte frumos. Stie sa redacteze stiri, fie si ele traduse, in note ironice, incat ca nu ajungi sa te duci sa dai click direct la sursa din limba engleza.


    Din aceasta cauza ZONA IT exista si acum in 2020.
    Iar Computer Games si IGN.ro nu mai exista!




    Apropo de IGN.....
    Canalul de pe You Tube inca exista, chiar daca este inactiv.

    Am urmarit cateva video-recenzii si cred ca am aflat de ce IGN Romania n-a tinut prea mult.

    Tipul care facea recenzii nu era cel mai competent pentru a le face, iar recenziile adresate jocurilor de la Ubisoft parca faceau din IGN.ro sa semene a divizie de marketing/promovare a lui Ubisoft Romania.
    Asa cum era IGN.com o divizie de promovare/marketing pentru Activision si EA in vremurile bune.
    Singura diferenta e ca IGN.com e site mare cu resurse si urmaritori destui, e in America, dar in Romania nu-ti merge cu chestiile de genul asta.
    Romanului , cel putin ala din segmentul educat al populatiei, nu-i mai place sa fie pacalit frumos.


    Pompa nota 10 aiurea la jocuri precum Odyssey , cu toate ca preciza microtranzactiile ca fiind defecte.
    Un joc cu microtranzactii nu este nicidecum de nota 10, denota ca e chiar un joc incomplet si nu asigura o experienta optima jucatorilor. Comentariile sunt de prisos.
    Mai ales reactia flegmatica a recenzorului la adresa comentatorilor care ii criticau recenzia.
    Din cauza asta IGN Romania nu mai exista!
    Cand vrei sa fii recenzor, esti de partea criticilor, de partea jucatorilor, nu o arzi elitist de partea producatorilor.
    Pana la urma, recenzorul analizeaza produsul, nu il promoveaza!

    Oribila recenzie care suna a marketing pe fata!



    La For Honor e total pe langa, redactand recenzia din prisma genezei biblice, si ii mai acorda si nota mare, cu toate ca pe mapamond jocul a fost vazut ca o dezamagire foarte mare.

    [COLOR="Silver"]

  14. #14 SP
    Junior Member Vulpine's Avatar
    Bă, nu știu, am intrat într-o zi pe zona IT să văd ce știri din jocuri au pe site și unele erau redactate destul de bizar și neprofi. De ex, era o știre despre serialul Cuphead care se încheie cu:


    Dacă prima voastră reacție este „Dacă au trebuit să le dea voci, de ce au mers pe direcția unei bucăți de scârțâitoare într-un malaxor?”, nu sunteți singurii.


    Serialul Cuphead încă nu are o dată de lansare, dar ar trebui să sosească în viitorul nu foarte îndepărtat. Va fi foarte interesant să vedem atunci cât de mulți oameni se vor plânge că fotonii ce sunt emanați de ecran sunt atât de greu de interpretat ca imagini mișcătoare de către lobul occipital și cum ar fi mai bine dacă desenul ar putea fi cumva descărcat direct în creier.
    Adică da, înțeleg că nu vrei să traduci sec niște știri, dar wtf.

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by GamblerRambler View Post
    ZONA IT este mult mai profesionista decat au fost Computer Games, Level (nu revista) si IGN.ro la un loc.
    Asta pentru ca Dan Cadar spune lucrurilor pe nume, are talent si fiindca are coloana vertebrala, stie sa critice si sa analizeze, si sa fie de partea consumatorului de rand. Niciodata nu ia partea producatorului, stiind sa faca o analiza obiectiva. Nu o arde elitist, urmarind sa promoveze ceva , decat pe el insusi.
    Recenziile lor sunt mult mai bine facute, mai captivante, mai analitice.
    Mai au si un redactor foarte bun, unacomn, pe care il stiam de la Games Arena unde facea un show foarte frumos. Stie sa redacteze stiri, fie si ele traduse, in note ironice, incat ca nu ajungi sa te duci sa dai click direct la sursa din limba engleza.
    Asta e parerea ta si o respect si inseamna ca esti publicul lor tinta. Personal consider ca tot ce face omu ala, e sa prosteasca oamenii cu ce este el platit sa promoveze, iar oameni prostiti sunt cu duiumul.

    Recomandarile pe care le face si cunostiintele cu care explica prostiile alea, sunt ori marketing foarte bine platit si gandit, astfel incat sa intipareasca oamenilor care nu au cunostiintele necesare, ca ce zice el acolo e foarte corect si chiar le zice bine si "sincer", ori el chiar nu stie mai multe si chiar crede sincer in ce spune acolo.

    Recunosc, n-am vazut mai mult de 2-3 videos in care explica el cu patos anumite lucruri (despre monitoare, placi video si nu mai stiu ce alte balarii) si in niciun caz nu m-as putea uita la un review la joc, sau chiar sa citesc asa ceva (in cazul in care le si scriu pe undeva), deci nu ma pot pronunta prea mult in aspectul asta.

    Pentru mine ramane un simplu amator care vrea sa para profesionist (din 1 din cele 2 motive enumerate mai sus) si atat. Prefer sa-mi iau informatiile din alte surse.

    Also, ce tot zici tu acolo, cu ce nota aplica x si y desi "pe mapamond jocul a fost vazut ca o dezamagire foarte mare", este fix ce s-a tot discutat zilele astea (de cand cu TLOU2) peste tot, implicit si aici pe forum. Toate parerile alea sunt ori subiective, ori platite. Nu e de mirare faptul ca unei persoane i-a placut un joc foarte mult si a ales sa-i dea o nota, sau faptul ca desi nu i-a placut, dar a fost el (sau publicatia unde lucreaza) platita pentru acea recenzie pozitiva.

  16. #16 SP
    Member omega's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Recomandarile pe care le face si cunostiintele cu care explica prostiile alea, sunt ori marketing foarte bine platit si gandit, astfel incat sa intipareasca oamenilor care nu au cunostiintele necesare, ca ce zice el acolo e foarte corect si chiar le zice bine si "sincer", ori el chiar nu stie mai multe si chiar crede sincer in ce spune acolo.
    Vorbesti despre Buhnici ?

  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu, despre cine este la zona IT. Cred ca Dan Cadar il cheama (dupa cum zice colegu mai sus).

    Buhnici e alta mancare de peste.

  18. #18 SP
    Banned GamblerRambler's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Asta e parerea ta si o respect si inseamna ca esti publicul lor tinta. Personal consider ca tot ce face omu ala, e sa prosteasca oamenii cu ce este el platit sa promoveze, iar oameni prostiti sunt cu duiumul.
    Spui ca imi respecti parerea si apoi ca sunt publicul lor tinta pentru prostit?

    Chestia asta nici la TV nu o sa vezi. Ti se pare ca o arde cu prosteala cand vorbeste despre functionarii nesimtiti ?

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, iti respect parerea dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu ea. Personal, asa cum am zis, consider ca el incearca doar sa prosteasca lumea (direct, cu buna stiinta, fiind sponsorizat pentru asta, sau indirect, nestiind mai multe, caz in care nu stiu ce cauta acolo), dar asta este doar parerea mea si nu inteleg de ce te ataci.

    La fel se spune si despre cei carora le plac produsele Apple, ca sunt niste oi prostite de o corporatie. Asta nu inseamna ca cine zice asta, ii face pe toti prosti, ci ca ii prosteste Apple (deci ca sunt creduli), ii imbata cu apa rece, sau care e expresia.

    Eu sunt pro produse Apple (si am destule) si nu consider ca sunt prostit de Apple, dar altii asa spun si nu ma intereseaza cat de putini.
    Eu folosesc produsele de care sunt multumit si sunt liber sa aleg orice vreau, dar aleg produsele Apple.

    La fel e cazul si aici. Parerea mea e ca el nu stie ce vorbeste, dar daca tie ti se pare ca vorbeste cu sens, atunci good for you.

    Si repet, m-am referit strict la cateva videos pe care le-am vazut de la el/ei, pe care mi-am format o parere si nu am nevoie sa vad mai multe, pentru ca efectiv nu ma intereseaza.

  20. #20 SP
    Banned GamblerRambler's Avatar
    Cum se face o recenzie a la Zona IT.


    Cu ceva tonalitate, expresivitate...... nu ca ala de la IGN, care mai vorbea si cu volum mic, pe un ton fricos, de zici ca ii punea careva pistolul la tampla sa laude jocul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy? By Ramon in forum Console Club
    Replies: 5654 Last Post: 19-03-2024, 19:04
  2. Ce se intampla cu Playstation Store Romania? By chris diaz in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 08-06-2019, 18:08
  3. Ce se intampla cu Microsoft Romania By Xander RO in forum Console Club
    Replies: 32 Last Post: 02-02-2019, 16:33
  4. IGN Romania Weekly Fix By lukecelmare in forum Foto & Video
    Replies: 1 Last Post: 26-07-2017, 13:03
  5. Replies: 9 Last Post: 10-03-2009, 18:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts