Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 151

Thread: eFootball Pro Evolution Soccer PES 2020

  1. #1 SP
    Senior Member Khufu's Avatar

    eFootball Pro Evolution Soccer PES 2020




    eFootball Pro Evolution Soccer 2020 (abbreviated eFootball PES2020) is a football simulation video game developed by PES Productions and published by Konami announced at E3 2019 on 11 June 2019.[1] The game will be the 19th installment of the Pro Evolution Soccer video game series and will be launched on Microsoft Windows, PlayStation 4, and Xbox One on September 10 (and Sept. 12 for these platforms in Asia). The new game features a name change this year with the addition of the 'eFootball' within the title symbolizing a push in the online gaming space with a focus on PESLeague and eFootball.Pro tournaments. Lionel Messi returns as the cover star of the standard edition since his last appearance on the Pro Evolution Soccer 2011 cover, Ronaldinho will grace the cover of the legend edition.












    New features

    There are some fun new features in PES 2020 that we noticed when playing as Juventus in particular. For example, The Fratellis’ Chelsea Dagger plays when you score at their Allianz Stadium, helping to create a realistic atmosphere.

    You also get the benefit of a brand-new celebration sequence for Cristiano Ronaldo. The Portuguese legend’s PES celebration hasn’t looked particularly authentic in recent years, but has now been completely overhauled with something far more befitting of the Juve star.


    Read more at https://www.fourfourtwo.com/features...DtTLt0QwzfA.99


    The beautiful game

    There’s a new look to eFootball PES 2020 in terms of the new default ‘Stadium’ camera angle. It’s an impressive, broadcast-like addition which provides a more immersive feel to gameplay, as well as highlighting arena visuals more prominently than in last year’s game.

    Just occasionally, the camera takes a second or so to catch up at present. But otherwise it acts smartly, adapting on the fly to provide a TV-like view of the pitch. We also spotted a re-jigged ‘Broadcast’ camera in the menus, which adopts a slightly lower angle but with a similar approach.

    “The game already looks amazing,” says Bobzien. “With the new camera angle, we just want to make this kind of next step to have the full TV broadcast experience.”


    Finesse dribble

    Konami are highlighting the Finesse Dribble system as a key new feature this year, proving a subtle yet effective way of performing certain skill moves with the right stick. You only need to tap it to perform basic moves such as a roll-over, but timing and context are critical.

    “Even if you move the right stick a little bit to the right or left, the player will make a move,” states Bobzien. “So in this way we want to make it easily accessible for beginners, but then obviously to master it, you need to spend some time to pull off all the tricks.”


    Gameplay enhancements

    Improvements under the hood have made a notable difference to PES 2020 on the pitch. The AI, for example, appears less one-dimensional than it did in last year’s game, varying its attacks and providing a worthy challenge on SuperStar difficulty for skilled players.

    Gameplay also benefits from an improved blocking system, in which defenders automatically throw themselves in front of the ball to stop incoming shots. Ultimately, this tends to result in more crucial blocks and deflections from game to game.

    “We’ve included loads of new animations, not only for the attacking side, but also for the defending side,” explains Bobzien. “So now you can block shots in a completely different way – a more realistic way.”


    Read more at https://www.fourfourtwo.com/features...DtTLt0QwzfA.99
    [COLOR="Silver"]

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    A iesit demo azi. Sa vedem cum este.

  3. #3 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Da, demo-ul este live, daca vreti sa il incercati, am dat cateva meciuri azi dimineata. Parca se simte altfel la mana, fata de 2019. Gameplay mai slow paced, ce permite o dezvoltare frumoasa a jocului. Au scos abilitatea de a da o pasa super accurate chiar daca nu esti cu fata la minge sau in pozitie buna, eliminand acel ping pong obosit. Daca nu tii bine directia si corect, mingea se duce gresit. Jucatorii parca se pozitioneaza mai bine, putand sa intercepteze pase date prea usor sau gresite. AI-ul te ajuta cu demarcari bune. Noi scheme de control si dribbling. Jucatorii agili se simt cu fuleu, ca sa zic asa. Arbitrii par cam la fel, adica nu lasa legea avantajului cand e cazul, lucru absolut cretin. Fizica a mingii foarte buna, ca de obicei. Grafic, foarte bun, ca de obicei.

    Meniu nou, arata mult mai bine, sunt pe drumul cel bun. Si-au dat seama ca pot folosi numele echipei si o prescurtare, pentru a nu mai avea echipe gen London FC. Asa, avem Chelsea B (lue). Oricum, asta se rezolva cu patch instant, daca sunteti pe PC sau PS4. Pentru Xbox, cam nasol, Microsoft nu ii lasa sa modifice fisiere.

    Ma bate gandul sa il iau, cum voi lua si FIFA, ca le am pe toate la colectie. Voi ce parere aveti?

  4. #4 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Sunt in el acum. Cred ca anul asta le voi cumpara si eu pe amandoua.
    Da, are multe puncte forte dar pentru mine care consum fotbal in loc de aer este prea slow. Cine urmareste fotbal banuiesc ca este de acord ca nici Clinceni - Chindia nu este atat de slow in anumite momente.

    Pentru un joc despre fotbal este foarte ok, insa pentru un simulator de fotbal este prea slow.

  5. #5 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Ai incercat sa dai speed pe +2 din meniu? Eu il tin mereu pe 0, default, si mi se pare ok. Asa alterneaza momentele slow paced cu cele fast paced, cam ca intr-un meci real.

  6. #6 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Am dat acum ca mi-ai spus, e mai ok.

  7. #7 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Am jucat si eu un meci si apoi l-am sters
    Apărarea e la pământ abia poti sa recuperezi , nu baga corpul cum e la fifa , la grafica tot asa e mai slăbuț ( nu e realist )
    Ce mia placut jocul de pase ca nu prea se greseste si suturile probabil daca l-aș juca ar începe să îmi placă dar nu , tare mie frica ca online e nașpa

  8. #8 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    @Xander Ro Am uitat sa iti mentionez, ca poate nu stii. Exista posibilitatea sa ti se para slow pentru ca nu sprintezi cum trebuie. Aici nu e ca la FIFA, cu tinut apasat R2 (daca ai schema alternate), ci cu double tap, double tap, ca sa isi ia burst. Daca faceai deja asta, +2 e ceea ce cauti.

    @077danyel Cam greu de tras aceasta concluzie acum, dupa un singur joc cand probabil Pass level assist era setat pe 3 default, adica maxim. Incearca cu 1 si apoi vezi cum se schimba situatia cu pasele alea care nu se gresesc. Si eu as fi zis la fel, dar schema de control este diferita aici, daca nu te-ai uitat in optiuni. E greu pana te obisnuiesti un pic cu el, dar apoi cand prinzi gustul si te intorci la FIFA, ti se pare ceva dubios la mijloc.

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am bagat si eu aseara un meci rapid si nu stiu cat am reusit sa-mi fac o idee, dar mi se pare fff asemanator cu 19 (pe care culmea, abea l-am luat din gamepass in urma cu vreo saptamana si de atunci am bagat vreo 15 meciuri).

    Messi mi se pare putin OP, dar in rest, chiar nu am sesizat mari diferente dpdv gameplay. Pasele sunt cam la fel, suturile, deposedarile, controlul efectiv al jucatorului 1 la 1 sau in viteza.

    Mi se pare ca, in timp ce FIFA incearca cumva sa se distanteze putin de partea asta arcade si sa lase jocul putin mai slow (cam ce au facut in ultimii ani, cu joc la mijloc), aici parca se merge in cealalta directie.
    Si cred ca asta e si datorita faptului ca vor sa se bage pe eSports si daca nu e ceva wow, nu va prinde.

  10. #10 SP
    Member Smara's Avatar
    2 meciuri am jucat si eu ieri cu baiatul meu. Diferentele fata de 19 nu sunt intradevar atat de mari, insa se simte un upgrade suficient.
    Pasele si preluarile sunt schimbate astfel incat sa ofere o abordare putin mai competitiva. Pasele necesita mai multa precizie, preluarile in cazul unor pase care pun prea multa presiune pe jucator sunt mai largi si imprecise ( in functie de taria sau precizia pasei ). Ce nu reusesc eu sa prind sunt driblingurile. Daca la fifa pot spune ca in proportie de 90% imi iesea cam ce doream si cand doream, aici nu prea imi iese mare lucru. Echipa Barcelonei mi se pare putin Op.

    Per total sunt multumit de cum se prezinta noul Pes , in mod sigur voi face precomanda.

    Desi am aflat ca voi primi cadou si fifa 2020 in mod cert acesta va fi jocul de baza cu prietenii.

  11. #11 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Incetati sa jucati PES-ul cum jucati Fifa si s-ar putea sa aveti surprize.

    Multe dintre postarile din acest topic vin din partea unor jucatori de Fifa, este evident dupa modul in care se pune problema.

    Cireasa de pe tort este data de faptul ca un coleg forumist afirma ca Fifa se indeparteaza de modul Arcade si PES se incapataneaza sa ramana Arcade.

    Serios? Avem proprietatea termenilor? Chiar imi doresc o argumentatie serioasa vis-a-vis de afirmatiile dvs, punctual.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Presupun ca eu sunt colegul forumist - literally 2 postari mai sus - care zice ca FIFA se indeparteaza de arcade si PES devine usor usor arcade. Mare atentie cand interpretezi ce zice cineva. Macar citeste textul corect.

    Din punctul meu de vedere (desigur), FIFA in ultimii ani a inceput sa mai dea deoparte arcade-u si acum poti juca in pase, poti urca fara sa sari linii, doar din joc de pase, ceva mai realist, poti ajunge in situatii 1 la 1, si nu mai e acel ping pong groaznic din trecut, cand ajungeai de la poarta la poarta in 3-5s cu 2 pase si dadeai aceleasi goluri de la aceleasi centrari si foarfece complet ireale.

    In schimb, in PES, observ din ce in ce mai mult (joc de 3 ani incoace SI PES dupa ce am facut pauza vreo 5 ani inainte) ca pasele si suturile sunt mai teleghidate (e posibil sa fie cum zice Khufu, faptul ca nivelu de asistenta e pe nu stiu ce treapta. nu am modificat nimic in setari) si ca daca vrei, poti sa joci si in viteza incontinuu (desi aici parca au mai multa stamina toti jucatorii) si tot te poti bucura de joc fara probleme. Hence, devine din ce in ce mai arcade si mai "spectaculos". Pentru ca deh, asta prinde, asta se cere si spre asta se indreapta.
    D-aia si faza cu eSports.

  13. #13 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Super, ma asteptam la un raspuns plin de aroganta. Sunt placut surprins de modul in care ai argumentat. Acum, sa o luam pe rand:

    Spui de Fifa ca devine mai putin arcade prin prisma faptului ca acum se poate construi prin pase si nu mai este neaparat nevoie de “sarit peste linii” cu mingi lungi pentru a reusi ceva. Well, am jucat cateva meciuri de Fifa19 anul trecut (eu fiind jucator inrait de PES de prin 2002) si am reusit sa joc exact cum descrii tu si chiar sa bat jucatori de Fifa in acest mod. Mi se pare o abordare corecta a fotbalului, DAR, din punctul meu de vedere, Arcade-ul nu se defineste prin asta ci prin usurinta cu care ajungi la poarta adversa si prin usurinta cu care poti transforma un meci de fotbal intr-unul de streetball. Lucru care, dupa umila mea parere, Fifa il reuseste cu brio.

    Acum, revenind la PES, sunt de acord cu ceea ce ai spus, daca joci FULL-ASSISTED, este Arcade, se simte Arcade in multe privinte. Cu toate astea, lucru pe care multi jucatori care sunt neinitiati in PES, valoarea PES-ului se descopera in monentul in care joci maxim PA1(la pase), in monentul ala, conteaza foarte mult ce faci tu, cum te pozitionezi, taria imprimata pasei.. etc. Pe langa asta, daca vrei cu adevarat sa simti fotbalul, treci pe FULL MANUAL, atat pase cat si suturi. Poate fi frustrant la inceput dar, in momentul in care te obisnuiesti, nu vei mai trece pe alt mod.

    In ceea ce priveste pressing-ul continuu cu Sprint sau pur si simplu folosirea continua a Sprintului, este o mare eroare din 2 mari motive:

    1. In momentul in care incerci sa joci numai cu Sprint apasat, pierzi mare parte din controlul balonului (ceea ce se intampla si in realitate dealtfel);
    2. Jucatorii iti obosesc, intervenind oboseala, pot gresi pase simple si randamentul general scade simtitor. Lucrul asta nu o sa-l simti in meciurile de 2.5 minute/repriza. O sa-l simti in meciurile de 5 min/repriza - minimul recomandat pentru o experienta ok.

    Recapituland:
    1. PES se joaca pe maxim Passing Assistance 1(PA1);
    2. Nu se abuzeaza sub nicio forma de butonul de Sprint
    3. Trebuie avuta mare grija in pozitionarea corecta a jucatorilor pe teren, stats-urike chiar conteaza in PES


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #14 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Pes a început sa copieze din fifa, ca sa faca vanzari mai bune.

    Daca nu stiti, fifa pe online se joaca numai cu tactical defending, pe cand la pes online tii apasat pe X si nu ai timp sa faci preluare ca ai si pierdut mingea. La Fifa, defending ul e pe timing, la pes e pe tinut apasat butonul de x si de al doilea jucator de pressing si pierzi mingea instantaneu, nu poti lega 2 pase.

  15. #15 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Se vede ca n-ai habar despre PES daca poti spune asemenea enormitati.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #16 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Bine ca ai tu habar. Imi spui mie care joc pes online de juma de an la my club.

  17. #17 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Bine ca ai tu habar. Imi spui mie care joc pes online de juma de an la my club.
    Este si mai grav daca dupa 6 luni de PES spui asemenea enormitati.

    Daca tii apasat pe X, jucatorul va face pressing, pressing in care poti pierde mingea daca dormi pe tine. Acum vine BOMBA, daca te apropii de jucatorul aflat in posesia balonului si apesi o singura data cand trebuie (timing) pe X, vei “baga piciorul la minge” aka, vei incerca o deposedare. Surpriza mare, nu? Asta e de cand lumea si pamantul in PES.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #18 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Hahaha, au furat timing ul de la fifa.

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cum sa fure de la FIFA? La FIFA e asa de 1-2 jocuri, parca. La PES e asa de mult mai mult timp...

  20. #20 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Lasa-l, nu ai cu cine. Cum am spus, el habar n-are despre ce vorbeste.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Pro Evolution Soccer PES 2018 By ConuGeo in forum Console Club
    Replies: 35 Last Post: 06-03-2022, 22:59
  2. Pro Evolution Soccer PES 2019 By nutzule in forum Console Club
    Replies: 56 Last Post: 01-11-2018, 18:14
  3. Pro Evolution Soccer PES 2017 By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 129 Last Post: 24-03-2017, 12:18
  4. Pro Evolution Soccer PES 2016 By OEE in forum Console Club
    Replies: 332 Last Post: 24-04-2016, 10:24
  5. Pro Evolution Soccer PES 2013 By CooL in forum Console Club
    Replies: 25 Last Post: 24-10-2012, 15:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts