Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 78

Thread: The Witcher (series, Netflix)

  1. #21 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Dupa ce am vizionat serialul, am inceput sa citesc cartile...

    Ciudat este ca serialul urmeaza si nu prea firul narativ al cartilor. Sunt multe inadvertente.

    In ceea ce priveste “oamenii de culoare”, este un trend in ultimii doi ani de zile. Alaturi de gay, lesbiene samd. Uitati-va la ultimele seriale aparute, la noile sezoane. O sa vedeti ca se pune accent din ce in ce mai mult pe asa ceva. Mai nou aducem in discutie din ce in ce mai des sexismul samd.

    Propaganda lucreaza, numai ca noi suntem mai conservatori din fire. Sunt curios cand vom ceda definitiv la “spalarea pe creier”.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #22 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    M-am uitat si eu la primele 3 episoade. Nu ma asteptam sa fie mare lucru de capul lui, dar e chiar mai slab decat ma asteptam.

    1. Nu inteleg de ce Triss arata asa cum arata. In universul Witcher toate vrajitoarele sunt de o frumusete perfecta, pentru ca folosesc magie, iar Triss face riduri in frunte. Nu are nicio logica.
    2. Tot vad cate un negru in fiecare episod. Hint: nu prea erau negrii prin orasele din Wicher in secolul 13. Daca eu stiu asta, si baiatul care s-a ocupat de casting trebuia sa stie asta, ca doar e platit sa se documenteze putin.
    3. Nu stiu daca e pentru ca in jocuri am putut lua eu deciziile (si nici nu am citit cartile), dar Geralt din film pare... lame. Inca din primul episod:


    As fi curios ce v-a placut celor care spuneti ca este un film bun.
    De unde sti tu ce erau si nu erau intr-o lume care nu exista ci este imaginara ? BTW in Europa sec XIII exista cate un negru pe ici pe colo .

  3. #23 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Oameni care erau albi in cărți și în jocuri acum sunt negri. Stiu ce erau și nu erau în această lume imaginară de la autorii acestei lumi imaginare.

  4. #24 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    mai sus ai spus ca nu ai citit cartile .

  5. #25 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu înseamnă că nu e adevărat.

  6. #26 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Hmm. F*ck. Destiny. Chaos.

    Am terminat si eu cele 8 episoade. Cu greu. Nu ma asteptam ca dupa ce CD Projekt Red a transformat franciza The Witcher intr-un cult sa vina Netflix si sa calce totul in picioare. Castingul, dialogul, modul in care a fost prezentata povestea, costumele, mai pe scurt totul a fost submediocru in acest serial prezentat cu surle si trambite.

    Sa nu mai vorbesc de faptul ca Yennefer a primit mult mai multa atentie decat Geralt, care dintr-un personaj complex in carti si jocuri a fost redus la un pachet de muschi care stie sa se lupte.
    Macar de il prezentau drept spin-off, cu Yennefer personaj principal, poate nu ma mai suparam atat de tare.

  7. #27 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu nu înțeleg cum de reușiți să vă uitați 8 ore la ceva ce nu va place...Eu de obicei renunț la un serial după două eps maxim

  8. #28 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Mie mi se întâmplă de multe ori sa ma uit la un serial de 10 sezoane sa zicem si primele doua sa nu-mi placa deloc, dar celalalte 8 să-mi placa la nebunie. Asa ca ma forțez de multe ori sa trec de primul sezon cu speranța ca ma prinde pana la urmă.
    Cat despre Witcher, dupa 5 episoade sunt undeva la mijloc. Imi place de Geralt, dar nu-mi plac multe dintre dialoguri si nu-mi place ca il vedem prea putin pe Witcher. Nu cred ca e ok nici ca nu explica multe (conjunction of spheres, law of surprise, trial of grasses etc). Noroc ca eu le-am mai stiut din jocuri, dar garantat mulți vor renunța pt ca nu înțeleg nimic. La mărunțișuri cum ar fi culoarea personajelor și ridurile de pe frunte nu ma uit. Pana acum episodul 3 mi-a plăcut cel mai mult.

  9. #29 SP
    Member codpin's Avatar
    Serialul urmeaza cat de cat actiunea din carti, unde multe chestii din lore se explica pe parcurs sau le extrapolezi tu ca si cititor din diverse linii de dialog. De aia nici nu cred ca o sa se explice prea multe prea repede in serial.

  10. #30 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    Foarte tare serialul! Acum as vrea sa citesc cartile si sa primesc un sezon al doilea mai rapid!

  11. #31 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Acum ca am terminat cu sezonul, pot sa ma exprim mai clar in privinta lui. Dupa cum spunea cineva, mai putin Geralt mai mult Yennefer, ceea ce m-a dezmagit, mai ales ca alegerea pt Yen nu e cea mai potrivita dar e acceptabila. Legat de Triss, aici e un personaj foarte secundar, nici nu i-au facut vreun rost anume iar castingul e dezamagitor, e chiar opusul a ceea ce e Triss in jocuri. FIecare episod urmeaza o mica povestioara de vanatoare, asa cum e si in prima carte dar speram sa vad o diversitate mai mare de monstri si Geralt sa iasa la vanatoare mai mult. Inteleg ca ceea ce au vrut sa faca e sa le lege pe toate la un loc in doar 8 episoade, dar asa s-au pierdut mult din detalii care trebuiau explicate, mai ales pt nou veniti. In rest ce sa zic, sa vina sezonul 2 iar pana atunci reiau jocurile, ce sa fac...

  12. #32 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Din cate mi-am dat eu seama si am citit prin interviuri, serialul se vrea a fi unul bazat pe "familia" dintre Geralt-Yen-Ciri, unde restul lucrurilor gen monstrii, contractele lui Geralt, etc sunt in plan secundar. Again, prefaceti-va ca nu exista jocurile, altfel o sa fiti dezamagiti

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nota 9/10 din partea mea. Poate si pentru ca nu am avut asteptari mari, cine stie? Cert e ca la final vroiam sa mai vad cel putin inca o serie, doua... ceea ce nu pot spune la multe din serialele vizionate recent. Numai pentru vocea lui Geralt si atitudinea lui si merita vazut.

    P.S. Eu nu-mi mai doresc de mult timp ca un film/serial sa urmeze cartile sau un joc. Ba din contra, imi doresc sa sara din tipar, sa nu urmeze acelasi fir.

  14. #34 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    L-am terminat si eu aseara, a inceput mai greu, dar dupa aceea am inteles ca in carti defapt nu e o poveste continua ci mai multe povesti una dupa alta si de aceea pare a fi asa de random cateodata serialul. NU comparati personajele cu jocul Triss nu are foarte multe de facut in carti e mai mult un persoaj secundar, doar in joc au facut-o sa fie mai importanta, si parca si in carti are par castaniu nu e roscata, de aceea cred ca si nu s-au facutat mult pe castig pe partea ei. In rest toata lumea a fost foarte bine ales Henry joaca foarte bine rolul lui Geral, prima data nu prea imi placea de Yen dar dupa ce am terminat serialul e una dintre cele mai reusite personaje din serial.
    Vad ca nimeni nu a scris despre monstrii care au fost pana la urma destul de multi si CGI-ul a fost top notch. Doua chestii care nu mi-au placut deloc e blur-ul din colturi, si armura la Nilfgard arata foarte prost. Primeste un 8.5 din partea mea.

  15. #35 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Da fratica, nu stiu ce au vrut cu blur-ul ala, a fost absolut dezgustator

  16. #36 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Jucat jocurile, citit cărțile și vreau sa spun ca serialul este EPIC, asa că Toss a coin to the witcher, oh valley of plenty...

  17. #37 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Mai degraba Toss a coin to Netflix. Daca nu indrazneau ei cu proiectul, nu stiu cine ne mai onorau cu seria asta.

  18. #38 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Nu pot sa atasez poza ca e prea mare, dar asta da showrunner, nu ca dumb & dumber. Explica frumos de ce a facut ce a facut, si are tot sensul din lume.

    https://i.redd.it/mfnx1vf4hm741.png

  19. #39 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Dupa ceva incercari, l-am dat si eu gata. Overall, mi-a lasat o impresie pozitiva, dar nu m-a rupt in vreun mare fel ZOMG. Castingul este on point cu Geralt, Yen si Ciri, at least for me. Triss nu mi se pare chiar asa boccie, are momente cand arata ok, dar nu cred ca a fost vreun focus mare pe ea. Credeam ca vor merge un pic pe reteta GoT sau Spartacus cu unnecessary nudity si toate cele, dar au fost decenti. Nu cred ca e greu de urmarit, chiar si de catre cineva care poate nu stie universul, cu tot cu momentele de skip forward sau backwards fara anunt in prealabil.

    Actingul nu este top notch, dar nu cred ca poti sa te astepti la asta cand te uiti la casting si iti dai seama ca este un serial Netflix. Blurul ala din cadre cred ca a fost facut special ca sa te introduca intr-o atmosfera, asa de, fantasy realm. As fi vrut ceva mai mult Witcher, dar per total, nu a dezamagit.

    Nu stiu daca aveau vreodata ideea de a scoate mai multe sezoane deodata sau poate nu era buget, dar cred ca au ales bine sa scoata doar un sezon acum, pentru ca asa tii oamenii in suspans si ii faci sa vorbeasca, cam cum facea GoT si oamenii asteptau urmatoarea saptamana ca sa vada noul episod, vorbind la munca si peste tot despre ce s-a intamplat sau facand scenarii despre ce sa va intampla in urmatoarea partea. Asa, daca il scoatea pe tot bulk, oamenii il vedeau acum, vorbeau cateva luni si isi pierdeau interesul relativ rapid.

    Tossed my 2 cents to Geraldo del Rivero

  20. #40 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Nu vreau sa par rasist sau cv de genul, dar ce sunt cu nergri ăsta că nu înțeleg?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 01-04-2017, 05:22
  2. The Witcher 3 ia premiul cel mare la The Game Awards By paunstefan in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 07-12-2015, 23:22
  3. Replies: 0 Last Post: 10-06-2014, 07:09
  4. Replies: 0 Last Post: 13-09-2013, 09:54
  5. Replies: 0 Last Post: 29-06-2011, 18:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts