Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 226 of 244 FirstFirst ... 126 176 216 224 225 226 227 228 236 ... LastLast
Results 4,501 to 4,520 of 4862

Thread: Ultimul film vizionat / Recomandari filme

  1. #4501 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Am vazut si eu Assassin's Creed - 6/10

    Au spus baietii mai sus cum sta treaba cu el, n-are rost sa repet cuvintele. Dar totusi a fost ok, ma asteptam sa fie si mai prost, pot spune ca nu regret ca m-am dus (noroc ca am intrat gratis lel)

  2. #4502 SP
    Member awaytokill's Avatar
    La La Land- 10/10

    Sfarsitul este atipic pentru filmele de acest gen,dar realist.A breath of fresh air.

  3. #4503 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hidden Figures 4/10

    Un film tipic american, menit sa faca albii sa se simta prost si stanjeniti, iar negrilor sa le aduca aminte de vremurile grele si sa ii faca mandri si emancipati. Dialogul infect e la el acasa, expozitia nu e prezentata ci vorbita, ca sa priceapa tot prostul. Iar pe intreaga sa durata, iti da impresia unui film pe care l-ai mai vazut. Nu pentru ca ai mai vazut sau auzit povestea asta cu NASA, ci pentru ca ai mai vazut nenumarate filme despre minoritati persecutate cu niste oameni extraordinari care au facut si dres si nu stiu ce incat au fost exceptionali, but no one gave them credit.

    Am facut si putin research si aparent povestea e si ea umflata ca porcul in ajun. Astfel ca filmul nu are nimic, iar povestea nu e pe cat de spectaculoasa precum iti este prezentata. Minority empowerment si cam atat. Nu m-as mira sa ia premii cu duiumul la concursurile americane ca Oscar si GG. Haleluia.

  4. #4504 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Daca nu vrei sa fi politically correct, uita-te la filmul asta :

    End Of Watch (2012) :





    "By law I am unable to walk away. I am a consequence. I am the unpaid bill. I am fate with a badge and a gun. I have thousands of brothers and sisters who would die for me and I for them. We stand watch together, a thin blue line, protecting the prey from the predators, the good from the bad. We are the police."


  5. #4505 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Stai linistit ca l-am vazut la vremea lui. Nu vad insa legatura sau poate nu mi-l amintesc eu complet. Hidden Figures e un film menit sa trezeasca reactii folosind retete tipice Hollywood pentru a te face sa nu poti spune ca nu e un film bun. Daca nu iti place esti rasist, nesimtit, etc. Iar asta consider ca e o problema care trage filmul in jos, el fiind gol si fara substanta.

  6. #4506 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Esti un rasist si un nesimtit si etc, cum sa nu-ti fi placut?

  7. #4507 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Stai linistit ca l-am vazut la vremea lui. Nu vad insa legatura sau poate nu mi-l amintesc eu complet.
    Eu credeam ca ai inteles aluzia mea. In End Of Watch, negrii sunt exact asa cum te-ai astepta tu sa fie, nu au nicio treaba cu oamenii de stiinta de care depinde programul spatial american.

    Iar daca am recomandat End Of Watch, ar fi pacat sa nu recomand si Sinners And Saints (2010) :



    si un mic exemplu de pregatire pentru luptele CQB folosite in film :

    Attached Images Attached Images sinners-saints.jpg

  8. #4508 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cred ca nu ai inteles ce am zis eu, nu ma astept ca negrii, hispanicii, asiaticii, albii sau oricare altii sa fie intr-un anumit mod, spuneam doar ca in cultura Hollywood exista doar filme in care negrii sunt criminali, sau la polul opus, sunt maltratati si discriminati. Nu e ok in niciun fel, pentru ca se insista pe acelasi lucru mereu. Sunt putine, mult prea putine, filme in care rasa personajului nu conteaza, cel putin in filmele americane. Mereu exista stereotipuri, incepand cu modul de a vorbi, gesturi, etc. Iar in filmul de mai sus, pe care inca nu stiu daca l-ai vazut sau nu, se insista prea mult intr-o anumita directie incat simti cum filmul te forteaza intr-o anumita directie. Nu e vorba de political correctness, ci de un mesaj invechit si mult prea folosit ambalat de data asta intr-o alta poveste tipica, avand ca unic scop sa transmita acelasi mesaj pe care l-ai mai vazut de atatea ori.

  9. #4509 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    xXx: Return of Xander Cage Nu stiu cum sa prezint cat de plictisitor este acest film din trailere aparea misto rau, dar cand il vezi cap coada este mai plictisitor decat daca te-ai uita la o un perete pe care se usuca vopsea. Poveste asa de fumata si uzata. Personajele asa de plictisitoare si generice. Ma amuza ca Donnie Yen isi face singur cascadoriile dar nine Diesel nu e capabil sa faca o scena de lupta fara stunt double
    Curiozitatea a fost ce ma impins sa vad filmul asta! Dracu...
    Attached Images Attached Images 1aa268dffbd32474c00f936f9950ec5e.jpg

  10. #4510 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Split 23/24

    Sincer nu stiu ce imi place mai mult: filmul sau finalul acestuia.

  11. #4511 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  12. #4512 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    iBoy 7/10

    Poveste este interesantă, insă actiunea este cam monotonă, iar eroul este plictisitor/plictisit.
    Totusi reuseste sa fie un film cu supereroi destul de realist.

  13. #4513 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Arrival 8/10. Avem parte de musafiri si incercam o posibila comunicare.

  14. #4514 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Hacksaw Ridge 9/10. Poveste impresionanta, a luptat pentru a-si indeplini ţelul.Cu toate demersurile, nu a renuntat la convingerea sa.Nemultumit de muzica, nu a fost suficient de patrunzatoare pentru mine, doar cea din final se ridica la pretentile filmului.

  15. #4515 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    A Cure for Wellness (2016)

    Un film pe care multi probabil nu il vor vedea, iar multi dintre cei care il vor vedea vor spune ca nu il inteleg. E printre putinele filme americane din ultima perioada care e mai "altfel". Are momente foarte bune, o expunere subtila de cele mai multe ori si momente in care atmosfera locatiilor este incredibil de pregnanta. Inceputul, sau mai bine zis motivul care trimite personajul principal pe calea pe care o urmeaza este cam tipica. Trecand peste partea asta, povestea este una chiar foarte interesanta, aducandu-mi aminte de o poveste de basm, povestea avand o structura oarecum similara cu un basm. Nu vorbesc de simbolistica de basm sau numere magice sau prostii de genul, insa are un iz de poveste de pe vremuri.

    Din pacate distributia filmului, care conteaza enorm in ziua de azi, nu e indeajuns incat sa impinga filmul inainte. Mizerii de filme precum Passangers si-au facut treaba in box office datorita distributiei plina de "vedete", insa actorii oarecum necunoscuti pentru marea majoritate ii dau filmului un mare plus de credibilitate pe care nu il mai intalnim foarte des in filmele pline de "vedete". Interpretarile sunt bune in totalitate, scenografia si cinematografia sunt excelente in mare parte a filmului iar coloana sonora si efectele sonore sunt chiar extraordinare. De mult nu a mai reusit un film sa transmita atat de multe prin amplificarea unor sunete aparent neimportante care insa creeaza o atmosfera inedita.

    Partea cea mai slaba a filmului este sfarsitul, si asta pentru ca in ultimele 15-20 de minute parca s-a schimbat regizorul si filmul a urmat o alta directie artistica la toate capitolele. Incepand cu muzica, cinematografia si chiar si montajul, sunt atat de diferite fata de restul filmului incat iti lasa un gust amar. Daca pe toata durata filmului iti este prezentata o anumita viziune, in aceste ultime minute directia se schimba in una, dare I say, tipica filmelor americane. Fast paced bullsh!t ca sa nu fie filmul prea lung.

    Per total insa, e un film care merita vazut de cei care s-au saturat de filmele pline cu celebritati si porcariile cu super-eroi.

    8/10

  16. #4516 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    ^ era deja pe radarul meu, dar acum sunt convins tudy. O sa-l vad si eu, curand sper.
    Cumva off-topic, dar are legatura cu regizorul sus-mentionat (si cu un joc/IP drag multora). Detalii aici.

  17. #4517 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Doctor Strange 5.5/10 Nu a fost pe placul meu, totul este prea abstract( spirit, magie, vrajitori).Un film care nu transmite nimic, poate vazut la cinema impactul este altul.Va urma si continuarea, pentru mine a fost suficient atat.


    Allied 6.5/10 Lucrurile facute intr-o anumita imprejurare, nu sunt de durata.Multa vorbarie si prea putina actiune, un fel de Mr. And Mrs. Smith ai altor timpuri.

  18. #4518 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Am vazut si eu aseara "Dr. Strange", meh, 6 cu indulgenta.
    Lua mai putin daca "batalia" finala nu era asa.. non-generica. Oh, si mi-a adus aminte de "Inception" putin la unele efecte

  19. #4519 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Last Knights - Un film medieval suficient de bun. Povestea nu e nimic original sau ceva care sa rupa gura targului dar merge. Clive Owen e meh ca intotdeauna, iar Morgan Freeman are un rol destul de interesant. Un negru in vremea aia nu mi s-a parut la locul lui dar este plauzibil. Per total, majoritatea filmului e bazat pe character development cu mici scene de actiune pe ici pe colo, iar pe langa clisee, ce m-a deranjat considerabil e paleta de culori pe care nu o are filmul si imparatul care mi se pare foarte prost distribuit. In rest un film decent: 7/10

  20. #4520 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Perfect Strangers, superb!
    10*
    f0020693.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 226 of 244 FirstFirst ... 126 176 216 224 225 226 227 228 236 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ultimul serial vizionat / Recomandari seriale By Mika in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 1604 Last Post: 30-05-2021, 00:56
  2. Ultimul serial vizionat! By trickz in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 75 Last Post: 17-02-2015, 22:06
  3. Replies: 0 Last Post: 12-01-2013, 21:26
  4. Recomandari filme cu vampiri sau werewolves please. By Strike105X in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 14 Last Post: 03-12-2011, 23:50
  5. Recomandari: Filme Horror By trickz in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 24 Last Post: 03-12-2009, 19:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts