Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Rezolutie filme fullHD

  1. #1 SP
    Member seven1994's Avatar

    Question Rezolutie filme fullHD

    Va salut,vin si eu cu o intrebare.De ceva timp mi-am luat un smart tv full hd si ma uit la filme cu ajutorul unui stick.Problema sta in felul urmator,majoritatea filmelor 1080p se vad cu dungile alea negre sus si jos,adica nu e full screen,in schimb,mai orice serial 720p este full screen.Care este defapt problema,daca sunt 1080p,de ce nu sunt full screen?

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt 1080p, dar nu sunt filmate in 16:9 cum e rezolutia 1920x1080. Pentru un aspect cinematic filmele au de regula aspectul 21:9.

    Ca idee, vechile TV-uri erau in 4:3, un aspect ratio mai "patratos", apoi odata cu HD s-a trecut la 16:9, asa cum sunt majoritatea canalelor de la TV + marea majoritate a serialelor. Iar 21:9 este de regula pentru filme.

  3. #3 SP
    Banned Messi2015's Avatar
    Dar macar alea de pe dvd ar putea sa le prelucreze si sa le faca 16:9 sau macar 16:10.

    Ei fac filmele pentru formatul ecranului din cinema si le lasa asa si pe dvd. Macar sa se faca TV-uri cu aspect ratio de 21:9.

  4. #4 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Mi se pare ca exista tv-uri 21:9

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Poti face orice film sa fie full screen la tine, dar pierzi din margini. Asa ca mai bine te uiti cu barile alea negre, ca nu sunt chiar atat de deranjante.

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by seven1994 View Post
    Va salut,vin si eu cu o intrebare.De ceva timp mi-am luat un smart tv full hd si ma uit la filme cu ajutorul unui stick.Problema sta in felul urmator,majoritatea filmelor 1080p se vad cu dungile alea negre sus si jos,adica nu e full screen,in schimb,mai orice serial 720p este full screen.Care este defapt problema,daca sunt 1080p,de ce nu sunt full screen?
    Sunt cateva TV-uri cu aspect ratio de 21:9 gen Smart LED TV 50PFL7956T/12 | Philips

    Dar in afara de filme nu ai nici un avantaj real, in special datorita faptului ca emisunile sau posturile TV emit 16:9 sau 16:10. In cele mai proaste situatii chiar 4:3

  7. #7 SP
    Banned Messi2015's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Poti face orice film sa fie full screen la tine, dar pierzi din margini. Asa ca mai bine te uiti cu barile alea negre, ca nu sunt chiar atat de deranjante.
    Totusi, e deranjant ca aproape iti ia jumatate din ecran.

  8. #8 SP
    Junior Member ButchX's Avatar
    Ai buton de schimbat aspect ratio pe telecomanda, citeste manualul daca e prea complicat...

  9. #9 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Doar filmele captate cu camera IMAX sunt in format 16:9 (ex. Avatar) si cele realizate pentru televiziune (seriale sau low budget). Restul se vad cel mai bine la cinema

  10. #10 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by ButchX View Post
    Ai buton de schimbat aspect ratio pe telecomanda, citeste manualul daca e prea complicat...
    Cu butonul de aspect ratio nu rezolvi mare lucru. Faci imaginea full screen, dar pierzi o mare parte din marginile ei.

  11. #11 SP
    Junior Member ButchX's Avatar
    El asta doreste, sa se vada pe tot ecranul

  12. #12 SP
    Banned Messi2015's Avatar
    Ha ha ha, sa stii ca eu nu stiam ca exista manuale. Bine ca mi-ai spus tu.

  13. #13 SP
    Junior Member ButchX's Avatar
    Ii spuneam lui seven, nu tie

  14. #14 SP
    Banned Messi2015's Avatar
    Data viitoare specifica cui te adresezi, ca sa nu creezi confuzie.

  15. #15 SP
    Junior Member ButchX's Avatar
    Ce confuzie am creat, ca nu inteleg?


    Sent from my iPad using Tapatalk

  16. #16 SP
    Member Striker09's Avatar
    In general la filmele cu acele cașete, cum le stiu eu, ar trebui sa le gasesti la rezolutia 1920×800. Daca il downloadezi de pe undeva.

    Sent from my SM-G928F using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. COD: Ghost va avea o rezolutie nativa de 720p pe X1 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 14-11-2013, 14:41
  2. Replies: 26 Last Post: 10-11-2012, 02:55
  3. Sharp da drumul LCD-urilor de inalta rezolutie IGZO! By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 2 Last Post: 15-04-2012, 19:33
  4. Problema rezolutie PC (1920x1080p) By DeeJay-RainY in forum Software
    Replies: 10 Last Post: 29-11-2010, 19:53
  5. Replies: 2 Last Post: 28-09-2010, 08:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts