Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Spotify lansat in Romania!

  1. #1 SP
    Junior Member Zuluf's Avatar

    Lightbulb Spotify lansat in Romania!

    Ce zice-n titlu. Opinii, pros, cons, cum vi se pare serviciul comparativ cu concurenta, etc.

    Eu sunt super multumit pana acum. Compatibilitatea cu PS4 iti permite sa schimbi muzica de background in timp ce te joci chestii, telefonul poate fi folosit pe post de telecomanda da sa nu iesi in sistem de fiecare data cand vrei sa schimbi playlist-ul/salvezi piesa/etc.

    In format actual primesti 30 de zile gratis, dupa care platesti 5 EU pentru a pastra modul premium. Mentionez modul asta pentru ca din cate imi pot da seama in varianta gratis a spotify primesti o fidelitate undeva la maxim 320 kbps in timp ce modul premium pare sa se auda mai inspre lossless, desi habar n-am ce compresie foloseste, ma uit acus.
    Attached Images Attached Images spotify-logo-1y-1920x1080.jpg

  2. #2 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu am trecut de la Deezer premium la Spotify premium. Fata de Deezeer, Spotify are recomandari si playlisturi mult mai orientate pe gusturile mele.

    Despre calitate, cred ca free ai pe undeva pe la 128-192kb iar premium ai 320kb. Din cate stiu eu lossless streaming ofera doar Tidal si doar cand esti conectat direct pe cablu si nu wifi.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  3. #3 SP
    Junior Member Zuluf's Avatar
    Cel mai probabil ai dreptate cu calitatea, n-am verificat, am luat-o asa dupa ureche. Avand in vedere ca ascultam un tech house usor overproduced probabil a fost wishful thinking din partea mea.

    Deezer nu am folosit, pana acum am stat in Apple Music, dar indexarea la Apple Music are niste neajunsuri si desi am gasit cateva piese super obscure, overall nu imi place ca nu gasesc mult din muzica pe care o caut. Spotify pare sa aibe o librarie usor mai eclectica (din nou, nu am date empirice, ma bazez doar pe esantionul super limitat de piese pe care le caut eu) sau cel putin una mai croita pe ce-mi place mie.

    Am doar o curiozitate legata de spotify pe PS4, poate stiti vreunul raspunsul inainte sa scap de la munca si sa verific acasa. Mai streamui cate un speedrun pe twitch din cand in cand si avand in vedere ca le fac live ca sa fie si single-segment dovedit si sa nu existe dubiul vreunui machine run, scot direct output-urile din consola. Intrebarea mea e urmatoarea: canalul audio include doar sunetul jocului sau si app-urile din background (in cazul asta, Spotify) in stream?

    Stiu ca in cazul mic-ului alegi din sharing options daca sa fie inclus in stream, dar din cate stiu nu exista toggle pentru alte surse de sunet.

  4. #4 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Cateva pareri din partea cuiva care a folosit Spotify cu VPN pana acum:

    - Este binevenit pentru tarisoara noastra. Ziceau unii la Rock FM, parca: "A venit Spotify in Romania, acum sa aiba lumea mai multa muzica proasta sa asculte". Lol, ce crispati. Daca nu ai gusturi, normal ca asculti porcarii. Exista genuri pentru toti, chiar si puristi.
    - Pretul este foarte bun, sincer ma asteptam sa aiba acea conversie stupida USA-EU - 9.99 Euro.
    - Calitatea pe Premium version este mai buna, dar asa este, Tidal se lauda cu cea mai buna calitate. Pacat ca altele il trag in jos pe cel mentionat.

    Folosesc Google Music de ceva timp si chiar imi place si acela. Au o aditie foarte misto, poti sa iti adaugi tu ce melodii vrei daca nu le gasesti in catalogul lor (pana la 50K!). Pretul este asemanator, interfata destul de ok, calitatea buna desi uneori, depinzand de ce asculti, ai zice ca a fost tras de pe reportofon (melodii vechi/nisa/f putin comerciale). Aici, intr-adevar Spotify ii ia fata. Usurinta in utilizare, albume/piese noi care parca se adauga mai rapid pe Spotify si acele Playlist-uri dedicate. Serios, sunt foarte bune. Au niste oameni angajati special pentru asta si se vede, niste curatori foarte buni. La Google Music, playlist-urile lasa de dorit.

    Altfel, Deezer si Zonga nu am folosit niciodata. Am vazut doar cum arata ca interfata si mi-am dat seama ca nu sunt pentru mine, arata super depressing si sunt primitive, lasand la o partea continutul.


    @Zuluf Cel mai probabil nu se va auzi si muzica de background, doar cea de pe aplicatia principala (se poate sa ma insel). Streaming prin PS4 direct este barebones, doar ce e minim necesar sa mearga. Daca vrei briz briz-uri, overalys, sunete, notificari, muzica iti trebuie placa e capturasi ceva OBS/Xsplit.

  5. #5 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Am avut premium account la toate serviciile de streaming de la noi, daca ar fi sa fac un top ar fi asa.

    Spotify e cel mai bun, are calitate buna, multe playlist-uri, gasesc intotdeauna ce vreau, aplicatia merge ok, atat pe telefon cat si pe deskop. Auto-dj-ul recent bagat e superb, iar pretul e tocmai bun. Singurul minus e ca are niste hibe in ceea ce priveste flow-ul prin meniuri si dintr-un oarecare motiv nu-mi ia datele corecte de pe facebook si nu pot sa-mi linkez conturile.

    Inainte de asta, foloseam Google Music. Pret la fel de ok, library foarte mare la care poti tu efectiv sa adaugi, iar aplicatia merge blana. Radio-urile sunt foarte misto facute, daca ai chef sa asculti un artist si toti artistii care-i seamana, merge foarte bine, uneori nici tu nu stii ce vrei iar google is here to help. Totusi, aplicatia se simte un pic "saracacioasa" ca si optiuni de genuri, moods, etc.

    Tidal are clar cea mai buna calitate de streaming, DAR, marele minus e ca iti baga pe gat muzica lui pop si new age rap, daca nu asculti ce e mainstream nu prea ai ce sa faci cu el. Aplicatia nu e nici ea cea mai stralucita, dar daca iti place ce se da pe radio, ai 15 ani si ti-au luat mami si tati casti smechere, atunci go for it.

    Zonga its just... no. E la ani lumina in spatele tuturor, library foarte slab, aplicatie facuta cu fundul cu multe lipsuri, iar calitatea e buna dar nu justifica banii. Stay away, e bun doar daca asculti muzica romaneasca exclusiv.

    Deezer din pacate e la fundul galetii pentru ca am avut premium 3 luni, iar 2 luni n-a mers, asa ca bani aruncati pe geam. Radio-ul personalizat stie doar sa repete aceleasi piese, iar mood playlists sunt ceva cu totul nou pentru Deezer. Calitatea e ok, iar library-ul are destule, dar faptul ca platesti si nu functioneaza e de cacao.

  6. #6 SP
    Junior Member Zuluf's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Ziceau unii la Rock FM, parca: "A venit Spotify in Romania, acum sa aiba lumea mai multa muzica proasta sa asculte". Lol, ce crispati. Daca nu ai gusturi, normal ca asculti porcarii. Exista genuri pentru toti, chiar si puristi.
    Potatoes will potate. Nu e ca si cand Rock FM nu o mai da-n bon jovi sau eagles. Sau ii doare ca pe Spotify poti sa dai next daca nu vrei sa asculti nu-stiu-ce solo de cimpoi polinezian.



    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    @Zuluf Cel mai probabil nu se va auzi si muzica de background, doar cea de pe aplicatia principala (se poate sa ma insel). Streaming prin PS4 direct este barebones, doar ce e minim necesar sa mearga. Daca vrei briz briz-uri, overalys, sunete, notificari, muzica iti trebuie placa e capturasi ceva OBS/Xsplit.
    Intr-adevar, nu se aude. Ceea ce are sens, daca stau sa ma gandesc si la conflictele de licenta care pot aparea si minimalismul softului de streaming inclus in PS. Teoretic exista un workaround, pot sa scot audio din Spotify de pe alt device si sa il bag in canalul de input din controller si sa activez include voicechat din meniul aplicatiei de streaming din PSN. O sa fie vag incomod sa am un jack in controller mereu dar cred ca pot sa aplic aceeasi solutie pe un alt controller decat cel pe care joc si aia e. Vorba ta, pacat ca n-avem overlays in direct (exista in sharefactory dar cred ca se poate face layering doar pentru chestii prerandate, nu cred ca are serviciu de editat live streaming).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Spotify PS4 By excess in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 8 Last Post: 03-03-2017, 11:04
  2. Carduri Cadou Spotify By rhadoo69 in forum Software
    Replies: 1 Last Post: 14-07-2015, 13:25
  3. Replies: 34 Last Post: 04-02-2014, 19:50
  4. Sony a lansat tableta Xperia S in Romania By FallouT in forum Tech News
    Replies: 5 Last Post: 14-09-2012, 10:07
  5. Tom Clancy's H.A.W.X. - Lansat oficial in Romania By Dj Mo in forum Stories & Other News
    Replies: 17 Last Post: 24-03-2009, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts