+ Reply to Thread
Page 9 of 9 FirstFirst ... 7 8 9
Results 161 to 167 of 167

Thread: Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente !

1. #161 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by maestrofree View Post
    Pai si care cosulet sa il inlocuiesc cu siporax-ul?
    Ultimul sau penultimul in functie de preferinta (cele de jos dupa cum se vede in poza). Unele filtre externe trag apa din josul filtrului si o scot pe sus (ex. vezi SunSun..) altele ca Eheim-ul tau trag de sus in jos (deci sus bureti, si in partea de jos filtrarea biologica-siporax), apoi o urca separat spre furtun.

PS MonkY iti pun o poza ca sa vezi cum a evoluat fata de acum 12 luni acvariul de 180 l. Tot incepator ma numesc, dar ma simt putin mai informat.
    Attached Images Attached Images acv.jpg

2. #162 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Primul recipient de jos, asa cum arata si in poza, ar trebui sa fie de maruntire mecanica... prin urmare, in al doilea pui Siporax (filtrare biologica - acolo vor creste bacteriile). Nu uita sa pui si bacterii in filtru.

---------- Post added 02-02-2019 at 12:24 ----------

Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    PS MonkY iti pun o poza ca sa vezi cum a evoluat fata de acum 12 luni acvariul de 180 l. Tot incepator ma numesc, dar ma simt putin mai informat.
    Bravo, e o diferenta! Keep up the good work!

3. #163 SP
    Member viezure's Avatar
    Hey guys, o intrebare legata de standuri: din ce vad in poze, standurile dedicate pt. acvarii par niste dulapioare simple din PAL, insa destul de scumpe. Imi puteti spune va rog diferenta dintre acestea si dulapurile clasice ce se gasesc in IKEA, sa zicem?

4. #164 SP
    Admin MonkY's Avatar
    viezure: depinde foarte mult de capacitatea acvariului. Nu exista stand dedicat din PAL pentru acvariu de peste 400L. Nu te lua dupa aparente! La exterior vezi PAL, dar la interior este cadru metalic. Asta la firmele care se respecta...

Sau incearca altfel: mergi la IKEA, si intreaba-i pe vanzatori "Acest dulap clasic, credeti ca va tine o greutate de peste 500Kg?". Raspunsul cred ca il stii deja...

5. #165 SP
    Member viezure's Avatar
    Merci de raspuns!
    Vorbesc de un acvariu de 120 litri. Inteleg ca si standurile din PAL pentru aceasta dimensiune de acvariu au cadru metalic (cele din Hornbach)?

6. #166 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La 120L, un acvariu facut bine, va avea peste 150Kg. La care mai adaugi echipamente... daca esti genul care "intra in acvariu" pentru a-l curata, mai trebuie sa adaugi si greutatea ta.

Nu am idee cum sunt cele de la Hornbach, dar poti vedea la fata locului. Presupun ca au si stand-uri ieftine, dar si standuri serioase. Cele din PAL/MDF ar trebui sa aiba macar niste L-uri metalice, de siguranta... Ma indoiesc ca se bazeaza cineva doar pe niste PAL lipit la asemenea greutate.

7. #167 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    La 120L, un acvariu facut bine, va avea peste 150Kg. La care mai adaugi echipamente... daca esti genul care "intra in acvariu" pentru a-l curata, mai trebuie sa adaugi si greutatea ta.

Nu am idee cum sunt cele de la Hornbach, dar poti vedea la fata locului. Presupun ca au si stand-uri ieftine, dar si standuri serioase. Cele din PAL/MDF ar trebui sa aiba macar niste L-uri metalice, de siguranta... Ma indoiesc ca se bazeaza cineva doar pe niste PAL lipit la asemenea greutate.
    La Juwel 180 standul e din PAL lipit (insurubat/ansamblat personal). Dar probabil din o mai buna calitate fata de cele obisnuite, probabil tratat si impotriva umezelii..(de unde ar ajunge umezeala la un dulat de acvariu numai Dumnezeu stie ).
    In alta ordine de idei m-as feri de Ikea pentru mobila de acvariu, din cate stiu (am cateva corpuri de la ei deci nu vb din auzite) PAL-ul lor e din celule (deci gol pe interior) si nu sustine mai mult decat 60 kg...Exclus pt. un acvariu.

+ Reply to Thread
Page 9 of 9 FirstFirst ... 7 8 9