Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 12 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 LastLast
Results 181 to 200 of 228

Thread: Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente

  1. #181 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu foloseam schimb la picatura... nu avea cum sa influenteze. Dar daca nu faci asa, tine vasul/galeata/sticla, o perioada mai indelungata, langa acvariu. Mai ales daca lasi la declorinat. Si desigur, nu arunca instant toata galeata de 10L in apa... usurel, cu rabdare... De fapt, asta e ideea de baza la acvariu: sa ai al naibii de multa rabdare!

  2. #182 SP
    Member viezure's Avatar
    Puneati si cu apa calda sau doar rece?

  3. #183 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, niciodata combinatia asta, mai ales cand aveam ca sursa apa de la robinet. Apa calda (de fapt fierbinte) mi-ar fi distrus filtrele. Apropos, daca pui apa de la robinet, sper ca o filtrezi inainte. Contine foarte mult clor (si alte metale, mizerii, etc.). Dar clorul e cel mai rau pt. acvariu... omoara bacteriile instant. Vezi ca pusesem aici un sistem simplu de filtrare (care e bun si pentru voi, nu doar pentru pesti). Si ieftin, si usor de utilizat.

    Eu am ajuns la asa ceva la casa. Si pot sa va spun ca diferenta este enorma fata de ce se intampla in Bucuresti. Si ca sa exemplific: la bloc, desi filtrarea o pusesem initial doar pe acvariu (schimb la picatura, deci volum extrem de mic de apa), la 2 luni trebuia sa schimb filtrele pentru ca erau NEGRE. Era mâl, pur si simplu. La casa, unde am pus sistemul de filtrare pe tot circuitul (deci volum mult mai mare de apa), nu am mai schimbat filtrele nici dupa un an, pentru ca arata ca noi. Avantaje si dezavantaje - eu vroiam doar sa atrag atentia asupra calitatii apei din Bucuresti, chiar daca Apa Nova se lauda cu niste rezultate extraordinare.
    Attached Images Attached Images img_3252.jpg

  4. #184 SP
    Junior Member maestrofree's Avatar
    Salutare, nu stiu ce sa fac, poate ma ajutati, am in acvariu 6 ciclide si 2 ancistrusi si mizerie pe fund ca la balamuc. De mancare le dau dimineata si seara, atat cat sa manance tot in cateva secunde, de multe ori nu mai ajunge nimic pe fund, mai nou vad ca mi-a aparut si alge. Lumina are 2 ore dimineata si vreo 4 ore seara. Ma gandeam sa ii bag in acvariu bacterii pentru a descompune mizeria de pe fund si pt imbunatatirea apei (care nu este clara), Prodibio Bio Digest sau Seachem Pristine sau daca imi recomandati altceva. Am un filtru extern eheim ecco pro 200 pe un acvariu de 126l si mai am un intern aquael turbo 1000l/h, mentionez ca am pus in filtru bacterii, cele care vin cu siporax, am pus si in cel extern si in cel intern. Sau oare e bine sa pun in acvariu cateva picaturi din bacteriile care vin cu mediile siporax (nu mai stiu cum se numesc)?

  5. #185 SP
    Admin MonkY's Avatar
    amestrofree: Daca mizeria de pe fund este strict mancare, atunci iti recomand ori niste pesti care se hranesc in partea de jos (nu stiu la ciclide care ar fi echivalentul la cory), ori eventual niste melci (aici iarasi, nu stiu ce melci traiesc in acvariu de ciclide).

    Daca mizeria pe fund este "a lot of sh$t", atunci trebuie sa faci curat mai des (foloseste Eheim-ul acela cu baterii, e genial) sau tot asa, sa iei melci, sa pui mai multe bacterii, sa verifici daca nu cumva filtrul nu isi face treaba.

    Cand spun ca filtrul nu isi face bine treaba, ma refer la faptul ca am fost pe la oameni care aveau sorbul pus prea sus... si automat mizeria din partea de jos nu era trasa niciodata. Also, incearca sa pui iesirea de la filtru in asa fel incat sa se faca "miscare" in acvariu, sa duca spre sorb/filtru. Urmareste particulele de mizerie si vezi... poate te ajuta asa. Eventual mai adauga filtrare mecanica (bureti grosieri, bureti fini).

    P.S. Vedeti ca si cu bacteriile astea... sa nu credeti ca puneti azi si peste o saptamana o sa vedeti cine stie ce minune. It takes time. Also, bacteriile astea nu se prind chiar de orice suprafata... asa ca daca aveti cine stie ce pietris "sticlos" (cum am vazut ca e la moda), adio bacterii. De obicei se aseaza cel mai bine pe medii poroase. Si da, recomand Prodibio Bio Digest (eventual StopAmmo daca aveti probleme - sau StartUp care contine bacterii si elemente pentru ele). Sorry, nu am testat Seachem Pristine... nu cunosc.

  6. #186 SP
    Junior Member maestrofree's Avatar
    Salutare, o intrebare am pentru cine poate sa raspunda. Mi-am luat un filtru mai mare, un proffesionel 3 2073, pana acum am avut un ecco pro 200. Am 4 medii de filtrare diferite si nu stiu ce sa pun in cele 3 cosuri si in ce ordine, nu stiu la care din cele 4 sa renunt, am asa:
    1. Sera Siporax https://www.nevertebrate.ro/material...x-vrac-1l-2042
    2. Material filtrant mecanic Eheim MECHpro https://www.nevertebrate.ro/material...chpro-1l-18530
    3. Material filtrant bio mecanic Eheim bioMECH https://www.nevertebrate.ro/material...omech-1l-18537
    4. Material filtrant biologic Eheim Substrat Pro https://www.nevertebrate.ro/material...o-1000ml-14768

    Eu as pune: sertar cel mai de jos Mech pro, al 2-lea siporax si primul sertar de sus as pune Substrat Pro

  7. #187 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Parca ai prea mult material filtrant bio... sper ca nu ai renuntat la mecanic fin (pad filtrant) si prefiltru mecanic (burete). Pe langa ele, eu as pune asa (de jos in sus): 1. Siporax (care poate fi folosit cu brio pt. maruntire in locul lui MECHpro), 2. Substrat Pro 3. Substrat Pro (daca nu ai suficient, inlocuieste cu bioMECH). In plasticul de la MECHpro nu prea am incredere... de fapt, incearca sa stai cu cat mai putine plastice in apa. Parerea mea.

  8. #188 SP
    Junior Member maestrofree's Avatar
    Nu, nu am renuntat la bureti, are deja un prefiltru in interior si ma gandeam sa ii pun si un prefiltru in capat la teava care trage apa din acvariu. Multumesc pentru raspuns, asa o sa fac.

  9. #189 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Prefiltrul in capatul sorbului e din pacate o idee rea. Se va colmata extrem de repede... Pe acela, in cel mai fericit caz ai putea pune o plasa din aceea, gen "plasa de tantari" dar cu ochiuri mai mici. Insa chiar si asa, tot se vor prinde acolo frunze si alte nebunii... automat iti scade debitul, etc. Recomand sa le lasi asa sorburile, cum au fost gandite initial.

  10. #190 SP
    Junior Member maestrofree's Avatar
    Am inteles, eu ma gandeam ca la 2-3 zile sa il scot si sa il clatesc, ca imi ia 2 minute.
    Bine, eu cand am zis prefiltru ma refeream la un burete cu pori mai mari infipt in capatul tevii, adica sa il scot foarte usor.

  11. #191 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O sa limitezi foarte mult debitul de apa, indiferent ce vei introduce in capatul sorbului. Trust me, am incercat toate metodele...
    Ideea e simpla. Eheim 2073 are aprox. 1000L/h debit fara medii de filtrare. Cu medii de filtrare, in zilele bune, sa zici ca are 5-600L/h. Daca mai injumatatesti si la sorb (singurul punct unde este "gatuit"), te duci la 200-300L/h. Nu mai stiu de cat ai acvariul, si ce pesti sunt... dar e posibil sa devina prea putin.

  12. #192 SP
    Junior Member maestrofree's Avatar
    Ups, cam ai dreptate, vezi de ce cer ajutor aici inainte de a face o boacana?
    Nu mai pun nimic, multumesc inca o data pentru sfaturi.

  13. #193 SP
    Junior Member maestrofree's Avatar
    Salutare din nou, mi s-a pus pata pe pietris/ nisip alb ca zapada, fiindca am ciclide si fiindca in 2 zile imi vine si acvariul cel nou mai mare. Bun, acum am o groaza de intrebari, cat de fin sa fie, ce granulatie? Daca este prea mic, aspiratorul nu o sa il traga? Fiind alb, nu se vede mai repede mizeria?

  14. #194 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ba da... e mai greu de aspirat daca e prea mic, va intra mai repede mizeria in el (se va colmata) si cel mai grav e ca fiind alb se va vedea orice "carnat", orice fir de mizerie. Mie nu-mi plac chestiile albe in casa, daramite in acvariu. Insa recunosc, daca reusesti sa-l tii super curat, pestii arata superb in contrast cu pietrele albe.

  15. #195 SP
    Junior Member maestrofree's Avatar
    Salutare, am gasit cu granulatie 2-4 mm, oare e ce trebuie sau e prea mic/mare? Deoarece nu imi dau seama de marime. Banuiesc ca la 2-4mm nu se mai numeste nisip, este un pietris fin si nu cred ca la aspirare il va trage, plus ca banuiesc din cauza marimii ca nu e acelasi lucru ca si nisipul, adica respira cat de cat.....

  16. #196 SP
    Admin MonkY's Avatar
    maestrofree: eu din pacate nu am avut niciodata ciclide africane, deci nu sunt cel mai in masura sa te indrum. Insa din cunostintele mele, pt. ciclide africane trebuie NISIP, nu pietris. Din cate stiu eu, ele au obiceiul de a "sapa", de a muta nisipul de colo-colo, de a-si aranja fiecare zona sa... daca le pui pietris, s-ar putea sa devina antipatice sau sa se raneasca incercand sa mute pietris.

    Cu siguranta nisipul e mai greu de curatat, si pentru a nu se colmata, cred ca ar fi bine sa nu pui un strat prea gros. Dar, cel mai bine arunca un ochi peste acvariile cu ciclide africane... vezi filmulete cu comportamentul lor. S-ar putea sa te ajute mai mult decat un sfat de la un neavizat ca mine.

    Bafta!

  17. #197 SP
    Junior Member LaurentiuD's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    amestrofree: Daca mizeria de pe fund este strict mancare, atunci iti recomand ori niste pesti care se hranesc in partea de jos (nu stiu la ciclide care ar fi echivalentul la cory), ori eventual niste melci (aici iarasi, nu stiu ce melci traiesc in acvariu de ciclide).

    Daca mizeria pe fund este "a lot of sh$t", atunci trebuie sa faci curat mai des (foloseste Eheim-ul acela cu baterii, e genial) sau tot asa, sa iei melci, sa pui mai multe bacterii, sa verifici daca nu cumva filtrul nu isi face treaba.

    Cand spun ca filtrul nu isi face bine treaba, ma refer la faptul ca am fost pe la oameni care aveau sorbul pus prea sus... si automat mizeria din partea de jos nu era trasa niciodata. Also, incearca sa pui iesirea de la filtru in asa fel incat sa se faca "miscare" in acvariu, sa duca spre sorb/filtru. Urmareste particulele de mizerie si vezi... poate te ajuta asa. Eventual mai adauga filtrare mecanica (bureti grosieri, bureti fini).

    P.S. Vedeti ca si cu bacteriile astea... sa nu credeti ca puneti azi si peste o saptamana o sa vedeti cine stie ce minune. It takes time. Also, bacteriile astea nu se prind chiar de orice suprafata... asa ca daca aveti cine stie ce pietris "sticlos" (cum am vazut ca e la moda), adio bacterii. De obicei se aseaza cel mai bine pe medii poroase. Si da, recomand Prodibio Bio Digest (eventual StopAmmo daca aveti probleme - sau StartUp care contine bacterii si elemente pentru ele). Sorry, nu am testat Seachem Pristine... nu cunosc.
    Salut. Folosesc de 2 ani Pristine. E foarte ok (cred ca cel mai bun din piata dupa Bio digest) si pentru startare si pentru intretinere. In plus poate folosi Purigen in filtru. Oricum, la ciclide folosesti nisip nu pietris pentru ca multe ciclide scormonesc prin el sau chiar fac gropi cand vor sa faca pui. Daca pui pietris o sa se raneasca la gura si pe burta, se infecteaza si mor. Acvariul de ciclide africane e complet diferit fata de cel plantat (sau de ciclide sud americane - discus de exemplu). Asa ca... mare atentie.

    MonkY, tu ce ai mai facut cu acvariul ? E functional ? Cum mai arata ?

  18. #198 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acvariul meu din pacate e dezastru. Tehnic, totul e functional, cu exceptia apei. Inca dau o groaza de bani pe apa plata de la magazin... Astept si eu "alegerile" ca sa putem trage apa curenta si canalizare, dupa care il refac complet. M-am chinuit cu dedurizator, cu apa de osmoza... apar niste costuri imense si zeci de alte probleme.

    De-abia dupa mutarea la tara, trebuie sa recunosc ca sunt un pic gelos pe apa din Bucuresti. Acolo doar scoti clorul (foarte usor dealtfel) si mizeria din apa si gata. Aici am ajuns si cu UV, cu 10 filtre pe circuit, si tot nu e OK. Intr-adevar, la Bucuresti, dupa maxim 2 luni de zile trebuia sa schimb filtrele, pentru ca erau NEGRE. Aici, dupa 1 an arata de zici ca nici n-au fost folosite. Dar, duritatea apei, bacterii si tot felul de chestii care apar in anumite perioade ale anului... devin riscante pt. orice acvariu maricel.

  19. #199 SP
    Junior Member LaurentiuD's Avatar
    Imi pare rau sa aud asta. Eu am tras apa in toamna la casa. Si acum folosesc apa de la reteaua Apa Nova doar la acvariu. In rest apa plata pentru gatit si apa din put pentru restul casei. Vezi ca daca tragi apa de la Apa Canal Ilfov (si nu este revanduta de la Apa Nova) o sa-ti blestemi zilele. Aia din put e parfum fata de asta. Avem in zona case si blocuri alimentate de la ei si e un dezastru ! Intereseaza-te de unde puteti trage apa de fapt. Eu 3 ani am carat apa de schimb de la serviciu in bidoane de 20 litri. 5 bidoane saptamanal... Ma intreba lumea daca nu am apa acasa , saracu' baiat... Apa de la put e buna doar de ciclide africane in tot Bucurestiul si Ilfov. Duritate 18-24 si alcalinitate 12-16. Plante nu prea merg in apa asta... Dedurizatorul iti scade doar duritatea apei. Alcalinitatea (CaCO3) nu. Aia o scazi doar cu osmoza inversa dar se vor infunda membranele foarte repede si costa.... Deci gaseste o sursa de apa de la Apa Nova cat mai repede, cumpara bidoane si ia apa saptamanal cu masina. Alta solutie nu ai.

  20. #200 SP
    Junior Member vialy's Avatar
    Salutare all . Dupa cum am spus si in primul post , nevastamea nu ma lasa sa ma joc asa ca mi-am gasit alte hobby-uri printre care si acvaristica .
    Cu alte cuvinte va spun ca am in functiune un acvariu de 54 de litri si de curand " am prins o castana ", nu m-am putut abtine si m-am pricopsit cu un acvariu de 340 de litri (second hand ) cu tot cu stand . Sincer imi este frica sa il umplu de frica sa nu ajung cu el la vecinul de la etajul 2 . Asa ca pentru cei care aveti mini monstri la bloc va intreb daca un acvariu cu sticla de 10mm cu dimensiunile 135x50x50 pus pe un stand metalic si umplut cu toate cele necesare imi pune in pericol plafonul ?
    @LaurentiuD - Am cumparat si eu un fluval Fx6 iar acvariul doresc sa il plantez in stil olandez . Sunt curios daca se preteaza acest filtru cu debit mare la acavarii olandeze .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 12 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 LastLast

Similar Threads

  1. Totul despre pesti si acvarii By MonkY in forum Pets
    Replies: 535 Last Post: 09-07-2022, 18:36
  2. Xbox 360 Jasper -> intretinere By aconstedani in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 13 Last Post: 19-04-2014, 14:45
  3. Acvariu de chiclade By Carloss in forum Pets
    Replies: 8 Last Post: 04-09-2012, 17:44
  4. Povesti de inceput in acvaristica By veras911 in forum Pets
    Replies: 190 Last Post: 01-06-2011, 21:47
  5. Replies: 0 Last Post: 10-06-2010, 12:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts