Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 27 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 23 ... LastLast
Results 241 to 260 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #241 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai Khan, ar trebui sa desfaci pompa sa o cureti... ca daca au ajuns acolo... in timp se si buseste. Eu iti recomand sa mergi in Hornbach (cel putin eu acolo am gasit) si sa iei plasa de tantari din fibra de sticla. Iti acoperi frumos sorbul, si nu vei mai avea niciodata probleme in filtru. Downside-ul este ca va trebui sa cureti mai des sorbul, pt. ca acolo vor ramane prinse toate frunzele si chestiile care altfel ar fi ajuns in filtru. E must have pt. cei ca mine care au shrimps... Eu de exp. cand aveam un filtru hang-on, desi erau niste intrari minuscule... m-am trezit ca din vreo 15 red cherry mai am vreo 3-4... Apuca-te, fa teste de apa, stai si pazeste daca nu cumva au inceput neonii sa se dea la shrimps... Pana cand am desfacut filtrul. Stateau baietii acolo cuminti si asteptau sa-i scoata cineva. Cum au trecut shrimps de 2.5cm prin niste gaurele de 0.5cm... nu stiu. Am pus plasa si gata...

  2. #242 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Salutari!
    Am trecut de 3 saptamini, si cred eu, ca am un acvariu ciclat.
    E drept ca mi au murit 2 gupii, dar asta a fost in prima saptamina.
    Ieri am scos buretelul din filtru si l am clatit usor cu apa scoasa tot din acvariu.
    De asemeni am schimbat cam 30 % din apa.
    Fapt curios si imbucurator, mi au aparut, habar n am cum, si 2 melci. Unul are vreo 5 mm diametru, al 2 lea vreo 3.
    Alta chestie interesanta e ca deja s au intilnit. Oare ma paste o invazie de melci?
    Inca sint prea mici sa ma lamuresc exact ce specie sint, dar i am vazut p aici.
    Ape limpezi!

  3. #243 SP
    Member i.gamer's Avatar
    Salutari tuturor!
    Ma bucur ca exista o astfel de sectiuen si pe acest forum!
    Si eu am un acvariu ,nu foarte mare(mai demult era mai frumusel,trebuie sa ma apuc sa mai cumpar pietris,plante etc.) dar sutn multumita de el.
    Am avut mai multi pestisori(2 carasi si 5 sanitari panda-sunt la inceput,nu radeti d mn ) dintre care un caras a trait 2 ani.Acum mai am un caras auriu care a facut luna asta 3 ANI(mie mi se pare destul de mult pt un peste) si 2 sanitari panda(si sanitarii au trait cam un an sau chiar mai mult!).
    Nu am mai pus decoratiuni,de frica sa nu le darame carasul auriu(a crescut ca un monstru ) dar as vrea sa reincep sa le pun pietris verde!
    Nu stiu de ce dar carasul auriu are tendinta sa stea foarte sus si sa pluteasca,sa zaca nemiscat o vreme sus(ii iese o parte din spate inafara acvariului).Alteori este foarte agitat,inoata...Sa fie un semn de ingrijorare?
    In legatura cu pompa,nu am pompa de oxigen,am o pompa (imi scapa denumirea) pt curatenie (ca sa zic asa).Cei de la Hornbach Berceni(de-aici mi-am cumparat pestii,acvariul,accesoriile -tot!preturi mici,gama larga de produse!) mi-au zis ca nu e nevoie sa iau una de oxigen pt ca acvariul este mic si pompa aceasta va face si ventilatia necesara pestisorilor!
    De-alungul timpului petrecut cu acesti mici companioni,am observat ca una din trasaturile carasilor aurii este placerea lor de a face murdarie!Cand mi-am luat primul caras(e adevarat ca nu aveam nici un fel de pompa...) apa din acvariu era abia pusa si era curata,limpede...A doua zi aproape ca nu se mai vedea nimic Si aveam un singur peste in tot acvariul!!Sfatul emu este ca daca vreti sa va luati carasi luati neaparat o pompa!
    Cat despre poze,paote voi pune unele mai tarziu!

  4. #244 SP
    Admin MonkY's Avatar
    i.gamer, am vazut ca de minunezi de caraselul care a ajuns la 3 ani. Pot sa-ti spun ca media de viata (in conditii bune) a unui carasel este de 15-20 de ani. In conditii precare, 5-10 ani. Recordul de viata stiu ca era undeva pe la 43-45 de ani.

    Vad ca pui intrebari referitor la ce iti trebuie si ce nu, dar pana nu ne dai dimensiunile acvariului sau cati L de apa ai... nu iti poate raspunde nimeni.

    P.S. Pentru curatenie in acvariu nu se ia o pompa, ci un filtru... desi repet, e gresita ideea ca un filtru de fapt este un fel de W.C.-ul acvariului. La un acvariu ciclat, nesuprapopulat, bacteriile ar trebui sa fie suficiente incat sa faca fata murdariei... In natura nu exista "pompe" si totusi e apa super limpede

  5. #245 SP
    Junior Member schultzy's Avatar
    Am fost surprins sa gasesc o astfel de rubrica pe un site de gamers! Placut surprins as putea spune..
    Am activat foarte multi ani pe site-uri de specialitate si m-am lasat atunci cand timpul a inceput sa se subtieze, dar s-a subtiat in asa hal incat as fi crezut imposibil acest lucru sa mi se intample tocmai mie, omul pescar-de-crap care isi asteapta prada ca un crocodil inarmat numai cu rabdare.
    Despre mine sunt multe de spus, dar asta ar insemna un post prea gras care nu ar face decat sa intimideze cititorii, asa ca voi continua prin a spune ca detin un acvariu de aprox 500l cu sump de vreo 140l, echipat decent, la care trebuie sa ii schimb butelia de CO2 cu una mai mare si sistemul de iluminat cu unul HQI.. timp si bani.. cel putin una lipseste.. dar toate la timpul lor.
    Este o pasiune extrem de frumoasa care te rasplateste extrem de mult daca ai grija de anumite chestii pe care trebuie sa le iei in calcul inca de la inceput sau sa le faci saptamanal.
    Am citit cateva posturi si m-am cam ingrozit putin (kiddin`), deoarece de cand ma stiu lupt impotriva pietrisului colorat si a carasilor pentru ca sunt pesti de iaz.. pentru mai multe informatii o sa mai discutam si o sa expun argumente. Asa ca.. in limita timpului disponibil, o sa incerc sa mai dau si eu cate o mana de ajutor celor care au nevoie..
    Numai bine!

  6. #246 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bine ai venit pe CG schultzy! Orice informatie e binevenita atata timp cat ii ajuta pe cei pasionati de micile necuvantatoare
    Totodata, orice informatie sau corectie pentru ghidul pe care l-am scris aici il consider un pas inainte (nu un sut in fund cum cred altii)

  7. #247 SP
    Junior Member schultzy's Avatar
    O initiativa laudabila, mai ales ca are si referinte interesante.. O sa incerc sa ajut cum pot! M-am regasit pe mine cand spuneai de cartile de pe timpu lu ceasca... eu m-am debarasat de multe... si mai ales de preturile din romania

  8. #248 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai Khan, ar trebui sa desfaci pompa sa o cureti... ca daca au ajuns acolo... in timp se si buseste. Eu iti recomand sa mergi in Hornbach (cel putin eu acolo am gasit) si sa iei plasa de tantari din fibra de sticla. Iti acoperi frumos sorbul, si nu vei mai avea niciodata probleme in filtru. Downside-ul este ca va trebui sa cureti mai des sorbul, pt. ca acolo vor ramane prinse toate frunzele si chestiile care altfel ar fi ajuns in filtru. E must have pt. cei ca mine care au shrimps... Eu de exp. cand aveam un filtru hang-on, desi erau niste intrari minuscule... m-am trezit ca din vreo 15 red cherry mai am vreo 3-4... Apuca-te, fa teste de apa, stai si pazeste daca nu cumva au inceput neonii sa se dea la shrimps... Pana cand am desfacut filtrul. Stateau baietii acolo cuminti si asteptau sa-i scoata cineva. Cum au trecut shrimps de 2.5cm prin niste gaurele de 0.5cm... nu stiu. Am pus plasa si gata...
    In manual am gasit partea asta:

    The pump chamber can be opened by pressing both cover plates together and simultaneously pulling upwards by
    the bearing (Fig. S). The pump wheel, chamber, cover and cooling channel are cleaned with a soft brush (order no.
    4009560). Afterwards the cover is pushed back onto the pump head until the spring catches lock.
    Dar desfacand camera respectiva nu am observat nimic acolo. Si acces inauntru ca sa vad daca s-a infundat cu ceva nu am cum sa gasesc Si totusi, filtrul merge la putere mica. Si filtrul meu intern de dinainte avea debit mai mare. Chiar nu stiu ce sa-i fac.

  9. #249 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Ecco Pro cat? Eu am 300 (luat de la MonkY) si o data la 2 saptamani il desfac complet pentru curatare. Intai ii curat buretii si camera respectiva, apoi toata partea superioara. Exact unde este motorul vezi ca ai o parte detasabila (cu un fel de clic). Acolo gasesti o biluta care mai retine murdarie. In afara de acea bucata sa verifici si furtunurile sa fie curate si in plus acele duze unde se conecteaza fiecare furtun. La fel mi se intampla si mie, cand se strange murdarie debitul de apa e mai scazut.

  10. #250 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pizzi... e cam des odata la 2 saptamani. Lasa-l si pe el in pace macar o luna (minim). Chiar daca scade debitul un pic, nu e nicio crima... Si chiar si asa, odata la o luna doar speli/schimbi buretelul si perlonul... eventual cureti furtunul si motorasul... Optim e sa nu te atingi de mediile biologice, si in niciun caz sa le speli cu apa de la chiuveta (decat daca vrei o reciclare).

    Hehe, nu mai stiam eu la cine a ajuns Ecco 300-ul meu. Acum am si eu un Ecco Pro 130 la nano-ul cu shrimps (si neoni), insa spre deosebire de voi, eu ma plang ca am debit prea mare (il tin la jumatate din putere ca altfel imi face furtuna in nano-ul de 60L). Iar de curatat... doar sorbul trebuie mai des (odata pe saptamana or so) ca i-am pus plasa. In rest filtrul, odata la 2-3 luni. Si asa mi se pare prea des (avand in vedere de cat de curat e - comparativ cu ce imi trag 2080 si 2180 din acvariul mare).

  11. #251 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca vrea cineva un Nano Dennerle de 30L (cu toate cele incluse) la jumatate de pret... let me know. De preferat din Bucuresti, ca sa vi-l dau ciclat, cu apa, substrat si toate cele... Plus ceva plantute, si melci de substrat. Tot la el mai e si un filtru Hang-On (modificat)...

  12. #252 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Salut!
    Pina acum vad ca pestii mei inca inoata zglobii, par sa se simta bine.
    Si pe mine ma destinde sa stau sa i privesc atunci cind vin obosit de la munca.
    Partea proasta e ca mi a disparut unul din cei 2 melci.
    Neavind substrat se vede tot din acvariu. Am desfacut chiar si pompa. Parca a intrat in pamint. In apa, pardon. Presupunind ca ar fi murit, nu trebuia sa i fi gasit cochlia? Nici asta nu s a intimplat.
    Celalalt s a marit, a ajuns aproape la 1 cm in diametru si are o viteza p aci... Incep sa ma intreb cine a inventat expresia aia cu lentoarea melcului.
    In fine, are cineva idee ce s o fi intimplat cu al 2 lea melcisor al meu?
    Toate cele bine!

  13. #253 SP
    Member okayo's Avatar
    Vezi daca nu a "sarit"peste acvariu si a cazut din greseala prin spate pe undeva. Melci mai fac si acrobatii :-)

  14. #254 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    okayo, m am uitat, nu e...
    Imi pare asa de rau de el...
    Pe de alta parte , acum am ramas cu un melc.
    Oare se poate inmulti de unu singur?
    De fapt, principala problema consta in faptul daca va fi capabil doar 1 melc sa mi tina sub control populatia de alge?
    Pina acum nu s au dezvoltat intr un mod deranjant, dar cine stie?
    Am de gind sa le fac o iluminare cu leduri. Am gasit o schema pe net, tipul zicea ca o folosea la papagali, dar nu vad de ce n ar fi buna si la acvariu. O postez si in attachments, sper ca nu fac rau.
    Toate cele bune!
    Attached Images Attached Images unu.jpg

  15. #255 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce fel de melc era? Daca vrei Melanoides tuberculata iti prind eu o duzina, doua. Oricum ei nu prea au treaba cu algele, mai mult se ocupa de substrat si resturile de mancare...

    Daca vrei plante in acvariu... LED-urile sunt out. Exista ceva solutii profesionale de iluminat cu LED-uri, dar sunt cateva mii de EUR bune. Restul sunt folosite ca moonlight-uri sau "de veghe".

  16. #256 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Salut!
    MonkY, multumesc tare mult.
    Sa le luam pe rind...
    Nu stiu ce fel de melc era, cind o sa l prind p asta ramas intr o pozitie favorabila o sa i fac o poza. Am cautat pe net poze cu Melanoides tuberculata si am vazut ca are cochilia gen con. Astia ai mei (sau asta al meu, ramas,) seamana cochilia cu un cilindru turtit.
    Cred ca voi vrea si eu dar nu mai mult de 1-2...
    Zici ca se ocupa cu resturile de mincare? Asta ar fi foarte bine, sotia mea le da mincare in exces.
    Referitor la leduri, zic eu ca incercarea moarte n are. Acvariul e in asa fel pozitionat incit nu vede deloc lumina de afara, singura lumina la el e data de spoturile de pe bar. Care, apropo, se ard in draqi. Am inteles ca lumina trebuie sa fie. D aia ziceam sa incerc ceva mai stabil.
    Ape limpezi!

    Revin cu 2 poze, cit de cit ale melcului.
    Attached Images Attached Images melc-1.jpg melc-2.jpg

  17. #257 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cu lumina, pe incercate nu se ia. De-aia acvaristica se face de zeci de ani... ca sa nu se repete aceleasi greseli. Trebuie un anumit tip de lumina pentru a nu se produce alge, pentru a oferi plantelor ce trebuie and so on... Mai bine iei asa ceva sau o lampa mica pt. acvariu si aia e: Neon Blau Aquaristic PL 13 W G23 White/White

    Cat despre melci, ce ai tu acolo sunt mancatori de plante... n-ar trebui sa-ti para rau de ei, pt. ca majoritatea incearca sa scape de asa ceva. Daca vrei ceva frumos si bun la acvariu ia neritine sau anentome helena (assasin snail).

  18. #258 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Pai si de unde sa iau melcii astia de care spui tu?
    Am mai intrebat pe la petshopuri de neritine, ridicau din umeri.

  19. #259 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nevarmaind View Post
    Pai si de unde sa iau melcii astia de care spui tu?
    Am mai intrebat pe la petshopuri de neritine, ridicau din umeri.
    Daca esti din Bucuresti te duci in Drumul Taberei (unde era Tricodata) la Coralis si gasesti de obicei acolo...

  20. #260 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    aoleruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
    MonkY, ia da un oki aci. CORALIS - total neprofesionisti (Pagina 1) - Reclamatii si sugestii - Acvarii de Vis
    Stima

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 27 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 23 ... LastLast

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts