Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 25 of 27 FirstFirst ... 15 23 24 25 26 27 LastLast
Results 481 to 500 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #481 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Timp am , de stress nu mi e frica.
    Asa ca incerc in continuare.
    Daca am reusit sa l am 3 ani fara probleme mari, merg inainte.
    Multumesc inca o data de sfaturi.

  2. #482 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Resuscitez acest thread.
    Poate cineva sa mi spuna daca un filtru extern este indicat sa fie inchis ermetic, si, mai ales, de ce?
    Vreau sa fac ceva de genul urmator: Un perete al acvariului sa fie mai scund, in asa fel, incit apa sa curga pe acolo in al 2 lea acvariu, mai mic. Intr-o parte a acestui mic acvariu vreau sa aranjez mediile de filtrare. ( Si aici, daca ma ajutati cu sugestii, ce medii, ar fi ok ). Dupa aceea o pompa sa ridice apa filtrata in acvariul mai mare.
    Fezabil? Idei? Imbunatatiri? Critici? Orice?

  3. #483 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca ceea ce vrei tu sa faci acolo (daca am inteles corect) e mai mult un filtru mecanic... si seamana cu sump-urile pentru acvariile marine. Din pacate, nu pot sa te sfatuiesc legat de asa ceva (decat poate daca ai deja si un filtru standard). Filtrele externe (si chiar si cele interne) sunt inchise (nu neaparat ermetic) pentru ca in mediile bio traiesc si bacterii anaerobe. Ori acestea fie vor muri, fie nu isi vor face treaba atunci cand apare prea mult oxigen.

    Si chiar ca un simplu filtru mecanic, personal nu ii vad eficienta. Adica, ma gandesc ca fiind "in cadere", nu vei avea parte de un volum prea mare de trecere (gandeste-te ca un filtru extern ajunge si la 3000L/h)... ori daca la tine vor fi 30L/h sa zicem, nu ar avea sens. Nu stiu cati pesti ai, ce volum... dar ma gandesc ca exista posibilitatea sa produci mai multa mizerie decat se filtreaza.

    Si mai exista si riscul sa iti apara tone de alge... mediul acela deschis fiind propice pentru asa ceva (mai ales daca e si luminat).

  4. #484 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Multumesc Monky!
    Puteam sa pariez ca vei raspunde documentat.
    In principiu acvariul "mare" are 25 de litri. iar cel mic ar fi avut probabil vreo 7-8.
    Ai dreptate legat de bacteriile anaerobe. Cumva banuiam asta. De aceea am si intrebat.
    O sa mai studiez problema.
    Cu mii de multumiri!

  5. #485 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, pentru acvarii asa micute, ai putea merge pe asa ceva (in varianta de buget): SUNSUN FILTRU HANG-ON HBL-601. Sunt asa numitele filtre "cascada" sau "hang-on". Nu iti ocupa spatiu din acvariu, de obicei au debit reglabil, si la majoritatea poti inlocui foarte usor mediile bios sau mecanice.

    Sau ai putea merge pe un filtru extern pentru nano, de genul SUNSUN FILTRU EXTERN NANO HW-603B. Doar ca va trebui sa gasesti o solutie sa pui si ceva filtrare bio (in pachet e inclusa doar filtrare mecanica - bureti).

    Indiferent ce solutie vei folosi, nu uita sa achizitionezi si bacterii pentru start-up. Eu de ani buni folosesc ProdiBio cu succes. Vad ca acum au si varianta pentru nano: CULTURA DE BACTERII PRODIBIO START UP NANO 4 FIOLE.

    Bafta!

  6. #486 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    1. E foarte buna ideea cu pompa asta. Dar mie mi a placut tare mult acea "perdea" de apa curgind peste unul din peretii acvariului. Sa vad cum le fac sa se "pupe" una cu alta.
    2. De unde stiai ca sint client Pepika?

  7. #487 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Revin.
    Cine ma ajuta cu niste date constructive?
    Se da un spatiu in care ar incapea un acvariu de 100 cm ( Lungime ) 22 cm ( latime ) 30 cm ( inaltime ).
    Idei de constructie? Grosime sticla, pereti, fund, ranforsari, etc?
    Ape limpezi!

  8. #488 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nevarmaind View Post
    2. De unde stiai ca sint client Pepika?
    Hehe, nu stiam
    Quote Originally Posted by nevarmaind View Post
    Cine ma ajuta cu niste date constructive?
    Se da un spatiu in care ar incapea un acvariu de 100 cm ( Lungime ) 22 cm ( latime ) 30 cm ( inaltime ).
    Idei de constructie? Grosime sticla, pereti, fund, ranforsari, etc?
    La un acvariu, ca sa se vada mai bine decorul si pestii, iti recomand sa mergi pe o latime mai mare. Unii spun ca e cel mai OK atunci cand latimea este mai mare decat inaltimea. Cu alte cuvinte ar fi optim sa incerci ceva gen 100 x 40 x 30. Dar, daca nu ai spatiu, pentru un acvariu de 100 x 22 x 30, daca mergi pe grosime de 5mm, poti sa stai super linistit. La cele 15-20Kg cat ar avea sticla, nu cred ca ai nevoie de ranforsari, dar n-ar strica un fund dublu. Daca ti-l faci tu singur, nu te zgarci la silicon... mergi pe Dow Corning (881 parca e cel pt. acvarii). Bafta!

  9. #489 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
    Monky, prompt ca intotdeauna.
    Nu e pentru mine, este pentru un prieten mai "tamiie" ca mine in domeniul acvaristic.
    Deci, intreb, si nu mi e rusine.
    Sticla minim 5mm, fara ranforsari. Fund dublu, sa fie facut din 2 foi de cite 5, sau merge direct un fund de 10 minim?
    Si orice alta idei, ceva de care te ai lovit tu personal la vreo constructie, chiar daca pare ceva banal, te rog, nu te sfii sa mi spui "ca la prosti".
    Daca mai sint si altii dispusi sa ajute, ii astept cu mare interes. Desi nu stiu daca, in afara de Monky, mai inoata careva pe aici.

  10. #490 SP
    Admin MonkY's Avatar
    As zice minim 4mm, maxim 5... nu are rost sa dai asa multi bani pe sticla pentru vreo 65 de litri cat iti ies tie acolo. Daca tii cont de ce ti-am spus si il faci de 100 x 40 x 30, va fi alta viata... si ajungi la 120L. Si cu cei 30 pe inaltime, gandeste-te ca daca o sa-l vrei plantat, cel putin 5-7cm va trebui sa-i ocupi cu substrat/nisip... plus ce mai pierzi in partea de sus.

    Legat de fundul acvariului, cel mai bine e sa ai doua foi de sticla. Una de marimea acvariului (in cazul celui de de 100 x 40 x 30 sa fie de 100 x 40), si una mai mica (de 99 x 39). Foaia mai mica se lipeste pe centrul celei mari, si cand vei lipi lateralele, vei avea practic 2 puncte de lipire in loc de unul singur. Hai sa incerc sa fac ceva in Photoshop ca sa intelegi mai bine:
    Attached Images Attached Images fund_acvariu.jpg

  11. #491 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Multumesc tare mult!
    Este, intr-adevar, un pont bun.
    Intre timp s-au modificat un pic datele problemei, ramin aceleasi dimensiuni (din motive de spatiu), dar va fi facut di plexiglass de 4mm.
    Ar trebui ranforsari, daca da, cite si cum?

  12. #492 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Problema s a rezolvat.
    Au fost puse ranforsari din tije filetate (3, sus) , rama metalica sus si jos.
    Ape limpezi!

  13. #493 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Plexiglass la acvariu... not a good choice. Dar, e bine ca ai rezolvat!

  14. #494 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Da, putem spune ca s a rezolvat problema vasului.
    Acum au aparut alte probleme. Pe o buturuga luata din magazin s a dezvoltat habar nu am ce.
    Atasez poze poate stie cineva desprte ce este vorba, si, eventual, remedii.
    Ape limpezi!
    Attached Images Attached Images 3.jpg 1.jpg 2.jpg

  15. #495 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Presupun ca nu ai fiert buturuga aceea... asa ca a inceput sa se dezvolte orice a fost pe ea. Sau e un inceput de alga nenorocita. Cred ca initial as recomanda sa scoti buturuga si daca nu poti sa o fierbi, sa o speli cat poti de bine, sa o cureti cu o perie... stiu ca unii recomanda si o spalare intr-o apa care sa contina si ceva mai mult clor pentru a omori orice bacterie sau vietuitoare din/de pe buturuga (dupa care spalata de jde ori pentru a scapa de clor).

  16. #496 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Buturuga nu a fost fiarta, corect, dar nu trebuia sa fi fost deja prelucrata de cei care au vindut o?
    Pai ce diferenta mai e intre ei si marginea drumului?

  17. #497 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca te bazezi pe cei de la Petshop-uri... e grav. Sorry, dar ei fac orice sa iasa profit. Si da, vor face profit maxim in momentul in care o sa incepi sa cumperi solutii anti-alge, solutii-minune, pesti care sa manance alge, melci and so on.

  18. #498 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Stai sa ne lamurim.
    Nu e vb de mine.
    El asculta si nu prea. Eu incerc sa l ajut cit pot.
    Si da, i au vindut amicului pesti care maninca algele alea.
    Ape limpezi!!!

  19. #499 SP
    Junior Member iulia2015's Avatar
    Bine v-am gasit. Sunt noua pe acest forum si am citit ghidul in intregime (l-am apreciat mult).
    Doresc sa intreb, acum dupa 6 ani de evolutie in domeniul filtrarii apei, care system este mai recomandat : microfiltrarea, ultrafiltrarea, nanofiltrarea sau osmoza inversa ???
    Intentionez sa cumpar un sistem pentru intreaga familie si sper sa ajute cat mai mult si la schimbarile de apa intr-un acvariu 100x40x50 (cu doar 130 litri umpluti din 200 posibil). Schimb de apa classic, NU la picatura.
    Mai mentionez ca avem acvariul de aprox o luna de zile, incercam sa invatam totul din mers. Nu ne-a murit nici un pestisor din cei cca 35 exemplare.

  20. #500 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bine ai venit iulia2015 si multumesc pentru apreciere.

    Nu sunt doar 6 ani, avand in vedere ca pasiunea legata de acvaristica e de la vreo 10 ani (deci sa tot fie peste 25)... dar pot spune ca filtrarea depinde foarte mult de apa la care ai acces (conteaza enorm daca e apa din puț de mica sau mare adancime, daca este apa de la furnizor, daca folosesti apa de ploaie), si desigur depinde de ce fel de acvariu vei avea (de apa dulce, marin, sau unul pt. ciclide africane) fiecare avand cerintele sale.

    Presupunand ca vorbim de un acvariu clasic de apa dulce si apa o iei din reteaua ApaNova, iti recomand sa folosesti filtrarea din 2 etape:
    1. prefiltrarea clasica (cea cu "cani" de 10"), care de obicei o rezolvi cu 3 cani si e foarte ok ca pret. Prima cana o populezi cu filtru mecanic de 20-50 de microni (pt. filtrare grosiera), a doua cu filtru mecanic de 5 microni (pt. filtrare mai serioasa), iar a treia cu filtru biologic cu filtru de carbon activ (pt. indepartarea metalelor, a clorului, a mirosului)
    2. filtrarea clasica pt. acvariu, pe care o rezolvi cu un filtru extern. Aici initial recomandam un Eheim, dar in ultima vreme am avut diverse probleme cu ele, asa ca poti incerca si ceva mai ieftin (gen JBL). Iti recomand ca filtrul extern sa-l iei un pic supradimensionat (de exp. daca ai acvariu de 200L, mergi pe unul recomandat pentru 300L). La filtrul extern nu uita sa iei si mediile biologice necesare (multi nu-l ofera decat cu medii mecanice, pentru a fi pretul mai mic).
    Osmoza inversa o folosesti in special pt. acvariu marin, iar pt. cel de apa dulce atunci cand ai probleme mari la apa... si trebuie tinut cont de faptul ca apa de osmoza trebuie sa o "imbogatesti" tu cu minerale si alte alea. Oamenii pot folosi apa de osmoza fara probleme (pt. ca ne tragem micro si macro elemente din mancare), dar pentru pesti si in special pt. un acvariu plantat, doar apa de osmoza nu e suficienta.

    Mai complicat este atunci cand folosesti apa de puț, unde de obicei dai de apa foarte dura si care poate fi infectata cu diverse. Atunci vorbim de preturi mai mari... de achizitii pentru dedurizator, osmozator, filtru UV si alte nebunii.

    Uite, o sa urc o schema de filtrare pt. casa, asa cum imi instalez eu acum. E un pic overkill dar chiar si asa s-ar putea sa mai contina si un dedurizator si un filtru UV (pentru casa, acvariul are deja filtru UV) in cazul in care analizele apei nu sunt OK. Hope it helps!
    Attached Images Attached Images organizare_filtrare_v5.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 25 of 27 FirstFirst ... 15 23 24 25 26 27 LastLast

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts