Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 27 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 ... LastLast
Results 81 to 100 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #81 SP
    Member okayo's Avatar
    Well. O veste proasta: azi dimineata cand m-am trezit unul din masculii Xifo agoniza si la scurt timp a murit sub ochii mei. Sfarsitul a fost neplacut, pentru ca i-am urmarit ultimul drum, cum s-ar zice, incercarea de a ramane in viata. Inota cu ultimele resurse de energie, total haotic. Cred ca solutia la problema apei este acel facut de oamenii de la petshop. Cu parere de rau am pierdut o lupta cu apa asta, dar atata vreme cat scalarii sunt bine sper sa castig batalia per ansamblu.

  2. #82 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut okayo. Imi pare rau de pestiuc insa era de asteptat. El a rezistat cat a putut cu acel NO2 de 10... nu-mi dau seama care este ultimul test, insa apa ta nu va fi bine decat cand NO2 va fi 0 (ZERO). Imi pare rau ca ai invatat lectia "the hard way". Continua cu schimburi de apa zilnice (mergi si ia un butoias de 30L ca sa ai tot timpul apa de schimb disponibila)... ca sa nu-i pierzi pe toti, unul cate unul.

    Nuca poti sa pui si chiar fara sa o fierbi (cel putin cele pe care le-am luat din Hornbach nu le-am fiert niciodata, doar tinute in apa o saptamana separat). Nu prea au efect asupra apei, arata bine, si sunt foarte ok pentru ancistrusi, cory si alti pesti carora le place sa se ascunda. Daca iti faci tu din nuci de cocos cumparate, atunci da, trebuie sa le fierbi.

  3. #83 SP
    Member okayo's Avatar
    Monky am schimbat apa (tratata ca acest biotopol) in fiecare seara. Situatia nu pare a se schimba. Ma repet: scalarii nu au nimic insa Xifo sunt apatici, stau pe fundul acvariului nu prea se misca. Nu prea vad cum pot remedia situatia. Ma tot gandesc sa-i scot de acol sa-i bag intr-un vas cu apa din acvariu si sa vad daca asa se intampla ceva. Tu cum ai proceda? Chiar ma gandeam sa iau ceva de la JBL de reducere a nitratilor (parca Nitrate Ex)... Oricum azi trec pe la petshop, ziceau ca aduc niste vitamine pentru pesti sa-i intremeze (si pe ai lor) dar mai mult sunt curios de analizele de apa si eventuale concluzii. E vorba de apa de put.

  4. #84 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut. Situatia nu are cum sa se schimbe atat de repede (ciclul azotului, remmember ?). De aceea ti-am zis ca fiecare zi conteaza. Tu nu ai nevoie acolo de reductor de nitrati... pe aceia ii scoti repede la schimb de apa (plus ce mai trag plantele). Problema ta este amoniacul (la care vad ca nu ai facut test) si nitritii. Nitratii chiar si la valori foarte mari (dar pe perioade scurte) nu iti afecteaza pestii... nitritii si amoniacul in schimb, sunt crima zilnica.

    Acum, ma intrebi pe mine cum as face ? Ti-am zis, dar hai sa-ti mai spun odata, pas cu pas... de la momentul zero (cel in care am introdus pesti in acvariu neciclat):
    • fac teste de apa zilnic, atat in acvariu cat si in apa pe care o introduc la schimb. In functie de valori, fac urmatoarele:
      • introduc biotopol sau o solutie alternativa care sa lege clorul si metalele grele in apa de schimb
      • trec la schimb de apa zilnic, pana la 20% din totalul acvariului
      • dau mai putina mancare, curat substratul (in cazul in care inca este mizerie pe fund), scot orice urma de frunza moarta, de alga, etc...
      • renunt la fertilizanti si la orice alta solutie "minune" in acvariu pana aduc testele la valori normale
    • intrucat am probleme cu ciclarea, fac urmatorii pasi pentru a grabi lucrurile
      • introduc ProdiBio BioDigest - o fiola in filtru, o fiola in acvariu (pentru coloniile de bacterii). Inca una peste 15 zile
      • introduc ProdiBio StopAmmo - o fiola la 60L si daca nitritii continua cu aceleasi valori, mai adaug (pentru a reduce amoniacul)
      • introduc ProdiBio BioTrace - o fiola in acvariu, pentru a ajuta culturile de bacterii. Inca una peste 15 zile
    • las totul in pace. Nu mai introduc pesti, nu mai scot pesti, nu mai ma ating de filtru, nu ma apuc sa curat geamuri sau sa scurm substratul... Nu ma apuc sa ma joc cu luminile, sa schimb asezarea plantelor, etc.
    • introduc plante cu crestere foarte rapida, de preferat plante foarte mari consumatoare de nitrati. Chiar daca voi renunta la ele mai incolo... ma vor ajuta sa echilibrez acvariul.
    • avand in vedere ca am pestii care stau foarte mult in partea de jos, introduc o pompa de aer. Oxigenarea ajuta totodata si bacteriilor
    • verific sa nu-mi urce temperatura prea mult. Nivelul de amoniac este mai toxic in apa la temperatura mare (28-30 grade) decat in apa la temperatura mica (24-25 grade)
    • ma rog sa mearga totul bine... si astept
    Asta as face. Bineinteles, in locul tau. Pentru ca in cazul meu, daca as avea parte de o deciclare (lucru aproape imposibil de realizat)... am schimb de apa continuu (schimb de apa la picatura, filtrata), 2 filtre si un acvariu maturizat (la mine numai substratul constituie un filtru biologic incredibil... in mare parte datorita porozitatii data de mediul vulcanic, porozitate care ajuta foarte mult coloniile de bacterii).

    P.S. Daca nu poti face toate cele de mai sus, mergi la acel vecin, sau poate chiar la cei de la Petshop... si roaga-i sa-ti tina si tie pestii pana rezolvi problema.

    Bafta in continuare !

  5. #85 SP
    Member okayo's Avatar
    Cu exceptia Stop Amo si BioTrace in rest celelate puncte sunt atinse. Cand schimb apa curat si subrastrul caci altfel nu ar avea sens. Nu am mai pus acel Feropol caci am zis intai sa-si revina acvariul si apoi ma mai gandesc si la plante (plus ca incepusera sa se pateze de maro)> nu am mai pus pesti, am scos unul insa :-( . Am pompa de aer care scoate bule gen perdea de aer. Am sa mai iau o floare azi ca exact la asta gandeam si eu, ca poate ajutala reechilibrarea microclimatului. Temperatura este constanta la 25-26 grade.
    Sunt la partea de rugat... din pacate.
    Monky tu ai un acvariu facut dupa multa documentare la mine insa e facut din mers. Apa in mod ciudat are un miros de "sosete", nici asta nu stiu daca e normal.
    Nu te mai bat la cap... respect intcomai ce mi-a zis si vad mai departe cum evolueaza treaba. Faptul ca nu vad o imbunatatire a comportamentului pestilor respectivi ma duce cu gandul ca e altceva la mijloc. ceva ce imi scapa, evident si din lipsa documentarii.
    Trec azi pe la petshop pentru o planta viguroasa si mai vorbesc cu ei. Ei oricum sunt oarecum in aceeasi "batalie" cu apa... desi situatiile sunt un pic diferite (8 pesti intr-un acvariu comparativ cu 50 cati au ei probabil).
    ne mai auzim pe saptamana viitoare... pana atunci Sarbatori fericite!

  6. #86 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E normal ca apa sa miroasa urat in perioada de ciclare... ma mir ca nu ai si difuzori in apa... apa verzuie sau albicioasa. Si stai linistit ca nu ma deranjezi... asta e rolul meu pe forum, sa ajut pe unde pot (la console, la hardware, software, pesti... la ce ma mai pricep)... CG exista din pasiune... ca daca era job, nu cred ca ma vedeai sa raspund asa rapid

    Deci poti posta oricand ai o intrebare sau o problema, indiferent daca e weekend sau nu, zi sau noapte. Daca pot sa raspund, cu placere. Cand nu voi sti ceva sa raspund, crede-ma ca voi spune direct. Nu-mi place sa ghicesc sau sa fac teste pe altcineva.

    Legat de planta... ai spus ca "iei o floare". Sper ca nu pui flori in acvariu Eu iti recomand Cabomba, elodeea, egeria... plante care de fapt sunt "invazive" (nu prea se tin in acvarii plantate) insa sunt foarte bune pentru startup, pentru ca au crestere foarte rapida si mananca din tot ce inseamna exces in apa.

    Referitor la petshop-ul acela de unde primesti super sfaturi... de ce nu faci un bine si dai o fuga pe la reef.ro ? Sunt sigur ca pe langa faptul ca-ti vei incanta ochiul cu niste super pesti si super acvarii... vei primi si sfaturi serioase (ask for George). Mai mult, acolo gasesti si tot ce tine de Prodibio & Co. Ia-l si pe cel mic cu tine... sunt sigur ca va zice "WOOOOW". Mai ales cand va vedea murena aceea (care cred ca e deja cat mine de mare)

    Cat despre acvariul meu dupa multa documentare... ti-am zis ca am facut si eu greselile tale, tot la super-sfaturile vanzatorilor din petshop-uri. Insa, poate e mai bine sa inveti din greseli... altfel nu crezi ca se poate intampla asa ceva. Pacat ca trebuie sa inveti pe pestiuci... Dar lasa ca incet incet o sa se rezolve. Se termina ciclarea si gata...

    P.S. Totusi pompa de aer (perdea de aer), sa nu o pui sa faca "furtuna" in acvariu... Si supra-oxigenarea e o problema (mai ales in cazul plantelor/algelor... ). Ca sa nu mai zic ca asa scoti tot CO2-ul din apa, crescand automat si pH-ul. Ceva incet... subtil... parerea mea

    Sarbatori fericite si bafta cu acvariul !

  7. #87 SP
    Member okayo's Avatar
    Ok am lau planta. Au preturi super la plante. Am luat doua plante una (acum si una acum 2 sapt) super stufoase, santoase la 10RON bbucata. Daca merg in Hornbach/ Animax nu gasesc asa plus ca preturile sunt sus rau. Din pacate dupa ce am curatat substratul si am reimprospatat apa am plantat "floricica". Am cam tulburat apa. dar cred ca pana dimineata se reface claritatea apei.
    Din fericire acvariul a venit cu un neon crd eu dedicat caci nu a facut alge pana acum, ceea ce am inteles multora li s-a intamplat din cauza neoanelor nepotrivite.
    Am sa fac si aceea vizita la reef insa intr-un week-end si-l iau si pe micutz.
    Cat despre petshop, e cel mai apropiat de mine si pesti i-am luat de la ei si cateva plante. Toti sanatosi, frumosi si la pret rezonabil.
    asa incat mai trec pe acolo dupa o mica cumparatura in Carrefour. Am aflat insa cum se intampla lucrurile intr-un astfel de loc de desfacere... sa-i zicem crescatorie de pesti. Ei bine apa este reinprospatata direct de la chiuveta fara nici un alt tratament. Eu la indemnurile tale am mai facut un test de apa insa aici nu am observat ca s-ar pune problema. Oricum acum 2 zile treaba era serioasa caci un banc de pesti era apatic si destul de lipsit de vlaga, vizibil cu ochiul liber. Tipul mi-a zis ca le pus in acvariu ceva de la Tetra ce contine vitamina B si iod, pentru intarirea imunitatii si lucrurile s-au indreptat. Azi nu am mai vazut probleme. Mi-a mai zis ca pesti venisera din alt loc unde au fost tratati cu o apa diferita de la retea iar el i-a pus in apadin put care e mai ciudata. Ma asteptam sa vad un buletin de analiza.
    E bine ca mi-ai zis de pompa de aer. Sincer eu am improvizat ceva (sper sa nu razi sau sa te miri de ce oamenii fac lucrui d'aste). Practic am luat un furtun mai lung l-am lipit la margine si i-am facut niste gauri destul de mici pentru a crea aceasta perdea de aer. Am ingropat in pietris o parte din el. Din pacate insa perdeau de aer este o perdea de bulbuluci ceea ce cred dupa ce imi zici ca nu e chiar ok. Voi renunta la ea si voi lua o piatra d'aia sau poate ma indur sa iau o perdea de aer esi nu prea mi-a venit sa arunc banii pe ea ca imi era teama ca voi fi dezamagit.
    Monky e posibil sa o intind de sarbatori pentru vreo 3 zile. Sa iau o capsula de week-end? Am vazut tot la astia. O chestie ca o cochilie din care micuta mananca cand le vine foaema...adica tot timpul banuiesc. Poate ii gasesc mari cat tot acvariul. U say 2 me.
    Am citi pe undeva ca nu mor ei asa de nefoame dar cand ii vad pe scalarii astia ca se uita mine cu ochii aia mici parca imi zic "da-mi si mie o bucata de paine"

  8. #88 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe... sa nu cazi in prada nebunaticilor care cer tot timpul de mancare. Crede-ma, ai mei zici ca sunt nemancati cu saptamanile (desi primesc zilnic n feluri de mancare, plus hrana congelata)... stau si se lipesc de geam si cer haleala non-stop... iar cand le dau mancare, zici ca sunt piranha. Puiutii de puntiusi incearca sa-mi manance si degetele cand mai umblu prin acvariu, nu alta Nu zic sa nu le dai de mancare, insa in perioada asta doar odata pe zi (mancarea de obicei contine si fosfati, nitrati, etc... chestii pe care nu le vrei in acvariu momentan).

    Pentru weekend, daca nu ai hranitor automat... iti recomand sa le iei mancare de weekend sau de vacanta (unele tin upto 7 zile, altele upto 14 or so). Au avantajul ca nu se dezintegreaza repede in apa... dezavantaj e ca exista posibilitatea ca pestii tai sa nu o accepte deloc. Ar fi bine daca ai avea pe cineva care sa vina in acea perioada sa le dea odata pe zi de mancare... si daca o face, sa-i arati cat de PUTIN trebuie sa dea. Am auzit de multe cazuri in care au lasat la latitudinea cate unui vecin sau prieten... si si-au gasit pestii cu burta in sus, iar pe jos strat de 2-3cm de mancare. Asa Nu !

    Deci nu, pestii nu vor muri de foame (de obicei ia 7 zile ca o limita)... insa ar fi bine sa nu-i chinui mai mult in perioada asta.

    ---------- Post added 01-04-2010 at 12:16 AM ----------

    P.S. Ce planta ai luat ? Poti sa pui ceva poze recente cu acvariul ? Sa vad si eu ce se mai intampla pe-acolo

  9. #89 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    M-am luat cu altele.. am si uitat sa-ti raspund aici.

    SAE nu si-a revenit.. nici nu avea cum caci eu l-am observat asa de mai bine de 2 saptamani. Si am facut multe schimbari de apa in acest interval.
    Am mai observat si ca in comparatie cu celalalt SAE, acesta a crescut ceva mai putin desi cand i-am bagat in acvariu aveau dimensiuni identice.

  10. #90 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    M-am luat cu altele.. am si uitat sa-ti raspund aici.

    SAE nu si-a revenit.. nici nu avea cum caci eu l-am observat asa de mai bine de 2 saptamani. Si am facut multe schimbari de apa in acest interval.
    Am mai observat si ca in comparatie cu celalalt SAE, acesta a crescut ceva mai putin desi cand i-am bagat in acvariu aveau dimensiuni identice.
    Hmm... cum stai cu valorile apei ? Ai mai facut vreun test ? Mancare... ce le dai ?

  11. #91 SP
    Member okayo's Avatar
    Am facut un nou test de apa, dupa o noapte. Ieri am schimbat apa, am pus noua planta. Se pare ca a fost de bine. Valorile s-au ameliorat (No2 si No3). Ultimele raman constante(cele de ph). Dar pare ca am valori bune. Si Xifo parca o mai iau din loc. Sper sa fie bine. Poti vedea intr-o poza intregul acvariu. Planta stufoasa din dreapta(spate) am luat-o ieri.
    Attached Images Attached Images pict6283.jpg pict6285.jpg pict6293.jpg

  12. #92 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca e bine okayo... incepe sa fie bine. Ma bucur foarte tare . 2 mici intrebari totusi:

    1. In substratul acela in care ai pus plantele, ai si tu ceva fertilizant ? Daca nu, ia niste bile din acelea fertilizante. Pentru ca fertilizai cu JBL Ferropol, ia tot de la JBL, sunt niste bile numite 7 Balls: Fertilizant JBL The 7 Balls Gasesti si 7+13 (dar nu cred ca ai nevoie de asa multe). Iei si introduci cate o bila la fiecare planta in parte... cat mai adanc posibil. Nu acum, dupa ce termini ciclarea...

    2. De ce nu umpli acvariul cu apa pana sus ? La 60L, inca 1 sau 2L conteaza enorm ! In plus, arata si altfel, daca va depasi linia aceea neagra a acvariului.

    Si apropos, poti sa arunci testele acelea 5in1... Oricum de la cateva minute incolo, nu mai au relevanta

  13. #93 SP
    Member okayo's Avatar
    In substrat nu am pus nici un fertiliznt pentru "flori" inca. Am luat acel feropol ca o masura de compromis. Am sa iau si bilutele de care zici insa mai astept. Mai las treaba sa se stabilizeze. Oricum am intrerupt si treaba cu Feropolul pentru o perioada. Am vrut sa fie cat mai putini factori externi care influenteaza apa.
    Probabil am sa umplu si restul de apa insa nu am facut-o pentru ca imi place cum cade apa din filtru. Dar ai dreptate am sa umplu...e mult mai bine pentru pesti un surplus de apa. In afara de asta pe filtru sunt prevazute niste limite min si max. Azi dimineata parca nu mai mirosea apa ca aseara...
    Am sa mai aspir astazi apa si adaug surplusul de apa. Tind sa cred ca noua planta a actionat ca un burete si a contribuit la stabilizarea microclimatului. Ce parere ai?
    Ahh si mai am de gand sa mai pun o jumatate de nuca de cocos (dupa ce o mananc si fierb)...just for fun. Daca se incadreaza bine ok, altfel renunt. Nu mai bag nici o chimicala pana saptamana viitoare.
    Poate trec pe la Reef azi sa vad ce si cum arata treaba pe acolo.
    Multam mult pentru tot sprijinul. fara tine ii kill-aream pe toti pana acum ca la disperare omul face multe greseli. Eram dispus sa torn orice ca sa-i salvez, ba chiar am fost certat de sotie ca ma ocup seara de seara de pesti si nu mai am grija de copii . Ce stiu femeile?

  14. #94 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stiu ca e greu sa rezisti tentatiei de a "repara" tot timpul prin acvariu... dar ia in calcul si cel mai important dintre factori: stressul. Incearca sa nu aspiri in fiecare zi, sa nu stai tot timpul sa mesteresti pe langa sau prin acvariu... Eu am avut un rechinas care a murit de stress dupa ce i-am scos nuca in care se stabilise (am scos-o sa o spal, s-a facut noapte... am zis ca o pun dimineata... l-am vazut ca se agita, dar am zis ca se linisteste... pana dimineata era linistit de tot).

    Cat despre plante si toate cele... fiecare are aportul sau. Bacteriile ca filtrare biologica, bureteii pentru filtrare mecanica, plantele care preiau CO2-ul si nitratii si dau O2... plus schimburile de apa. Daca faci totul bine nu are cum sa nu-si revina.

    Ai grija cu nuca de cocos, sa o cureti bine, chiar si inainte de a o fierbe. Nu ma refer la exterior (care le place la nebunie ancistrusilor) ci la miez... Bine, nu stiu de ce te chinui, ca gasesti in Hornbach de toate marimile, gata pregatite. Dar apropos, de ce vrei nuca de cocos ? Ca parca nu am vazut ancistrusi, corydoras sau alte specii care sa-si stabileasca teritoriul in nuca.

    Daaaa... stiu. Femeile vor doar sa arate frumos, sa fie pestii colorati si zburdalnici, sa nu miroasa apa, sa fie limpede cristal... daca se poate sa se curete singure geamurile si filtrele... Eheee.

  15. #95 SP
    Member okayo's Avatar
    AM tot curatat prin acvariu tocmai pentru ca exista acel dezechilbru, pentru ca surplusul de fecale/plante moarte etc sa nu devina si mai toxic. Doar pentru asta. Dar asta pana intra pe un fagas normal, cand simt ca lucrurile merg de la sine nu am sa o fac decat la o sapt.
    Nuca o vreau doar de decor. Eu am un sanitar si probabil am sa mai iau unul. iar pe viitor ma gandesc la gurami 2-3 max. cu alte cuvinte 4 scalari + 3xifo (daca lucrurile merg ok) + 2sanitari + 3 gurami=12pesti cu totul. Cred ca e ok pentru un acvariu de 55L utili.
    In afara de asta vroiam sa te intreb un lucru: am vazut la Hornbach vata de prlon (daca asa ii zice) un pachet mare. Primul meu filtru din cartus este un box de plastic care are inauntru un astfel de material si care trebuie schimbat banuiesc undeva la 2 luni. Ar fi ok sa desfac box-ul ala si sa inlacuiesc cu vata de la hornbach. Cred ca as iesi mai bine la pret (un cartus costa 10RON).
    Am vazut ca-i spuneai cuiva la un moment dat ca nu e bine ca fertilizeaza plantele din cauza filtrului cu carbon. Am si eu box cu filtru de carbon intre celelalte. E vreo problema cu cartusul de carbon?

    Monky vroiam sa te intreb de chestia asta... Am zis sa te intreb inainte de a face vreun pas. La petshop mi-au zis cu mana pe inima ca si-au rezolvat problemele cu pesti cu el. Adica in sensul ca s-a observat o imbunatatire considerabila a lor. Tetra Aqua Vital - 13.00 RON : Petshop la tine acasa, Happypets Online

  16. #96 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ideea era ca nu ar prea trebui sa ai ce sa cureti daca dai putina mancare in perioada asta... de-asta am zis sa nu-i zapacesti zilnic

    Nuca e ok si doar pentru decor... insa numarul de pesti (si ce pesti !) depaseste cu mult capacitatea acvariului tau. Mai ales ca te arunci la pesti mari (scalari, gourami)... Doar 4 scalari maturi si deja ai sarit de limita maxima. Incearca sa te tii de acest calcul http://www.consolegames.ro/forum/f63...te/#post243074 si-ai sa-ti dai seama singur cu cat de mult depasesti. Deci nu, nu e deloc ok pt. 55L utili. Apropos, ce "sanitar" ai ? E cumva hoplo ? Daca da, ca sa-ti faci o idee... numai un hoplo are nevoie de 30L de apa... Am tot spus-o si o repet, cumparati pestii dupa ce faceti calculul, nu inainte

    Sa nu ma intelegi gresit. Poti pune cati pesti doresti si ce pesti doresti. Insa o sa ai parte de deciclari de o sa te saturi... o sa-ti moara din ei pana o sa ajungi mereu la numarul de pesti pe care capacitatea filtrului/acvariului o permite.

    Referitor la vata de perlon... poti sa iei pack din acela. Foloseam si eu intr-o perioada, pt. ca iesea mai ieftin. De obicei vata de perlon se schimba mai des la filtre atat de mici (o luna, poate si mai putin, in functie de nr. de pesti, volum, etc.). De asta iubesc filtrele externe mari, unde nu ma ating de stratul acela (e un perlon mai "special") timp de 3 luni...

    Cat despre carbon, lasa-l acum in perioada de ciclare. E bun pt. ca te mai scapa de miros, de chimicale, de clor, etc... Dupa ce scapi de ciclare, poti scapa si de el.

    Iar cu Aqua Vital, n-am folosit... si repet partea cu "nu mai puneti tot felul de chimicale in acvariu"... Cat despre petshop, nu mai zic nimic... vad ca dau numai sfaturi d-astea. Deh, trebuie sa vanda cat mai mult. Iar daca-ti mor pesti, bravo lor, iti vor vinde si mai multi pesti... Mai departe, it's your choice !

  17. #97 SP
    Member okayo's Avatar
    Monky faptul ca pot dicuta cu o persoana cu asa experienta iti dai seama ca ma face constient de anumite lucruri. Nu iau orice si oricum. Insa ce ma luat de la ei pana acum a fost ok. Mancarea de la Hikari e super...manca aia mici de rup. Am luat fulgi din Hornbach o manaca si pe aia dar asa ca le e foame. Am luat pesti frumosi si sanatosi, plante viguroase... asta mi-a dat incredere dar nu pentru a lua totul doar ca imi sugereaza cineva. Doar ti-am spus la momentul respectiv ca omul mi-a indicat sa iau 1-2 pesti si nu 4 deodata cum vroiam (eram blonda pe atunci si vroiam agitatie cat mai repede). M-a trimsi la plimbare si mi-a zis sa vin saptamana urmatoare. Deci o atitudine nu tocmai comerciala. Chimicale nu am luat de la ei. Am luat din Carrefour ca sa ma simt bine ca e toul sub control...adica Easy balance care promite o chestie pe ambalaj de care si eu m-am cam indoit dar ma rog am zis ca e de bine. Am mai luat ce mi-ai indicat de la pepika si cam atat.... ah si ce mi-au dat aia la cumpararea acvariului (cei de la Animax) pentru startare. Acolo nu prea cred eu ca a fost bine caci era un flacon ce urma sa expire in 2-3 luni, dar l-am folosit. la inceput si dupa o sapt. fara pesti.
    EExact din ce spui tu si din toata povestea pe care am derulat-o si din ce am mai citit deduc insa ca nu am facut cea mai buna alegere luand un acvariu de 60L. Sau ar fi fost buna doar pentru guppy and stuff like this. Acum cred ca as fi optat pentru unul de 100L. Insa la momentul ala mi-am zis ca e un cadou, fiind o perioada ciudata in economie ar trebui sa ma uit dupa ceva calitate/pret/volum ok si iata asa a rezultat acvariul.
    Probabil o sa ajung in cateva luni sa ma gandesc sa-l vand. Doar ca idee acelasi acvariu dar un volum de 80 cred...era la 700RON... ceea ce e aproape dublu fata de cat am dat. Anyway pana "imi fac majoratul" scap de complexul "blondei" ma joc in 60l si apoi fac un pas hotarat.
    Am plecat azi dupa servici spre Reef, din pacate nu stiu cum m-am uitat pe harta lor de pe site ca am inteles altceva si am cautat degeaba locul. Apoi am gasit un hotspot si am intrat de pe ipod si am vazut ca e in cu totul alta directie... dar voi trece maine. Trebuie sa vad cu ochii mei ce inseamna acvariu si pesti.
    Si apropos de pesti... initial vroiam doar guppy si Xifo si specii d'astea dar cand m-am dus sa cumpar fratele sotiei mi-a zis... "ia scalari uite ce frumosi sunt" iar eu eram total impotriva pentru ca stiam ca sunt agresivi si teritoriali... de gura lui am luat, desi vroiam guppy... acum ma simt atat de bine ca i-am luat, sunt frumosi, inteligenti si imi plac mai mult de guppy sau Xifo (poate si pentru ca si-au dovedit rezistenta :-)...dar chiar ii simt comunicativi. Vad ca spatiul este mic asa incat nu voi lua gurami desi imi plac cum arata...
    Si revin la petshop si pesti. Cand eram in perioada de tatonare am intrat pe la ei sa vad una alta/sa deschid ochiul cum s-ar zice si am surprins o discutie intre ei si clineti interesati de pesti... si daca am intels bine ziceau ca se aprovizioneaza cu pesti dela un domn acvarist din zona Pta Muncii, un domn care are si un magazin pe acolo si care din ce am citi este respectat pentru dedicare si ce a facut in domeniu... Nu am trecut inca pe la magzinul cu pricina dar cam asta mi-a ramas in cap.
    Mai vorbim
    seara faina

  18. #98 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai sa vorbim pe puncte ca mi-e greu la cate nebunii scriem pe-aici

    1. Mancarea de la Hikari e exceptionala, in special pt. carasei. Au cea mai tare mancare pt. carasi dintre toti producatorii. Deh, japonezi... ei se ocupa si de carasi si koi. Pastilele lor insa, asa si asa... se destrama prea repede in apa. Aici Ocean Nutrition este cea mai tare. Fulgii, parca Totusi tetra are cea mai variata gama... si care nu-ti murdareste apa. De la Hikari mi-a placut si mancarea pt. neoni. Referitor la mancare, daca vrei sa-ti creasca pestii frumosi, va trebui sa incepi sa le dai si mancare congelata (recomand Ocean Nutrition Cultivated Bloodworms, si eventual Artemia ca alternativa). La cat de mic e acvariul, nu dai zilnic. Eventual le dai odata pe saptamana, asa... ca un fel de mancarica speciala de weekend. Mai mult, la mancare e recomandat sa diversifici, sa nu le dai acelasi lucru tot timpul. Aici oricum conchid cu ideea ca vanzatorii nu au nicio legatura cu calitatea mancarii. Probabil ti-au recomandat Hikari pt. ca e cea mai scumpa

    2. Nu mi-ai spus ce "sanitar" ai ? Este hoplo, cory, ancistrus ? Ca ei au renumele de "sanitari" desi saracii nu au nici cea mai mica legatura cu asa ceva. Faptul ca mananca de pe fundul bazinului mancare ca orice alt peste, nu-i face mai speciali. Sper ca nu crezi tampenia pe care o spun multi, cum ca ar manca excremente si alte alea de pe jos. Asta nu o face nimeni... sau daca e vorba de digestii incomplete (cum sunt la carasei) ar putea manca melcii... Aici la fel, despre vanzator trag concluzia ca habar n-are, daca iti recomanda la 55L sa iei 4 scalari, 3 xifo, 1 hoplo... eventual si niste guppy si gourami, si e gata ciorba

    3. Chestia cu "am luat pesti frumosi si sanatosi" in cazul tau nu are nicio relevanta. Pana si carantina tine de obicei 3 saptamani... si nici atunci nu poti spune 100% ca este sanatos sau are probleme. La cat i-ai tinut tu, din pacate nu e o afirmatie eligibila. Mai ales ca a murit deja unul. Cat despre frumosi... aici e posibil sa ai dreptate

    4. La 700 RON cred ca-ti faci acvariu de 300L, nu de 80 cat era ala. Probabil insa ca era un Juwel ceva... si acolo te gandesti ca numai sistemul de iluminat e cateva bulioane. Si constructia mai de calitate, sticla mai buna, etc... Oricum daca te vei gandi sa faci urmatorul pas... eu zic sa nici nu iei in considerare ceva mai mic de 125L. Nu face hop-uri de la 55 la 80, de la 80 la 100, de la 100 la 120 si tot asa, ca e pacat. Cu cat e mai mare, cu atat vei avea mai putine probleme. Faci odata un efort si dupa aia gata, stii ca ai ceva pt. ani de zile de-acum inainte.

    5. Trebuie sa ajungi la reef. Eu de fiecare data i-am zis lui George ca ar trebui sa puna intrare pe bani acolo... la ce nebunii de pesti are. Tin minte ce suparat era cand din cauza defectiunii unei singure pompe, in acvariul mare de cateva mii de litri... i-au murit pesti de 7000 EUR... Acum ceva timp a adus o murena incredibila... si niste rechini puiuti... ce sa mai, trebuie vazuti. Pacat ca a dat discusii aceia imensi. Nu mai vazusem la nimeni discusi atat de mari... Dar nah, acolo trebuie sa vanda, nu sa se ataseze de pesti.

    6. Probabil ca e vorba de Domnul Oprea... Stiu ca am vizitat si eu odata pentru niste otocinclus care nu se gaseau mai pe nicaieri. Am luat ceva care am ajuns la concluzia ca sunt niste clone de otocinclus, pentru ca fata de cei pe care-i aveam, astia nu s-au atins in viata lor de alge. Si mai rau e ca i-au invatat si pe ai mei... si acum ii vad numai pe pastile pe toti. In rest, nimic impresionant. Carasi peste carasi... ca e la moda

    7. Repet, eu nu ma consider un acvarist super experimentat. Nu am ajuns la nivelul in care sa-mi disec pestii sa vad ce a cauzat o anumita boala, nu am ajuns la nivelul sa ma joc cu E.I. si sa fac chimie in bazin... hell no, nici macar toate plantele nu mai stiu cum se numesc (denumirea stiintifica). Incepusem sa studiez toate cele, dar m-am oprit la un anumit punct, pentru ca devenise obsesie. Si din acel moment, parca nu mai ai timp sa te bucuri de pestiuci, de plante... de frumusetea unei astfel de bucati de natura. Si la urma urmei, noi nu ne luam acvarii pentru a invata chimie, anatomie sau mai stiu eu ce... Luam pt. ca ne incanta privirea. Eu am norocul sa am acvariul la nici 1m de mine... si e super relaxant. Poate cand voi avea (daca voi avea vreodata) o casa, imi voi putea face ceva mult mai mare... poate chiar un paludarium... Dar, toate la timpul lor.

    8. Vezi tu... aici ar trebui sa te intrebi de ce la cate specii de pesti am eu... de ce nu am si scalari ? Sunt frumosi, imi plac si mie... dar sunt genul de pesti cu o personalitate care devine agresiva. Mai ales atunci cand depun sau cand isi apara teritoriul. Sunt genul care "ciupeste" orice peste poate prinde (la un moment dat). Iar daca dupa ce a ciupit i-a placut gustul... spui aleluia saracului din care a luat mostra. Daca citesti forumuri de specialitate, vezi cum o pereche de scalari au reusit sa decimeze 30-40 de neoni intr-o singura noapte. Sau cum se infrupta din guppy cu care au locuit fara probleme o perioada indelungata... E bine sa citesti despre pesti inainte de a-i achizitionat... sa vezi daca nu cumva doar frumusetea lor nu e suficienta. Dar, vei avea timp suficient sa te gandesti in timp ce inveti. Mai rau e ca dupa ce te-ai obisnuit cu ei, te desparti mai greu...

  19. #99 SP
    Member okayo's Avatar
    Azi dimineata alt Xifo in agonie... acelasi spectacol, inot fara noima in toate directiile, cazut in cap, zvagneli... Ciudat, de ce doar dimineata? Credeam ca situatia s-a stablizat dar vad ca nu. Cred ca am sa raman doar cu scalarii si acel duplo. E mai safe la volumul acvariului meu cam asta e. Omul din greseli invata. Si eu de asemenea. Detaliez mai incolo

    ---------- Post added 02-04-2010 at 11:39 AM ----------

    AM fost la Reef. Ce au oamenii aia acolo se numeste acvariu (gen acvariul din Constanta) doar ca nu se plateste bilet... se vede treaba ca oamenii joaca "high". Nu am intrebat preturi, etc pentru ca ma opresc din achizitii pentru o vreme doar ca ce am vazut acolo intr-adevar e facut profi. Daca tot eram prin zona stiam tot de pe net de un alt magazin (cred ca al aceleasi persoane de care vorbeam ieri Oprea sau ceva de genul)... fara firma, doar cu niste afise in geam (poze de caini, pisci, papagali).. . Era si inchis. Am ramas un pic dezamagit. Poate alta data. Oricum placut impresionat de Reef... dar acum gandindu-ma, parca nu am vazut pe acolo guppy, xifo and stuff. Ei sunt doar pe acvarii marine banuiesc.
    Si revenind la acvariul meu: cred ca am ajuns la urmatoarea concluzie... Xifo se cam intoxica si mor din cauza suprapopularii daca e corect ce zic. Atata vreme cat scalarii iau o parte considerabila din resursele vitale (mancare, oxigen, spatiu, etc) si arunca dejectii in apa pe masura cred ca asta afecteaza pestii Xifo. Si exact ce spuneai o sa ajung in timp la exact populatia potrivita acestui acvariu.
    Era mai corect daca l-as fi populat cu guppy/neoni and stuff avand in vedere dimensiunea lui.

  20. #100 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry de xifo... nu se mai termina odata ciclarea aia la tine... fir-ar sa fie... Cate zile au trecut de cand ai introdus BioDigest ?

    La reef, ti-am zis sa vorbesti cu George. Au si pesti de apa dulce, insa in camera de jos (trebuia sa intrebi, e cam ascunsa). Mai au inca o camera in stanga cu pesti... de obicei acolo ii tin in carantina.

    Referitor la "de ce-mi mor xifo si scalarii nu", daca nu se cicleaza acvariul mai repede... o sa le vina si lor randul. Nici-un peste tropical nu rezista la cantitati mari de amoniac si nitriti... Nu inteleg de ce nu ai luat si StopAmmo ca sa reduci rapid din amoniac. Eeh, asa este... acum ai comis-o, nu ai dus nici pestii la altcineva pe perioada asta... inveti "the hard way". Care scapa, scapa... insa de obicei se lasa cu urmari. Pestii trecuti prin ciclari de obicei raman cu probleme, care se manifesta in timp. Contrar acestei opinii, eu am niste hoplo si ancistrusi (care sunt insa pesti mult mai rezistenti) pe care i-am trecut saracii si prin deciclari... si deja au 2 ani, fac pui in draci... sunt ditamai monstruletii. Deci se poate spune ca pestii mai rezistenti chiar devin mai rezistenti, sau cel putin nu sunt atat de rau afectati. Hell yeah, unul din hoplo, prin cate a trecut... a si sarit din acvariu (cam de la 1.8m inaltime) si tot e incredibil de nebunatic.

    P.S. Nu am inteles, ce peste este acel "duplo" ?!?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 27 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 ... LastLast

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts