Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Atentie la stapanii prosti!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Atentie la stapanii prosti!

    Initial am scris toata nebunia de mai jos pe grupul de goldeni retrieveri, dar ma gandesc ca nu ar prinde rau sa postez si aici, grupul respectiv fiind destul de inchis. So, here we go:

    Hello world! O sa incerc sa va spun o mica intamplare avuta ieri cu Aldo, in ideea ca daca vi se intampla si voua asa ceva, sa stiti cum sa procedati... sau cum sa va feriti. Sau macar sa fiti mai prevazatori. Presupun ca il stiti pe Aldo din pozele de pe-aici. Daca nu, well... are aproape 5 ani si cred ca e cel mai bland golden retriever pe care l-am cunoscut. N-ar rani nici macar o musca, daramite un alt catel.

    Cum aseara era in vizita pe la mine, am zis sa iesim un pic prin parculet. Si undeva la intrarea in parculet am zarit alti catei. Cum Aldo e tot timpul dornic sa cunoasca alti caini si sa se joace, am zis sa le facem o vizita - desigur, eu il tineam pe Aldo in lesa. Chiar daca stiu ca e super cuminte, nu-l las niciodata fara.

    Si cum ma asteptam, din grupul respectiv s-a indreptat spre noi unul mai "curajos". Cand era la aproximativ 1-2m de Aldo am auzit asa, firav, pe cineva intreband "E mascul?"... am raspuns "Da, cu siguranta"... si cand am auzit "Aoleu" mi-am dat seama ca se va dezlantui iadul. Respectivul caine era un fel de caine lup, mai inalt cu un cap decat Aldo... sorry, era destul de intuneric si nici macar ce rasa e n-am apucat sa vad. Asta pentru ca in secunda doi s-a urcat pe Aldo si a inceput sa-l muste, s-a infipt in ceafa lui, maraind si facand ca un caine turbat.

    Initial am incercat sa-l trag pe Aldo... am incercat sa-l trag pe respectivul caine de pe Aldo, dar el era inclestat pur si simplu. Iar in momentul in care printre maraiturile lui l-am auzit pe Aldo scancind si plangand, n-am mai rezistat si am inceput sa-i car picioare in cap bestiei. Dupa cateva lovituri m-am dezechilibrat... si-am cazut pe ciment. La cele 120Kg ale mele, o astfel de cazatura e greu de primit, mai ales ca eu incercam cu mainile sa iau monstrul de pe Aldo.

    Intr-un fel a fost bine ca am cazut, pentru ca in acele cateva clipe cat m-am dus ca un bolovan, mi-am dat seama ca ori fac ceva rapid si drastic, ori Aldo nu mai scapa. Asa ca m-am ridicat, mi-am luat inima in dinti si mi-am bagat mainile in gura nebunului... Atunci mi-am dat si eu seama ce putere este in acea inclestare... am simtit de parca desfac o capcana pentru ursi. Si-a infipt vreo 2 colti si in degetele mele, dar am reusit... si l-am impins deoparte.

    In tot acest timp stapana tot incerca sa-mi spuna "stati linistit ca nu-i face nimic". Nu sunt un om agresiv de fel (mai ales cu o femeie), dar am limitele mele, si mai ca-mi pare rau ca nu i-am dat o palma sa se duca invartindu-se. Din fericire nu m-am gandit la stapana si cat de idioata trebuie sa fie, stiind clar ca are un caine agresiv... ci doar la Aldo.

    Eu am scapat cu ceva rani pe la mana, cu un picior luxat (sper sa nu fie rupt, ca doare ca naiba), iar Aldo cu multe muscaturi, bucati de blanita smulse, capsat la urechi, ceafa, etc... Ma bucur ca nu l-a sfasiat sau nu l-a apucat de ochi sau mai stiu eu ce...

    Acum, eu imi cer mii de scuze ca va stressez cu o asemenea "poveste", dar ma gandesc ca poate vreodata va ajuta pe cineva. Prin urmare, la asemenea caini "salbatici", nici sa nu incercati sa ii loviti cu piciorul sau sa ii loviti in cap... pentru ca nu va rezolva nimic. Faceti-va curaj si desclestatii-i gura... avand grija sa nu va muste.

    Eu din fericire nu am frica de caini... dar ma gandesc cu groaza, ce Dzeu s-ar fi intamplat daca in locul meu ar fi fost un copil mic cu cainele sau la plimbare... sau poate o doamna mai in varsta. Am aflat dupa aceea ca respectivul caine nu este la prima isprava de genul acesta... si stapana sa stia exact comportamentul sau. Daca cumva am ruptura de ligament/muschi sau osul rupt, cu siguranta o voi cauta pe respectiva cucoana si o voi obliga sa plateasca si ultimul cent.

    Oricum raul a fost facut... si acum inteleg de unde vine ostilitatea celor care nu au caini. Pai cand vad asemenea bestii, cum sa nu doreasca sa le eutanasieze? Cand vad asa ceva intamplandu-se in parcul in care se plimba copiii lor... cum sa nu isi doreasca sa nu mai existe picior de asa ceva? Daca eu, ca si iubitor de caini (de fapt iubitor de animale, nu doar caini) si as fi de acord cu eutanasierea lor, ce sa mai zic de cei care-i urasc? Atentie, ma refer la cei agresivi si atat! Si la stapanii lor care ar trebui amendati in draci!

    Si daca tot am facut ditamai polologhia si ma gandesc ca nu mai conteaza 2-3 randuri in plus... am si eu o rugaminte: oameni buni, strangeti rahatul dupa cainii vostrii! O mai mare mizerie si o rusine ca in parcul pentru catei, eu unul n-am vazut. Sunt sute, daca nu mii de rahati... nu poti sa faci un pas fara sa calci in 2-3. Miroase ingrozitor si nu doar ca e o sursa imensa de infectii si boli, dar este si motivul pentru care legile pentru detinatorii de caini nu vor putea fi decat din ce in ce mai drastice - pana o sa ajungem sa ne fie interzis accesul cu caini peste tot. Ce Dzeu, pungutele speciale pentru catei sunt o nimica toata ca pret... sau folositi pungi menajere. E pacat... mare pacat!

    Sa aveti o zi buna si catei fericiti! Si feriti-va de nebuni! Bafta!
    Attached Images Attached Images aldo_img_3135.jpg

  2. #2 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Wow, nasol man ca ai patit asta, super urat....
    So, that bici (da e ok sa-i zic asa, idioata dracu) iti spunea sa stai calm ca nu-i face nimic uh? Cand tu erai cazut si jegul de bestie era infipt in gatul lui Aldo? Lol, incredibil.....

    Doamne fereste sa ai osul rupt, dar daca il ai, fa-o sa planga pe nemernica.

    ps: nu am nimic cu cei care au, plimba catei noaptea/seara etc, insa si eu sunt patit cu ceva asemanator, si ciumpalacul statea si se uita cand mizeria de caine fara lesa, ca asa-l plimba ofc, sarea la mine.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    iry: eu mi-am dat seama dupa expresia ei initiala ca e constienta de ce e capabil cainele sau... ceea ce contrazicea complet spusele ei cu "stai calm ca nu-i face nimic". Ce nu inteleg in continuare este "de ce mama ei de treaba nu isi tinea cainele in lesa?!?". Adica eu tin legat caine bland care vorba aceea, ar sari si in brate la un hoț sa-l pupe, sau i-ar aduce toate jucariile... si astia cu monstrii lor n-au nici cea mai mica treaba. E si mai aiurea cand stii ca deja cainele tau a mai facut asta. Dar nah, oameni fara minte.

    Acum mai ca-mi pare rau ca a fost invatat Aldo sa fie atat de bland si de cuminte... Se pare ca in tara asta, asa cum sunt oamenii, asa trebuie sa fie si cainii. Ai dracu', ca altfel nu au sanse... Insa la cei 5 ani ai lui, ma indoiesc eu ca mai poate fi schimbat... Atentie, nu ma refer sa fie invatat sa devina agresiv, ci doar sa stie nene, cand i-ai spus "Atac", pai sa rupa cainele care-l ataca in doua. Asta si probabil ca o sa merg cu un taser gun (electrosocuri) dupa mine... ca deh, doar traiesc intr-o lume moderna si civilizata, aka Romania lui 2015...

    Cat despre picior, nu stiu... cred ca trebuie sa ajung la spital, pentru ca doare like a motherf***r. Cand incerc sa-l misc, am impresia ca imi infige cineva niste piroane in os. C'est la vie!

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, tine-ti picioru la rece sau du-te la doctor. Si daca e luxat, tot ti-l vor pune in gips pt 2 saptamani.

    Pe Aldo incearca sa-l duci la dresaj sai cauta pe net cum sa-l dresezi, macar pt anumite cuvinte (gen "sari", "atac", samd). Nu-ti trebuie decat 1 sau 2 pentru ce ai nevoie, ca uite, mai dai de dubiosi d-astia si la urma urmei, ai un caine care ar trebui sa te salveze.

    Iar pentru dubioasa aia cu cainele ei, incearca sa mai mergi in parcu ala (sau trimite pe cineva, daca nu poti tu sa mergi) si fa-i niste poze si cainelui si posesoarei si nu e nevoie decat sa scrii acelasi lucru pe facebook, insotit de cateva poze cu persoana respectiva si va ajunge peste tot, imediat.

    Sper sa te faci bine repede (stiu ca timp = bani), dar e bine ca mai poti lucra de acasa. Si du-te si la doctor pt un anti-tetanos, ca nu stii cat de bine "intretinut" este cainele celalalt si sa nu o dai in altele. La fel si cu Aldo.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am pus niste gheata la picior.... astept sa vad daca mai trece vreun pic sau nu mai rezist si ajung la doftor.

    Aldo raspunde la comenzi (multe din ele le executa de placere), insa asta cu instinctul de agresivitate, e mai complicat. Fie il inveti de mic, fie are parte de vreo trauma de genul asta si nu mai lasa niciun caine sa se apropie - ceea ce fie vorba intre noi, nu cred ca se va intampla la Aldo. Adica, acum cativa ani cand am fost muscat si eu si Aldo, curgea sangele de pe el si din mana mea, si el vroia sa se intoarca la cainele respectiv sa se joace... Nu ai cum sa inveti sa lupte un caine care daca ai sta toata ziua sa-l mangai si sa vorbesti cu el, ar fi perfect.

    Si ca sa-ti dai seama cum e el... pai am iesit tot asa intr-o seara, a vazut niste umbre pe pereti... si instant s-a bagat in spatele meu. A inceput sa latre (deh, are curaj cu mine in fata). E pe sistemul "Auzi, eu te-am anuntat, de aparat e treaba ta!"

    Cat despre tipa respectiva, am inteles ca nu sta pe-aici, dar mai vine in vizita la parinti. Si cam de fiecare data se intampla povestea asta. Crazy ppl, i know!

    Legat de anti-tetanos, cum eu cu Aldo am mai fost muscati acum vreo 3-4 ani (tot asa, de unul cu un caine de vanatoare care cred ca ZILNIC musca un alt caine - i s-au facut n reclamatii si degeaba), si am facut atunci. Daca am inteles corect, anti-tetanos-ul tine vreo 5 ani, nu?

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, 5 ani tine imunitatea, daca te-ai vaccinat, deci este ok

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu de-abia acum realizez ca am facut cu ocazia asta testul la toc piele + iphone... pentru ca am cazut fix pe el. Not a single scratch. Phew (spuse materialistul din mine)!

  8. #8 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Aifonu 6? lol daca-ti spargeai telefonul din cauza aleia, cred ca o luai la pumni lejer ))

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am fost si eu in situatii similare in Romania si pot spune ca nu m-am comportat atat de civilizat ca si tine. Ai dreptate cu ce zici de astia cu cainii, unii nu isi dau interesul pentru caine si cainele se dreseaza singur ca sa zic, din cauza asta devin mai agresivi de cele mai multe ori. E periculos de-a dreptul sa te plimbi cu cainele prin Bucuresti. La mine si la ala micu au sarit zeci pana acum si dupa ce a fost muscat o data acum 2 veri eu nu mai am jena. Se apropie cainele si da semne ca musca, ii trag una cat pot unde pot si pleaca stapanul de frica. Nu e frumos si nu e uman sa faci asa ceva, dar imi apar copilul, ca asta e pentru mine.

    O sa iti treaca piciorul si sper Aldo sa fie vesel ca de obicei. Sa nu ti-l doresti in vreun alt fel, el e cum trebuie, altii sunt problema.

  10. #10 SP
    Member Smara's Avatar
    Imi pare rau cand aud de asemenea incidente

    Eu sunt de parere ca acel caine nu are nici o vina. A fost dresat agresiv inclin sa cred . Probabil ca duduia respectiva se plimba des noaptea si doreste sa se stie bine pazita. Insa nu are nici o scuza pentru atitudinea ei : cainele de genul acela trebuia tinut in lesa si cu botnita.
    Eu nu cred ca solutia pe termen lung este sa ne invatam proprii caini sa fie agresivi, ci trebuie noi sa luam atitudine fata de persoanele care gresesc.
    MonkY lasand la o parte faptul ca ai dat dovada de muuuulte ,,cojones,, bagand maina in gura acelui caine , ai avut un pic de noroc. Daca intalneai un caine de lupta gen pitbull ala nu dadea drumu' nici mort....cel mult sa iti apuce tie mana (pe care avea apoi foarte multe sanse sa o rupa la propriu )....Asa ca nu este neaparat o solutie asta. De regula se foloseste apa ( este foarte eficienta ) iar daca nu merge, intre falci se introduce un obiect...

    Raman la parerea mea : caracterul unui caine este format de catre stapan . Si in acel stapan trebuie facut sa plateasca daca se ajunge la o situatie de genul asta. Eu am un caine pe care il tin la tara, este un caine puternic...de lupta ( amstaf cu ceva gene de pitbull ). Insa cainele meu este un caine echilibrat care nu ataca aiurea, iar eu (acolo pe ulite, la tara ) cand ies cu el din curte nu se pune problema sa il scot fara lesa si botnita.

    Nu ne-ai spus daca ai sunat la 112!??!?! Nu am eu cea mai buna parere despre politie, insa ce s-a intamplat la tine are iz penal. Trebuia sa suni....si doamna respectiva avea dosar penal. Sunt convins ca nu ar fi facut inchisoare ( asta pentru ca nu te-a atacat pe tine cainele ) insa....avea de platit o amenda si era anchetata penal. Iar daca nu esti un infractor obisnuit cu dosarele penale,chestiile astea sperie si poate data viitoare si-ar fi tinut cainele in lesa si nu ar mai pati altcineva o asa intamplare. Un pic de atitudine trebuie sa luam si noi, stiu ca legile nu sunt cele mai bune ...insa nici nu ne folosim de ele.
    Evident sa ii deschizi acelei femei un proces in care sa soliciti daune, ar mai fi fost o varianta . Depuneai in instanta P.V.-ul de la politie, scoteai un certificat medico-legal pentru tine .... - insa aici este multa bataie de cap, avocat...implica si cheltuieli din partea ta, este chiar complicat. Insa la faza cu politia, trebuia dat doar un telefon.
    Despre faza cu stransul rahatului dupa caini.....sunt total de acord cu tine. Din pacate si aici tot educatia lipsa se face simtita.
    Si iar...daca am avea o politie comunitara care sa umble prin parcuri si sa amendeze persoanele care nu strang dupa cainii lor tare bine ar mai fi. Legi exista, insa nu le pune nimeni in aplicare.

    Ce sa zic, iti doresc sanatate multa ( eu am avut o ruptura de ligamente la picior si stiu ce inseamna durerea in zona aia ) si sa nu mai ai parte de asemenea probleme.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, sunt complet de acord cu Smara... nu cainele este vinovat, ci stapanul! 100% adevarat!

    Duduia respectiva statea la taclale cu alte tanti de prin zona... probabil a zis ca mai bine ii da drumul decat sa o deranjeze in discutii...

    Cat despre "cojones", chiar nu mai stiam ce sa-i fac. Nu umblu cu brisca la mine, pistol, apa sau mai stiu eu ce... atunci cand am cazut, m-am gandit la ce ai spus tu, si anume ca exista probabilitatea de a nu reusi sa-i deschid gura, dar am zis... la naiba, alta solutie ce sa folosesc? Te rog sa ma crezi ca in acel moment in care il auzeam pe Aldo cum plange (probabil de durere si de frica), m-am gandit ca mai am doar doua solutii: 1. sa incerc sa-i desfac falcile si daca nu reusesc sa trec la 2. sa-i scot un ochi... Stiu, suna sadic... dar la naiba, in momentul in care ma gandeam ca imi pierd cainele (care pentru noi asa cum a zis tudy, este un membru al familiei), dupa ce i-am dat atatea picioare in cap, nu stiu daca mai gandeam 100% rational. Oricum nu stiam daca e pitbull, lup sau orice altceva...

    Chiar am stat si am analizat acum mai la rece (nu am reusit sa dorm de dureri si de nervi)... si regandindu-ma la scena de aseara, chiar nu stiu ce altceva puteam sa fac, in stanga si in dreapta mea fiind ciment (mama lui, ca acolo cred ca mi-am si rupt piciorul). Deci nu tu o piatra, nu tu un bat, nimic... Aveam la mine portofelul si telefonul - nu cred ca era interesat cainele de niciunul din ele. In fine, bine ca s-a terminat.

    Ai dreptate, poate am gresit ca nu am sunat la 112. Stiu ca pe aici prin zona Politia nu e foarte eficienta (dovada manelistii care pot sa dea muzica la maxim la 3 dimineata), dar mai mult m-a interesat sa trimit pe cineva dupa apa oxigenata si oximed (spray cu antibiotic)... sa-mi opresc sangerarea la mana (eram plin pe tricou de sange)... sa verific piciorul si sa-l "puricam" pe Aldo, pentru ca daca avea vreo rana mare deschisa trebuia dus la spital la cusut. Dupa ce am vazut ca e mult mai OK decat ma asteptam (sunt norocosi golden retrieverii cu stratul lor mare de blana si par lung - pentru ca e foarte greu sa ii "sfasie" cu coltii, asa cum mi s-a intamplat la dalmatian), nici nu m-am mai gandit la politie si alte d-astea.

    Am zis sa postez si aici in ideea ca nah, poate mai ajuta pe cineva... poate a mai patit cineva si s-a descurcat mai bine. Oricum incep sa ma gandesc serios daca o sa umblu dupa mine fie cu spray paralizant, fie cu tazer, ceva...

    Merci de urari!

  12. #12 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Sanatate si sa ai grija de tine, MonkY! Cat despre ce ai patit, cuvintele mele sunt de prisos, s-a spus deja mai sus si nu mai am nimic de adaugat (afara de faptul ca sunt de partea ta). Eu am un copil mic cu care merg de mana, nici nu vreau sa-mi imaginez o situatie cu stapani care nu-si controleaza animalul...

    Legat de rahatul de caine, atat timp cat nu exista o masura coercitiva care sa asigure respectarea unei legi foarte putini vor fi cei suficient de educati incat sa aiba grija. Valabil si pentru aruncarea mucurilor de tigara si a oricarui fel de gunoi, oriunde...

  13. #13 SP
    Member Rukax's Avatar
    Monky, si eu am trecut printr-o intamplare asemanatoare vara trecuta.Am si eu un caine, corcitura de golden cred si la fel ca si Aldo al tau are tot 5 ani. Ai mei se plimbasera cu el si pe strada mea locuieste un tip destul de nesuferit care are un caine agresiv, nu stiu exact cum se numeste rasa, dar de multe ori il lasa liber el fiind un bou inconstient si cand l-a zarit pe Max( de asemenea, un caine bland) i-a sarit la gat si continua sa il muste.Tata incercase sa ii desparta, ala stand degeaba, dar Max cum era legat nu putea face cine stie ce.Intr-un final a reusise tatal meu sa il indeparteze pe celalalt, dar tot stapanul lui a avut de comentant.Cand au ajuns acasa si mi-au relatat ce s-a intaplat, bineinteles ca nu am putut sa ma abtin si m-am dus la ala acasa sa ma iau de el, era sa fiu implicat intr-o bataie cu el si taicasu dar lumea de pe strada ne-a potolit.Max avea ceva rani la gat dar s-a facut bine intr-un final.Acum cateva saptamani ma plimbam cu o prietena si pe langa noi trecuse un mosulica cu un catelus(Bichon cred ca era) si tipul despre care vorbeam bineinteles ca avea cainele lui dezlegat care s-a intaplat sa il atace la cateva secunde dupa ce am trecut pe langa acel mos si am putut sa intervin ca daca nu l-ar fi omorat.Atunci a fost a doaua oara cand am avut un scandal cu el zicandu-i ca daca tot vrea sa si-l lase dezlegat macar sa-l dreseze.
    Sper ca si tu si Aldo sa va reveniti cat mai repede.
    Attached Images Attached Images sad.jpg

  14. #14 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Sa ne ti la curent Monky cu ce face micutul..

    Eu numai scot cainele la plimbare in parc din cauza asta de cativa ani buni ( Nu vrei sa iti imaginezi ce a putut sa faca un pitbull la un amarat de beagle in timp ce stapanul tot zicea "eh las ca se joaca si ei" ).

    Prefer sa il las liber prin curte cand merg pe la parinti sau prieteni , macar asa pot sta linistit ca nu sare o bestie pe el sa il omoare chiar daca e un Husky urias care teoretic s-ar putea apara singur dar el se sperie si de aspirator.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, eu credeam ca astfel de lucruri nu prea se mai intampla, ca au devenit oamenii mai constienti de problema (mai ales de cand cu problemele legate de maidanezi)... dar vad ca atat pe grupul de Facebook cat si aici, sunt o groaza de oameni care au patit absolut acelasi lucru. Pe grupul de Facebook chiar au pus niste poze cu cainii sfasiati... incredibil! Pacat... pentru ca noi ii avem pe micutii astia pe langa noi pentru a ne face viata mai frumoasa, nu pentru a avea probleme in plus.

    O tipa chiar m-a socat, spunand ca nu mai iese cu cainele decat cu spray paralizant la ea... si ca pentru orice eventualitate are si un cutit. Dzeule mare, in ce lume traim?!? In ce an?!?

    Rukax: ai o frumusete de catel. Sa-ti traiasca!

    Trefla: mda, deci asta e solutia... sa ma mut la curte. Stiam eu!

    P.S. Chiar, sa mai puneti si voi poze cu "monstruletii" pe http://www.consolegames.ro/forum/f63...de-casa-aveti/.

  16. #16 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Pai ce sa faci man ? Sa risti in continuare lucruri de genul ?

    Macar la prieteni apropiati care au curte , cand te duci in vizita la ei ia si patrupedul dupa tine sa mai vada o iarba verde ceva dar in siguranta.

  17. #17 SP
    Member Rukax's Avatar
    Merci Monky, la fel!

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mbon... hai ca m-am hotarat... si data viitoare nu se va mai intampla la fel. Nu mai risc, prin urmare trebuie sa ma decid ce sa cumpar pentru apararea cainelui (si a mea, de ce nu?). Cum n-am chef sa ajung sa folosesc o arma pentru asa ceva, ma gandesc la urmatoarele optiuni:

    1. ELECTROSOC AUTOAPARARE 2 MILIOANE VOLTI UZI - 4 IN 1 - 349 RON. Vad ca e destul de compact, are toc, si cred ca la 2 milioane de volti va opri si cel mai al naibii caine. Cam scumpicel totusi si n-am idee cat tine bateria...

    2. LANTERNA ELECTROSOC AUTOAPARARE 1 MILION VOLTI UNITED CUTLERY BK - 399 RON. Asta ar avea avantajul ca majoritatea il vor confunda cu o lanterna. Dar nu are "decat" 1 milion volts.

    3. Spray paralizant. Aici vad ca sunt vreo 3 tip-uri... sa dea naiba daca am idee care ar fi mai eficient impotriva cainilor. Dar sunt cheap, nu stai sa te intrebi daca mai ai bateria incarcata sau nu... Insa ma gandesc la un dezavantaj: cand il vei folosi, aproape sigur iti vei lovi si cainele tau...Astept recomandarile voastre... sau alternative, de ce nu? Dar please... sa nu incepeti sa-mi recomandati cutite sau pistoale... Bastoanele la fel, pe langa faptul ca ar fi cam ineficiente (si cam messy)

  19. #19 SP
    Member Leni's Avatar
    Imi pare rau sa aud cele patite de tine. Din pacate, si va rog sa nu va suparati pe mine fiindca nu vreau sa jignesc pe nimeni, Bucurestiul devine din ce in ce mai salbatic. Eu trec relativ rar prin capitala, cred ca undeva la odata la 1-3 ani, mai de rezolvat ceva, mai un concediu cu decolare de pe Henri Coanda, mai in interes de serviciu (conferinte, simpozioane, cursuri), dar cred ca asa se observa cel mai bine diferenta. Atat in trafic cat si pe strada, lume din ce in ce mai necioplita, mizerie peste tot etc. Nu ca in alte locuri nu ar fi, nu ma intelegeti gresit, dar totusi o involutie de asemenea magnitudine intr-o capitala mi se pare socant.

    In alta ordine de idei, nu pot sa inteleg stapanii care isi lasa cainii fara lesa, mai ales pe cei agresivi. Nu stiu de ce crede romanul ca animalul "sufera" daca este in lesa, ca-i face rau. Este pentru binele lui, fiindca si animalul care v-a atacat pe voi, poate da la un moment dat de un caine si mai agresiv/bine antrenat care-l face bucati sau se sara in fata unei masini, iar pe urma stapane plange ca vai saracul caine...si sunt altii de vina. De asemenea pentru rahatul de caine nu pot gasi alta explicatie decat nesimtire (este buna analogia cu cei care arunca doza de energizant, mucul sau pachetul de tigari, PET-ul de bere etc.). Cand am fost acum doua saptamani la Arad in vizita la un prieten care acum lucreaza acolo la un proiect (el este din Tg.Mures) tocmai isi luase un labrador ca si Aldo, si vreau sa zic ca nu umbla fara pungi pentru rahat la el. Ba chiar mai mult, am fost impreuna si i-am dat ideea, si-a luat manusi de unica folosinta de plastic, au costat 3lei si ceva 100buc. Deci nu e vorba de bani, mai ales la ce bani se dau pe mancare de caini, cred ca mai incap 3lei pe luna...educatie e problema.

    Sper sa va faceti bine amandoi.

  20. #20 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    E destul ca noi, cei cu capul pe umeri, sa nu facem nimic, pentru ca asa specimene sa isi desfasoare in continuare activitatea lor elucubranta. Pentru duduie se cere obligatoriu proces, cu un avocat nu ai cum sa nu castigi. Sigur, e ceva bataie de cap, dar daunele pe care va fi obligata sa le plateasca sunt enorme in comparatie cu o simpla amenda si daca noi toti care patim asa ceva actionam, legal, in favorul nostru si in defavoarea stapanilor prosti, in timp nu vor putea decat sa isi tina cainii legati. (sau sa isi vanda masina pentru a plati daune morale si fizice, in functie de venitul fiecaruia)

    In alta ordine de idei, ca om cu o aversiune puternica fata de caini, chiar imi pare rau pentru bietul Aldo. Sper sa se faca bine cat mai repede si duduia sa primeasca ce merita.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 14-09-2012, 21:02
  2. Atentie la promotii!! By grama.leonard in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 35 Last Post: 23-02-2011, 19:08
  3. Atentie la cumparaturile pe shopto.net ! By muggs in forum Console Club
    Replies: 63 Last Post: 02-11-2010, 13:51
  4. Replies: 48 Last Post: 08-02-2009, 15:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts