Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Proiect Aequilibrium

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Proiect Aequilibrium

    Dupa Acvacris (180L) si Aquamonk (550L), se pare ca in sfarsit incepe noul meu proiect in acvaristica. S-ar putea sa va mire (desi acum am spatiu suficient), dar fata de cel anterior nu ma tenteaza un acvariu mult mai mare de 550L si cred ca ma voi opri undeva pe la 600-650L. Ca dimensiuni voi merge probabil pe 1800 x 600 x 600, dar nu e nimic batut in cuie (depinde foarte mult si de suport si spatiul amenajat pt. acvariu). Voi incerca sa mut cat mai multi pesti din "vechiul" meu Aquamonk, in special pe seniori (da, am pesti care au depasit 8 ani de viata, si pe care daca-i cauti pe wikipedia & co, afli ca au estimata viata pe la 4 ani in captivitate).

    Probabil cei mai multi se intreaba de ce nu am trecut deja la un acvariu marin. Well, nu stiu... poate sunt genul caruia ii plac mai mult pestii de apa dulce, raurile limpezi precum cristalul si rapid curgatoare... poate este si faptul ca imi plac mai mult plantele si ecosistemul din apele dulci.

    Cel mai greu lucru pentru mine in acest moment este mutarea si renuntarea la acvariul vechi. Momentan sunt in cautarea cuiva care doreste acvariul vechi si pestii/plantele aferente. Atentie insa, ca nu e o treaba deloc grea. Daca nu ma insel numai sticla de la Aquamonk depaseste 150Kg. Daca e cineva interesat, let me know!

    Nu vreau sa dau toate detaliile acum despre noul proiect (mai ales ca este work in progress), dar in principiu voi merge tot pe linia de fertilizare Dennerle, cu diferenta ca de data aceasta T5-urile Dennerle vor fi inlocuite cu Giesemann Pulzar LED HO, legate la calculator (pentru emulare de nori, furtuni, apus, rasarit, moonlight, etc.). Probabil o alta noutate o va consta pompa de curenti Aqua Medic EcoDrift, cu care le voi putea organiza piticilor niste petreceri de surfing pe diverse valuri.

    Ca nume, momentan am ramas la Aequilibrium, probabil in speranta ca va fi un setup si mai echilibrat decat cel anterior. Pana la urmatorul update, nu am decat o poza cu o parte din sistemul de filtrare a apei de put.

    P.S. Da, stiu... prizele acelea nu sunt prea bine asezate fix sub filtre. But hey, suntem in Romania, si electricienii fac ce vor ei!
    Attached Images Attached Images aequilibrium_incoming_water_filtration_1.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In asteptarea noului acvariu si a suportului, postez un mic update, cu sistemul de filtrare (acum si cu cartuse) si osmozatorul de la PurePro.
    Attached Images Attached Images aequilibrium_water_filtration_1.jpg aequilibrium_water_filtration_osmosis_2.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    zici ca ai uzina in casa

  4. #4 SP
    Member PaznicDeNoapte's Avatar
    Wow foarte tare
    Eu ma chinui sa imi fac un capac la acvariu si tot nu reusesc , ma bate in ultimul hal

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Desi am trecut prin ceva probleme (standul a iesit mai mare decat trebuia si a fost taiat, gaura de preaplin e data in dreapta - desi trebuia in stanga), eu zic ca in aceasta faza arata destul de bine. De data aceasta nu am mai incercat sa mi-l lipesc singur si am apelat la profesionisti, Aquadec in cazul de fata. Sper sa ajunga cu brio la mine, intrucat nu a fost facut pe pozitie.

    Dupa ce ajunge aici, va trebui sa realizez o placa din PAL si sa caut ceva gen izopren pentru a aseza sub acvariu (ajuta la vibratii). Wish me luck! Revin cu poze oricum!

    P.S. Multumita celor de la Pepika am rezolvat cu acvariu temporar si am primit si ajutor in caratul apei (bune butoaiele alea maestre!). Iar cu ajutorul lui Cristi Ionescu am prins pestiucii. Vedeti, munca in echipa, nu gluma!
    Attached Images Attached Images aequilibrium_making_of_acvariu_3.jpg aequilibrium_making_of_acvariu_4.jpg aequilibrium_making_of_acvariu_5.jpg aequilibrium_making_of_stand_3.jpg aequilibrium_making_of_stand_4.jpg aequilibrium_making_of_stand_5.jpg aequilibrium_making_of_stand_6.jpg aequilibrium_making_of_stand_7.jpg

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Inainte de a face un update la proiect... o sa iau o pauza mai trista... pentru ca al meu SAE, care mai avea un pic si ajungea la venerabila varsta de 10 ani (vroiam sa public un articol legat de asta)... s-a dus. Asta este, daca oamenii de la Aquadec m-au tot amanat de pe o zi pe alta, ziua devenind o saptamana, saptamana devenind in final o luna...

    Azi a avut loc "livrarea" suportului si a acvariului. Un fiasco total... oamenii se grabeau de parca imi livrau un sac de cartofi la 30 de lei. Spun "livrat" cu ghilimelele de rigoare pentru ca in timp ce erau pe drum spre mine m-au anuntat ca trebuie sa-mi gasesc oameni ca sa caram noi... Asta e, platim extra.

    Dupa care, cu chin cu vai am pus suportul pe pozitie. Dar oamenii de la Aquadec aveau alte treburi, asa ca a ramas sa mi-l reglez singur. De parca eu as putea sa-mi ridic singur mastodontul. Am chemat pe cineva sa ma ajute si din pacate primul picior reglabil e atat de reglabil incat e blocat in pozitie fixa. Cu alte cuvinte, trebuie iarasi scos si eventual taiat acel picior sau inlocuit. Dezastruos...

    In fine, au plecat... si printre mii de nervi (si coloana varza de la carat) am apucat sa ma uit mai atent la ce am primit. Ghinion de nesansa! Pentru suma de 4900 RON (da, ati citit bine), am platit unul dintre cel mai prost lipite acvarii din cate am avut pana acum (si am avut si ceva chinezarii la viata mea) si un suport metalic zgariat in n locuri (noroc ca mi-au lasat un rest de vopsea, ca sa am amabilitatea de a mi-l repara singur). Sticla pe una din laturi e deplasata cu cativa milimetri, sunt n locuri unde a ramas gaura in silicon, in alte locuri siliconul e pus in exces. Cum sa zic, fostul meu acvariu, realizat de mine impreuna cu g.g (de la reef), era PROFESIONAL fata de asta.

    Colac peste pupaza, cei de la Aquadec (le tot reamintesc numele ca sa stiti de ce sa va feriti) m-au anuntat in 20 de minute (care de fapt s-au transformat in 4-5 ore) ca nu mai ma pot ajuta cu suportul din PAL peste care trebuia asezat acvariul. Cu alte cuvinte "descurca-te nene, ca noi n-avem timp". Normal, odata ce si-au luat banii (am fost eu fraier ca am platit toata suma). Asta desi dupa ce tot ei au gresit gaura de preaplin (care e data in dreapta acvariului, in loc sa fie in stanga - iar eu am scurgerea in stanga camerei, asa cum le-am mentionat de n ori). Ma asteptam si eu sa fie mai saritori, sa rezolve mai finut... dar in final, am ramas cu acvariul in mijlocul livingului, pe jos. Si pe weekend, nu asa oricum...

    Asta este, o sa-mi fac singur toate cele... insa cert este ca NICIODATA nu voi mai apela la Aquadec. Neseriozitate maxima, preturi extrem de mari pentru ce ofera... Pacat.

    Acestea fiind spuse, dispar o perioada - ma duc sa caut unde Dzeu sa-mi fac rapid un PAL cu cant ABS, sa caut izopren/neopren ca sa pun sub acvariu... sa mai caut pe cineva sa ma ajute sa reglez/tai suportul... 2-3 oameni sa-mi ridic acvariul... sa imi fac trecerile pentru furtune, sa repar greseala facuta de Aquadec cu preaplinul (puteau macar sa lase tevile de PVC si conectorii)... sa repar zgarieturi, sa repar peretii and so on. La banii astia, n-ar fi trebuit sa misc un deget! Dar, traim in Romania... si e plin de "profesionisti".

    Sorry... o sa revin cu imagini, dupa ce ma mai calmez. Aquadec: nota 2!

  7. #7 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Din cate am vazut, proiectul tau e si pe pagina lor de facebook, daca nu ma insel. Nu ar fi rau sa scrii acolo tot ce ai patit, sa vada si altii care sunt interesati sa colaboreze cu Aquadec.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cateva poze facute rapid... deja mi-e si jena sa mai ma uit dupa defecte... calitate Aquadec, ce sa mai zic?

    Later edit: sorry, vroiam sa ma laud cu noul proiect, dar deja mi-e rusine cu el. O sa incerc sa mai repar una alta... dar ma tem ca unde strica un expert, nu rezolva fraierii ca mine... O seara buna sa aveti!
    Attached Images Attached Images img_4666.jpg img_4667.jpg img_4669.jpg img_4674.jpg img_4675.jpg img_4678.jpg img_4688.jpg img_4690.jpg

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si surprizele se tin lant. Am reusit sa iau un PAL cu cant ABS de la Hornbach (pe care desigur va trebui sa-l tai eu pe pozitie). Stiind ca eu le-am spus foarte clar celor de la Aquadec ca nu vreau nicio alta culoare decat black & silver (inclusiv in scris), am comandat un PAL negru. Desigur, n-are nici cea mai mica legatura cu PAL-ul folosit la suport, pentru ca acela nu este negru. Este wenge, FFS!

    Hai ca deja m-am enervat... NIMIC din ce am cerut la acvariul asta nu e OK (poate cu exceptia dimensiunilor, dar nici acolo nu pot sa ajung pt. ca nu se regleaza suportul)... Well, cred ca e timpul sa le spun sa si-l ia inapoi...

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate e prea tarziu... pe langa SAE, mi s-a dus intr-o alta lume (mai buna sper) si unul dintre cei doi hoplo (cei care va povesteam ca deja stateau la mangaiat, mancau din mana, veneau cand ma vedeau - sau se ascundeau de cei pe care nu-i cunosteau)... Pe al doilea nici nu-l vad in acvariul temporar - asta in timp ce chestia facuta de Aquadec sta in continuare pe jos, imposibil de montat si de folosit.

    Se pare ca traim intr-o lume plina de oameni neseriosi si de interese stupide... Momentan sunt prea suparat ca sa mai ma pot gandi ca voi continua proiectul... Sorry...

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ca urmare a problemelor cauzate de cei de la Aquadec... proiectul Aequilibrium se opreste, pana voi gasi solutii la toate cele. Multumesc celor care mi-au dat mesaje si s-au oferit sa ajute. Ape limpezi si numai bine!


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Proiect Aquamonk By MonkY in forum Pets
    Replies: 281 Last Post: 08-06-2017, 11:56
  2. Proiect Home Cinema Setup. By Florin85 in forum HiFi
    Replies: 10 Last Post: 25-12-2015, 17:13
  3. Ajutor la un proiect By galapagos in forum Offtopic
    Replies: 2 Last Post: 15-12-2015, 17:42
  4. Proiect NOU acvariu 255L By aquapolis in forum Pets
    Replies: 7 Last Post: 27-02-2013, 03:57
  5. Proiect Acvacris By MonkY in forum Pets
    Replies: 75 Last Post: 06-06-2009, 19:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts