Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Planta carnivora - am nevoie de ajutor

  1. #1 SP
    Member klausn's Avatar

    Question Planta carnivora - am nevoie de ajutor

    Tocmai ce am venit de la Plus,si mi-am cumparat o planta carnivora..a fost in oferta.
    Habar nu am ce specie este,daca imi puteti spune...o poza aveti mai jos cu ea.
    Cum se numeste ?

    #Scuzati daca nu am deschis thread-ul unde trebui..nu sunt sigur unde se incadreaza.
    Attached Images Attached Images fotografia-1171.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Deci ai luat-o ca sa o chinui? Chiar nu inteleg, de ce va bagati la astfel de plante daca habar nu aveti despre ce e vorba. Ah scuza-ma, a fost la oferta

  3. #3 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Pai, ca e carnivora, si probabil il va aparea de hoti. Cred ca de asta a luat-o.
    Imi place ca a deschis topicul la Pets, deci deja cred ca il considera un adevarat animal feroce.

  4. #4 SP
    Junior Member cheloo74's Avatar
    Cred ca cei de la Real ar trebui sa stie ce au vandut. De ce nu-i intrebi pe ei?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Jumper, vezi daca te ajuta site-ul acesta: Plante carnivore: Tot ce trebuie sa stii despre plantele tale carnivore
    Eu m-am uitat pe google si nu prea am deosebit specia (s-ar putea sa fie inca mica si de aceea sa nu arate la fel cu cele "mature"). Arunca si tu un ochi poate dai de ea: plante carnivore site:.ro - Google Search

  6. #6 SP
    Member klausn's Avatar
    Multumesc Monky,iar pentru astia ''expertii'' care stiu doar sa faca +1,mai bine decat sa comentati nu postati nimic. Nu sunt eu crescator de plante,pur si simplu au adus vreo 20 exemplare care s-au cumparat si asta a fost ultima,am apucat-o in seara asta.
    Am cautat pe google la imagini,dar nu am gasit specia asta...din cate am cautat. Nu stiu,pe spate scrie de la eticheta sa o ud de 2 ori pe saptamana,ingrijire: semiumbra...temperatura necesara o am,intre 18-25 grade.Mai astept niste raspunsuri.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Jumper, eu iti recomand sa suni la Plus (daca nu ai drum pe-acolo) si sa ceri la raionul cu plante. De obicei acolo sunt persoane calificate, care macar se pot uita dupa numele plantei... Dupa ce ai aflat numele plantei, e totul mult mai usor. Sau incearca sa arunci un ochi pe chitanta/factura... in speranta ca nu au scris ca desteptii "planta carnivora" ci numele stiintific. Bafta !

  8. #8 SP
    Member klausn's Avatar
    Desteptii au introdus ''Plante carnivore mix'',iar nimeni nu e specializat in asa ceva acolo.

  9. #9 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    No offence, dar sa cumperi plante carnivore de la Plus.... Stii cum e vorba aia: Prost e ala care cumpara nu ala care vinde.

  10. #10 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Doamnee fratilor, e o planta ffs, conteaza de unde o cumpara, daca ii moare in 2 saptamani ? E O PLANTA!!!

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    La fel spui si despre animale ? Nu sunt genul cu plante, mama este obsedata de ele, dar de ce sa iei ceva de care-ti bati joc ? (chiar si o jucarie sau un joc)

  12. #12 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    A luat-o, acum sa aiba grija de ea. Omul se intereseaza si aici, poate este vreun om pe forum care se pricepe. Nu ii mai sariti atat la jugulara ca nu a facut o crima.

    Prinde muste si pune-i pe frunze. Incearca totusi sa vorbesti cu cineva de specialitate, sa stii si tu ce "animal" ai in casa.


    Quote Originally Posted by Uziwood View Post
    Doamnee fratilor, e o planta ffs, conteaza de unde o cumpara, daca ii moare in 2 saptamani ? E O PLANTA!!!
    Hai sa dam foc la paduri. Ce mama naibii, sunt doar niste copaci ordinari. La pamant cu ei. Traiasca cimentul.

  13. #13 SP
    Member klausn's Avatar
    Doar pentru ca am cumparat o ultima planta carnivora nu am facut o crima.
    Era pur si simplu ultima,si totusi eu mai am ceva cunostinte si stiu folosi internet-ul pentru a ma documenta,dar ceilalti care au cumparat plantele 100% le trateaza ca pe o planta normala,asa ca,nu am venit aici sa imi tineti voi critici sau mai stiu eu ce,nu,am vrut doar sa aflu ce specie este pentru a o trata si a o creste corespunzator,dar cand am vazut cum ati sarit toti pe mine ca si cum as fi facut ceva rau,sincer,mi-am schimbat total parerea despre voi.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Jumper, poti sa incerci sa-i mai faci cateva poze mai clare ? Eventual cu macro la frunze ?

  15. #15 SP
    Member klausn's Avatar
    Nu stiu ce are aparatul foto,il conectez la USB dar nu imi apare removable pt. a descarca pozele.
    Incerc,si data reusesc revin cu edit.

  16. #16 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    N-ai cu cine... Eu zic sa va inscrieti toti in organizatii de protectie a plantelor carnivore, eventual sa il trimiteti pe Jumper la puscarie pentru ca a cumparat si chinuit o planta, saraca de ea, imi pare rau, nu mai pot continua, deja sunt cu lacrimi in ochi cand ma gandesc la saracuta planta.

  17. #17 SP
    Member klausn's Avatar
    Eu zic sa iti vezi de treaba ta.

    Uite si un video cu planta...am reusit sa filmez cu altul cat de cat.

  18. #18 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    mi-am luat si eu o planta carnivora prin iarna cred, cand ele de fapt trebuiau sa fie deja in hibernare si mi-a murit la vreo 2-3 luni dupa.
    facuse floare, si o ducea destul de bine dar nu am avut decat o musca moarta pe un pervaz sa i-o dau si cred ca si asta a contribuit la moartea ei (o udam, ho!)
    nu am reusit sa gasesc nimic nici eu in legatura cu planta ta. frunzele alea sunt specifice si ar trebui sa te uiti dupa ele prin poze.

    L.E.: la sfarsit a dat chix camera.
    mda...uita-te la capetele alea din varf si incearca sa-ti dai seama sub ce forma se vor deschide.

  19. #19 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Poate nu ma pricep la plante carnivore , dar cred ca poti sa te duci la pescarie si sa cumperi momeala de pesti...cred ca ar avea si musculite / goange...
    Sunt curios ce planta au la mine la PLUS, o sa ma interesez zilele astea

  20. #20 SP
    Member makiaveliproject's Avatar
    nu te supara dar cand am citit titlul thread-ului:'planta carnivora am nevoie de ajutor' am crezut ca ti-a mancat o mana!!!)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Am si eu nevoie de putin ajutor :D By Gammrich in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 13-05-2015, 19:21
  2. Am nevoie de ajutor cu diverse probleme... By Cata96 in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 10-04-2013, 16:32
  3. Am nevoie de ajutor! By StarKiller in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 2 Last Post: 18-07-2011, 00:00
  4. Am nevoie de ajutor cu o problema de psp By DrDeath in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 2 Last Post: 04-07-2011, 12:34
  5. Am nevoie de ajutor la un concurs :) By Honord in forum Offtopic
    Replies: 10 Last Post: 08-05-2009, 08:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts