Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 71

Thread: Cele mai piratate jocuri ale anului 2009

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Cele mai piratate jocuri ale anului 2009

    Torrent Freak a dezvaluit recent cateva statistici ale anului 2009 despre piraterie in domeniul jocurilor. Cu totii stim ca in entertainment cel mai important lucru sunt vanzarile a unui anumit produs. Succesul unui joc este masurat in mare parte (pe langa notele primte de site-urile de specialitate) de numarul de jocuri vandute si un sequel sau chiar existenta studioului depind de aceste vanzari. Unele jocuri apar mult mai repede pe trackere decat in rafturile magazinelor, in unele cazuri cu pana la 2 saptamani, iar studiourile si jocurile in sine sufera in ziua de astazi extrem de mult din cauza pirateriei.

    Torrent Freak a reusit sa descopera ce titluri au fost cele mai piratate pe PC, Wii si Xbox 360, dupa cum bine stiti PS3 nu se poate moda inca de la lansare. Va prezint un citat in care se explica cum au reusit sa stranga aceste statistici: "The data for these lists is collected by TorrentFreak from several sources, including reports from all public BitTorrent trackers. All the data is carefully checked and possible inaccuracies are systematically corrected."

    Modern Warfare 2 este considerat "the biggest entertainment launch" din istorie, inregistrand vanzari de aproximativ 4.7 milioane de jocuri doar in USA si UK cu vanzari de $310 milioane si dupa primele 5 zile de la lansare a reusit sa stranga suma de $550 de milioane. Momentan MW2 a ajuns la cifra de 13 milioane de jocuri vandute pe console si la 5 milioane de descarcari ilegale de pe trackere. Dintre aceste 5 milioane, versiunea de PC a fost piratat de 4 milioane de ori iar cea ce xbox de 1 milion de ori.

    Alte titluri mari care au fost lansate pe PC si au suferit enorm in urma pirateriei in masa a fost si Sims 3 cu aproximativ 3 milioane de descarcari. Prototype si Need for Speed: Shift au fost amndoua downloadate de 2 milioane de ori, iar SF4 a fost downloadat de 1.8 milioane de ori. Sunt numere extrem de mari raportandu-ne la orice sectiune din entertainment: muzica, cinema, gaming etc.

    In ultima vreme pirateria pe Xbox 360 a crescut in ciuda incercarilor celor de la Microsoft de-a combate acest fenomen prin banarea consolelor si imposibilitatea de a mai copia jocurile pe Hard. Topul celor mai descarcate jocuri incepe cu MW2: 1 milion, SF4 si Prototype amandoua au fost piratate de peste 800.000 ori. DiRT 2 si UFC 2009 Undisputed au fost piratate de peste 700.000. DiRT 2 are mai multe descarcari ilegale decat vanzari, vesti foarte proaste pentru Codemasters.

    Acum urmeaza consola Wii care si ea la randul ei sufera enorm dupa urma pirateriei. New Super Mario Bro a fost piratat de 1.1 milioane de ori. Unele dintre cele mai amri surprize le reprezinta jocurile Punch-Out!! care a inregistrat vanzari de 870.000, dar a fost piratat de 950.000 de ori. Cel de-al doilea joc este House of the Dead: Overkill care a fost piratat de 860.000 si a reusit sa vanda doar 480.000 de jocuri. Wii Sports Resort a fost piratat de 920.000 de ori si Mario Power Tennis de 830.000.
    Attached Images Attached Images r191340_720737.jpg 00-23.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Se pare ca tot PC-ul e "fruncea" la piratat. Unul din motivele pentru care din ce in ce mai multi developeri renunta la a mai lansa jocurile pe PC. Diferenta de peste 3 milioane intre PC si Xbox 360 la MW2 spune tot. Sper ca in 2010 nici sa nu mai iasa un Call of Duty pe PC deloc (eu unul ca publisher asa as face). Cat despre Prototype, cred ca mai mult a fost downloadat decat cumparat pe PC... Grrr...

  3. #3 SP
    Member Execitor's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Se pare ca tot PC-ul e "fruncea" la piratat. Unul din motivele pentru care din ce in ce mai multi developeri renunta la a mai lansa jocurile pe PC. Diferenta de peste 3 milioane intre PC si Xbox 360 la MW2 spune tot. Sper ca in 2010 nici sa nu mai iasa un Call of Duty pe PC deloc (eu unul ca publisher asa as face). Cat despre Prototype, cred ca mai mult a fost downloadat decat cumparat pe PC... Grrr...
    Sigur ca pc'ul e fruncea la piratat pentru ca pe acesta il au majoritatea in casa. In general si pentru a pirata un joc pt xbox/wii ai nevoie de un PC... Procentul Pc'urilor este mult mai mare decat cel al consolelor..
    PS: Nici nu ma mira ca COD 6 MW2 este pe primul loc pentru ca acest joc a fost foarte asteptat .

  4. #4 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Pacat ca numerele de pe Torrent depasesc numerele de la vanzari.

  5. #5 SP
    Senior Member Nash's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Pacat ca numerele de pe Torrent depasesc numerele de la vanzari.
    Asta din cauza prostiei producatorilor ca inca mai scot jocuri foarte bune pe PC

  6. #6 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by skorch View Post
    Asta din cauza prostiei producatorilor ca inca mai scot jocuri foarte bune pe PC
    atunci sa nu mai scoata jocuri nici pe xbox, nici pe wii? si pe ele se pirateaza, chiar daca in propotii mai mici.

  7. #7 SP
    Senior Member Nash's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    atunci sa nu mai scoata jocuri nici pe xbox, nici pe wii? si pe ele se pirateaza, chiar daca in propotii mai mici.
    Pe aceste doua platforme se si pirateaza dar se si vinde barbar. N-am nimic impotriva WII-ului sau a 360-ului.

  8. #8 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Pe PC se pirateaza masiv asta se stia , am un coleg care are sute de jocuri acasa dar nici unul original ! Asta se intampla si din cauza ca nu toate jocurile merg ( placa vide , RAM ,CPU etc ) si e pacat sa cumperi un joc si sa descoperi ca nu merge ( mie mi s-a intamplat ) !
    Pe console pirateria e mult mai mica si asta e bine , jocuri mai bune pe console !

  9. #9 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    MW 2 pt pc s-a piratat mai bine decat primele 4 jocuri din acest top pentru wii sau xbox la un loc . Chiar ma mir cum de se mai fac jocuri pentru pc avand in vedere ca vanzarile pe pc reprezinta pentru un joc multi platform maxim 25 % (si asta in foarte putine cazuri ) . Eh , e si ala un ban . Poate asa gandesc si producatorii .

  10. #10 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Pe PC se pirateaza masiv asta se stia , am un coleg care are sute de jocuri acasa dar nici unul original ! Asta se intampla si din cauza ca nu toate jocurile merg ( placa vide , RAM ,CPU etc ) si e pacat sa cumperi un joc si sa descoperi ca nu merge ( mie mi s-a intamplat ) !
    Pe console pirateria e mult mai mica si asta e bine , jocuri mai bune pe console !
    Dar te poti informa il legatura cu cerintele jocului inainte sa-l cumperi sau daca nu te informezi te poti uita pe carcasa.

  11. #11 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Stiu ca la jocul meu respectam totate cerintele dar cine stie ce driver , DirectX etc. ii trebia ca sa mearga ! De aia am trecut la console si e bine ca PS3-ul nu se modeaza .

  12. #12 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    atunci sa nu mai scoata jocuri nici pe xbox, nici pe wii? si pe ele se pirateaza, chiar daca in propotii mai mici.
    mw2 a vandut pe xbox 5 milioane
    iar pe ps3 3.2
    deci cat a fost piratat pe console este destul de nesemnificativ

  13. #13 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    O sa mai scoata ei COD pe pc ,desi se pirateaza in nabadai pe PC au si vanzari mari.MW2 e facut pentru multiplayer ca si Counter-Strike ...si de obicei jocurile piratate nu prea merg in multiplayer.

  14. #14 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    mw2 a vandut pe xbox 5 milioane
    iar pe ps3 3.2
    deci cat a fost piratat pe console este destul de nesemnificativ
    un milion de jocuri piratate nesemnificativ ? asta inseamna $60.000.000, nu cred ca e nesemnificativ.

    aveti dreptate pe PC se pirateaza exagerat de mult, dar asta nu e vina producatorilor care scot jocuri pe PC. ar trebui sa fie un sistem de securitate mult mai bun, decat cel cu serial number.

  15. #15 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by SYZYGY View Post
    O sa mai scoata ei COD pe pc ,desi se pirateaza in nabadai pe PC au si vanzari mari.
    o sa mai scoata , da pentru cat timp ? ca dupa cum vezi tot mai multi oameni isi cumpara console si renunta la pc si se cumpara tot mai putine jocuri pentru calculator (a mai fost un thread cu top vanzari la pc si pe primele locuri erau jocuri precum Wow , the sims , doom 2 ,theme hospital , adica jocuri vechi de cel putin 5 ani ) . Cred ca o sa se mai faca jocuri pentru pc dar incet incet o sa renunte producatorii la ele (cum a fost cu Gears of War 2 de exemplu ) . It's just a matter of time (zic eu )

  16. #16 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Sunt jocuri ca Diablo 1 2 si 3 , Starcraft 1 si 2 , Crysis , warcraft 3 + the frozen throne , Counter-Strike , WoW ,Guild Wars ,Unreal Tournament , Left 4 Dead 1 / 2 , Team Fortress 2 ...chiar daca majoritatea sunt bazate pe multiplayer...se pare ca doar astea vor avea un viitor pe pc,pentru ca desi se crackuiesc ..multiplayeru ramane neatins ( update-uri / anti cheats )

  17. #17 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    hai sa nu le mai plangem de mila developerilor. din punctul lor de vedere pirateria inseamna pierdere. INSA pentru ei pierdere inseamna si imprumutul unui joc cuiva sau vanzarea de jocuri SH si daca ar putea, ar interzice chestiile astea in doi timpi si trei miscari. ce nu realizeaza ei este ca ideea de trading, de comercializare, trebuie sa functioneze si pe orizontala, nu numai pe verticala, asa cum si-ar dori ei. e in natura omului sa vinda, sa cumpere, sa schimbe produse si servicii. sunt lucruri pe care nu poti sa i le iei, iar atunci cind o faci, omul cauta cai alternative pentru ca asa e el facut.

    deci, pirateria trebuie considerata ca o manifestare naturala impotriva modului lor de a-si organiza business-ul, o manifestare ce tine in balans nevoile societatii. ea nu o sa dispara niciodata si cu cit vor lupta mai aprig impotriva ei, cu atit ea se va incapatana mai tare si ii va afecta mai mult. ce vreau sa zic este ca pirateria (si aici includ si ce am zis in a doua propozitie) nu are nimic de-a face la baza cu partea comerciala a lucrurilor. ea este hardcoded undeva intr-o constiinta sociala si se manifesta in fiecare dintre noi, in functie de context, mai mult sau mai putin (sa se inteleaga clar ca in piraterie eu includ si imprumutul jocurilor, si vinzarea SH pentru ca si ele se traduc prin pierderi daca judecam din punctul de vedere al developerilor). pirateria este o stare de normalitate, avand in vedere limitarile exagerate impuse asupra utilizatorului final. ca acum au ajuns unele jocuri sa se vanda inclusiv aici pe forum la 40-50RON, este unheard of si da, eu cred ca oricine si-ar permite un joc la asemenea preturi. cu toate astea, pirateria ar exista si daca s-ar da toate jocurile gratis. cu siguranta ar fi ceva care le-ar diferentia pe cele pirat de cele originale.

  18. #18 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Eu chiar nu i-as compatimi asa tare pe developerii de jocuri in privinta pirateriei pe PC. Toti jucatorii pe PC care vor sa joace multiplayer dau bani pentru joc iar cei care joaca single player dau bani pentru o noua placa video si pentru mai mult RAM. Nu stiu daca este adevarat (asta este doar o parere a mea), dar e mare probabilitatea ca producatorii de jocuri sa fie mana in mana cu producatorii de placi video. Parca prea rapid ai nevoie de o noua placa video daca vrei sa joci un joc nou pe PC. In plus am mai auzit de jocuri pe PC care nu merg decat cu ATI sau cu NVIDIA.

  19. #19 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Treaba cu jocuri care sa mearga doar pe ATI sau Nvidia nu e adevarata ..a fost odata pe steam ca daca aveai placa video Nvidia primeai nu stiu ce joc gratis,dar a facut aceiasi chestie si cu Ati.Oamenii dau banii pe jocuri pentru pc...dar alea cu multiplayer in marea majoritate,ca la fiecare joc iti trebuie si alta placa video o fi reala treaba ....dar daca iti iei o placa high end nu prea ai probleme 1 an 2 ..nu le bagi asa multi bani in buzunar la developeri cumparand placa video noua.

  20. #20 SP
    Member Devergo's Avatar
    si download-urile sunt contorizate decat pe BitTorrent,care e blacklisted pe majoritatea trackerelor.Mai adaugati si uTorrent si Azureus si nu stiu daca mai raman 3 jocuri care au mai multe exemplare vandute decat downloadate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Cele mai anticipate jocuri ale anului 2015 By paunstefan in forum Hot Story
    Replies: 34 Last Post: 05-04-2015, 19:53
  2. Cele mai asteptate jocuri Wii U ale anului 2013 By GreyhounD in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 2 Last Post: 05-07-2013, 18:50
  3. Replies: 0 Last Post: 21-01-2013, 23:41
  4. Cele mai asteptate jocuri ale anului 2012 By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 36 Last Post: 07-03-2012, 13:47
  5. Replies: 0 Last Post: 08-01-2012, 16:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts