Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 71

Thread: Cele mai piratate jocuri ale anului 2009

  1. #41 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Pai uni cumpara toate cele mentionate mai sus . Dar sunt rari si baga prea multi bani in PC. Exista alternative la Photoshop atat timp cat nu in folosesti pentru o revista sau ceva de genu ( eu folosesc GIMP ).

    Prefer Barcelona !

    Dar oricum pe consola cumpar numai originale pentru ca am PS3 si chiar nu ma simt ciudat ca dau peste 100 lei pe un joc , chiar imi place ideea si sunt mai atasat de joc si vreau ca PS3-u sa ramana ne-modabil ! ( cei din clasa imi spun ca sunt nebun ca dau 100 lei pe un joc )

    Pe PC cum am spus si cum au pus toti pirateria e mare pentru ca PC au toti #@!*. si nu ar da bani pe un joc , peste 50% din cei care au PC nu au nici un joc original !

  2. #42 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by !nsomn!A View Post
    OFFTOPIC:
    Am o intrebare pentru toti cei care cumpara originale si nu pirateaza:
    Folositi Windows original, aveti licente pe Microsoft Office, va uitati la filme numai la cinema si tv, ati cumparat licenta Photoshop cu 500 euro? In caz ca nu ati facut lucrurile astea tot piraterie inseamna.
    Sau sa inteleg ca daca joci un Modern Warfare 2 original te simti mai bine ... dar cand citesti topicul asta dupa windows-ul tau piratat nu mai simti nevoia de "originale"?

    Ce ati prefera:
    Sa fiti corecti si sa cumparati cele mentionate mai sus sau cu banii aia sa stati o saptamana in Barcelona?
    Sumo Paint :: Online Image Editor :: Home

    Windows-ul vine licentiat cu OS-ul, mai nou.
    Si pentru birou exista Open Office, ca sa nu zic de zeci de alternative online.

    Si ma duc si in Barcelona o saptamana Exista mereu alternative, trebuie doar sa vrei.

    Modelul asta de scuza gen: "oricum piratez altele asa ca de ce sa nu piratez si jocuri" - fara comentarii.
    Daca-mi trimite un prieten un MP3 pe Yahoo, o sa incep sa scriu vreo 2 Verbatim-uri, numai asa pentru ca am intrat in piracy-frenzy.

  3. #43 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Sumo Paint :: Online Image Editor :: Home

    Windows-ul vine licentiat cu OS-ul, mai nou.
    Si pentru birou exista Open Office, ca sa nu zic de zeci de alternative online.

    Si ma duc si in Barcelona o saptamana Exista mereu alternative, trebuie doar sa vrei.

    Modelul asta de scuza gen: "oricum piratez altele asa ca de ce sa nu piratez si jocuri" - fara comentarii.
    Daca-mi trimite un prieten un MP3 pe Yahoo, o sa incep sa scriu vreo 2 Verbatim-uri, numai asa pentru ca am intrat in piracy-frenzy.
    Exagerezi...Nimeni nu a spus asa ceva...Ideea ar fi ca atat cei care se lauda cu "verbatimuri", cat si cei care se dau sfinti "ai softului original" sa isi tina gura pentru ca se creeaza discutii fara sens. Obiectivul acestui forum este promovarea jocurilor originale si nu a pirateriei, astfel avand toti beneficii (o comunitate unita care sa isi poata cere drepturile, discounturi, din ce in ce mai multe jocuri care ajung si pe la noi etc. )

  4. #44 SP
    Junior Member bolo's Avatar
    Imi place de voi va bateti ca chiorii dar nu stiti ce doriti sa demonstrati voi prin argumentele si contraargumentele voastre. Saracul de andreic vrea sa arate ca pirateria e ilegala si ceea ce fac aia se numeste furt intelectual (ex: cum fura florin salam o melodie de la arabii si scoate o manea) si se pedepseste conform legii dar la noi in tara mai putin decat la altiii. Ceilalti domni vor sa demonstreze ca pirateria chiar ajuta producatorul sa vanda mai multe jocuri si ca pirateria nu e furt e doar un cadou facut din greseala de producator.

    Mi-a placut faza cu cartofii, e fenomenala. exemplu e bun dar prost intelesi de altii.
    eu nu incurajez nimic ,dar astia sunt chiar tantalai crezi ,nu stiau ca pe pc se pirateaza in draci.ei se multumesc cu "putinul "pe care l-au vandut,aa.. fiecare ar vrea mai mult ,normal, ca asa e omul, sa reformulez si eu ,un vecin a avut cartofi in curte anul asta si mi-a dat 5 saci de cartofi dar mie nu mi-au ajuns si m-am dus si la vanzatorul din piata si am cumparat 2 saci,s-a uitat vanzatorul c-am urat deoarece n-am cumparat 7 dar asta e ,...." gamingul un lux"!!!!???!! atata timp cat organele abilitate nu sunt interesate de piratii acestui" lux" eu zic sa isi vada fiecare de jocurile lui si sa lase ograda vecinului
    Sa fim intelesi producatorul trebuie sa fie unu si aacelasi ca si vanzatorul ca doar producatorul are licenta pentru acel joc si il poate vind deci tu trebuie sa cumperi de la aceeasi persoana ssi daca ai primit 70% cadou dintr-un joc norocul tau si ghinion ca tre sa cumperi restul ca ai mai avut pofta de el. deci exemplu tau reformulat a fosst incorect din punct de vedere logic.


    P.S. Iubesc pirateria si multumesc in fiecare zi ca exista, pe PC toate softurile sunt piratate si nu prea ma mandresc cu asta dar asta e nu-mi permit si ceea ce fac e ilegal si ar trebui sa primesc o ditamai amenda dar spre norocul nostru ca inca nu s-a inceput bine sa se pedepseasca pirateria mai avem vreo 3 4 ani asa ca bucurati-va copii cat mai puteti!

  5. #45 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Se pare ca tot PC-ul e "fruncea" la piratat. Unul din motivele pentru care din ce in ce mai multi developeri renunta la a mai lansa jocurile pe PC. Diferenta de peste 3 milioane intre PC si Xbox 360 la MW2 spune tot. Sper ca in 2010 nici sa nu mai iasa un Call of Duty pe PC deloc (eu unul ca publisher asa as face). Cat despre Prototype, cred ca mai mult a fost downloadat decat cumparat pe PC... Grrr...
    si se mai mira angajatii de la level de ce se muta multe jocuri bune pe console. mai ales cel care a facut review-ul pentru mw2 din numarul din luna ianuarie 2010. nu ma duc dupa revista sa vad cine l-a facut...

  6. #46 SP
    Junior Member bolo's Avatar
    Quote Originally Posted by kane86 View Post
    Exagerezi...Nimeni nu a spus asa ceva...Ideea ar fi ca atat cei care se lauda cu "verbatimuri", cat si cei care se dau sfinti "ai softului original" sa isi tina gura pentru ca se creeaza discutii fara sens. Obiectivul acestui forum este promovarea jocurilor originale si nu a pirateriei, astfel avand toti beneficii (o comunitate unita care sa isi poata cere drepturile, discounturi, din ce in ce mai multe jocuri care ajung si pe la noi etc. )
    nu s-a dat nimine sfant pe aaici ca avem jocuri originale ideea generala era despre moralitate si de legalitate.

    P.S. Avem dreptul la replica si la libera exprimare pentru ca de aceea au murit parintii nostri la revolutie asa ca nu te mai supara ca discutam. Daca nu-ti place sa iti fie reprosat ca ai softuri pirat numai citi ce se scrie pe aici.

  7. #47 SP
    Member mastakilla's Avatar
    Quote Originally Posted by bolo View Post

    Sa fim intelesi producatorul trebuie sa fie unu si aacelasi ca si vanzatorul ca doar producatorul are licenta pentru acel joc si il poate vind deci tu trebuie sa cumperi de la aceeasi persoana ssi daca ai primit 70% cadou dintr-un joc norocul tau si ghinion ca tre sa cumperi restul ca ai mai avut pofta de el. deci exemplu tau reformulat a fosst incorect din punct de vedere logic.


    P.S. Iubesc pirateria si multumesc in fiecare zi ca exista, pe PC toate softurile sunt piratate si nu prea ma mandresc cu asta dar asta e nu-mi permit si ceea ce fac e ilegal si ar trebui sa primesc o ditamai amenda dar spre norocul nostru ca inca nu s-a inceput bine sa se pedepseasca pirateria mai avem vreo 3 4 ani asa ca bucurati-va copii cat mai puteti!
    sa fim intelesi ,exemplul cu cartofii a fost inca de la inceput ilogic ,pentru ca nu poate sa fie doar un singur producator de cartofi

  8. #48 SP
    Junior Member !nsomn!A's Avatar
    "Pt birou exista Open Office"
    Sa inteleg ca tu nu folosesti Microsoft Office ca nu ai licenta sau nu vrei sa-l "tragi" dupa torrenti dar in schimb te multumesti cu suita open office ca e gratuita iar moralul tau de gamer corect nu-ti da voie.
    Am trecut zilele trecute pe la Altex si m-am uitat putin si la joculete
    Foarte tare ... aveau GTA4 cu 300Ron. Daca tu te simti mai bine ca il cumperi original (sau de la webpredator) ... eu ma simt mai bine ca il cumpar cu 8 ron.
    Nu judec pe cei care chiar dau banii astia si isi cumpara de la Altex etc jocuri dar nu inteleg de ce se supara pe cei cu verbatimurile ca aia nu sunt gameri sau etc etc.
    Sunt o gramada de copii in tara asta carora parintii nu au bani sa le cumpere originale .... dar na gamingul e un sport pe care nu toti si-l permit nu?
    PS: Sa nu credeti ca sunt anti-originale Am platit si eu 250ron pe un joc de ps3, joc wow de 3 ani pe originale, am laptop cu licenta

  9. #49 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    un singur lucru am de zis @!nsomn!A "eu ma simt mai bine ca il cumpar cu 8 ron" cea mai tare chestie pe care am auzit-o pe forumul asta lol. cum sa zici ca tu "cumperi" un joc cu 8 ron. sa fiu sincer nu am nimic cu cei care pirateaza (si eu la inceput am piratat si datorita CG am trecut pe originale ), dar daca tot piratati macar aveti bunul simt si stai in banca voastra (cum am fost si eu). toata discutia pe care am avut-o mai devreme era strict de moralitate. e normal ca nu poti face tranzitia la softuri cu licente asa repede. dar daca incepi cu jocurile esti pe drumul bun. am observat ca de cand imi cumpar jocuri originale, mai imi cumpar si cate un cd cu muzica, cate un film, ma duc la cinema mai mult si folosesc programe freeware pentru PC. incet, incet intram si noi in rand cu lumea civilizata.

  10. #50 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by !nsomn!A View Post
    "Pt birou exista Open Office"
    Sa inteleg ca tu nu folosesti Microsoft Office ca nu ai licenta sau nu vrei sa-l "tragi" dupa torrenti dar in schimb te multumesti cu suita open office ca e gratuita iar moralul tau de gamer corect nu-ti da voie.
    Am trecut zilele trecute pe la Altex si m-am uitat putin si la joculete
    Foarte tare ... aveau GTA4 cu 300Ron. Daca tu te simti mai bine ca il cumperi original (sau de la webpredator) ... eu ma simt mai bine ca il cumpar cu 8 ron.
    Nu judec pe cei care chiar dau banii astia si isi cumpara de la Altex etc jocuri dar nu inteleg de ce se supara pe cei cu verbatimurile ca aia nu sunt gameri sau etc etc.
    Sunt o gramada de copii in tara asta carora parintii nu au bani sa le cumpere originale .... dar na gamingul e un sport pe care nu toti si-l permit nu?
    PS: Sa nu credeti ca sunt anti-originale Am platit si eu 250ron pe un joc de ps3, joc wow de 3 ani pe originale, am laptop cu licenta
    Nu am nevoie de Office mai mult decat de functiile elementare ale unui astfel de tip de program. Nu folosesc MS Office pentru ca e un 'resource hog' care se 'alimenteaza' an de an cu upgrade-uri mai pompoase care nu fac decat sa starneasca nervi, incompatibilitati si confuzie. Nu tine de moralitate si nici de piraterie.

    La fel si cu sumo.fi Nu contest valoarea photoshop-ului dar nu-mi instalez un ditai programul pentru a modifica 2-3 poze, mai ales ca NU fac bani din asta.

    Cat despre pretul de 300 RON, ce sa-ti fac.. te-ai aruncat in magazin. Toti vad preturile din vitrina al jocurilor si atunci pun mult mai usor mana pe teancul de Verbatimuri de la 3m mai incolo.

    Iata ce jocuri cumpar eu de 300 RON luna asta:

    TheHut.com: Bionic Commando Xbox 360

    TheHut.com: Risen Xbox 360

    TheHut.com: Batman: Arkham Asylum Xbox 360

    TheHut.com: Eat Lead Xbox 360

    TheHut.com: Star Ocean - The Last Hope Xbox 360

    Destule jocuri, nu?

    Totul tine de faptul ca, la lansare as fi dat tot 300 RON pe unul, dar oricum nu as fi putut sa le joc pe toate odata deci de ce sa ma incapatanez sa le cumpar pe toate cand apar?
    Inca am jocuri din 2006 care nu le-am jucat si ma asteapta sigilate pe rafturi, deci.. de ce sa pierd timpul irosind cate 8 RON pentru fiecare joc prost cand pot sa joc doar jocuri bune, pe rand, originale?

  11. #51 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Cred ca cea mai tare faza ar fi ca toti cei care se bucura ca dau 8 ron pe un joc sa ajunga la un moment dat sa munceasca in aceasta industrie si la sfarsit de luna in loc de salariu sa primeasca o cutie plina cu Verbatim-uri.

  12. #52 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    din cate am citit pe un site (nu mai tin minte numele ) The Saboteur nu mergea pe calculatoarele cu placi video ATi parca . Da acuma se lucreaza si o sa apara un patch care o sa permita si posesorilor ATI sa il joace .
    Fii sigur ca e o problema legata de ultimele drivere, care nu-s prea stralucite, sau de seria 5000 de la ATI.

  13. #53 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by bolo View Post
    nu s-a dat nimine sfant pe aaici ca avem jocuri originale ideea generala era despre moralitate si de legalitate.

    P.S. Avem dreptul la replica si la libera exprimare pentru ca de aceea au murit parintii nostri la revolutie asa ca nu te mai supara ca discutam. Daca nu-ti place sa iti fie reprosat ca ai softuri pirat numai citi ce se scrie pe aici.
    1. In mod normal nu raspund celor care nu stiu sa scrie.
    2. Te-ai ofuscat degeaba, pentru ca folosesc originale pentru Xbox360. Ideea mea era ca extremistii sa se abtina pentru ca nu aduc nimic bun. In legatura cu cei care se dau sfinti, ma refeream la cei care spun ca nu au piratat in viata lor, dar cel putin un mp3 au luat de pe Internet.
    3. Nu stiu unde ai vazut tu ca eu m-am simtit lezat ca mi-ar fi reprosat cineva ca folosesc softuri pirat.

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by !nsomn!A View Post
    OFFTOPIC:
    Am o intrebare pentru toti cei care cumpara originale si nu pirateaza:
    Folositi Windows original, aveti licente pe Microsoft Office, va uitati la filme numai la cinema si tv, ati cumparat licenta Photoshop cu 500 euro? In caz ca nu ati facut lucrurile astea tot piraterie inseamna.
    Sau sa inteleg ca daca joci un Modern Warfare 2 original te simti mai bine ... dar cand citesti topicul asta dupa windows-ul tau piratat nu mai simti nevoia de "originale"?
    Raspuns la cele de mai sus: DA ! In timp mi-am cumparat tot ce folosesc original. Te deranjeaza ? Si nu, nu am salariu de nabab, ba din contra. Insa daca vrei neaparat, se poate ! Daca nu, exista Linux, exista alternative free...

  15. #55 SP
    Member Tom_Cat's Avatar
    Da, folosesc Windowsurile cu licenta, mai exact XP Home Edition, XP Professional, Vista Home Premium si Seven Home Premium. Toate sunt updatate la zi si merg perfect. Filmele bune sunt la cinema, mai ales ca nu stau sa fac maraton de filme, vad unul pe saptama, daca vine ceva nou si bun la cinema.
    Ca sa editez pozele din vacanta nu am nevoie de Photoshop, folosesc Picassa 3 sau GIMP, pentru mine ca incepator (si neinteresat) in domeniu mi se par foarte bune.

    Office il am cu licenta pentru ca eu folosesc templateurile stiintifice de raporturi, asezari in pagina, fac corecturi si mai ales imi este foarte usor sa fac cuprinsuri, insertii de citate (la mine totul trebuie standard, nu am voie cu improvizatii). Apropo am cumparat 3 licente cu 100 si ceva de euro, vine undeva pe la 170 RON licenta.

    Eu imi cumpar jocurile SH sau de la magazine de genul GameStop din Suedia (le cumpar personal cand ma duc acolo) si am parte de preturi foarte bune : Bioshock 10 euro, COD MW 20 de euro si cam tot ce vrei la preturi bune (cu exceptia celor noi lansate care au pretul intre 50 si 60 de euro). Ocupatia mea nu este gamingul, este un hobby si o relaxare, un joc il termin in 2 saptamani, 3, iar apoi ma joc la multiplayer, ca acolo este tot farmecul.

  16. #56 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Generalizati degeaba,probabil omu' sa referit la oamenii care se dau rotunzi ca isi cumpara jocuri si acuza pe altii ca pirateaza dar ei la randul lor downlodeaza filme si muzica in frenezie,sunt cazuri de genu asta pe forum

  17. #57 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Si sunt si cazuri care se duc doar la cinema si cumpara dvduri/bluray-uri dar ard un Verbatim cu jocuri.

    Comentariul a fost oricum deplasat. Suntem pe un forum de jocuri si vorbim despre jocuri, nu inteleg de ce trebuie sa aruncam pisica in curtea altor domenii.

    Daca eu fur cablu TV si internet, nu inseamna ca nu pot sa-mi spun parerea despre cat de gresit e sa furi masini sau portofele.

  18. #58 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Si sunt si cazuri care se duc doar la cinema si cumpara dvduri/bluray-uri dar ard un Verbatim cu jocuri.

    Comentariul a fost oricum deplasat. Suntem pe un forum de jocuri si vorbim despre jocuri, nu inteleg de ce trebuie sa aruncam pisica in curtea altor domenii.

    Daca eu fur cablu TV si internet, nu inseamna ca nu pot sa-mi spun parerea despre cat de gresit e sa furi masini sau portofele.
    Asta nu inseamna ipocrizie ?

  19. #59 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Cand x-ulescu de pe forum vine si iti spune tie baiatu cu xbox modat ca vezi tu ..nu e frumos sa piratezi ( iei ceva ilegal care in mod normal se plateste ) si el rupe torrent-urile in 2 cu filme si muzica ( piratat / ilegal ). Cand zici ca x-ulescu pirateaza jocuri si tu rupi in 2 utorrentu cu muzica...esti cam in aceiasi oala cu el ...chit ca postezi pe un forum de jocuri care intamplator are si topic de muzica + filme + sectiuni "ce ti-ai cumparat azi movie edition".Same shi% different angle.

  20. #60 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Ipocrizie inseamna si imigranti in America sau inchisoare in Australia.
    Exista diverse paturi ale ipocriziei incat nu toate sunt nocive.

    Edit:

    Exista multe orase in Romania care nu au cinematograf, dupa ce privatizarea le-a transformat in cluburi. Nici sa vrea sa nu pirateze si nu au cum. iTunes Shop din cate stiu eu nu e disponibil in Romania, iar disponibilitatea CD-urilor in magazine lasa de dorit.

    Insa multumita Gameshop si site-urilor de profil care trimit la noi, avem posibilitatea ca MACAR acest hobby sa-l facem in perfecta legalitate si chiar mult mai ieftin decat din vitrina. Deci, de ce ar fi asta o problema? Daca doar jocurile nu le-am pirata? Cand vom avea serviciile media pe care le au tarile din vest sau USA, atunci e cazul sa vorbim de non-piraterie la toate domeniile, insa pana atunci sa ne multumim ca evoluam.

    Acum 10 ani nu puteam vorbi de originale nici macar in domeniul jocurilor, acum iata ca macar putem si avem si argumente.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Cele mai anticipate jocuri ale anului 2015 By paunstefan in forum Hot Story
    Replies: 34 Last Post: 05-04-2015, 19:53
  2. Cele mai asteptate jocuri Wii U ale anului 2013 By GreyhounD in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 2 Last Post: 05-07-2013, 18:50
  3. Replies: 0 Last Post: 21-01-2013, 23:41
  4. Cele mai asteptate jocuri ale anului 2012 By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 36 Last Post: 07-03-2012, 13:47
  5. Replies: 0 Last Post: 08-01-2012, 16:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts