Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Top 10: cele mai importante jocuri in 2010

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    Top 10: cele mai importante jocuri in 2010

    2009 a fost un an bunicel. Au fost lansate titluri asteptate cum ar fi Call of Duty: Modern Warfare 2, Assassin�s Creed 2, Uncharted 2, Batman: Arkham Asyllum si alte jocuri bune. Totusi, 2009 nu s-a ridicat la inaltimea anilor 2007 sau 2008. Anul 2010 pare a fi un an memorabil, vor fi lansate titluri foarte asteptate ca Alan Wake, Splinter Cell Conviction, Mafia II, God of War 3 sau Halo Reach. Voi incerca sa alcatuiesc un top cu cele mai importante jocuri ale anului. Vor fi incluse doar jocuri personale, ordinea nu este neaparat aceasta.

    1. God of War III

    Cred ca acest joc este asteptat de orice om care are o consola PS3. Primele 2 au fost extraordinare, iar cu God of War III Santa Monica vrea sa imbunatateasca reteta. Multi se astepta ca acesta sa fie unul dintre cele mai vandute jocuri pentru PS3. Acesta va fi un pachet complet, plin de actiune, momente epice si nu in ultimul rand eye-candy.

    2. Alan Wake

    Alan Wake isi va face in sfarsit aparitia. Dupa atatia ani de amanari vom avea ocazia sa-l jucam. Producatorii ne promit momente tensionate, o grafica superba si o poveste de neuitat. Alan Wake va fi lansat in exclusivitate pentru Xbox 360 in Mai.

    3. Halo Reach

    Cine nu a auzit de celebra serie Halo? Halo Reach este un prequel care ne va explica mai bine povestea seriei. Bungie ne promite un multiplayer mai bun ca niciodata, o poveste buna, acelasi gaemplay demential si o grafica excelenta. Zvonurile spun ca va fi lansat in Septembrie.

    4. Heavy Rain

    Quantic Dream incearca sa reinventeze jocurile prin intermediul Heavy Rain, o drama interactiva. Acestia ne-au promis, si au reusit sa ofere, o grafica excelenta, gameplay inovativ, o poveste buna si nu in ultimul rand momente de suspans, traite la intensitate maxima.

    5. Gran Turismo 5

    Polyphony Digital sunt cunoscuti pentru celebra serie Gran Turismo, unul dintre cee mai bune simulatoare auto existente pe console. Acestia vor sa reuseasca o minune si cu Gran Turismo 5, minune care mai are destul de mult pana la lansare. Gran Turismo 5 va oferi realism, sunete realiste si o grafica exceptionala. Acesta va folosi si tehnologii noi cum ar fi 3D sau PS Move. Analistii se asteapta ca acesta sa devina cel mai vandut joc de PS3.

    6. Splinter Cell: Conviction

    Conviction a fost anuntat acum mult timp, iar acum a venit timpul pentru lansare. Ubisoft vrea sa redefineasca genul stealth action, dar si sa ofere un multiplayer de neuitat. Vom vedea ce au reusit intr-o luna cand va fi lansat jocul sau peste cateva zile cand va fi lansat si demoul.

    7. Mass Effect 2

    BioWare sunt considerati maestrii RPGurilor, dar cu Mass Effect 2 au incercat sa faca un altfel de joc, axat mai mult pe actiune. Tot ce pot spune e ca le-a iesit, Mass Effect 2 fiind un adevarat succes. Acesta vine cu o poveste buna, un gameplay interesant si cu o grafica foarte buna. Asteptam partea a 3a, la care BioWare a inceput deja lucrul.

    8. Final Fantasy XIII

    A fost in productie pentru o foarte mare perioada de timp, iar acum a venit si pe consolele noastre. Ceva mai linear comparativ cu celelalte Final Fantasy, XIII pastreaza insa elementele caracteristice seriei. Grafica este si in acest caz extraordinara, din pacate vocile in engleza sunt destul de proaste. FF XIII este si unul dintre cele mai bine vandute jocuri ale anului.

    9. Metro 2033

    THQ considera Metro 2033 una dintre cele mai frumoase experiente disponibile pe Xbox 360, iar noi nu putem decat sa-I credem. Acesta va veni cu o poveste foarte buna, inspirata din cartea cu acelasi nume, o grafica cum nu s-a mai vazut si un gameplay solid. Acesta va fi lansat pentru PC si Xbox 360.

    10. Crysis 2

    Probabil ca aceasta va fi cea mai criticata parte a articolului. De ce am inclus Crysis 2? Pentru ca este cel mai avansat joc din punct de vedere grafic existent pe piata, pentru ca inoveaza in domeniul graficii. Pe langa grafica, Crytek ne promite un gameplay solid si antrenant, dar si o poveste mult mai buna ca in primul. Spre deosebire de Crysis, partea a doua a seriei va fi lansata si pentru console.

    Alte jocuri importante ale acestui an: Battlefield Bad Company 2, Bioshock 2, Darksiders, Dante�s Inferno, Medal of Honor, Mafia II, L.A. Noire, Lost Planet 2 si Red Dead Redemption. Astept si topurile voastre.
    Attached Images Attached Images frontal.jpg

  2. #2 SP
    Member Payutzu's Avatar
    totul bine nu mai ca heavy rain trebuie sa faca schimb de loc halo

  3. #3 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    foarte bun topul . Eu totusi as pune FF 13 cu cateva locuri mai sus . Si in loc de Crysis 2 as pune Read Dead Redemption sau L.A Noir (nici eu nu stiu sigur )

  4. #4 SP
    Member Painkiller's Avatar
    mai diversifica si tu vocabularul ala. la fiecare joc ai scris acelasi lucru: toate jocurile sunt minunate, extraordinare, producatorii promit la toate jocurile aceleasi chestii, toti inoveaza, dar defapt fac acelasi lucru. lol cam in jumatate de rand se rezuma articolul tau.

  5. #5 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by Painkiller View Post
    mai diversifica si tu vocabularul ala. la fiecare joc ai scris acelasi lucru: toate jocurile sunt minunate, extraordinare, producatorii promit la toate jocurile aceleasi chestii, toti inoveaza, dar defapt fac acelasi lucru. lol cam in jumatate de rand se rezuma articolul tau.
    ce sa ii faci daca intr-adevar jocurile sunt minunate si producatorii promit chestii noi ?
    da serios , daca o sa vezi un interview de la unul dintre jocurile de mai sus sigur o sa auzi de cel putin 2-3 ori : ,, We thought of trying something new " sau "We did our best to improve X things " sau " The games looks simply fantastic " etc . Unele lucruri nu se schimba .
    Btw vad ca esti atent la detalii . Eu am citit tot articolul si nu mi-a sarit nimic in ochi . Nice one

  6. #6 SP
    Member Tomcraft's Avatar
    red dead redemption sau mafia 2 sunt alte jocuri care merita in top 10...

  7. #7 SP
    Member Painkiller's Avatar
    cine le mai crede bla bla-urile astora? lol s-a ajuns ca toti sa promita si nimeni sa nu inoveze. la heavy rain este adevarata faza cu inovatia ca la celelalte tinde vertiginos spre zero la capitolul asta.

    grafica este iarasi un element esential in ziua de astazi din ce observ. toate jocurile din lista vad dupa aceste descrieri ca au o grafica nemaivazuta, minunata. inseamna ca acest "minunat" in conceptia unora, a devenit standardul de astazi si nu mai poate fi numit minunat, iesit din comun sau alte adjective pompoase. dintre toate minunile astea grafice ar trebui sa fie doar unu mai tare ca toti, cam asa vad eu lucrurile. grafica superba la alan wake? da-o frate incolo de aici. alan wake are cea mai slaba grafica dintre toate jocurile din lista aia. unde mai e standardul ala de care vorbeam mai sus? sau la voi standard e mario si tot ce e peste este minunat, superb?

    gameplay-ul vad ca e solid, beton, de otel peste tot chiar daca total lipsit de vreun amanunt esential. povestea la fel: tare, ultra-mega perfecta. da-o ma incolo de treaba, ce poveste buna sa fie la crysis? seria aia nu o sa aiba o poveste plauzibila in vecii vecilor.

    si ultima chestie: multiplayer de neuitat? sa nu imi spuneti ca o sa ajungeti voi la 70 de ani sa povestiti nepotilor cum va jucati voi multiplayer la splinter cell si v-a marcat pe viata. lol

  8. #8 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Cum Doamne fereste e Metro 2033 mai bun ca Mafia 2? Cum naiba nu e Red Dead Redemption in top 10?
    Astept raspuns

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    @Painkiller: Aproape toate jocurile din acel top nu au fost lansate, deci ne bazam pe ce am vazut in alte preview-uri si pe ce ne promit producatorii. Cine stie, poate Crysis 2 o sa fie GOTY si L.A. Noire o sa fie un esec. Alan Wake era considerat intr-o perioada dova ca X360 poate duce Crysis. La Crysis 2 am scris "o poveste mult mai buna ca in primul", nu "ultra-mega perfecta". Si da, am folosit cam acelasi tipar. Daca faceam un preview la fiecare joc iesea un articol de 10k cuvinte, de care nu am timp si pe care nu l-ar fi citit nimeni.

    @Jacobi: Topul este unul personal, fiecare poate face orice top vrea. Metro 2033 isi merita locul pentru ca e facut de creatorii lui Stalker, ar trebui sa aiba o poveste foarte interesanta si este unul dintre cele mai avansate jocuri existente pe piata din punct de vedere grafic. Pe langa asta, mai combina si o varietate de genuri: horror, FPS si RPG.

  10. #10 SP
    Member romey's Avatar
    De la God of war si Gran Turismo e si narmal ca producatori sa se astepte sa fie in topul vinzarilor ,doar au fost si seriile anterioare.

  11. #11 SP
    Junior Member hitokiri's Avatar
    In loc de Metro 2033 mai bine puneai Fable 3.

  12. #12 SP
    Junior Member MafiotuL's Avatar
    Mi-ar fi placut sa fie si Mafia 2 acolo.

  13. #13 SP
    Junior Member Antiloop's Avatar
    Eu zic ca si Mafia 2 ar fi meritat un loc in top.

  14. #14 SP
    Junior Member AxelFair's Avatar
    E ok Topu' dar totusi as fi pus si Red Dead Redemption in el pentru ca stiu ca foarte multa lume a asteptat dupa el
    (P.S - as pune si FF13 putin mai sus :-" )

  15. #15 SP
    Junior Member bonescorpion's Avatar
    Osa se uite toti urat dar eu personal as pune Naruto ultimate ninja storm pe primu loc

  16. #16 SP
    Member Alex's Avatar
    E ok dar lipsesc Red dead redemption, Mafia 2 si eu sincer as pune si just cause 2.

  17. #17 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Acolo nu e Mafia 2, un titlu destul de important. Si poate StarCraft II (insa nu cred ca se incadreaza bine cu tema).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Top 5 Cele Mai Bune Jocuri De PS2 In Opinia Voastra By StarKiller in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 31 Last Post: 18-11-2012, 00:53
  2. Replies: 20 Last Post: 09-02-2011, 18:06
  3. Top 10: cele mai scumpe jocuri By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 5 Last Post: 25-02-2010, 20:54
  4. Cele mai notabile jocuri in Q1 2010 pentru PS3 By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 9 Last Post: 06-01-2010, 19:11

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts