Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 44

Thread: Ce ar insemna disparitia jocurilor retail?

  1. #21 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Nu, nu se va renunta la retail in viitorul apropiat din mai multe motive :
    1. Sunt multi bani in piata retail si nu ar permite sa dispara ( cum nu au disparut nici cartile)
    2. Nu toti cei care cumpara au carduri cu care sa cumpere si nici conexiune la internet, ar pierde multi cumparatori.
    3. Jocurile downloadabile, pararea mea e ca se pot pierde mai usor, probleme la HDD, erori ale sistemului si pierderea contului de PSN/XBLA deci nu mai poti sa le DLD din nou.

  2. #22 SP
    Senior Member Walkman's Avatar

  3. #23 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Ar �nsemna autodistrugere, Sony ar �nregistra pierderi �n masă, jocurile retail vor exista at�t timp c�t va exista materie primă!


  4. #24 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Ar fi bine si n-ar fi bine. In primul rand, asa cum s-a spus si mai sus, notiunea de colectionar ar disparea vazand cu ochii, cei care deja se autointituleaza in acest fel ramand doar cu jocurile vechi si care probabil ca isi vor pierde valoarea in timp. In al doilea rand, magazinele specializate pe distribuirea de software (in special jocuri) ar da faliment mai mult ca sigur. Va fi mult mai usor pentru un gamer sa introduca datele cardului sau paypalului si in momentul urmator apasarii butonului Buy, jocul sa fie deja achizionat.
    Insa, odata cu asta, parca dispare acel entuziasm pe care il ai cand mergi sa-ti cumperi un joc, cand il cauti de inebunesti si intr-un final reusesti sa-l cumperi.
    Dar fiindca toata agitatia asta cu digitalizare este departe, sunt de parere ca lucrurile nu se vor schimba prea curand, avand in vedere ca sunt bagati foarte multi bani in piata jocurilor si se scoate si profit pe masura.

  5. #25 SP
    Member verde's Avatar
    si daca ti se frige hardul ce faci?
    sau daca de exemplu iti uiti parola de la gamertag ?
    o prostie

  6. #26 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Quote Originally Posted by verde View Post
    si daca ti se frige hardul ce faci?
    Ai o lista cu toate jocurile care le-ai descarcat care este salvata pe serverul lor si ai sa poti descarca jocurile din nou.

    Quote Originally Posted by verde View Post
    sau daca de exemplu iti uiti parola de la gamertag ?
    Ca mai toate locurile in care ai parola si in cazul asta o sa fie optiunea de reamintire sau resetare parola legata de un cont de mail dat la inregistrare.

    Oricum slabe sanse sa se intample asta prea curand.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by verde View Post
    si daca ti se frige hardul ce faci?
    sau daca de exemplu iti uiti parola de la gamertag ?
    o prostie
    Ce a zis cristi-dinu mai sus, plus as putea sa mai adaug la intrebarea ta: "Ce te faci daca uiti unde stai si nu mai iti gasesti jocurile downloadate?"

  8. #28 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Inainte sa incerce sa faca asta trebuie sa dea PS Store/ XBLA Marketplace in toate tarile. Cum iau eu un joc din Ro fara sa imi fac cont de alta tara ? ... Nu pot.

  9. #29 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    In ziua de azi cam toti incep sa prefere digitale, asa ca ma bucur de fiecare data cand aflu ca nu sunt singurul care le uraste.

  10. #30 SP
    Junior Member Enkidu's Avatar
    Quote Originally Posted by flavi_us View Post
    In ziua de azi cam toti incep sa prefere digitale, asa ca ma bucur de fiecare data cand aflu ca nu sunt singurul care le uraste.
    Stai linistit, you are not alone!

  11. #31 SP
    Member AndreiChirita's Avatar
    Este si normal, digital = safety (discurile se pot zgaria, sparge, etc).

  12. #32 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by AndreiChirita View Post
    Este si normal, digital = safety (discurile se pot zgaria, sparge, etc).
    Nu si daca ai grija de ele . Si o carte se poate deteriora dar tot e mai placut sa citesti o carte decat pe Kindle . Cred ca v-ati prins pana acum ca urasc formatul digital

  13. #33 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Quote Originally Posted by AndreiChirita View Post
    Este si normal, digital = safety (discurile se pot zgaria, sparge, etc).
    Orice se deterioreaza cand il folosesti, de ce mai cumperi consola, ca si aia se zgarie... Peste ani cu ce ramai ? Cu o lista lunga de jocuri despre care nu o sa poti sa zici nimic, doar " Eram acasa si nu aveam ce juca, am dat Ok, Ok , Next, Download" fara vreo poveste sa poti sa-ti amintesti de unde il ai si cum ai facut rost de el.

  14. #34 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Digital is the future , generatia viitoara nu cred ca o sa mai prinda discuri Sa isi mai "calmeze" preturile Sony , MS la jocurile digitale cum e la Steam. In momentul asta e cam bataie de joc cand un joc digital costa mai mult decat unul retail.

    Eu personal numai suport tonele de discuri in casa , poate doar la o editie de colectie speciala.

  15. #35 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Sunt sigur ca asta ziceau si despre carti, cand au inceput sa apara variante audio pe discuri, casete, cd-uri, si mai apoi chiar e-books... La fel ca si cartile, nu o sa moara nici jocurile "fizice". Vor aparea probabil alte metode de stocare, dar retail tot o sa existe. Parerea mea...

    PS: aceeasi doscutie creeaza controverse si in lumea comic books, graphic novels, in ultimii ani, si la fel nu cred ca o sa dispara.

  16. #36 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cred ca ar trebui sa deschidem un topic, un versus

  17. #37 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Eu sunt contra, nu am cumparat niciodata un joc digital si nici nu voi cumpara.
    Cand vreau sa imi admir colectia ce fac? Deschid Xbox-ul sau PS-ul?

  18. #38 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar

    Ce ne-am cumparat Azi

    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Cred ca ar trebui sa deschidem un topic, un versus
    Discutia asta e una dintre alea ce nu se termina vreodata . Eu cred ca nu vor renunta la formatul fizic pentru ca ii doresc de clienti pe toti : pe cei ce prefera formatul fizic si pe cei ce prefera digital . Sa ne gandim numai cate segmente de servicii ar suferi odata cu renuntarea la jocurile fizice : magazine, distribuitori , curieri, fabricanti de medii fizice, tipografii ce produc coperti si manuale, cei ce produc carcase, etc.

  19. #39 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Quote Originally Posted by mario_1303 View Post
    Discutia asta e una dintre alea ce nu se termina vreodata . Eu cred ca nu vor renunta la formatul fizic pentru ca ii doresc de clienti pe toti : pe cei ce prefera formatul fizic si pe cei ce prefera digital . Sa ne gandim numai cate segmente de servicii ar suferi odata cu renuntarea la jocurile fizice : magazine, distribuitori , curieri, fabricanti de medii fizice, tipografii ce produc coperti si manuale, cei ce produc carcase, etc.
    Exact la asta ma gandeam si eu. Ar disparea o industrie ..

  20. #40 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by mario_1303 View Post
    Discutia asta e una dintre alea ce nu se termina vreodata . Eu cred ca nu vor renunta la formatul fizic pentru ca ii doresc de clienti pe toti : pe cei ce prefera formatul fizic si pe cei ce prefera digital . Sa ne gandim numai cate segmente de servicii ar suferi odata cu renuntarea la jocurile fizice : magazine, distribuitori , curieri, fabricanti de medii fizice, tipografii ce produc coperti si manuale, cei ce produc carcase, etc.
    Eu am spus asa pt ca deja s-a dus naiba topicul asta

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. EA renunta la jocurile retail By tudyniuz in forum Stories & Other News
    Replies: 10 Last Post: 31-03-2014, 16:27
  2. GameStick se va lansa retail pe 30 Septembrie By MonkY in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 15-09-2013, 23:09
  3. Ce va insemna anul 2011 pentru consolisti? By hibrid13 in forum Hot Story
    Replies: 5 Last Post: 10-02-2011, 12:18
  4. Wipeout HD vine si in varianta retail By erik95 in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 16-09-2009, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts