Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Cum functioneaza Kinect ?

  1. #1 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    Cum functioneaza Kinect ?

    Probabil ca multi dintre voi s-au intrebat cum functioneaza Kinect, se pare ca "baietii" de la Microsoft nu au mai lasat demontarile produselor pe mana cumparatorilor ci s-au apucat ei de aceste lucruri si chiar mai mult: ne-au explicat in detaliu procesele pe care le face Kinect, cu riscul de a "vinde" concurentei niste ponturi valoroase. Cum functioneaza Kinect ? Ei bine el este format din trei parti (procese) esentiale pe care acesta trebuie sa le faca.

    1. Recunoasterea vocii

    Initial, a fost o problema cu microfonul si anume nu putea primi comenzi de la mai mult de 3 metri in timp ce ignora sunetele ambientale (vecinul care isi monta noi termopane, papagalul care nu-ti da pace pentru ca nu ii acorzi mai multa atentie). Pentru a rezolva acest "mic" inconvenient, Microsoft a fost in 250 case unde au montat 16 microfoane pentru a determina pozitia cea mai buna pentru microfon.Rezultatul a fost o matrice in care microfoanele au fost asezate in jos, distantate intre ele: unul in stanga si trei in dreapta pentru a lasa libera fata Kinect-ului. Defapt, latimea Kinect-ului se datoreaza acestei amplasari specifice ale microfoanelor. Acest aranjament este foarte bun pentru a recunoaste vocea de la distanta.. dar inca mai are nevoie de "ajutor": unitatea onboard de procesare anuleaza zgomotul ce vine din sistem-ul audio pe care il ai, in timp ce un program numit "Beam Forming" foloseste camera pentru a determina unde te aflii si pentru a se concentra numai asupra vocii tale, ignorand pe cele ale familiei care striga incantata prin incapere. Recunoasterea vocii se datoreaza acestui proces, care nu se opreste niciodata, avand grija sa reactioneze oricand la o comanda data.

    2. Motorul

    Microsoft a petrecut mult timp analizand diferentele dintre casele in care locuiesc americanii si europenii, astfel au realizat ca trebuie sa produca o camera web ce se poate misca in sus si in jos pt. a se putea adapta mediului in se afla. Cand o sa puneti mana pe Kinect o sa observati ca acesta este destul de greu... evident, acest lucru este facut si pentru a opri caderea cu usurinta a aparatului dar si pentru ca motorul se afla in el. Acesta este capabil sa miste unitatea in sus/jos cu 30 de grade. Kinect a fost testat intr-o camera speciala pt. a determina zgomotul care este produs de motorul acestuia, cei de la Microsoft spunand cu certitudine ca zgomotul este aproximativ 24 decibeli, pe cand intr-un spatiu normal din viata de zi cu zi este un zgomot de 40 de decibeli. Motorul controleaza si functia de zoom al camerei, fapt care ne permite sa ne departam de TV atunci cand ne jucam.

    3. Urmarirea miscarii

    "Setup-ul" optic de care dispune Kinect ii permite sa ne urmareasca in timp real miscarile. Este un proces complicat, ce a dat bataie de cap echipei tehnice timp de 15 ani. Acest lucru este posibil prin utilizarea a 2 lucruri importante: un proiector si o camera IR VGA. Kinect proiecteaza un laser (despre care Microsoft spune ca este 100% safe..) pe intregul spatiu de joc. Din acest moment, sarcina este preluata de catre camera, care in mod miraculos este in "stare" sa ne separe pe noi de lucruri (ex: canapeaua) ce sunt considerate "depth field". Este esential ca toti pixelii pe care Kinect ii primeste inapoi in forma de zgomot IR (masurat in diferinte culori - dupa distanta la care ne aflam de TV). Astfel, corpul uman va avea o culoare de rosu/verde deschis, pe cand corpurile vor avea o culoare gri. Aparatul este setat sa tina minte trasaturile umane (doua brate, doua picioare etc.) pentru a diferentia al 2-lea partener de joc de un caine/o masa. Dupa ce acest lucru este infaptuit, Kinect transforma corpul uman intr-un schelet cu articulatii si este capabil de acest lucru chiar si atunci cand purtam haine baggy sau avem parul lung lasat pe umeri. Unul dintre cele mai suprinzatoare lucruri este ca poate face aceste lucruri in continuu la 30 FPS.

    Cu acest lucru am terminat "anatomia" lui Kinect. Desi pe parcurs poate unii s-au plictisit, sper ca mi-am atins telul si ati inteles pe deplin procesele pe care le face si munca grea depusa de catre programatori pentru a ne face fericiti si pentru a ne stoarce de bani.. dar despre acest lucru vom vorbi cu alta ocazie.
    Attached Images Attached Images kinect_00.jpg kinect_01.jpg kinect_02.jpg kinect_03.jpg kinect_04.jpg kinect_05.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member DonDodoCorleone's Avatar
    Partea Hardware ii foarte bine realizata la fel ca si cea Sofware, sincer nu stiu care ii mai buna dar oricum "this is the next generation"

  3. #3 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Daca prin partea software te referi la dashboard-ul special, nu pot sa-ti spun decat ca mie nu-mi place deloc din ce am vazut pana acum.. vom vedea in ziua lansarii, desi ma indoiesc ca o sa-l cumpar. Partea hardware chiar este gandita si foarte impresionanta.. nu ma asteptam sa ne detalieze munca lor, probabil ca se bazeaza pe faptul ca baietii de la Sony sunt prea orgoliosi sa copieze munca Microsoft .

  4. #4 SP
    Member kside's Avatar
    Cu orice tehnologie "noua" e bine sa te arunci la generatia 2.0.
    Si eu, ca multi altii vor astepta pana MS scoate Kinect-Slim, mai mic, mai ieftin, mai bun :-)
    Nu imediat aparent este ca Kinect este o platforma, si MS nu se va rezuma a o folosi doar pt jocuri gen "Wii".

  5. #5 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by kside View Post
    si MS nu se va rezuma a o folosi doar pt jocuri gen "Wii".
    Tare ma indoiesc de ceva hardcore folosind Kinect in urmatorul an. Pana si Fable 3 se zvoneste ca se va lipsi de feature-urile care utilizeaza Kinect.

  6. #6 SP
    Member Ares's Avatar
    sa speram ca in viitorul nu foarte indepartat sa putem juca ssf4 si mk pe kinect

  7. #7 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Quote Originally Posted by Ares View Post
    sa speram ca in viitorul nu foarte indepartat sa putem juca ssf4 si mk pe kinect
    Eu cred ca o sa putem, dar nu numai fighting games, dar si altele, mai hardcore. Viitorul ne rezerva multe, doar trebuie sa avem rabdare.

  8. #8 SP
    Member daredevil's Avatar
    Sper sa se creeze,si sa nu fie un mare fail,pentru ca eu am foarte mari sperante pentru aceasta noua aparitie in gaming

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cum functioneaza cardul R4i Gold RTS? By Alexutzu3 in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 3 Last Post: 14-08-2014, 23:59
  2. Iata cum iti scaneaza fata noul Kinect By MonkY in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 24-08-2013, 22:44
  3. PC nu mai functioneaza By zinodaur in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 30-07-2010, 19:02
  4. Cum functioneaza PS3 By Graft in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 9 Last Post: 26-06-2009, 18:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts