Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Bye Bye Philips TV's...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Bye Bye Philips TV's...

    Cei de la Philips, dupa ce au facut televizoare de mai bine de 80 de ani, au primit o mare lovitura astazi. Lovitura data chiar de noul CEO, Frans van Houten, care anunta ca datorita incapacitatii diviziei HDTV de a genera profit (ba chiar au generat pierderi de peste 87 milioane de EUR in primul trimestru), aceasta se va vinde unui producator din Hong Kong (mai exact TPV Technology). Vor pastra un procent de 30% si vor primi anual drepturi "de autor" de 50 milioane de EUR pe an (din 2013 incolo)... dar asta nu cred ca ii va multumi pe cei peste 4.000 de angajati de la Philips (carora li s-a oferit totusi posibilitatea de a fi transferati catre TPV).

    Pacat... dupa Pioneer este un al doilea mare colos care renunta la aceasta piata. In curand ma tem ca nu vom ramane pe piata decat cu 2-3 nume. And that's bad for us... Dar, ce sa-i faci cand in loc sa faci marketing pe baza calitatii imaginii tu bati moneda in toate spoturile si reclamele ca ai TV-uri cu luminite? Anyway, thanks for your work, Philips!
    Attached Images Attached Images tv-philips-lcd-21-9-ambilight-spectra.jpg

  2. #2 SP
    Member Mircea's Avatar
    sad news,foarte multumit de monitorul cumparat de la ei

  3. #3 SP
    Member styng's Avatar
    Quote Originally Posted by Mircea View Post
    foarte multumit de monitorul cumparat de la ei
    si eu sunt foarte multumit de monitorul lor

    pacat .... oricum Philips au picat de pe piata noastra de mult timp, un client cand vrea un TV si intra intr-un magazin se uita in primul rand la Samsung ( asta si datorita consultantilor nostri "experimentati", din obisnuinta sau lenea de ai prezenta clientului si alte marci ).

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai, fara suparare... dar pana si la demonstratiile lor, cei de la Philips in loc sa prezinte procesorul de imagine, sa arate diferenta de calitate intre ei si ceilalti... ei se dadeau mari cu Ambilight, Purelight, Whateverlight... Sa fim seriosi, bling-bling-ul se vinde doar la o anumita categorie de oameni. La ultimul HiFi Arena nici nu am reusit sa discut cu cineva din echipa de prezentare, pentru ca toti erau ocupati sa le demonstreze oamenilor ce super tare este noul sistem de "luminite", care "acum are mai multe leduri si mai multe variatii de culori"... Of of...

  5. #5 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Nu mai aveau nici o relevanta pe piata asta de foarte mult timp, sincer ma mir ca au renuntat de abia acum. Pe langa fiasco-ul cu luminitele trebuie amintiti si cel cu introducerea acelui nou format de 21:9..oricum sa nu le plangem de mila, vand un CT Scanner si acopera 10 tiruri pline cu LCD's

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate nu aveau relevanta din motive gresite... sau marketing gresit. Exact ca si Pioneer. De exp. Pioneer a stabilit noi standarde ale negrului (prin Kuro) dar nu a reusit sa ramana pe piata din cauza pretului incredibil de mare. Philips desi avea unele din cele mai pune procesoare de imagine si un excelent PQ in mai toate testele... a mizat pe luminite si chestii "out of place". Asta in timp ce Panasonic, Samsung si LG nu au facut altceva decat sa upgradeze liniile care s-au vandut cel mai bine, scazand tot timpul pretul de fabricatie.

    Sincer, in ritmul asta, prevad un viitor cam sumbru si pentru divizia de TV-uri Sony...

  7. #7 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Foarte trist.Si eu am un monitor de la Philips CRT de 5-6 ani si merge ca in prima zi.

  8. #8 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Stati linistiti, de acum in colo va veghea la calitatea imaginilor Hannspree, Horizon, Univision si nu in ultimul rand E-Boda.
    Daca stai sa te gandesti sunt chiar prea multi.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa nu uitam de AOC, Hanns.G si... RPC

    Btw, Horizon, E-Boda si RPC sunt "Made in Romania", nu?

  10. #10 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    eu mi-am luat de curand un LCD Philips si sunt foarte, foarte multumit de el. se vede impecabil. pacat ca se inchide. asa ca duceti-va si cumparati pana mai sunt!

  11. #11 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    - pana mai sunt - auzi la asta

    Bye bye Philips! You will be missed

  12. #12 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Dar n-au renuntat la televizoarele normale si la monitoare, din cate am inteles eu. Doar la sectiunea HDTV a televizoarelor. Philips sunt, din cate stiu eu, unii din cei mai mari jucatori pe piata televizoarelor hoteliere si sunt pozitionati destul de ok pe piata monitoarelor.

  13. #13 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    sau poate unul din motivele de baza o fi ca CEO'ul o fi pierdut relatiile masonice si nu a mai primit suport...pentru ca in ziua de azi nici un gigant nu rezista daca nu este o legatura masonica undeva in secret sau mai putin..
    sunt zeci de exemple de corporatii care erau pe prag de faliment apoi intr'un mod misterios au primit fonduri sa se reridice..

  14. #14 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Bye Bye Philips TV's...
    ...it's not fare but I don't care

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    ...it's not fare but I don't care
    Cred ca vroiai sa zici "fair"... but you don't care

  16. #16 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Nu, nu, fare am vrut

  17. #17 SP
    Junior Member Robb1n's Avatar
    fare

  18. #18 SP
    Junior Member hashu_1985's Avatar
    Logic ca inchid! De ce sa dau spre exemplu pe o plasma de 127cm 55-60 mil doar ca-i de la philips cand pot sa-mi iau cu nici 30 una de la LG ,la aceleasi dimensiuni si FuLL HD...

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ouch... sa nu incepeti iar cu LG & Co., pentru ca ma apuca disperarea. E ca si cand ai zice "De ce sa dau 20.000 EUR pe un BMW cand pot sa-mi iau Logan? La aceleasi dimensiuni...". Bine, ca Philips nu prea mai erau ei BMW-urile TV-urilor de ceva timp (desi IQ-ul a fost super ok), dar asta nu inseamna ca se pot compara cu... Goldstar (cei care au inventat contrastele infinite... cum or fi reusit ei sa le masoare, nu stiu nici in ziua de azi...)

  20. #20 SP
    Member Devergo's Avatar
    Pentru ca la plasma aia LG o sa se uite mai mult baietii de la service decat tine, atat de buna e. Am avut numai televizoare Philips, de la CRT pana la plasme si nu am avut absolut nici o problema cu nici unul dintre ele. Cu toate ca am zis pas la modelul lor cu Ambilight, asteptam altul nou cu care sa fac un eventual upgrade, dar acum... Probabil in viitor voi trece la Panasonic sau Samsung, daca nu se apuca si ei sa faca TV-uri cu neoane, jenti cromate sau mai stiu eu ce alte bazaconii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Problema LED Philips By stefanpuica in forum HiFi
    Replies: 3 Last Post: 15-01-2014, 16:55
  2. Good bye Playstation 2 :( By Marinake in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 6 Last Post: 12-06-2013, 18:19
  3. Bye Bye XtremPC ! By MonkY in forum Offtopic
    Replies: 21 Last Post: 18-08-2010, 03:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts