Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Top 10 Must Buy Xbox 360 Games of 2007

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Top 10 Must Buy Xbox 360 Games of 2007

    2007 a fost votat de majoritatea dintre noi unul dintre cei mai buni ani pentru industria jocurilor video. Acest „titlu” nu a venit dupa ce ne-au uitat pe rapoartele de vanzari ale marilor studiouri ci dupa ce ne-am bucurat si chinuit la fiecare dintre jocurile de anul trecut fie pentru a termina un nivel fie pentru a obtine acel achievement imposibil sau uneori doar pentru a avea parte de distractie pe Xbox Live sau impreuna cu prietenii la un „lan-party”. Stiu foarte bine ce inseamna sa trebuiasca sa alegi cateva jocuri din colectia unui intreg an asadar va pun dispozitie acest ghid pentru 10 Must Buy Games of 2007 din care sa va puteti inspira cand va veti face cumparaturile.

    Bine, nu toate jocurile care au iesit anul trecut au fost BestHits. Au fost si rateuri dar nu asta ne intereseaza pe noi. Ne intereseaza acele zece jocuri care nu trebuie sa lipseasca din colectia niciunui gamer (fie el Heavy Young sau Extreme cum spune articolul Cele 7 Tipuri De Gameri - Console Games Forum ).

    Ghidul va fi intr-un fel semi-persoanal deoarece doresc sa fie si un pic formal dar in aceelasi timp usor de citit si de ce nu si funny. Acest ghid este pentru platforma Microsoft Xbox 360 iar ghiduri pentru PS3 si Wii vor fi si ele publicate pe forum de ceilalalti moderatori/editori. Jocurile din lista nu sunt exlusivitati Xbox 360 asadar daca veti citi si celalalate ghiduri veti remarca jocuri ce se repeta. Noi am facut ghidul pentru cei ce detin o singura consola si vor vrea un ghid pentru aceasta.

    Ordinea in care voi prezenta jocurile nu reprezinta si ordinea preferintelor sau a prioritatii. Sunt doar insirate zece jocuri pe care daca nu le aveti trebuie sa dati fuga la primul magazin sau dupa cum se pratica mai des, trebuie deschideti browser-ul de net, intrati pe primul magazin online ce il gasiti si sa le comandati pe toate si o luna de zi sa va luati liber de la job, sotie, copii si sa le savurati pana la ultimul cutscene.Textul aferent fiecarui joc nu reprezinta un review. Nici macar un mini-review. Va fi o mica descriere la nivel general al jocului si o oarecare parere persoanala.

    Aceste lucruri fiind spusa va urez lectura placuta


    10 MustBuy Xbox 360 Games of 2007


    1.Mass Effect

    Mass Effect a reprezentat pentru mine un nou record. Niciodata nu am terminat un joc de 3 ori cap coada. Mass Effect are acel ceva ce te va tine cu controller-ul in mana de la inceput pana la sfarsit sau cel putin pana veti adormi ( tot cu controller-ul in mana). Este un RPG creeat de cei ce ne-au delectat si cu Knight of the Old Republic sau Jade Empire, ce ne pune in persoana comandatului Shepard ( prenumele il vom da noi in joc precum si infatisarea ingame) intr-o misiune de a salva lumea.Pentru a duce la capat misiunea vom naviga din sistem in sistem, ateriza pe planete necunoscute cu temperaturi cu mult sub 0 grade sau mult peste 100 grade unde doar costumul de protectie ne va ocroti, vom fi martori la reveniri ale civilizatiilor de mult apuse si la birocratia ce ne va pune bete in roate la fiecare actiune. Ce face jocul deosebit este storyline-ul ce te tine cu sufletul la gura pe tot parcursul jocului iar spre final deja devine fantastic. Pentru fanii RPG este un must-have al anului 2007.

    2.Call Of Duty 4

    Votat de multi drept Jocului Anului 2007, Call of Duty 4 a reprezentat o schimbare a seriei. De la luptele din al2lea Razboi Mondial Activion a facut trecerea la Modern Combat ( de aici si numele, wow). Feeling-ul jocului este ceea ce face toti banii: batalii in spatii inchise cum nu am mai vazut de mult intr-un joc, lupte de gherila pe strazi, tensiunea de a fi un lunetist si de a te furisa prin cladiri parasite pentru a nu fi descoperit. Toate acestea plus o grafica minunata si un multiplayer de nota zece ( ce a dus jocul in topul celor mai jucate pe Xbox Live ) au facut din Call of Duty 4 un joc super pe care trebuie neaparat sa il aveti in colectie.

    3.Bioshock

    Nici nu stiu cum pot descrie Bioshock. A fost ceva nou la vremea lui, desi multi au spus „ alt shooter pentru Xbox 360?”. Da, a fost un shooter dar a avut acel ceva special. Poate storyline-ul? Poate actiunea in sine ? Voice Acting-ul ? Who knows. Jocul va pune in persoana unui supravietuitor al unui accident aviatic ce descopera un oras subactiv utopic. Utopic utopic dar ceva a dat gres si nimic nu este cum ar trebui sa fie. Cine salveaza situatie? Cine il invinge pe personajul malefic? Tu, eu, noi bineinteles. Ce mi-a mai placut la Bioshock a fost OST J Great music guys. Cui nu ii place sa se plimbe printre oras parasit care mai este si subacvatic pe deasupra pe o muzica relaxanta, sa admire peisajul, gradinile si apoi sa mai omoare 3-4-5-6 monstrii ? I do

    4.The Orange Box

    The Orange Box chiar nu are nevoie de nicio introducere. 5 jocuri intr-un singur disc. Avem Half Life plus cele 2 episoade, Team Fortress 2 si unu dintre surprizele anului si anume Portal. Este o compilatie pentru toti. Pentru cei ce prefera storyline-ul Half Life avem noul Episode Two. Pentru cei ce prefera un multiplayer distractiv acum Team Fortress 2. Nici cei ce prefera puzzle-ul nu sunt uitati de catre Valve: Portal

    5.Assassin’s Creed

    Assassin’s Creed de la Ubisoft a fost probabil unul dintre cele mai asteptate jocuri ale anului 2007. Trailere de pe acea vreme lasa cu gura cascata pe mai toti cei ce le vizionau. Altair avea o libertate de miscare nemaivazuta intr-un joc pana la aceea vreme iar povestea cu ghilda asasinilor era pe placul tuturor. Dupa lansare, repetivitatea si monotonia ocazionala a gameplay-ul a inceput sa traga jocul in jos. Dar pentru cine incerca sa il joace din placere, sa savureze povestea ce este cu adevarat una speciala jocul a fost unul deosebit si merita sa fie jucat. Cand spun jucat spun in sensul de a fi savurat, de a urmari fiecare cutscene, de a te plimba prin orasele perfect creeate in joc doar pentru a observa cladirile, decoratiunile, oamenii.

    6.Forza Motorsport 2

    Ce pot spune despre un joc cu masini ? Despre Forza pot spune urmatoare : grafica super, masini cu zecile de unde poti alege, realism, gameplay addictive, multiplayer genial. Este suficient? Daca nu este suficient va pot spune ca Forza 2 este acel gen de joc care te poti juca oricand la el, pentru a stoarce fiecare picatura din el sunt necesare cateva luni bune de joc. Asadar poate fi considerat o investitie buna daca nu foarte buna.

    7.Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter 2

    Ghost Recon Advanced Warfighter 2 reprezinta al doilea joc din seria Ghost Recon. Nu a fost un joc care sa faca senzatie anul trecut. De ce l-am pus in 10 Must Buy Games of 2007 ? Pentru ca merita. Povestea este un mic cam obisnuita : bomba nucleara este furata iar trupele american vin si omoara si rezolva problema. Ok, asa si ? Gameplay-ul tactic, greutatea jocului ( prefer jocurile mai grele unde ma chinui la fiecare nivel), si cutscene-urile de la final compenseaza. Si sa nu mai vorbesc de multiplayer fie el splitscreen (ecranul se poate imparti in 4 ) fie el pe Xbox Live. Cine nu isi doreste sa formeze impreuna cu prietenii un squad de soldati bine pregatiti si sa mergeti prin umbre si sa anihilati tot ce va iese in fata ?

    8.Halo 3

    Credeati ca nu o sa pun Halo 3 pe lista? Daca ar fi dupa mine nu l-as fi pus pentru ca pe mine nu m-a incantat deloc acest joc dar faptul ca este de lansare mereu in topul celor mai active jocuri pe Live nu a putut fi trecut cu vederea. Halo 3 reprezinta ultimul din seria Halo ce incheie arcul povestirii. Finish the battle. Batalia a cam terminat-o in singleplayer dar pentru multiplayer foarte mult de acum incolo batalia va continua

    9.Rock Band

    Daca la GRAW 2 am spus ca cine nu isi dorea ca impreuna cu prietenii sa formeze o brigada de soldati atunci la Rock Band trebuie sa spun clar ca este jocul pentru cei ce si-au dorit mereu sa aibe o trupa rock! Rock Band a adus o inovatie in domeniu: vine si cu chitara si cu tobe si cu microfon. Asadar un prieten canta la tobe, prietena canta la microfon si voi sunteti starul de la chitara. Da, si totul se poate si in multiplayer! Ce mai vreti de la un joc? Plus DLC destul de frecvente

    10.The Elder Scrolls IV: Oblivion - Game of the Year Edition

    Desi Oblivion este lansat in 2006 in 2007 s-a lansat editia Game of the Year Edition ce contine si Oblivion si cele 2 Expansion-uri, Knights of the Nine si Shivering Isles. Oblivion este acel RPG ce iti ofera o infinitate de optiuni de personalizare a caracterului. Totul poate fi personalizat de la infatisarea, clasa, zodie, specie, skill-uri, vraji iar multitudinea de arme, armuri, munitie, vraji, obiecte in general in joc, harta imensa plus cele aproape 1000 de caractere cu care veti interactiona in joc fac din Oblivion GOTY un must buy pentru anul 2007.

    Dragi consolisti, cam astea sunt cele zece jocuri ale anului trecut pe care daca nu le aveti deja trebuie neaparat sa le cumparti. De la RPG-uri la shootere si la jocuri de tip racing. Pentru fiecare dintre noi exista in aceste jocuri cel putin unul care sa ne defina categoric favorit
    Attached Images Attached Images mass_effect_1.jpg cod4_1.jpg bioshock1.jpg theorangebox_1.jpg assassins-creed_2.jpg forza_2_2.jpg graw2_2.jpg halo3_002.jpg rock_band_1.jpg oblivion_2.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member qweqwe's Avatar
    nice list !

  3. #3 SP
    Member okayo's Avatar
    10x...chiar simteam nevoia unui astfel de "ghid:.

  4. #4 SP
    Banned Satana_Cu_Cioc's Avatar
    dude nice one!

  5. #5 SP
    Member collector's Avatar
    sunt de acord cu locu 1 .. apoi eu as mai fi pus bf bad company , grid poate in loc de forza mp 2 , si as fi scos halo 3 ... desigur parerea mea , oricum .. nice list
    oops , e 2007 , deci e bine

  6. #6 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Poate nu ai citit atent. Este un ghid pentru anul trecut aka 2007. Si inca o data ca nu ai citit atent am zis ca ordinea nu conteaza.

  7. #7 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    ar fi mers si un condemned 2

  8. #8 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Condemned 2 a fost Q1 2008...

  9. #9 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    As adauga si Lost Odyssey pentru pasionatii genului.
    Eu din lista lui Bobby am luat doar COD4 cand s-a ieftinit si am jucat doar vreo 6-7 ore la el.

  10. #10 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Era o lista pentru cei ce nu au jucat deloc jocuri de mai sus, nu le-au avut. Tu oricum pe majoritatea cred ca le-ai jucat.

  11. #11 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Pai nu toti de aici au jucat toate de acolo, sa stii.
    Eu de ex de acolo am jucat: Mass Effect (10 minute, apoi pus la vanzare imediat), COD4 (cateva ore doar in MP) si Forza 2 in concurs.
    Desi nu sunt genul meu, si restul de acolo sunt foarte reusite.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 19-01-2013, 23:10
  2. Must Have / Buy By PumaS in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 51 Last Post: 24-01-2011, 21:03
  3. Xbox games: Top 10 By CrysMM in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 9 Last Post: 15-01-2010, 23:52
  4. Top 5 Must-Have List By Khan in forum Console Club
    Replies: 47 Last Post: 11-07-2009, 12:28
  5. Top 10 Must Buy PS3 Games of 2007 By rodarkone in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 15-08-2008, 10:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts