Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: HMV in procedura de faliment. Blockbuster inchide magazine!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    HMV in procedura de faliment. Blockbuster inchide magazine!

    Nu stiu ce Dzeu se intampla, insa daca se merge in ritmul acesta este grav! Acum nici macar 10 zile va anuntam cum cel mai mare retailer in fotografie din UK (Jessops) isi inchide portile. Acum se pare ca a venit randul celor de la HMV, care au anuntat ca intra in procedura de faliment. Acestia nu au reusit sa stranga cele 300 de milioane de lire sterline datorate, si daca nu se gaseste in curand cineva care sa achite datoriile, cel putin 4300 de oameni vor ramane fara locurile de munca.

    In alta ordine de idei, tot in UK, Blockbuster isi inchide 160 din cele 500 de magazine. Dupa caderea celor de la Comet, urmata de Play.com... vad ca anul nu incepe deloc bine. Si eu care imi faceam vise ca anul 2013 va insemna iesirea din criza...

    Sursa: Blockbuster closures in UK hit 160 stores | Joystiq
    Sursa: HMV entering administration [update] | Joystiq
    Attached Images Attached Images hmv_blockbuster.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Pacat,mai cumparam din cand in cand steelbook-uri de la ei .

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    cu servicii precum Netflix, Hulu si altele e oarecum normal acum ca lanturile de magazine ce se bazau pe cumparari/inchirieri de filme sa pice.
    Tu ai cumpara un album pe CD sau pe iTunes?
    Sony a patentat deja restrictia de rulare a jocurilor SH pe un numar de console, o alta lovitura data retailerilor iar digital downloads castiga teren zilnic.

    In concluzie, e doar o urmare asteptata a evolutiei pietei.. criza nu reprezinta un factor de influenta.

  4. #4 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    nu cred ca o sa dispara toti insa se vor axa pe online. costurile intretinerii unor magazine sunt mari si, in cazul in care veniturile nu le acopera, masura inchiderii lor este una justa. suportul fizic mai are inca viata in el (mai ales pe partea de gaming) asa ca oricat teren ar castiga distributia digitala, discul inca n-a murit. singura diferenta este ca nu prea vor mai fi magazine care sa-l expuna la raft si il vei comanda exclusiv online.

  5. #5 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Trist ce se intampla. Dar ii inteleg pe cei de la HMV & Jessops care in ultimul an au avut magazinele aproape goale.

  6. #6 SP
    Junior Member Florinakke's Avatar
    HMV... regret un singur lucru, ca nu sunt acolo sa cumpar la reducerile masive care le fac.
    Cand s-a inchis un Comet anul trecut am cumparat niste lucruri la niste preturi excelente.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Zalman intra in faliment By djleo666 in forum Tech News
    Replies: 9 Last Post: 12-11-2014, 17:04
  2. Atari intra in faliment... By MonkY in forum Console News
    Replies: 18 Last Post: 31-01-2013, 17:10
  3. Midway aproape de faliment By Mika in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 14-08-2010, 23:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts