Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Steve Balmer paraseste Microsoft

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Steve Balmer paraseste Microsoft

    Am tot incercat sa inteleg de ce in anumite titluri apare "Steve Balmer pleaca de la Microsoft", in unele "Steve Balmer renunta" pe cand in altele se spune clar "Microsoft il da afara pe Steve Balmer". Prin urmare am ales cuvantul "paraseste", avand in vedere ca totusi are 12 luni in care sa faca acest lucru. Da oameni buni, omul care nu a reusit in ultima vreme sa mentina firma Microsoft acolo sus, nu va mai fi la conducere. Nu stiu cat de multi oameni il urasc pentru afirmatii gen "There’s no chance that the iPhone is going to get any significant market share. No chance" dar cert este faptul ca in momentul in care plecarea sa a aparut in media, actiunile companiei au crescut cu 9-10%! Si sunt inca in crestere!

    In cazul in care va faceti griji pentru el... please don't! In momentul in care si-a semnat plecarea, Balmer a devenit cu aproape un miliard de dolari mai bogat! Ar fi multe de discutat pe tema lui Balmer, dar fiind un forum de console, nu pot sa nu ma gandesc ca un impuls la plecarea sa a avut-o si esecul de marketing legat de Xbox One. La care bineinteles s-au adunat si ratarile cu Windows 8, cu Surface, cu Windows Phone...

    Pentru cei care spun ca Microsoft e "down", sa nu credeti chiar orice se spune. In ultimul an divizia de business (Office si Dynamics) a avut vanzari de aproximativ 25 miliarde de dolari; divizia de Server & Tools (Win Server, SQL, Visual Studio) peste 20 miliarde de dolari; divizia Windows peste 19 miliarde de dolari! Deci le-a mers bine, pe profit... problema e insa la Divizia de Entertainment and Devices (console, smartphones, tablete) unde nu au avut "decat" 10 miliarde venituri, iar divizia Online Services (printre care avem si minunatul nostru Xbox Live) a avut vanzari de 3 miliarde de dolari si a iesit pe pierdere.

    Va reamintesc ca luna trecuta Don Mattrick a parasit Microsoft si a trecut la Zynga! Mai multe detalii aici: http://www.consolegames.ro/forum/f7-...r-de-la-zynga/.

    In mod normal as fi spus ca-mi pasa. Dar pentru o companie care nu stie unde este Romania pe harta (in ceea ce priveste gamingul, desigur), care a ignorat orice petitie a noastra... nu prea am sentimente. De niciun fel. Poate macar asa exista speranta ca vine cineva cu capul pe umeri si cu viziune (asa cum totusi a fost Bill Gates sau Steve Jobs).

    Well, sa fie oare un semn ca se paraseste corabia?!?

    Surse:
    Ballmer Quits, Instantly Makes (Almost) $1 Billion - Forbes
    BBC News - Microsoft chief Steve Ballmer to retire within 12 months
    Microsoft CEO Steve Ballmer to retire within 12 months
    Attached Images Attached Images balmer_leaves_microsoft.jpg

  2. #2 SP
    Member luciteck's Avatar
    E bine ca a plecat, insa f important este cine ii va lua locul. Pentru ca daca va veni cineva si mai "incompetent" nu cred ca va mai exista un turning point pentru MIcrosoft.

  3. #3 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dar pentru o companie care nu stie unde este Romania pe harta (in ceea ce priveste gamingul, desigur), care a ignorat orice petitie a noastra... nu prea am sentimente. De niciun fel.
    Si nu este singura.

  4. #4 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Sa se duca invartindu-se. E un tip amuzant dar care dupa 13 ani pe aceeasi functie nu a fost in stare sa mentina compania "pe linia de plutire" ramane doar un tip amuzant.. Sunt curios cine ii va lua locul.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In sfarsit. Nu l-am suportat pe omul asta niciodata. Nu am inteles niciodata de ce a avut functia pe care a avut-o. A luat numai decizii proaste. Windows Vista, Zune, Windows Mobile, tabletele Surface, Windows 8, etc.

    Niste quotes superbe:

    "I'm going to f---ing bury that guy, I have done it before, and I will do it again. I'm going to f---ing kill Google."
    "Developers, developers, developers, developers, developers, developers, developers, developers, developers, developers, developers, developers, developers, developers..."
    "Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches."
    "My children - in many dimensions they're as poorly behaved as many other children, but at least on this dimension I've got my kids brainwashed: You don't use Google, and you don't use an iPod."
    "We've had DRM in Windows for years. The most common format of music on an iPod is "stolen"."
    "I have never, honestly, thrown a chair in my life."
    "Google's not a real company. It's a house of cards."
    "There's no chance that the iPhone is going to get any significant market share. No chance."
    We don't have a monopoly. We have market share. There's a difference.
    DRM is the future.
    Attached Images Attached Images steve-ballmer.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Nu mi sa parut niciodata un tip amuzant...poate unul scarbos da.

  7. #7 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Microsoft nu o duce deloc rau. Foarte multi au impresia ca se rezuma la Windows, de fapt suntem zeci de mii daca nu mai multi, care suntem dependenti de Visual Studio si SQL Server. Microsoft o duce chiar FOARTE bine si se afla pe o panta ascendenta odata cu plecarea luo Balmer.

  8. #8 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Sa plece invartindu-se. Din punctul meu de vedere, e complet retardat. Literally. Nu jignesc persoana, pur si simplu cred ca e instabil psihic. Mi se pare inacceptabil sa ai asemenea iesiri cand ocupi o astfel de functie. Pardon : mi se pare inacceptabil sa ai asemenea iesiri atunci cand ai de la tine pretentia ca esti un om in toate mintile.

    Nu am avut rabdarea si poate nici timpul sa aflu cum a reusit sa ajunga CEO, ce a facut sau ce nu a facut. Exista zeci de clipuri pe Youtube care atesta faptul ca nu e zdravan la cap.

    Si ceva foarte tare ( 4:53 ) :


  9. #9 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Parca a ajuns CEO pentru ca a fost prieten vechi si bun cu Billy Gaytes, inca din facultate mi se pare... parca lucreaza la ei inca de la inceputurile companiei. Dar asta nu inseamna nimic cand e cum ai zis ca e... sunt de acord cu tine.

  10. #10 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    "Billy Gaytes"?! That's just childish...

  11. #11 SP
    Junior Member Landa13's Avatar
    Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
    Sa plece invartindu-se. Din punctul meu de vedere, e complet retardat. Literally. Nu jignesc persoana, pur si simplu cred ca e instabil psihic. Mi se pare inacceptabil sa ai asemenea iesiri cand ocupi o astfel de functie. Pardon : mi se pare inacceptabil sa ai asemenea iesiri atunci cand ai de la tine pretentia ca esti un om in toate mintile.

    Nu am avut rabdarea si poate nici timpul sa aflu cum a reusit sa ajunga CEO, ce a facut sau ce nu a facut. Exista zeci de clipuri pe Youtube care atesta faptul ca nu e zdravan la cap.

    Si ceva foarte tare ( 4:53 ) :



    Genial minutul 4:53 dude !! ) Well done.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Zvon: Hideo Kojima paraseste Konami By paunstefan in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 20-03-2015, 02:38
  2. Replies: 3 Last Post: 31-10-2014, 12:16
  3. Jade Raymond paraseste Ubisoft By paunstefan in forum Console News
    Replies: 22 Last Post: 27-10-2014, 01:26
  4. Replies: 16 Last Post: 08-07-2013, 20:42
  5. Stuart Black paraseste Codemasters By erik95 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 20-07-2010, 17:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts