Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Non-gamer's Guide

  1. #1 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar

    Non-gamer's Guide

    Ideea pentru acest articol mi-a venit dupa o discutie cu o colega, in care am incercat sa o conving sa incerce sa se joace, ea neavand o parere foarte buna despre gaming. In continuare o sa incerc sa imi exprim cateva idei, care poate vor schimba putin parerea despre gaming a unora (care sunt dispusi sa asculte). Stiu ca un articol ca acesta nu prea isi are locul pe un forum de gaming, unde toata lumea se joaca, dar poate cineva e interesat.

    Incep prin a spune doua lucruri pe care non-gamerii le cred despre jocuri, si ma deranjeaza:
    1.”Jocurile sunt pentru copii.” – O parere foarte intalnita in Romania, dar nu numai. Cel mai probabil asta se intampla deoarece in trecut copiii erau target-ul principal al companiilor de jocuri. Desigur, probabil nimeni n-a vazut rating-ul de varsta PEGI/ESRB de pe carcasele jocurilor.
    2.”Jocuri video = Mario, Call of Duty, FIFA” – Multi sunt de parere ca jocurile inca sunt despre mindless fun, explozii si copii care urla in fata monitoarelor.
    Un alt motiv pentru care aceste pareri inca exista este faptul ca jocurile asa sunt descrise in media. Fie ca e intr-un film sau serial, in carti(inclusiv manuale scolare), ziare sau la TV, “jocul” este de obicei prezentat ca un shooter violent sau un platformer din anii ’90, iar “gamer-ul” este un copil obez care sta intr-o camera intunecata si tipa intr-un microfon.

    Ceea ce multa lume ignora este faptul ca in ultimii ani (dar acest lucru incepand dupa parerea mea chiar in anii ’90 cu jocuri ca Metal Gear Solid), developerii de jocuri “mainstream” au inceput sa puna mai mult accent pe poveste si gamerilor le place, un exemplu fiind succesul lui The Walking Dead in 2012. Si, tot in ultimii ani jocurile au inceput sa fie considerate o arta, Smithsonian American Art Museum (si nu e singurul) tinand o expozitie numita The Art of Video Games, in 2012. Unele jocuri au fost pentru mine o experienta mai “puternica” decat orice film sau carte.
    Un motiv pe care il aud destul de des, dat de non-gameri, este ca nu se joaca pentru ca nu se pricep, ca e greu, n-au incercat (yup, nu fac ceva pentru ca n-au incercat) etc.. Ok, nici nu e nevoie, pentru multe din jocurile indie si nu numai (indie = joc independent, facut de cativa oameni, cu un buget destul de mic), din ziua de azi, multe fiind exemplele principale care arata ca jocurile sunt o arta, sunt facute in asa fel incat nu ai nevoie de nici o experienta in gaming pentru a le juca.

    In continuare o sa incerc sa fac o lista de cateva jocuri care pot fi incercate de non-gameri (am folosit cam mult cuvantul asta, nu ?), pentru ca sunt altfel fata de majoritatea jocurilor:
    -Flower (PS3, PS4, Vita): Unul din cele mai relaxante jocuri pe care le-am jucat.
    -Journey (PS3): Facut de creatorii lui Flower, este considerat unul din cele mai bune jocuri indie aparute vreodata.
    -Fahrenheit (PC, PS2, Xbox), Heavy Rain (PS3), Beyond: Two Souls (PS3): Le-am pus pe toate la un loc din cauza gameplay-ului(gameplay= modul in care interactionezi cu jocul/regulile jocului) foarte asemanator. Sunt descrise ca fiind niste filme interactive, actiunile tale influentand finalul povestii.
    -The Walking Dead, The Wolf Among Us (PC, PS3, X360,Vita, Mobile): Ambele creatii Telltale Games, sunt o evolutie a jocurilor point&click, de asemenea, sunt considerate niste filme interactive.
    -Dear Esther(PC): Un exemplu de art game, tot ce trebuie sa faci e sa te plimbi pe o insula, in timp ce un narator iti spune o poveste, de asemenea, foarte relaxant.
    -Gone Home(PC): Un joc de genul “love it or hate it”, unii au fost impresionati de simplitatea gameplay-ului si de poveste, in timp ce alti nu il considera un joc.
    -The Stanley Parable(PC): Un joc care este in acelasi timp un comentariu la adresa altor jocuri, unul din putinele exemple de jocuri postmoderniste.
    -Papers, Please (PC): Nu prea stiu cum sa-l descriu, e un joc puzzle in care joci rolul unui granicer intr-o tara comunista, da, e mult mai interesant decat suna.
    -Multe alte jocuri indie….

    Si mai simt nevoia sa fac o lista de jocuri unde povestea si experienta stau in fata distractiei, exemple foarte bune de “games as art”,dar nu sunt recomandate pentru cineva care nu s-a mai jucat, gameplay-ul nefiind foarte simplu:
    -Seria Metal Gear Solid: Seria care mie mi-a schimbat parerea despre gaming, m-a invatat sa apreciez atmosfera, povestea si dialogurile din jocuri. Are una din cele mai complexe povesti din gaming (daca nu chiar cea mai, de asemenea, un exemplu de jocuri postmoderniste).
    -The Last of Us (PS3): O adevarata drama, una din cele mai emotionante povesti din jocuri, iar impreuna cu gameplay-ul ofera o experienta completa. Unul din cele mai bune jocuri aparute vreodata.
    -Portal 1 si 2 (PC, PS3, X360): Cele mai bune jocuri puzzle dupa parerea mea, gameplay-ul foarte inventiv, si sunt printre cele mai amuzante jocuri.
    -Okami (PS2, PS3): O poveste inspirata de istoria Japoniei si are unul din cele mai frumoase stiluri grafice din gaming.
    -ICO si Shadow of the Colossus (PS2, PS3): Printre primele jocuri care au facut oamenii sa considere jocurile o arta.
    -Bioshock si Bioshock Infinite (PC, PS3, X360): Au printre cele mai apreciate povesti din gaming, dezbat teme sociale si psihologice, iar atmosfera pe care o transmit este extraordinara.

    In concluzie, sper ca parerea oamenilor despre jocuri sa se schimbe, si sa inteleaga mai bine motivul pentru care ne jucam si faptul ca jocurile sunt o arta.
    Cam atat am avut de spus, sper ca nu v-am plictisit, daca v-a placut articolul o sa incerc sa fac o continuare mai in-depth, despre gaming in general.
    Attached Images Attached Images ctrl.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Va las cu niste imagini din jocurile mentionate mai sus:
    Attached Images Attached Images url1.jpg url.jpg ur1l.jpg u12rl.jpg u11rl.jpg u1rl.jpg tlu.jpg rl.jpg papers-please-killed.jpg okm.jpg okami-hd-capcom.jpg mgs.jpg l.jpg gh.jpg ctrl.jpg col.jpg bl.jpg 27.jpg url.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Super articolul.Ai mare dreptate in legatura cu FIFA, COD etc...as mai putea adauga pe langa, metin2(omg cat hype era in scoala prin clasa a-6-a cu jocul asta), mai nou si LOL e o obsesie, dar si CS in care "dak nai uallhack si 100 cu 2 ejti praff".In rest imi place mult.Ar trebuii promovat pe comunitati de genul FIFA sau CS

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Nu neaparat din cauzele de mai sus non-gamerii nu ne suporta ci motivele lor nu sunt de inteles 100% nici macar pentru ei :
    - niste oameni terminati care pierd timpul in fata calculatorului / consolei (cu toate ca ei pierd timpul la TV in fata OTV, Suleyman, WOW Biz la KanalD, etc)
    - nu faci nimic cu viata ta de gamer ( cu toate ca ei fac copii cu nemiluita, urla la ei, se imbata ca porcii in fata lor, se bat in familie ca sa apara la TV, etc...)
    - jocurile sunt pt. retarzi .... pai sa ii dai unui jucator de Solitaire sau Remmy si table sa termine Skyrim, Mass Effect, Dark Souls, etc si vedem real cine e retard....
    - mai bine vezi un film decat sa te joci (mda, poate nu au jucat Fahrenheit, Heavy Rain, Tomb Raider, Bioshock, etc, etc , etc sa vada si diferente)
    - stai si tu de fata cu musafirii (prietenele nevestei/ iubitei) la taclale "draga" ( nu multumesc, ma asteapta prietenii in party pe XBL/PNS, in plus prefer sa discut cu oamenii culti decat sa ascult plansetele prietenelor tale fete batrane...)
    - altii in loc sa piarda timpul la "calculator" castiga bani grei - mda sa vad eu unul care face asta la 11 noaptea...in afara de hackerii de pe ebay off horse..
    - si scuzele non-gamerilor pot continua la nesfarsit, ei au viata lor ( a se citi Facebook), jocurile lor (Solitaire, Candy Crush Saga), prietenii lor reali (fostii colegi de generala / liceu de pe Facebook) si tu oricum esti un looser pt. ei / ele. Si mai rau e ca in majoritatea cazurilor sunt casatoriti cu un "looser" de gamer care in loc sa le bata se joaca pe consola...
    Dar cine stie poate au dreptate, in general majoritatea castiga...

    Ce am scris este o parere personala, nu are legatura cu nici un membru al forumului, a nu se lua drept pamflet !

  5. #5 SP
    Member colossus's Avatar
    Adevarat, insa cel mai important e sa imparti cu oamenii/prietenii atmosfera jocurilor ,sa comunici cu ei online ,sa inviti 1,2 prieteni la tine acasa sau cum ne tinem noi la curent pe acest forum ,mai aflam cate ceva ,si alta e cand stii ca imparti aceleasi idei cu alt gamer.Tocmai din pricina asta PS4 are din ce in ce mai multe functii ''sociale'',ca sa nu mai vorbim de X1 -skype ,upload studio etc. pt. a evidentia partea necunoscuta a consolelor ,ce e pedeparte mult mai complexa decat parerea si mintea ''ingusta'' a non-gamerilor.

  6. #6 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    "Gaming - Jucarii" , va suna cunoscut?
    Acesta este numele pe care la ales sa-l dea un retailer romanesc categoriei de gaming, deci va dati seama cat de open-minded sunt acestia.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cat de gamer esti ? By Vladutz20 in forum Console Club
    Replies: 52 Last Post: 03-09-2011, 12:18
  2. The Online Gamer. By carcru in forum Funny
    Replies: 1 Last Post: 01-03-2011, 23:52
  3. Gamer Meeting By Mykayel in forum Console Club
    Replies: 3 Last Post: 17-09-2010, 15:48
  4. Gamer Spotlight By RonanN1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 16 Last Post: 12-05-2009, 19:58
  5. Gamer The Movie By Solozaur in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 12-05-2009, 17:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts