Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 107

Thread: IPhone 3GS is out !

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    IPhone 3GS is out !

    Circula de ceva timp vestea ca Apple planuieste o versiune mai rapida si cu mai multe features a iPhone-ului pentru 2009. Iata ca toate zvonurile care au circulat nu au fost degeaba, intrucat tocmai a fost lansat pe piata iPhone 3GS (S-ul acela vine de la "Speed").

    Cum era de asteptat, cel mai important lucru este acel "S" care semnifica un nou procesor integrat. Apple spune ca procesorul actual este pana la "de 2 ori mai rapid decat versiunea anterioara". Mesageria este de 2.1 ori mai rapida, incarcarea aceleiasi pagini web este de 2.9 ori mai rapida. Mai mult, se pare ca procesorul este optimizat pentru un consum mai mic de energie, rezultand intr-o durata mai mare de viata a bateriei.

    Camera este iarasi unul din punctele forte. Rezolutia este acum de 3 Megapixeli cu autofocus, auto exposure si auto white balance. Totodata, functii de macro si low light modes, precum si faptul ca orice aplicatie poate accesa camera acum... sunt binevenite. Filmele pot fi realizate la 30 FPS in format VGA cu auto focus, auto exposure si auto white balance activate.

    La partea de conectivitate, este suportat standardul de 7.2Mbps 3G, trei benzi UMTS/HSDPA, 4 benzi GSM/EDGE, WiFi 802.11b/g si Bluetooth 2.1 + EDR.

    La partea de grafica, desi ecranul ramane tot la 3.5", sunt anuntate noi functii 3D suportate hardware, precum si un avantaj numit de Apple "fingerprint-resistant oleophobic coating". Nu stiu ce inseamna asta, dar presupun ca are un ecran mai rezistent. Vom vedea

    Dimensiunile raman aceleasi, desi greutatea creste cu 2 grame (de la 133g la 135g). In schimb, dupa ce a fost atat de rau "lovita" de catre GreenPeace, Apple in sfarsit a trecut la materiale mai "verzi". Prin urmare, LCD-ul acum este "mercury-free" iar ecranul este "arsenic-free". We all love a green world !

    Bateria se pare ca a crescut, atat datorita noului CPU cat si noilor functii. Apple spune ca veti avea parte de 12 ore de vorbit pe 2G si 5 ore de vorbit pe 3G. Standby-ul a crescut la 300 de ore. Facand browsing pe WiFi, veti avea parte de 9 ore, pentru playback video 10 ore iar pentru playback audio 30 de ore !

    Una din noile functii din iPhone 3GS este includerea unui "magnetometer" care are functie de compas si este deja integrat in Google Maps. Totodata, o functie numita "Voice control" va permite sa "vorbiti cu iPhone-ul" (puteti sa dati comenzi vocale). Acum puteti face zoom pe text, puteti intoarce videoclipurile sau puteti comanda iPhone-ului sa va citeasca textul de pe ecran.

    Pretul anuntat pentru US este de 199 USD pentru versiunea de 16GB si 299 USD pentru versiunea de 32GB. Well, zic ca e timpul sa trec si eu la un iPhone 3GS de 32GB ! In sfarsit, odata cu versiunea 3.0 a OS-ului (functii mult asteptate gen copy/paste) ce va fi lansat pe 17 Iunie 2009... iPhone devine un telefon/gadget irezistibil ! Bravo Apple !

    Si ca sa fiu un pic rautacios: Bine ai venit la nivelul anului 2006 (cam atunci parca au aparut MMS-urile si copy/paste-ul pe telefoane, nu ? )

    Later edit: Se pare ca noul iPhone 3GS acum include OpenGL ES 2.0 hardware (fata de 1.1 la generatia anterioara). Este vorba practic de un chip 3D numit "PowerVR SGX GPU core" care este integrat intr-un chip Samsung. Practic, pentru noul 3GS vor putea fi dezvoltate jocuri mult mai puternice... insa nu stiu cine va ocoli o piata atat de mare ocupata de generatia "veche" de iPhone-uri, plus iPod's... 3GS ruleaza la 600Mhz si are 256MB RAM (fata de 412Mhz si 128MB RAM la iPhone 3G). Acum intelegem de ce e mult mai rapid... Nu puteau sa zica oare asa de la inceput ?
    Attached Images Attached Images apple_iphone_3gs_2009.jpg

  2. #2 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Este chiar hilar cum pot astea de la apple sa scoata bani cu o prostie ca asta!

    Inafara de interfata aia care arata si se misca superb este varza, sunt deja la a3a versiune si n-au reusit sa puna o camera calumea, iar semnalul pe el este slab - am un prieten care are 3G si aproape de fiecare data cand ma suna il aud eronat sau nu intra apelul sau alte sf-uri, poate o fi de la retea dar am citit pe net despre problema asta si de la alti useri din alte tari! Mai aveam eu multe chestii de zis de rau dar sunt prea obosit dupa o noapte de lucru (no funny stuff..)!

  3. #3 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Acel prieten al tau cu 3G, il are cumva JailBreaked? Daca da, nu mai blama telefonul ci acel TurboSim sau Yellowsnow-ul. Daca il foloseste pe orange, mai mult ca sigur este de la modificarea BootNeuer. Asa face orice Iphone 3G jailbreaked. Baietilor care l-au spart nu le-a mai iesit ca la 2G care la ora actuala este cel mai bun iphone, daca il modifici.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mi-au trecut prin mana cateva zeci de iPhone-uri. Niciodata n-am dat de vre-unul cu probleme de semnal. De miscat se misca incredibil. Singurele lor bube pentru mine erau asa:
    1. Camera incredibil de slaba si fara flash (sa vedem cum se va comporta acum tot fara flash dar cu low light abilities)
    2. Tastatura care nu functiona decat in anumite programe in mod landscape (iar la butucele mele/degete era o crima)
    3. Copy/paste fara de care te apuca dementa la un momemnt dat (in special cand setezi niste conturi de email)
    4. Multitasking = 0. Pana si cel mai amarat telefon stie sa faca un switch intre 2-3 taskuri... Sa vedem cum va fi cu 3.0 unde nu va exista un multitasking propriu zis, ci pentru servicii importante (gen email) am inteles ca va exista un fel de daemon care le va da push la un timp setat... Vedem la 3.0 daca e ok sau nu.
    5. Memory card = 0. Oricat de mult spatiu ai avea (chiar si 32GB), poate ai un aparat foto de pe care vrei sa descarci niste poze fara sa te chinui sa cari si laptop dupa tine...
    6. Faptul ca nu accepta stylus... care ar permite folosirea unor programe mai avansate de desen. La ce ecran are, e si pacat.
    7. Mici neajunsuri gen import SIM contacts... care se pot rezolva cu third party... dar care unui telefon destept i-ar sta bine ca default.

  5. #5 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Yep, confirm... Eu am avut probleme si cu 3G-ul si cu 2G-ul, doar cand l-am mdoficat, si am intrat adanc in fisierele lui de sistem, adica modificari de firmware si de springboard.

    Anyways... 3Gs, pare sa fie cel mai tare telefon existent. Eu zic ca se cam merita. Este cel mai performant telefon de pana acum. Si bineinteles, diferenta o face soft-ul, ca de obicei, cuprinzator si extraordinar de inteligent.

    "Mici neajunsuri gen import SIM contacts" ? .... poftim ? ...lol , de la firmware 2, are import SIM Contacts. Mai intereseaza-te.
    Stylus-ul mi se pare cea mai "ghey" chestie inventata de pana acum, super incomoda.
    Vezi ca are si multitasking ... asta daca te intereseaza cu adevarat, iti zic eu cum se poate activa.
    Are si Copy/paste ... cei drept cu mdoficare de springboard, dar cu noul Firmware 3.0 este deja posibila oficial.
    Acum cu 3.0 tastatura functioneaza peste tot landscape.
    Este cea mai buna camera la 2mbpx pe care am intalnito, si am avut multe telefoane, precum HTC Touch HD, N95, N96 ...

    Eu va recomand sa vedeti prezentarea : http://www.apple.com/iphone/guidedtour/

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    eXist: am uitat ca tu esti o minune tehnologica. Posturile de mai sus erau adresate necunoscatorilor, nu piratilor... Stim ca tu ai multitasking cu programele facute de te miri cine... si ca la tine o camera fara flash poate fi cea mai buna camera posibila. Dar in afara de astfel de culmi tehnologice... nu faci altceva decat sa hranesti troll-ul din tine. Sunt curios daca pe site-ul tau iti faci userii "ghey" sau ii iei cu "se merita"...

  7. #7 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Anyways ... iti inteleg ironia si aroganta. Poate ca ai toate motivele... Dar vezi ca (mai ales cand nu are autofocus, autozoom, video recording) ... Este posibila cu 3Gs si Firmware 3.0. D-asta am postat link-ul catre Guided Tour.
    Eu nu inteleg de ce se doreste o camera la un telefon atat de avansata, sa faca si aia, si aia, si aia ... Daca vreau sa fac poze cum trebuie, nu le fac cu telefonul le fac cu un DSLR ...Si acum sa ma dau mare cu noua mea achizitioe Canon 500D

  8. #8 SP
    Member Catallin's Avatar
    Felicitari, MonkY, pentru prezentarea pe care ai facut-o. O gasesc intr-adevar folositoare. Am iPhone de-atata timp si credeam ca 3Gs este tot 3G doar ca au bagat functiile pe care le aveai prin jailbreak si oficial, dar acum vad ca situatia e alta. Import SIM contacts, intr-adevar, e disponibil pe cale oficiala de la 2.0 in colo, celelalte doar jailbreak. Legat de "picatul semnalului" personal folosesc yellowsn0w si n-are nici pe naiba, in schimb xsim-urile alea sunt pericol public la capitolul asta.

    Ai punctat foarte bine neajunsurile, cu toate astea, una peste alta, iPhone este un telefon de top. Si, dupa mine, ce-l face cel mai atragator este numarul impresionant de aplicatii existente (~30k daca nu ma insel), astfel ca nu poti sa te plictisesti vreodata, bani sa fie

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Corect... acum astept si eu sa vad cum puna mana pe unul... Daca gasiti surse interesante in .ro, let us know !
    Oricum oficial de la Orange & Co nu cred ca vom vedea prea curand... nu gasesc nici-o sursa referitoare la lansarea pentru Europa....

  10. #10 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    eu nu inteleg ceva , cu firmware 3.0 toate iPhone-urile vor avea video recording sau doar 3Gs?

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    eu nu inteleg ceva , cu firmware 3.0 toate iPhone-urile vor avea video recording sau doar 3Gs?
    Asta este din ultimul FAQ:
    Does 3.0 allow you to record video?
    Apple announced over 1,000 new APIs in iPhone OS 3.0, but video wasn't mentioned. Video recording isn't present in the default app set as of right now, but I wouldn't entirely rule it out. We'll have to wait for a thorough audit of all the new changes to know for sure, though, whether video will be possible. I will say this, though: if Apple had enabled video recording support, I'm pretty sure they would have taken a moment to mention that yesterday.
    Aici sunt prezentate features din 3.0: Apple - iPhone - New features in the iPhone 3.0 Software Update.

  12. #12 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    offf damn , chiar imi doream video recording , dar daca ar exista si in 3G probabil ar pierde clienti la 3Gs.....

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cred ca va fi disponibil si pentru 3G... mai avem cateva zile si aflam "for sure".

  14. #14 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Mi se pare foarte bun pretul. Eu cand am cautat iPhone am gasit de la 600$ in sus varianta 3G si de la 350-400$ varianta 2G

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Mi se pare foarte bun pretul. Eu cand am cautat iPhone am gasit de la 600$ in sus varianta 3G si de la 350-400$ varianta 2G
    Stai linistit... acela e pret pt. iPhone valabil doar pentru cei care cumpara cu abonament AT&T
    Ma tem ca "la liber" o sa il vedem in prima faza la niste preturi infernale (gen 800-1000 USD). Asa e la moda

  16. #16 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Ca sa ii raspund lui Dj Mo: prietenul meu il are cumparat de la orange la mega oferta de 39euro/luna care defapt e fara tva si plateste vreo 47!

    Acest telefon este foarte atragator, si mie imi place chiar daca are multe neajunsuri - tot ce vreau sa spun este ca pentru banii care trebuie sa ii platim la noi ca sa-l putem avea nu se merita!

    Iphone 3G de 16GB= 300euro avans + abonament 24luni @ 39euro = 1236euro (asta fara tva-ul de la abonament) aproximativ 4900ron!

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iti recomand sa incerci la cineva cu abonament business, care are multe puncte. Am inteles ca este in jur de 1000 RON. E o diferenta de la 1000 la 4900 RON totusi... iar mai nou, cu legea aceea prin care sunt obligati sa ti-l deblocheze pentru orice retea, poti sa-ti pui pana si cartela reincarcabila

  18. #18 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Eu am luat iPhone cu abonament Buisness Flexibil Grup la 179 euro

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    Eu am luat iPhone cu abonament Buisness Flexibil Grup la 179 euro
    Da, dar te obliga sa platesti abonamentul acela pentru un an, doi... prin metoda de care ziceam mai sus, platesti omului telefonul (factura ramane la el, ca nah, se scoate si el cu TVA-ul) si voila, ai iPhone 3G 8GB la 240 EUR... Bine, nu stiu exact cum e cu punctele acelea la Orange, dar presupun ca nu e departe de Vodafone. Hope it helps...

  20. #20 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Eu am luat iPhone 2G direct din SUA cand era la liber si am dat 400 usd undeva la vremea aia 950ron asadar eu consider si pana in ziua de azi ca a facut toti banii.

    Soft genial (cu minusuri dar neinteresante) si foarte rezistent in primul rand. Nimeni nu vad ca spune ca rezista la cazaturi pe scari rulante in mall sau din buzunar pe pietris si nu are mai nimic.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 3GS - Discutii By MonkY in forum Apple
    Replies: 60 Last Post: 06-11-2010, 16:24

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts