Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Povestea unui Dingoo

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Povestea unui Dingoo

    Mai toti gamerii seriosi au vazut la viata lor multe clone ale consolelor indragite. Nu cred ca a ratat cineva Mii, MiWi, Vi si alte clone ale lui Wii. Chiar si PSP a avut clone de genul POP Station, PSP Phone si alte jucarii jenante... care nu reuseau sa afiseze nici macar la 1/3 din rezolutia originalului. De titluri nu mai vorbim, majoritatea fiind la nivelul vechiului Tetris pe care-l caram acum un deceniu mai toti prin buzunare. Ei bine, de data aceasta, manufacturerii chinezi, mici si multi, s-au pus pe treaba si au incercat sa scoata ceva "original". Bineinteles cuvantul "original" te loveste izbitor cand pui alaturi cuvantul "Made in China"... dar, cred ca au reusit sa faca ceva cu asa numitul Dingoo A320.

    Mentionez ca povestea pe care o spun aici este a unui gamer care n-a pus mana niciodata pe un Dingoo A320... dar care astazi, vazand o reclama in .ro a respectivei "console", a inceput sa caute informatii. Si, cam ce am gasit despre aceasta jucarie ? Haideti sa vedem ce este, ce stie, care sunt parintii ei :

    Nume: - Dingoo A320
    Emuleaza: - Nintendo Game Boy Color GBC
    - Nintendo Game Boy Advance GBA
    - Super Nintendo Entertainment System SNES
    - Nintendo Entertainment System NES
    - Sega Mega Drive SMD
    - NeoGeo MVS
    - SNK Neo Geo Pocket Color
    - SNK Neo Geo Pocket
    - Capcom Play System 2 CPS2
    - Capcom Play System 1 CPS2
    Alte detalii: - TV-Out, Radio, Filme, Muzica, 4GB, Slot Card miniSD

    La prima vedere, este disponibil pe alb si negru, are un meniu care imita XMB-ul de pe PSP/PS3... si pare a fi destinat retro-maniacilor. Culmea insa este ca suporta DivX si .mp3. Ia sa vedem ce spun ei si in specificatiile "originale" (foarte greu de gasit... nici macar de site-ul "mama" nu am reusit sa dau):

    Specifications :
    * English language (Control Panel & instructions)

    Dingoo A320
    * Product Description
    * Outlook: premium design fashionable, slim and portable size with comfortable hand grip.
    * Display: 16,000,000 color 2.8-inch LTPS-TFT true color high-definition screen , broadcast effect 320 * 240, the true and clear picture quality, unique DVD Optimization technology .
    * Games: play games in (8 bit/16bit/32bit) GBA/3D formats and play more by upgrading the software
    * AV-out:AV-out technology gives DVD output quality, can be a portable DVD player and game console.
    * Video player: Video function supports in various format such as RMVB, RM, AVI, WMV, FLV, MPEG, DAT, MP4, ASF and help users encold video files in an easy and convenient way.
    * MP3 player: Audio function supports MP3,WMA APE, FLAC audio format, synchronous lyrics display function, multiple EQ options,3D virtual sound field, surround sound effect and play mode options. Music can keep playing while using other application.
    * FM radio: Wide channel rang from 76.0MHz~108.0MHz, support manual/auto channel scanning, FM recording and can keep playing while using other application. User can save up to 40 channels.
    * Digital recorder:Voice recording and supports MP3/WAV formats.
    * Image Browser: Image browsing format includes JPG, BMP GIF, PNG, with zoom, rotate and image slide show function.
    * E-book: Feather function includes bookmark, auto browsing, font sizing, TTS oral reading and can open with music player application.
    * U-disk virus protection: Build in anti-virus software protect and keep the system at its best performance.
    * USB2.0 Transmission Interface: Support WIN2000/XP/VISTA/MAC Operation System.
    * Capacity: 4GB memory, supports inserted MINI SD card to expand capacity.

    Package Include :
    * Dingoo A320 x 1
    * English Manual x 1
    * USB Cahrger x 1
    * EarPhone x 1
    * AV Out Cable x 1
    Vad ca poate fi achizitionata de aici: Multi Platform Portable Gaming Entertainment Station (Black) la 62.08 EUR in varianta pe negru sau alb. Eu unul nu stiu ce sa zic... as putea fi acuzat ca prezint o consola dedicata "piratilor". Pe de alta parte insa, o putem considera o "consola" dedicata nostalgicilor. Nu zic, si pe PSP puteti folosi homebrew pentru a juca multe din titlurile vechi favorite... insa pretul este de n ori mai mare. Acum, eu am zis doar povestea unei jucarii... Mai departe, fiecare face cum doreste. In Romania am vazut-o in lista celor de la Combox fara pret insa...

    Pagina review: Dingoo a320 review and suggestions | The unofficial english support site
    Filmulet mini review:

    Mini Review 1/2:

    Mini Review 2/2:
    Attached Images Attached Images dingoo_a320.jpg dingoo_a320_1.jpg dingoo_a320_2.jpg dingoo_a320_3.jpg dingoo_a320_4.jpg dingoo_a320_5.jpg dingoo_a320_6.jpg dingoo_a320_7.jpg dingoo_a320_8.jpg dingoo_a320_9.jpg dingoo_a320_10.jpg dingoo_a320_11.jpg

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Wohoho ce tare e

    Mie imi place rau de tot... Chiar o sa trimit mail sa aflu un pret ceva...

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Mie ceva de genul asta imi da un feeling mai retro decat acest Dingoo:
    ThinkGeek :: Retro Mini Handheld NES System

  4. #4 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Super tare, seamana cu GB Micro.

  5. #5 SP
    Junior Member otatoP's Avatar
    Pe combox este la 399 lei.

  6. #6 SP
    Member zaice's Avatar
    Foarte compelx sistemul.Intra si el in concurenta sistemelor mobile.GG stirea

  7. #7 SP
    Junior Member Znupi's Avatar
    Inca o chestie, din cate am inteles eu este destul de "open", adica lumea poate sa faca oficial programe pt. el, nu trebuie hackuit mod-uit etc. pentru a rula "homebrew". Unii deja ruleaza Linux pe el .
    De asemenea, se gaseste la eMag la 380RON: Consola portabila Dingoo A320, 4GB, slot miniSD, Alb A320-W

    Pare tare si chiar daca am PSP, mi l-as lua pt. muzica si filme... Ca pe PSP pana convertesti un film sa-ti mearga pe el te ia mama dracu'
    Pacat ca n-are wifi.

    EDIT: Imi aduce aminte de "Meizu M8" (parca) -- acel "iPod killer". Era tare si ala

  8. #8 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Mi se pare ca vazusem ceva asemanator , putin mai avansata , care avea touchscreen , si emula si jocurile de DS .. Totusi arata bine si asta . Seamana cu micro .

  9. #9 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Heh, pare destul de interesanta. Stie cineva daca vine pre-loaded cu toate jocurile? Sau trebuie sa le cauti tu?
    In afara de asta pare cam ne-ergonomica... cred ca dupa o ora de joc mori de durere la maini.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar

  11. #11 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    ma intreb in cat timp crapa..

  12. #12 SP
    Member colossus's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    si inca mai sunt pe stoc

  13. #13 SP
    Junior Member tibitm93's Avatar
    Jocurile de PS1 merg pe Dingoo ? Scuze , dar as dori sa ma documentez intens inainte sa imi iau una . Multam

  14. #14 SP
    Junior Member AssassinRo's Avatar
    Am si eu cateva nelamuriri legate de Dingoo A320:
    1. cat timp trebuie lasat la incarcat? nu am gasit niciunde aceasta informatie iar in momentul in care bag aparatul la incarcat, afiseaza pe display un acumulator plin; prima data l-am lasat 5 ore la incarcat, dar as dori sa stiu cat este normal.
    2. ce fel de card folositi, prin supermarketurile din Timisoara am gasit un singur microSD cu adaptor de miniSD de 8GB la 100RON?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Povestea celor 3 cuvinte By iUser in forum Funny
    Replies: 962 Last Post: 06-01-2016, 01:18
  2. Assassins Creed 3 va incheia povestea lui Desmond By Tudoran in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 24-10-2012, 19:27
  3. Consola Dingoo By tibitm93 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 3 Last Post: 12-03-2012, 15:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts