Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Gamerii: mai mult control in propriile vise

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Gamerii: mai mult control in propriile vise

    Tot mai multe studii arata ca persoanele care isi petrect timpul liber butonand jocuri video au un mic avantaj fata de cei care nu o fac (coordonare mana-ochi imbunatatita, viteza de reactie mai mare etc) si conform mai multor persoane, noi (gamerii) avem chiar si mai mult control asupra propriile noastre vise: Universitatea "MacEwan" din Canada sugereaza ca jucatorii au mai mult control in lumea viselor, avand o putere mai mare de manipulare a ceea ce vad cu "ochii mintii".

    Jayne Gackenbach, a luat decizia de a analiza acest subiect, aceasta fiind inspirata de pasiunea fiului sau pentru jocuri video si a ajuns la concluzia ca gamerii traiesc aceasta experienta ca pe o relatare treptata ("progressive narrative)", una care poate fi alterata sau opusa cu ajutorul subconstientului.

    Iar Eva Murzyn, de la "University of Derby" sustine ca jucatorii de World of Warcraft reusesc uneori sa "introduca" GUI-ul (Gamer User Interface-ul) MMO-ului in propriul vis datorita subconstientului.

    Voi ce parere aveti? Au aceste persoane respectabile din cadrul diferitelor universitati dreptate sau e doar o minciuna menita sa atraga atentia publicului? Voi ati patit ceva de acest gen?
    Attached Images Attached Images sweet_dreams-wallpaper-1280x720.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asta e din ciclul "cercetatorii britanici au descoperit ca"... As vrea sa-l cunosc si eu pe acela care viseaza cu GUI-uri sau HUD-uri activate

  3. #3 SP
    Member AzFaust's Avatar
    viteza de reactie mai buna este posibil, dar control asupra viselor din cauza ca te joci, niciodata. sa ai control asupra viselor inseamna sa visezi lucid (lucid dreaming), adica sa sti ca esti in vis si sa faci ce te taie capul. cred ca un om normal care viseaza lucid nu vrea sa faca parte din World of Warcraft

  4. #4 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Viteza de reactie mai buna e un lucru care l-am experimentat personal, nu stiu daca au avut vreun efect jocurile video dar am observat ca reactionez mult mai rapid decat alti soferi in situatii iesite din comun (caine care trece strada, un copil fugind pe trecere, etc.).

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    am observat ca reactionez mult mai rapid decat alti soferi in situatii iesite din comun (caine care trece strada, un copil fugind pe trecere, etc.).
    Si mai tot timpul iti vine sa arunci grenada si sa strigi "Cover me!", nu?

  6. #6 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Si mai tot timpul iti vine sa arunci grenada si sa strigi "Cover me!", nu?
    Mai degraba sa ma dau jos si sa le dau cate o bucata dar merge si asta

  7. #7 SP
    Member ionutsb85's Avatar
    Viteza de reactie este adevarata,cand am facut vizita medicala pentru permisul auto B,la simulator am iesit foarte bine, a belit ochii la mine doctorita,in rest de vise nu stiu ce sa spun,nu prea visez decat cu ochii deschisi

  8. #8 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Si mai tot timpul iti vine sa arunci grenada si sa strigi "Cover me!", nu?
    Attached Images Attached Images cover-me.jpeg 14214.jpg

  9. #9 SP
    Junior Member rs.marius's Avatar
    Ne doare Limba Romana!

    az_faust - stii*

    Csergiu - lucru pe* care

  10. #10 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by rs.marius View Post
    Ne doare Limba Romana!

    az_faust - stii*

    Csergiu - lucru pe* care
    Exista thread dedicat pentru astfel de urecheli: http://www.consolegames.ro/forum/f69...gii-forumisti/

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ce apreciezi cel mai mult la un joc? By MonkY in forum Polls
    Replies: 22 Last Post: 19-03-2014, 12:31
  2. Ce astepti cel mai mult de la 2013? By MonkY in forum Polls
    Replies: 8 Last Post: 13-01-2013, 00:47
  3. PC-ul pierde din ce in ce mai mult teren By MonkY in forum Tech News
    Replies: 26 Last Post: 22-09-2012, 17:13
  4. Care v-a placut mai mult? By IuLy in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 8 Last Post: 17-12-2010, 10:45
  5. Cine va sprijina mai mult? By nightprowler in forum Offtopic
    Replies: 52 Last Post: 13-11-2009, 18:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts