Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 14 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 LastLast
Results 221 to 240 of 268

Thread: Ultima carte citita

  1. #221 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    Sfarsitul Copilariei-Arthur C Clarke
    1984 - George Orwell
    le recomand

  2. #222 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    Dan Brown
    Inferno

    stilul lui Brown, nimic nou aici

  3. #223 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Trilogia The Witcher care a fost lansat pe piata tradus din poloneza, respectiv:
    1. The Last Wish
    2. The Sword of Destiny
    3. Blood of Elves

    Am inceput sa citesc si partile traduse neoficial, urmatoarele din serie care din pacate nu au format fizic, este mai incomod procesul de citire.
    Autor Andrzej Sapkowski a insufletit o lume extraordinara si pentru cei care ati jucat seria... e un deliciu, o experienta de neuitat care intrece povestea jocurilor si ofera un back-story adanc si dezvoltat in amanunt.

  4. #224 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai nici The Last Wish nu era tradus in romana. Sub ce titluri le-au tradus?

  5. #225 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Cele trei titluri traduse oficial am cumparat de la o librarie online din Ungaria. Cartile traduse neoficila sunt in engleza si in format digital.

  6. #226 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    The Hypnotist- Lars Kepler

    9/10

    O carte extrem de interesanta care nu ma asteptam sa ma prinda asa de bine. O poveste imprevizibila, cu multe personaje bine conturate, momente pline de suspans. Overall o carte foarte buna care nu ma asteptam sa ma prinda avand in vedere ca nu face parte din aria SF/fantasy care imi e atat de draga. Intr-adevar cred ca poate concura cu "Silence of the Lambs" si "The Shinning" (cum scria pe spatele cartii). Din cate am inteles, se lucreaza chiar la un film. Daca va rula in cinema, nu voi ezita sa il vad si sper sa fie cel putin la nivelul cartii.
    Attached Images Attached Images hypnotist-cover3.jpg

  7. #227 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Terminat de citit a patra carte Witcher: Time of Contempt. Interesant... parca mai scurta decat partile anterioare dar respecta stilul si autenticitatea autorului, chiar daca a fost tradus neoficial. Bine, sunt si cateva greseli dar aproape insesizabile. Abia astept sa ma apuc de a cincea carte care se va intampla probabil astazi.

  8. #228 SP
    Member Rukax's Avatar
    Bag of Bones de Stephen King

    O carte superba,eu nu sunt vreun mare cititor,dar cartea asta pur si simplu m-a impresionat din toate punctele de vedere.

  9. #229 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    A cincea carte The Witcher, a treia din The Saga sub denumirea Baptism of Fire.

    Pot sa va spun ca are parti magnifice, are parti cam "trase de par" dar per total este o scriere fantasy ampla si detaliata care isi are locul perfect in serie; in partile mai putin incarcate cu actiune personajele carismatice m-au captivat prin faptele si vorbele rostite.
    Per total este o carte buna, un pic mai linistita ca celelalte dar foarte importanta in a intelege motivatia si trairile personajelor principale cat si descrierea perfecta a starii de razboi.

    Urmeaza penultima carte si o data cu ea si resentimentul de a ma desparte de aceasta lume cu adevarat magica in care ma scald aproape zi de zi, citind.

  10. #230 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    A Game of Thrones - Wikipedia, the free encyclopedia
    Absolut superba , povestea este si mai buna decat in serial.

  11. #231 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Flori pentru Algernon, scrisa de Daniel Keyes - o carte extraordinara. Merita din plin toate premiile si laudele primite.

  12. #232 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    citite pana acum:
    Indiana Jones and the Peril at Delphi
    Indiana Jones and the Dance of the Giants
    Indiana Jones and the Seven Veils
    Sunt carti interesante, daca esti fan Indiana Jones sau daca iti plac genul acesta de carti de aventura
    Attached Images Attached Images img_5939.jpg img_5940.jpg

  13. #233 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    A sasea carte Witcher,penultima din serie: The Tower of the Swallow. Povestea avanseaza destul de incet, se simte mirosul de final. Povestea si actiunea, ca de obicei, ating cote maxime de divertisment.

  14. #234 SP
    Member denists66's Avatar
    Thomas Harris - Dragonul Rosu. Mi-a placut foarte mult, am citit si Hannibal Rising. Acum astept sa vina si Tacerea Mieilor.

  15. #235 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Luna trecuta am terminat de citit seria "A song of ice and fire", ultimele 2 carti (a feast for crows & a dance with dragons) am avut placerea sa le citesc in engleza.
    ....
    Acuma sub insistentele prietenei m-am apucat de rasfoit seria "Lives of the Mayfair witches" by Anne Rice


    LE:
    Attached Images Attached Images tumblr_mob7wpljpg1soo5r4o1_1280.png

  16. #236 SP
    Member denists66's Avatar
    Thomas Harris - Tacerea mieilor
    Dan Brown - Codul lui da Vinci


    Amandoua nota 9.5 - 10

  17. #237 SP
    Vid
    Member Vid's Avatar
    Ultima carte citită e "Portocala mecanică" de Anthony Burgess și mi se pare tare ideea (parcă finalul filmului a fost mai ok, dar s-ar putea să spun asta doar pentru că l-am văzut înainte să citesc cartea).
    1984 a lui George Orwell, asta termin imediat și e foarte tare cartea (Orwell e definiția scriitorului de geniu care prezicea încă de pe atunci atâtea).
    Urmează "Cântec de gheață și foc" pentru că... filmul (dacă e atât de bun, de abia aștept varianta explicită - cărțile).

  18. #238 SP
    Member denists66's Avatar
    Thomas Harris - Hannibal : Mi s-a parut a fi peste Dragonul Rosu, dar mai slaba decat Hannibal Rising si Silence of the Lambs. Oricum este o lectura placuta, ma asteptam la un alt final. Are un 8 de la mine.


    Dan Brown - Ingeri si Demoni : Superba, este plina de suspans si actiune. Nota 10 !

  19. #239 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Daca iti place Dan Brown atât de mult îți recomand si Simbolul Pierdut, mi-a plăcut foarte mult

  20. #240 SP
    Member denists66's Avatar
    Acum o citesc, am ajuns pe la jumate. Dupa ce am citit Codul lui Da Vinci am luat toata seria, stiam ca nu ma vor dezamagi .


    Ce parere aveti despre cartile lui Sven Hassel ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 14 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 LastLast

Similar Threads

  1. Carte de dresaj ? By zinodaur in forum Pets
    Replies: 6 Last Post: 07-08-2011, 15:45
  2. Licitatie: Carte Dead Space By Dj Mo in forum Licitatii
    Replies: 10 Last Post: 18-06-2009, 15:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts