Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 14 FirstFirst ... 4 12 13 14
Results 261 to 268 of 268

Thread: Ultima carte citita

  1. #261 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Rich dad, poor dad - Robert Kiyosaki


    E o introducere buna in educatia financiara. Recomand daca vreti sa faceti bani si nu va place ca platiti jumatate din ce castigati statului. Cartea nu te invata cum sa faci bani, dar isi propune sa iti deschida ochii in privinta importantei de a te documenta mai departe despre investitii.

  2. #262 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    LOL. Daca nu exista acel "interviu" cu arogantul asta de 2 lei care mictiona pe cap-de-creta Buhnici, nu se sinchisea nimeni sa arunce un ochi pe cartea aia.

    Sunt perfect de acord, educatia financiara lipseste cu desavarsire (nu doar la noi) si asa ceva trebuie predat din scoala. Dar de aici pana la a da vreun quote din unul care se cred mai sus decat prostimea de rand pentru ca el nu plateste taxe, e cale lunga. Este cel putin un personaj toxic si ce zice el acolo nu se poate aplica in marea majoritate a cazurilor. Investing in assests my ass, multi oameni traiesc cu minim pe economie sau putin peste. Zi-le tu alora ca daca nu isi vor plati taxele care, in mod normal, ar trebui sa ajute tara sa se dezvolte, vor ajunge bogati. O carte scrisa pentru aia care vor sa caste gura la altii si uite asa mai aduna ala niste marunt la ciorap. Nu multi ajung bogati cu adevarat, dar multi viseaza cu ochii deschisi, de asta si acest gen de "speakeri" prind la lume. Educatia lui - nu da nimic din ce produci. Haha...buna asta. De parca ai avea de ales. Te muti pe o insula si iti faci tara ta. Sovereign citizen.

    Nimeni nu o sa iti dea sfaturi reale despre cum sa faci bani sau unde sa te interesezi ca sa poti sa inmultesti ce ai deja. Totul este facut pentru profitul lor, pentru a avea cat mai mult pentru ei si generatiile viitoare. Un personaj de genul rade si cu curul cand sta si se uita din vreun private jet pe net si vede cati ii regurgiteaza rahatul.

  3. #263 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Am mai avut discutia asta cu niste prieteni. Problema e ca nici ei nu citit cartea (voi presupune ca nici tu) si nici nu au recomandat vreo alternativa mai buna, doar ca vezi doamne mosul a dat nu-stiu-ce interview la Buhnici. Putem face putin offtopic despre finante aici daca tot s-a adus vorba, totusi.

    de aici pana la a da vreun quote din unul care se cred mai sus decat prostimea de rand pentru ca el nu plateste taxe, e cale lunga
    Nu vad ce relevanta are atitudinea lui in ceea ce priveste experienta in investitii. Arogantul asta care se lauda cu nu plateste taxe si care a dus destule firme in faliment ramane, totusi, un milionar. Omul nu a scris despre cum sa fii modest, ci despre cum sa faci bani. De fapt, nici despre cum sa faci bani nu a scris, ci mai degraba despre cat de important e sa inveti sa faci bani (nu de la el, din alta parte). In cartea aia da doar niste hint-uri generale.

    Investing in assests my ass, multi oameni traiesc cu minim pe economie sau putin peste.
    Nu e pentru ei cartea. In Romania cu minimul pe economie abia supravietuiesti, primul pas e sa renunti la mizeria de slujba pe care o ai si sa te califici in ceva daca inca esti tanar. Daca nu, nu am idee ce se mai poate face. Sfaturile despre investitii sunt, credeam ca e evident, pentru oamenii care vor si au ce sa investeasca. Noi astia cu salarii de programatori in Bucuresti care ne luam consolele day 1, in principiu.

    Educatia lui - nu da nimic din ce produci. Haha...buna asta. De parca ai avea de ales. Te muti pe o insula si iti faci tara ta. Sovereign citizen.
    De fapt educatia lui e "da cat mai putin din ce produci". Asta nu e doar sfatul lui si nu e ceva esoteric, o sa vezi ca majoritatea oamenilor bogati spun acelasi lucru. Te-ai intrebat vreodata de ce companiile evita sa mai dea dividente actionarilor, preferand in schimb sa reinvesteasca profitul pentru a creste valoarea actiunilor? Dividentele se impoziteaza ca venit, actiunile cu o valoare mai mare nu.

    Sunt si exemple mai mici si mai apropiate - nu ai cunoscut pe nimeni care are firma? Cand muncesti pentru o companie venitul tau mai intai se impoziteaza integral si tu cheltuiesti ce iti ramane. Cand ai firma, mai intai cheltuiesti (masina nu e autoturism personal, ci masina de serviciu; concediul e de fapt intalnire de afaceri; you get the idea), si abia apoi, din ceea ce iti ramane (i.e. din profit) platesti impozite. Adica platesti mult mai putine taxe asa.

    Din nou, Kiyosaki nu pretinde sa te invete asta. Vrea doar ca cititorii lui sa realizeze ca exista metode de a nu plati taxe si sa le caute ei, ca e mai important sa ai investitii decat cheltuieli care nu sunt necesare si alte lucruri de bun simt. Este o introducere in educatia financiara, si una foarte buna, indiferent de cat de "toxic" ar fi autorul.


    Problema e ca unii se asteapta sa citeasca cartea asta "minune" si sa ajunga milionari, pe cand in realitate cursul firesc al lucrurilor ar fi: citesti cartea, iti dai seama ca educatia financiara e importanta, incepi sa citesti mai departe sute de carti si articole pentru tot restul vietii si, daca ai putina inspiratie in investitii si un salariu bun, e posibil sa ajungi milionar la un moment dat in viata.

  4. #264 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Da, nu am citit cartea, nici macar nu as printa un PDF amarat downloadat ilegal cu ea, copacii merita ceva mai bun. Ideile lui reies foarte simplu din orice interviu sau la o simpla cautare pe net, nu este ceva ground-breaking. Ti-as recomanda cu cea mai mare placere alte genuri de carti ce tin de dezvoltare personala, cum sa te lasi de fumat/baut/adictii, cum sa fii productiv, NLP, cum sa inveti diferite lucruri practice, cum sa aprofundezi chestii de viitor care iti pot aduce bani, etc pentru ca in alea cred. Tin de tine si vointa ta, si daca o ai, poti realiza multe lucruri pozitive. Nu am ce sa recomand din grupul "cum sa faci bani, cum sa faci bani pe net, cum sa ii faci pe toti sa zica da, cum sa agati femei" etc, pentru ca astea sunt o zeama de gunoi facuta pentru a face bani de pe urma celor cu vise marete, dar care nu sunt dispusi sa faca efortul necesar ca sa ajunga la ele. Pentru gura-casca, mai pe scurt. Asta e parerea mea, desigur, pot sa fiu intr-o eroare oribila toata viata mea, but hey, arata-mi tu unul care este de succes dupa ce o carte de genul l-a inspirat. I'll wait, chiar sunt curios.


    Consider ca atitudinea este relvanta in ceea ce priveste un om dupa care, vezi Doamne, te-ai uita cu admiratie si i-ai citi cartile pentru a invata diferite chestii despre cum sa investesti sau cum sa faci bani. Daca ala este un infect care inseala statul, asta ce denota? Ca e un om de stofa nobila? Ca este un exemplu? Da, multi fac bani furand, dar pe acelasi principiu, poti sa faci tot felul de lucruri ilegale, ca doar scopul scuza mijloacele, nu? Hinturi generale dau toti, si atunci cand incerci si vezi ca nu iti iese si il intrebi, pai de ce nu a iesit, ce crezi ca zice? Ca este ideea de vina sau tu? Ca nu ai stiut tu exact ce sa faci intr-un anumit moment?


    Faptul ca te invata despre importanta banului, intr-o oarecare masura, sau cum sa fii mai atent la anumite lucruri ce tin de financiar, este ok. Asta cred ca te invata si parintii cand esti mic si dai alocatia pe cine stie ce si iti zic ca mai bine puneai deoparte pentru altceva. Sau ma rog, poate nu se mai practica asta in zilele astea. Nu am vazut vreun disclaimer pe carti sau in interviuri in care sa atentioneze oamenii ca "aceste sfaturi nu sunt pentru saraki". Eu inteleg ca trebuie sa fie o carte de interes general, chit ca esti sarman oropsit de soarta. Poate nu am fost atent eu, cine stie.


    Discutia despre firme si impozite si cum se platesc sau nu poate sa fie una lunga. Totul devine interes de serviciu, de la companii mici la astea mari care fac expensuri exorbitante pentru ca stiu ca acele valori sunt infime cand vine vorba de profitul pe care il scot de pe urma unei noi vanzari (domeniul IT- SW/HW). Nu se imbogateste nimeni ca nu mai plateste TVA-ul cand isi ia faianta din baie pe firma. Astea sunt bucurii de oameni mici, nu de moguli. Multi isi mananca de sub unghii, cum e vorba, crezand ca asa faci bani, sau asa tii de ei. Treaba cu banii este destul de simpla. Ei trebuie sa circule. Daca nu circula, sunt degeaba. Hartii de aruncat pe foc. Valoarea e data de oameni, cerere si oferta. Fara toate astea sunt zero. Deja stii astea, presupun.

    Daca asta e scopul lui, sa fii inventiv in a gasi noi metode de a nu da bani statului, atunci e clar pentru ce segmnet de oameni se adreseaza. Sper ca intelegi ca oamenii ca ei nu ajuta cu nimic omenirea sau aproapele. Astia sunt genul de oameni care se ingroapa cu bani sa ii ia pe lumea cealalta decat sa ii doneze sa ajute alti oameni. Nu stiu cati bani are sau nu, nu il urmaresc, probabil ca are mai mult decat multi, dar nu pun botul la tot felul de topuri si laude. He's a failed business man. E o vorba care imi place, suna cam asa: Those who can, do. Those who can't, teach.

    Si ca sa inchei, ca probabil oamenii se satura sa citeasca off topicul meu, cateva sfaturi generaliste iti pot da si eu, chiar daca nu sunt vreun autor publicat sau speaker motivational:

    - Investeste in imobile/case/apartamente (asta se vor cauta mereu)
    - Investeste in pamant
    - Investeste in agricultura/plantatii (se pot face multi bani cu ajutorul UE cu niste chestii la care nici nu te gandesti)
    - Investeste in tine: cursuri de limbi straine cautate si care se platesc bine, chiar si entry level (germana, araba, ebraica, japoneaza, chineza, etc)
    - Nu cumpara vreo masina imediat cum dai de ceva bani (aia nu este o investitie). Bine, daca o sa cumperi masini cum are Tiriac in colectia personala sau alte editii limitate, atunci poate ai vreo sansa sa faci bani in viitor, dar...asta e un caz foarte izolat.
    - Participa la cursuri de orice fel (people skills, people management, Scrum certifications, etc). Uneori te ajuta acele acreditari.
    - Nu mai e nevoie sa spun, dar o fac totusi: Invata programare, SysAdmin, DevOps, UI, UX si toate chestiile de viitor. Nici nu cred ca pot sa le zic de viitor, ca sunt deja aici si sunt bine platite. Doar ca stim foarte bine ca IT-ul, cu tot ce cuprinde el, va fi mult timp de acum inainte la mare cautare.

    Bonus:

    - Poti incerca dropshipping din China, cunosc oameni care au facut bani buni acolo, dar tine si de noroc uneori. Nu trebuie sa dai 5k sa faci vreun curs de la vreun "speaker' de carton, toate informatiile se gasesc gratis pe net.
    - Poker. Trebuie ceva banuti si inspiratie, daca ai spirit aventurier.
    - Investesti la bursa. Din nou, ai nevoie de bani si inspiratie/ponturi, dar si acolo se pot face bani.


    Stiu ca nu o iei personal, nu are legatura cu tine per se, este o chestie generala pe care am vrut sa o punctez dupa ce am tot vazut cartea astea fluturand pe internet si mai stiu eu unde, fix dupa ce a aparut pe la noi baiatul asta destept. Daca tu iti tragi seva din ea si gasesti lucruri demne de retinut, chiar ma bucur.

  5. #265 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Ai dat la final fix aceleasi sfaturi pe care le da si japonezul - investeste in tine in primul rand si nu cheltui pentru un lux pe care nu prea ti-l permiti. Nu ai nevoie sa citesti cartea, sunt sfaturi bune, din pacate nu multa lume gandeste asa. Cunoastem toti cel putin o persoana care si-a luat masina in rate pe 5 ani.

  6. #266 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Pfff.. macar de ziceam diferit de el

    All jokes aside, pentru unii este evident, pentru cei mai multi nu. Dar asta este si pentru ca statul te vrea prost, de obicei, si nici omul nu vrea sa se urneasca sa iasa din zona de confort si sa mai citeasca una alta, chiar si acum, cand accesul la informatie este mult mai usor (cel putin in teorie).

    E ca la crypto, sa nu bagi mai mult decat esti dispus sa pierzi. Cunosc oameni care nu au salariu extrem de mare, dar e decent pentru Romania. Dau 1500-2000 RON lunar pe rata la masina. Ca deh, masina noua, tot ce vrei pe ea (cum ar zice Tataee). Bani cu care ar putea sa faca mult mai mult, de la a pune deoparte la a investi in ceva. Si totul pentru o masina careia ii scade valoarea cu ~ 20 % imediat cum ai pus piciorul in ea si ai iesit din reprezentanta. Sunt atatea cazuri, e OLX-ul plin de oameni care cedeaza leasing-uri la masini scumpe. De ce? Pentru ca au confundat faptul ca au o suma de bani cu adevaratul sens cand vine vorba de a-ti permite un bun. Multi zic, "Am buget 10K pentru o masina, deci imi iau o masina de 10K". Nu se gandesc la intretinere, servisare, consumabile, etc. Si atunci ii loveste realitatea. Si na, nu isi permit piese. Se duc la serviceuri indoielnice. Pun piese second hand sau low tier. Si apoi o vand, cand isi dau seama ca e prea mult pentru ei.

    Dar preferatii mei sunt, probabil, cei cu cele mai noi gadget-uri luate in rate. Nu ca e rau sa iei ceva in rate, doar ca e rau sa il iei atunci cand nu iti aduce mai multe beneficii. Nici macar nu il folosesc la adevaratul potential, doar FB, Insta si muzica pe Youtube, ca nu ar da 5 euro pe stream nici morti. Stii si tu, ce care isi iau an de an iPhone sau altele ca sa fie in trend, desi ei sunt pe cartela si nu au date mobile si se roaga de unul sau altul sa fac hotspot.

  7. #267 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Si totusi, nu am inteles nici acum care e problema ta cu cartea asta. O sa las un paragraf oarecare ca sa nu mai discutam chestii abstracte si spune-mi daca ti se pare ca e gresit ce scrie.
    Attached Images Attached Images img-20190704-wa0004.jpg

  8. #268 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Ce ai pus tu acolo este un paragraf ok, de bun simt. Nu zic ca nu ar avea pasaje bune in acea carte. Cam in orice tip de carte vei gasi niste pasaje decente, chiar si in una scrisa de Binder.

    Ceea ce vreau eu sa punctez, este ca acest personaj nu scrie romane politiste, SF sau beletristrica, unde caracterul lui ar fi irelevant. Daca povestea e buna, e tot ceea ce conteaza. Cum vad eu lucrurile, cand scrii carti de genul asta (self improvement, how to ..., etc), conteaza si caracterul omului sau ce a reusit in acel domeniu. Eu nu pot sa respect genul asta de literatura din principiu, am scris mai sus de ce, nu o sa reiau. Daca mai adaug si faptul ca cel care o scrie este un personaj cel putin dubios si infam, cunoscut ca un tepar si mai ales mandru de ce a realizat calcand pe capetele altora si propagand aceasta idee....atunci e reteta perfecta pentru ceea ce numesc eu: mizerie.

    Poate ar trebui facut un thread separat. Nici nu stiu unde s-ar incadra sau ce titlu ar trebui sa aiba, dar este interesant sa auzi parerile oamenilor cand vine vorba despre asta: dezvoltare personala, how to, materiale de invatat, etc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 14 FirstFirst ... 4 12 13 14

Similar Threads

  1. Carte de dresaj ? By zinodaur in forum Pets
    Replies: 6 Last Post: 07-08-2011, 15:45
  2. Licitatie: Carte Dead Space By Dj Mo in forum Licitatii
    Replies: 10 Last Post: 18-06-2009, 15:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts