Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Marvel sau DC?

Voters
51. You may not vote on this poll
  • DC

    15 29.41%
  • Marvel

    12 23.53%
  • Both

    20 39.22%
  • Mi-e tot una(don't care)

    4 7.84%
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 38

Thread: Marvel vs DC Comics

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Marvel vs DC Comics

    Aseara am avut o discutie destul de intensa cu un prieten despre o tema foarte importanta pentru noi (doar suntem comic book geeks ): DC vs Marvel. Ne-am certat de la idea eroilor sau a villain-ilor (nume, abilitati, look, inteligenta etc) pana la povestea si originalitatea lor.

    Au fost momemente in care el era ceva de genu: "macar eroii marvel nu poarta chiloti peste pantaloni" si eu eram ceva de genu: "macar personajele DC nu is ca un ditamai atlas zoologic (spider man, rhino, vulture, octopus, Black Widow, scorpion etc)" dar au fost si momente in care vorbeam despre cat de puternici is eroii respectivi: el e de parere ca personajele DC is muult prea puternice (aceleasi personaje zboara, sunt rapide, au super strength, heat vision, invulnerability etc etc) pe cand mie chiar imi placea chestiile astea deoarece asta ii facea cu adevarat SUPER eroi si in plus luptele DC sunt mult mai lungi, mai intense si mai imprevizibile daca ma intrebi pe mine.

    In cele din urma am incheiat discutia ajungand la concluzia ca: Batman e cel mai tare si Dare Devil cu Captain America ne plac amandurora.

    Voi ce parere aveti? Vreau sa mai discutam pe tema asta. Is un comic book geek foarte mare :"> (chiar ieri am citit 2 ore pe wikipedia chestii despre Darkseid, Doomsday, Imperiax si inca cateva personaje si tot am incercat sa gasesc "The death and return of superman" PDF File... da nu am gasit nimic ) si vreau sa vad daca sunt si alti membrii pe forum care au aceeasi pasiune ca si mine.

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    BOTH! - din ambele am preferați.

    Super Heroes/Villains


  3. #3 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Uhm, big fan Batman/Superman here, dar tot Kakarot SSJ4 e preferatul meu si imo can kick Superman's ass.
    Unde ai gasit comics?Poti sa postezi linkul?Sau daca nu, pe PM?

    P.S : +1 la ce a spus RonanN1.

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  5. #5 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by andreicristian9 View Post
    Unde ai gasit comics?Poti sa postezi linkul?Sau daca nu, pe PM?

    P.S : +1 la ce a spus RonanN1.
    aia spuneam ca nu prea am gasit comic books da am citit pe wikipedia sau m-am uitat pe youtube. Da uite ceva interesant ce am gasit azi pe net si am inceput sa citesc: Galactus vs Darkseid: The hunger (link: Darkseid vs Galactus (1995).pdf ). E un crossover facut de Marvel&DC Comics. Mai sunt cateva care as vrea sa le gasesc: Batman vs Captain America, Hulk vs Superman, Hulk vs Batman(asta chiar nu o inteleg ) si Superman vs Spiderman (nici asta...). Is chiar tari ideile astea cu crossover-uri intre "rivali".

    Vad ca aproape toti au votat Both da eu sincer eram curios care va place mai mult . Nu neaparat iti place DC da urasti Marvel sau viceversa. Mie de ex imi place mai mult DC din cauza personajelor mult mai interesante si cu mai multe Super puteri (Green Lantern cred ca e super erou meu preferat... chiar din cauza originalitatii sale).

    Benzile desenate Marvel mi se par mult mai "vesele" de parca o sa stii din primele minute ca totul se va termina cu bine si ca X o sa castige. Cateva benzi DC nu is deloc asa, pot sa is spun ca is de-a dreptul dark (Batman, Watchmen etc). Oricum personajele mele preferate Marvel ar fi: Captain America, Ghost Rider si Dare Devil... restul nu m-au impresionat asa de tare cum a facut de ex Flash, Green Lantern, Martian Man Hunter sau chiar Captain Marvel (care btw e personaj DC...ironic ).

    Am intrat azi pe nu stiu ce site la care era tema: Marvel vs DC da aia erau prea mari geeks si pt mine . O inceput cu dinalea ca Superman e erou Tier 2 care nu ii cine stie ce, in timp ce Galactus ii Tier nu stiu cat, Imperiax (care credeam ca e cel mai puternic personaj DC) e Tier 9 si mai sunt ceva personaje MARVEL si DC care sunt Tier 14 sau mai sus... chestiile astea deja m-au depasit. In primul rand nici nu am avut de unde sa cumpar acele benzi desenate ca sa stiu cine ii tipu ala si cat ii de tare.

    Tot incerc sa cat undeva in format PDF The death and return o superman da nu prea am noroc. Filmu mi-a placut destul de mult, da dincate zice Irate Gamer, filmul e foarte foarte slab in comparatie cu benzile desenate. Si povestea pe benzi desenate e mult mai complexa decat in film.

    Deci care sunt personajele voastre preferate? Eroi sau villains nu prea conteaza. Si de ce? Let the geek talk commence . Sau cum ziceau cei de la Blizzard: Embrace your inner geek

  6. #6 SP
    Junior Member thegamer's Avatar
    http://fc04.deviantart.net/fs71/f/20...y_Dustyart.jpg

    Mda mie imi place mai mult MARVEL...sincer nu prea stiu de ce,parca cam toti cei din Justice League au forma lui superman: http://www.ifanboy.com/images/ifanbo...ticeLeague.jpg
    http://images4.fanpop.com/image/arti...che=1289212265

    App am vazut si Avengers cel nou,mi-a placut mai mult decat Young Justice.

    @Tudoran Black Bolt - Wikipedia, the free encyclopedia Black Bolt cam ce Tier e? Stiu ce era destul de puternic in F4 TAS.

  7. #7 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    nu mai stiu... acolo dadea numa ceva exemple cu care la ce tier ar fi... de black bolt nici nu stiam pana acuma . Merci pt link. am ce citi acuma (comic book related)

  8. #8 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Imi place DC mai mult... parca eroii au un aer ceva mai "dark"...

  9. #9 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Imi place DC mai mult... parca eroii au un aer ceva mai "dark"...
    sa stii ca la asta m-am gandit si eu. Parca si mai "dark" mai "mature" chiar.Batman zici ca ii pentru adolescenti nu pt copii . In timp ce fantastic four mi se par extrem de copilaresti. Marvel parca vor sa ofere tot timpul o senzatie dinaia ca binele va castiga asupra raului orice ar fi. Just my 2 cents.

  10. #10 SP
    Junior Member Rlzzler's Avatar

    torrentz

    pe net gasesti in format CBR cam toate comicurile care le cauti. din nefericire la noi nu prea gasesti comics de cumparat asa ca ne descurcam cu ce avem. referitor la crossovers sa stiti ca nu sunt mare lucru de ele, deoarece nu sunt cannon (adik nu conteaza) si in general sunt foarte slab scrise.
    Mie personal nu imi place marvel. singuri eroi de la marvel care imi plac sunt : captain america (daca imi schimbau numele acu vreo 30 de ani ar fi fost mult mai cunoscut zic eu), daredevil, hulk si cam atat. DC in schimb are niste personaje bestiale ca si: superboy, Nightwing, robin ca sa numesc cateva mai putin cunoscute. Daca vreti sa incercati ceva destul de fain incercati Seria "Young Justice" ( anul acesta au aparut si desene cu aceasta echipa) .
    Si sa nu uit: Dc are niste evenimente care implica aproape tot unviersul DC. Aceste evenimente sunt absolut bestiale. Sugerez : INfinite Crisis , sinestro Corps war, Final crisis, Balckest Night etc. Dupa parerea mea cu aceste serii DC au aratata ca sunt MULT peste Marvel.

  11. #11 SP
    Member StarKiller's Avatar
    Both

  12. #12 SP
    Junior Member Rlzzler's Avatar
    am uitat sa mentionez de ce am o parere asa de slaba despre Marvel. In vreme ce eroi Dc au la baza niste ideei originale (superman, batman , green lantern) marvel are o gramada de eroi din "luati" din mitologie ca si thor, hercule samd. mie sincer mi se pare ca denota lipsa de originalitate si lene sa furi pur si simplu un erou mitologic si sal pui intrun comic. Si Dc are anumite personaje care au la baza ideei mitologice ca si Wonder Woman dar totusi ii un personaj INSPIRAT din mitologie si nu furat pur si simplu.

  13. #13 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    de cumpărat eu le-am gasit pe Forbidden Planet - Your Cult Entertainment Megastore... iar pentru cei care nu vor sa le cumpere demonoid.me face zilnic upload de tote şi tone de benzi desenate... toate la zi cu ce apare �n SUA... nu ştiu dacă �ntreba cineva dar na... ca am spus eu asa
    Si pentru mine cred ca dintotdeauna va fi MARVEL si voi spune şi de ce...
    1. pentru poza pe care am ataşat-o
    2. sincer personajele făcute de Marvel mi se par mai interesante dec�t cele făcute de DC... acum sa nu �nţelegeţi ca nu �mi place DC Comics, sunt c�teva personaje care �mi plac şi de acolo, numai ca sunt interesat de personajele şi poveştile scoase de Marvel dec�t de cele DC COMICS
    Attached Images Attached Images pub.jpg

  14. #14 SP
    Junior Member Rlzzler's Avatar
    ai cumva o invitatie pentru demonoid?
    btw iti respect parerea dar pentru mine Wolverine( cred ca el e in poza) este cel mai antipatic personaj din Marvel

  15. #15 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    fiecare cu opinia lui! ca doar nu ma vezi la usa ta cu bazooka dupa mine...

  16. #16 SP
    Junior Member Rlzzler's Avatar
    are cineva o invitatie pe demonoid ? am o invitatie pe filelist care o dau la schimb pentru o invitatie pe demonoid

  17. #17 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Recomand site-ul:
    ...precum si aplicatia CCL pentru Iphone.

  18. #18 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Eu am votat "Both". Pur si simplu nu pot alege, imi place Marvel pentru ca am crescut cu super-eroi ca Spider-Man, Iron Man, Hulk si personajele Marvel imi plac mai mult. In schimb, super-eroul meu preferat e probabil Batman ( printre putinii super eroi DC care imi plac), mi se pare mai special fata de orice ofera Marvel.

  19. #19 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    si mie imi place atat DC cat si Marvel...don't get me wrong, da DC intotdeauna mi s-a parut mai original cand vine vorba si de super eroi si de villains. Daca ma gandesc bine am vazut mult mai multe desene Marvel cand eram mic (Spider man, Iron man, Hulk, Fantastic 4, X men si ce au mai fost) decat DC (Batman, Superman si abia mai tarziu Justice League) da dupa ce am facut niste research si m-am uitat la celelalte filme am ajuns la concluzia ca mai mult imi place stilul DC (Green Lantern e unul dintre super eroii mei preferati din simplul fapt ca e asa original. O lupta de-a lui mi se pare chiar incredibila).

    Tin minte si cand am vazut primul trailer la DC Universe Online . A fost si inca e unul dintre trailerele mele preferate. Atata actiune, atatea personaje, atata originalitate... mie asa mi s-a parut.

    Intr-un fel regret ca am pus si optiunea "Both" pt ca multi o iau aia pt ca aia li se pare calea mai usoara . Eu vroiam discutii mai intense: de ce aia si nu aia, de ce villainii aia ti se par mai tari, lupte cum erau etc etc. Da intr-adevar unii nu se pot decide. Dar sa nu apara confuzii: doar pt ca am ales DC nu inseamna ca nu imi place nimic la Marvel (Captain America, Ghost Rider, Dare Devil si unii X men sunt personaje de nota 10).

    P.s. aveti aici trailerul de care ziceam. Nu esti comic book geek daca zici ca nu iti place chiar deloc trailer-ul respectiv...sau poate esti un huge fanboy


  20. #20 SP
    Junior Member Rlzzler's Avatar
    De ce imi place DC ai mult ca si marvel:
    ORIGINALITATE: Dc au eroi cu adevarat originali : superman a fost primul erou de benzi desenate, Batman a aparut la putin timp dupa el, Flash a fost si el creat destul de repede samd., in schimb Marvel pur si simplu a luat personaje din mitologie si i-a folosit ca si eroi de benzi desenate - Thor, Hercule si o gramada de personaje conexe. nu as avea o problema cu asta pentru ca mitologia face parte si din DC dar macar ei au eroi originali iar personajele din mitologie sunt pe plan secundar. In schimb Thor si Hercule (mai ales Thor) sunt in prim plan la MArvel.
    tot legat de originalitate sunt si alti eroi de Marvel destul de cunoscuti. Un exemplu clar este Hulk care a fost inspirat de doctor jekyll and mister hyde. Alt exemplu clar este Deadpool care este pur pur si simplu o copie a lui Deathstroke din DC. Intradevar cu timpul Deadpool a ajuns un personaj destul de bine conturat si individualizat dar asta nu ma face sa uit ca a fost furat si nu este o creatie originala.
    PErsonajele: eroi DC sunt foarte bine individualizati prin personalite, putere + ca sunt uni eroi care simbolizeaza ceva:
    Superman este cel care nu omoara niciodata oricat de grea ar fi situatie si intodeauna incerca sa ajute pe toata lumea. este vazut ca si cel mai uman dintre eroi cu toate ca el este pana la urma un extraterestru.
    Batman este omul normal care cu un efort intelectual si fizic reuseste sa invinga pana si pe cei mai periculosi inamici. Traieste dupa regulile lui si are un cod moral peste care nu trece nici in cele mai grele situati.
    Marvel in schimb nu are eroi care sa reprezinte nimic. Fiecare este individualizat dar nu reprezinta nimic pe plan moral.
    Tot legat de personaje, mie imi place cum Dc a tratat personaje secundare. O sa folosesc pe Robin ca si exemplu. a inceput ca si ajutorul lui Batman, avea un costum cel putin penibil si niste replici de nuti veanea sa crezi. Cu timpul a ajuns unul din cele mai conturate personaje din universul DC. Nightwing este un persinaj care a trecut cu mult peste ceea ce fost la inceput. Jasson Todd (al 2-lea Robin) a juns Red hood care este un personaj destul de interesant iar Tim Drake (al 3-lea Robin) are deja o instorie insemnata iar seria lui de benzi desenate este excelenta. Dupa aprerea mea asta conteaza foarte mult daca stam sa ne gandim de unde a inceput personajul.
    Legat de UNiversul DC vs Universul MArvel: Mie mi se pare ca DCU ii mult mai bine inchegat ca si MU. au o gramada de evenimente care se intind pe tot DCU, in care fiecare personaj, ca are o grama de puteri sau pur si simplu un om bine antrenat, are importanta lui.
    Nu zic acu ca tot ce face Marvel este rau dar cel putin pentru mine Marvel nu este deloc atractiv. au unele personaja interesante dar fiind destul de putine nu prea ma intereseaza. Spiderman, Captain america sunt destul de interesanti, si Hulk ii destul de amuzant uneori dar nicunul din ele nu se ridica la nivelul unor personaje din DC.
    PUTERILE. O alta problema care ma enerveaza referitor la MArverl sunt puterile eroilor care uneori sunt asa de idiote: Wolverine are regenerare, care a fost destul de interesant la inceput dar acu sa ajuns la ideea ca Wolverine este puri si simplu nemuritor- adica sar putea regenera de la o singura celula mai dao si draq. alt personaj cu puteri tampite este Sentry (copie dupa SUperman) despre care se zice ca are putea la "1 million exploding suns". bun adica el ar trebui sa bata tot ce misca....numai ca nu chiar. a laut bataie de la personaje care nu au nici macar pe aproape "1 million exploding suns" (suna retardat doar cand spui "1 million exploding suns"). alta problema cu Sentry (si cu mai multe personaje MArvel) este ca are si regenerare, care in unele situati arata ca se vindeca aproape instant iar in altele ia 2 pumni si pica. daca are regenerare la nivel asa de mare fiecare lupta cu el ar trebui sa fie degeaba, adik tot ii dai si tot degeaba. Carei farmecul in asta?

    Acesta este daor punctul meu de vedere, nu incerc sa insult pe nimeni si nu zic ca doar eu am dreptate si restul gresesc. pur si simplu miam expus punctul de vedere si astept ca si alti sa faca la fel. As vrea sa aud ce au si alti de spu

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Magazine Comics By Roy in forum Carti si Comics
    Replies: 3 Last Post: 16-09-2013, 12:18
  2. DC Comics By paunstefan in forum Carti si Comics
    Replies: 7 Last Post: 29-04-2011, 16:11

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts