Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 60

Thread: Recomandare bicicleta

  1. #21 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Sper sa ma tina avand in vedere ca nu o folosesc asa de des. Ce anume (reparatii) intra in garantie?
    Ma gandeam sa le dau jos, dar nu raman reziduuri de la stickere? Ca presupun ca lipiciul ala folosit nu e asa de calitativ.

  2. #22 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu ramane nicio urma de la ele. Nu stiu sa iti spun ce intra si ce nu intra in garantie. Eu intrebasem inainte sa o cumpar daca pierd garantia fara stickerele de pe ea, si am fost asigurat ca nu. Inclusiv de un coleg de pe forum care lucra/lucreaza in magazinul de unde am luat-o. La o adica am pe cine trage de urechi

  3. #23 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Eu nu am intrebat, dar o sa merg pe mana ta :-).
    Oricum ar trebui sa existe o serie ceva pe bicicleta ca sa fie usor de identificat la garantie.
    Tie ti s-a intamplat ca atunci cand folosesti schimbatorul din stanga, sa treci de la 2 la 3 sa nu urce lantul si sa ramana tot la al doilea nivel?
    Eu am reusit sa il trec la 3 dupa cateva incercari...

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sincer sa fiu nu stiu daca e vreo serie undeva, poate e vreun sticker cu seria, chiar nu mai stiu ca a trecut aproape un an. Uite-o pe a mea fara stickere:

    Nu, nu am avut probleme, inca, la schimbarea vitezelor. Desi in 90% din timp stau pe a treia treapta.
    Attached Images Attached Images img_20160710_101805.jpg

  5. #25 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Arata bine fara stickere :-). E si curata :-).
    Tu inca mai ai luminile standard care au venit montate pe bicicleta?
    Sa inteleg ca ai schimbat din prima incercare din treapta 2 la 3. Pai si eu tot cu treapta 3 merg, dar cand o cumparasem era pe treapta 2. Oricum nu o sa mai schimb, o las pe treapta 3, iar in dreapta am dat la 5 (cred ca e viteza... nu prea ma pricep).

    M-ai facut curios si am sa iti enumar stickere-le :
    Sunt 3 stickere pe cadru, 2 pe laterale unde se pune suportul pentru bidonul cu apa, 1 in fata cu logo B-Twin, 2 mici si 2 mari pe suspensii, 1 in spate langa frana, 2 langa roata spate, cate un sticker pe fiecare janta (sunt micute) si inca un sticker lung sub cadru unde sunt trecute modelul, seria si codul bicicletei (langa pedale).



    Dupa cum vad, stickerul cu seria este pus peste cel lung si totodata peste cel cu seria este un sticker transparent , probabil ca sa nu se stearga de la murdarie.

  6. #26 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ala e singurul sticker pe care nu l-am dat jos, ca oricum nu se vede si mai protejeaza de pietricele si mai stiu eu ce. Daca ala e cel cu seria, si mai bine.

  7. #27 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Da acela e. Sa te uiti, ca sa fi sigur.
    Vad ca ai pastrat sticker-ul cu logo .

  8. #28 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    L-am dat si pe ala jos pana la urma ca s-a decolorat, poza aia e de cand am luat bicicleta.

  9. #29 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Si eu care credeam ca asa arata acum .
    Defapt acum am vazut data de la poza

  10. #30 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    E urata ma fara stickere, zici ca-i cheala

  11. #31 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Tu nu le-ai dat jos de fricos, stiu eu.

  12. #32 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Le-am lasat, sa moara dujmanii de invidie.

  13. #33 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    O sa moara doar de râs

  14. #34 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Sunt de parere ca se vede bine si cu stickere .

  15. #35 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Aleluia, numai defectului aluia ii plac chelioasele

  16. #36 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Hai sa ma laud si eu: Mi-am cumparat acum cateva luni de la Decathlon o bicicleta hardtail Bitwin Rock Rider 520 cu ~1.200lei. Are furca cu reglaj pentru greutate, are frane pe disc actionate prin cablu, n-am vrut hidraulice deoarece sunt mai greu de intretinut. Am ales sa pastrez bicicleta stock, fara sa-i aduc modificari. I-am adaugat bidon de apa (tot Bitwin) si crick din Lidl (11lei, foarte multumit de el). Parcurg in fiecare zi 20km dus-intors de la serviciu.

    Beneficiile miscarii am inceput sa le simt inca dupa prima luna, nu mai transpir asa tare la efort iar pulsul a inceput sa scada, aveam undeva la 180bpm cand am inceput, acum am undeva la 160bpm cand pedalez.

    Ca minusuri din partea mea pentru bicicleta ar fi ca nu simt schimbatorul spate asa de precis pe cat il lauda producatorul (SRAM schimbatorul pe spate si manetele de pe ghidon). Un minus ar fi si pentru Decahtlon, cand am ridicat bicicleta mi-au facut reglaje de ochii lumii, frecau sabotii pe discurile de frana, nu schimba bine vitezele. Am ales sa-mi fac singur reglajele de finete. Per total sunt multumit.

    L.E. Am fost nevoit sa-mi iau si ceva echipament de ciclism: tricou, bluza, pantaloni, manusi, casca. Caut de ceva vreme ceva incaltari mai potrivite. Pe forumurile de ciclism am vazut ca se preteaza pentru MTB incaltamintea de tip trekking pentru munte.
    Attached Images Attached Images 18057024_1336292453120997_4690353249827040342_n.jpg

  17. #37 SP
    Member esop's Avatar
    Ho ho ho! Dar ce avem noi aici. Un topic de care nu stiam?
    Ce pacat ca nu este intitulat Bicicleta Mea sau Sfaturi/Ghid pentru biciclete, in loc de Recomandare Bicicleta. Dar ajustam postarea nu este problema

    Sa o luam cu inceputul. De 3 saptamani sunt si eu, asemenea colegului cashonly, posesorul unui Rockrider 520. Modelul este cel albastru, cu furca reglabila pe greutate/kg (important de retinut, o sa revin asupra aspectului) si marimea M (alt lucru important).
    Si eu am avut o experienta cam neplacuta cu personalul din magazinul Decathlon, un baiat se mai pricepea cat de cat la reglaje, dar al 2-lea tip si colega lor, praf! Ea mi-a incurcat comanda, si mi-au adus modelul pe negru in loc de cel albastru, iar El nu a stiut sa-mi raspunda de ce la modelul de Rockrider 520 (2016) exista doua furci diferite. XCT 80 cu reglaj +/- si UFIT 80 cu reglaj si indicator pe kg.
    Poate pentru unii nu este nici o diferenta (aviz si angajatilor magazinului care se uitau ciudat la mine) dar eu am gasit si mai ciudat ca toti dadeau din umeri. Spunand simplu "sunt identice". Nu este problema. Am aflat ulterior singur. Motivul este gasit aici:

    https://www.btwin.com/blog/blog-and-...r-540-and-520/

    Bine... ei spun acolo ca au avut probleme legate de cadrul bicicletei. Le-am si scris, ca sa confirme, dar nici un raspuns. In schimb am primit un raspuns de la un francez, pe un canal de youtube care prezinta si testeaza biciclete si mi-a confirmat si suspiciunea mea legata de furca.
    Ce mai vroiam sa spun si sa nu uit. Rockrider 520 are o serie scoasa in 2015 si una acum in 2016-2017 (cu mica revizie de care spuneam mai sus). Legat de echipare, cel putin pe hartie, modelul vechi era mai bun (lasand la o parte ca era cu roti de 26 in loc de 27.5 ca modelul nou). Eu ma refer aici strict la furca de 100 vs 80, franele pe disc, hidraulice vs mecanice, transmisia/schimbatoare Shimano vs Sram, 3x9 vs 3x8, etc.


    In concluzie daca vreti vechiul 520 (2015) el s-a mutat in actualul 540. Dar si diferenta de pret este alta. 1200 vs 1900. Sau gasiti lejer SH, la un fragment din aceasta suma.
    Sincer, daca aveti nevoie doar pentru plimbari lejere prin oras si ocazional o tura prin padure si ceva teren accidentat, nu cred ca merita investitia. 520-ul este mai mult decat suficient.
    Sa nu fiu inteles gresit. Comparatia a venit din cauza faptului ca poate cineva intra si ii folosesc toate aceste amanunte ajutand sa ia o decizie mai usoara.
    Nu ca 340 ar fi un model mai slab, sau ca toti ar trebui sa ne luam de la 900 in sus. Ar fi o prostie. Cel mai important in alegerea unei biciclete este ce urmeaza sa facem cu ea, scopul, durata si asteptarile noastre. Ca degeaba ne luam un MTB de 4000 lei daca facem ture doar pe asfalt de 5km, sau, daca ne luam ceva la 600 lei si avem asteptari sa se comporte/dorim sa participam la cine stie ce concursuri cu ea.

    https://www.freerider.ro/mag/cele-ma...16-104082.html

    Revenind, eu am in acest moment ~200km in cele 3 saptamani de cand am luat bicicleta.
    Singurul lucru de mentionat... schimbatorul de foi care dupa nici cateva zile, nu urca, sau urca foarte greu din 1 in 2 si 3 (motivul zic eu, reglajul facut in graba si nu chiar profesional, de angajatii magazinului, in ziua achizitionarii)
    Am hotarat sa o duc in magazin, la garantie. Am aflat ca trebuia sa o las acolo, pentru ca nu aveau personal disponibil sa o faca pe loc. Mai mult, mi-au spus ca primul reglaj este gratuit si apoi se plateste 30lei.
    -Serios?? Si garantia la ce mai este atunci?.
    -Aaaa, pai sa vedeti, este valabila doar cand se aveti o piesa defecta si bla bla bla.
    -Si cand bicicleta nu functioneaza in parametrii normali, iar eu am mers cu ea in regim recomandat, spunem ca nu indica obiectul garantiei ci al reglajului?? Si la al doilea cand vin incep sa platesc??"
    Asa ca am mers acasa si in 10min, mi-am facut reglajele singur. Merge perfect. Momentan Deci aveti in vedere cand va cumparati biciclete din magazinele Decathlon, intrebati si acest aspect.

    Legat de marimi, pentru cei care nu stiu, asta e recomandarea, cel putin la RockRider 520/540:
    S: 1.50 m -1.65 m M : 1.65 m -1.75 m L : 1.75 m -1.85 m XL : 1.85 m -2.00 m
    Unde: S: 421mm M: 432 L: 443 XL: 493

    http://media.decathlon.ro/533984/bic...krider-520.jpg

    La Devron Riddle, de exemplu, au in schimb:
    S – 420/16.5” | M – 457/18” | L – 495/19.5”
    Dupa cum se observa marimile nu corespund mereu de la un producator la altul;
    In cazul meu, pentru RockRider, marimea M - ST length (Seat tube) 432mm este la fix. Pe cand la Devron (ce am avut), M - 457.
    O diferenta de aproape 3 cm. Credeti sau nu, conteaza foarte mult, rezultand in faptul ca a trebuit sa iau atunci un S pana la urma. In schimb la un model de Focus mai vechi, M a fost iar perfect.







    Legat de stickers, eu am vrut doar doua sa dau jos, iar cand am intrebat in magazin daca imi afecteaza cu ceva garantia nu au stiut sa-mi raspunda.

    Sticker-ul cu model/serie si unde se afla acesta, vad ca s-a raspuns mai sus si exista deja poza.

    Daca va intereseaza si ceva legislatie cu modificarile si completarile facute in 2017:

    https://pedaleaza.ro/legislatie-priv...ianuarie-2017/

    Si alte chestii generale:




    Ce sa mai zic. Cam atat de la mine. Sper sa fie utile informatiile.
    Si asa nu aveam intentia sa scriu atat... cine citeste.. nu stiu

    Seara buna. Si ture cat mai reusite!

  18. #38 SP
    Senior Member dark18's Avatar

  19. #39 SP
    Member esop's Avatar
    @dark18

    Interesant link. Eu personal nu sunt sunt tentat sa-mi pun asa ceva, dar sincer gasesc ok sa vad la altii. Cu alte cuvinte sa le admir de la distanta

    Daca iti spun ca la 14.99 usd sunt scumpe, ma crezi?
    5 eur:
    New Arrival Colorful Bicycle Lights Bike Cycling Wheel Spoke Light 32 LED 32-pattern Waterproof new arrival
    http://s.aliexpress.com/V7v26jQ7
    (from AliExpress Android)

  20. #40 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    @esop: Eu unul sunt tentat sa imi pun lumini de genul la roti.
    Am dat peste link-ul asta fara sa vreau. Mi-a aparut ca un video "sponsorizat" pe Facebook.
    Pretul nu mi se pare asa scump.
    Pacat ca nu gasesc asa ceva prin Bucuresti.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts