Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 60

Thread: Recomandare bicicleta

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Recomandare bicicleta

    Salut baieti, vreau sa imi cumpar vara asta o bicicleta si am nevoie de ajutor, ma tenteaza o varianta MTB, nu ceva numai pentru oras. Nu stiu ce sa zic de buget, stiu ca bicicletele bune sunt destul de scumpe. Astept cateva recomandari de la voi, ceva de prin magazinele Decathlon, Intersport. Daca va pricepeti cat de cat, astept parerile voastre. Dupa ce vad cateva pareri promit ca incerc sa ma gandesc si la un pret

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiu unde poti gasi in Romania, pentru ca inca nu am cautat pentru mine, dar iti recomand o fixie. Fixed gear bike. Mi se par cele mai utile si mai fiabile. Am folosit zilnic una in ultimii 4 ani in Olanda si altceva nu mi-ar trebui pentru deplasarea prin oras. Eu nici frane nu ii mai montam, ma foloseam doar de cea data de pedalele inapoi si era o placere. Usoara, fiabila, rapida in functie de dimensiunea cauciucurilor, nemaipomenita pentru uzul meu.

    O sa caut si eu una saptamana ce vine pentru ca deja nu mai pot fara, si o sa pun si aici ce gasesc, poate te tenteaza ceva si pe tine

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dane, eu o am pe asta si sunt foarte multumit de ea. Am mers si prin oras (80%) si prin parcuri si paduri si n-am avut nicio problema cu ea in anu asta de cand o am.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Arata bine, pacat ca e grea la 15kg. Care e faza cu marimile? S M L XL?

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vad ca au un ghid aici, nici eu habar nu am si nu l-am vazut pana azi. Cred ca am nevoie de una XL pt. ca am 192 cm si 100 kg? De faza cu tichetele pentru bicicleta de la stat se mai stie ceva?
    http://www.decathlon.ro/c/154-ghid-marimi

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Hmm, nici nu mai stiu faza cu marimile. Eu am app 1.80 si app 100kg si mi-am luat M sau L, nu mai stiu, dar e mai mult decat perfecta.
    Oricum, mergi in magazin, te urci pe ea, eventual te si plimbi putin p-acolo. Eu asa am facut pana m-am decis.

    Si da, arata foarte bine, are suspensia de fata hidraulica, ceea ce e super ok, ambele frane pe disc si cel mai important, e fff silentioasa. Nu se aude deloc tacaitu ala ca la orice alta bicicleta.

    Doar sa ai in vedere faptul ca lumea se plange de cauciucuri, ca s-ar toci/sparge prea repede. Eu in anul asta, n-am avut nicio problema, asa ca depinde si cum merge si ce gropi ocolesti/nu ocolesti.

    Tudor, intr-adevar, e putin deranjanta greutatea daca am nevoie sa urc mai mult pe scari, dar la mine nu e cazu, pentru ca ori stau la 2, ori o las la boxa si nu urc pana la 4, deci all good

  8. #8 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vad ca la suspensie scrie, suspensie spate. Habar nu am cu ce se mananaca toate treburile astea. Habar nu am de ce una costa 1300 iar alta pe care am pus eu ochii e 1700-2000. Nu inteleg diferenta de pret.

    LE: Am gasit un ghid aici
    http://www.freerider.ro/mag/cum-aleg...pli-85026.html

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pune link si cu ce ai gasit tu, poate unii se pricep. Ronan parca era cu bicicletele, eu am folosit zilnic timp de 4 ani una, dar in Romania nu se folosesc acelasi fel de biciclete. Nici nu am vazut fixed gear, cum vreau eu, pe aici.

  10. #10 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Am padurea foarte aproape si vreau ceva sa reziste si prin padure.
    http://www.decathlon.ro/bicicleta-mt..._8350583.html#

    Sau

    http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=16519

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pacat ca sunt al naibii de grele, nu degeaba vreau eu fixie. A mea avea 5kg

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pacat ca nu esti prin Bucuresti, ca ne vedeam si dadeai o tura pe unde voiai tu...

    Nu stiu ce sa zic. Eu o recomand pe a mea, chiar sunt foarte multumit, sincer, dar da, nu merg zilnic prin padure sau pe teren accidentat. 80% din timp merg pe ciment.

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie mi se par si cam scumpicele sincer sa fiu. Eu mai astept, am vazut si oferte de fixie la 1000RON si cred ca spre asa ceva ma indrept, cred ca imi pot face treaba ok si in Bucuresti cu asa ceva.

    Astept sa vad si ce isi ia Dante

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dant3, ai luat ceva pana la urma? Eu am luat una din Decathlon, 800RON, schimbatoarele si franele cica ar fi Shimano, dar e mult mai grea decat as fi vrut. Mi-a placut in schimb culoarea si am zis ca merita. Dupa vreo 20km facuti mi se pare foarte ok la banii astia, nu prea am ce comenta. In timp insa trebuie sa vad cum rezista. Nu pot pune link pentru ca pe site nu apare.

    Se numeste MTB Rockrider 340 si pe net are recenzii praf

    In magazin mai era si culoarea asta si eram tentat, dar am mers pe coral red: MTB ROCKRIDER 340 GEEL - Decathlon
    Attached Images Attached Images rockrider-340-c5-mtb-orange.jpg

  15. #15 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Încă nu am luat, m-am lovit de alte probleme de sănătate și deocamdată e pe stand by ideea asta

  16. #16 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Un Rockrider 340 mi-am luat si eu acum putina vreme, verdele-lamaie ala turbat.
    Pentru mers casual prin parcuri, pe trotuare, se tine bine. Am scos-o si prin padure nitel, la noroi si n-a comentat.

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sper ca i-ai dat stickerele jos..

  18. #18 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Nein, arata secsi verdele cu tot cu stickere.
    Attached Images Attached Images big_dfff1a2d96c64f77a43a004fb071979f.jpg

  19. #19 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Nu stiu daca trebuia sa postez aici, dar nu am gasit un topic corespunzator.



    MTB Rockrider 340 26" Gri - DECATHLON
    Mi-am cumparat modelul acesta sambata trecuta (13 mai) din Decathlon Pallady. Sunt multumit de ea cat am folosit-o in 5 zile de la Piata Delfinului - Arena Nationala - ture in jurul stadionului - acasa, avand in vedere ca prima bicicleta am avut-o acum 20 de ani (cand am primit-o cadou de la bunica la varsta de 7 ani).
    Inca ma gandesc daca sa cumpar aparatoare la ea sau nu. Cel putin cand ploua nu ies cu ea.
    Am mai cumparat un cric (30 lei) si un set de intretinere (65 lei). Si cat de curand, dupa ce se termina luminile standard, vreau sa cumpar un set de far + stop care sa se incarce la USB - Set Lumini VIOO 500 Road LED Faţă și Spate - DECATHLON sau Set Lumini LED Vioo 300 USB Negru - DECATHLON .

    PS: Am ales masura M. E destul de grea (15 KG) si imi este putin greu cand urc cu ea pe scari.

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai ti-ai luat ca noi, tot 340. Eu nu mi-am luat kilometraj, poate era o idee buna incat sa stiu cati km are, dar am sarit lejer de 500km din vara pana acum, doar prin Bucuresti pe strazi si bulevarde, si inca se tine decent. Va trebui sa schimb insa jantele, pentru ca nu sunt duble si sunt de proasta calitate, iar dupa ce sari 1-200 de borduri cu ele, se duc naibii. Insa per total ma consider multumit de ea.

    PS: Da-i stickerele jos

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts