Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 350 of 360 FirstFirst ... 250 300 340 348 349 350 351 352 ... LastLast
Results 6,981 to 7,000 of 7199

Thread: Fotbal

  1. #6981 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  2. #6982 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Jucatorul de fotbal, in general, se uita dupa banu cat mai gros. Cine da mai mult la salariu, castiga.

    Oricum, Cartu, a spus ca nu se sperie de AC Milan.

  3. #6983 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pacat


  4. #6984 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    80 de milioane, loooool

  5. #6985 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    mai degreaba looool ar fi suma lui neymar la PSG 222 de milioane

  6. #6986 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cel mai bun transfer al verii:
    Attached Images Attached Images 15007977175275.jpg

  7. #6987 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    mai degreaba looool ar fi suma lui neymar la PSG 222 de milioane
    Asta e clauza de reziliere, nu suma de tranfer, si nu o sa se intample. Sau o sa se intample asa cum acum o luna CR vroia "100% sa plece din Spania, din cauza guvernului ce il haituieste pentru taxe neplatite." BTW, ce se mai aduce despre asta?

  8. #6988 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Urmeaza sa fie audiat si sa aduca probe intr-o procedura asematoare camerei prelimiare de la noi, in urma careia se va decide trimiterea/netrimiterea in judecata pt evaziune fiscala. Era candva pe la sfarsitul lunii asteia, posibil sa fi fost deja.

  9. #6989 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Bai frate, Neymar asta chiar pleaca la PSG. O nebunie! Daca zvonurile cu Ronaldo le consideram vorbe goale, asa le vedeam si pe astea, dar e ca si rezolvat transferul. Cumparat initial cu 100mil, acum 220mil, cel mai scump jucator din istorie de doua ori la rand. Peste vreo 4 ani poate e primul jucator vandut pe un miliard

    Curios cine ajunge la Barcelona, Dembele, Dybala, Mbappe.

  10. #6990 SP
    Member tomaobiwan's Avatar
    Sau Hazard

  11. #6991 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    DPMDV as vrea Dembele+Coutinho. Hazard este cel mai "overrated" jucator doar dupa Pogba, nu l-as vrea la Barca, si nici nu e pe lista catalanilor.

    Mbappe din ce stiu are un fel de precontract cu Real, dar orice e posibil.

    Oricum, la cum s-a comportat Neymar fata de fani si club vara asta, nu avea cum sa ramana, ar fi fost huiduit tot sezonul.
    Multumesc pentru cei 4 ani, ai dat ce ai avut mai bun, unii ani mai mult decat altii.

    Ahh, si multumesc pentru purcoiul de bani Sper doar ca incompetentii din consiliu sa stie ce sa faca cu ei, si nu sa dea 40 de mil pe Paulinho sau mai stiu eu cine(Di Maria Lucas etc)

  12. #6992 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Este aproape incredibil ce se intampla in zilele noastre. Niciun fotbalist activ nu cred ca merita astfel de suma. Ar fi o discutie la Ronaldo/Messi, ca acolo deja stii ca ei sunt oameni de baza si joaca aproape meci de meci la 100% (talent plus dedicare), oarecum te asiguri ca ai un fotbalist care poate rezolva meciul cand ceilalti nu "se arata". Dar chiar si asa, sunt rezerve mari.

    Totul este un business si o spalare de bani de toata frumusetea. Raiola ala sau cum il cheama castiga mai bine ca multi fotbalisti buni la un loc, si el e doar un agent. Ce inseamna influenta...sa il vinzi pe Sultanul Dab-ului pe o suma colosala. Sumele de transfer cerute de unele echipe sunt exorbitante, dar asta doar pentru ca au vazut ca banii printati fara numar exista. Orice jucator mai rasarit, BAM, 70 de milioane.

    Ronaldo era cumparat de la Sporting cu vreo 12 milioane de lire sterline. Azi de banii astia, il iei pe Stanciu umflat si impins de la spate.

    Diego Tristan

  13. #6993 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  14. #6994 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Este aproape incredibil ce se intampla in zilele noastre. Niciun fotbalist activ nu cred ca merita astfel de suma.
    Inainte eram de acord cu asta, dar acum am dubii. Aceste sume exorbitante se invart din doua motive:

    1) Banii dati cluburilor de catre televiziuni - de exemplu, ultima clasata din Premier League primeste in jur de 120 de milioane de lire sterline doar de la televiziuni. Si asta e ultima clasata. Evident ca atunci cand veniturile cluburilor cresc, si sumele pentru jucatori vor creste exponential, nu pot ramane la acelasi nivel, pur si smplu sunt prea multi bani in industrie

    2) Banii cluburilor preluate de investitori arabi - acestia au pur si simplu o putere financiara prea mare, si isi permit sa plateasca enorm pentru a-si satisface poftele. Mai nou, sunt tari care cumpara cluburi, cum e cazul PSG. Neymar practic nu a fost transferat de un club francez, ci a fost tranferat de catre o tara, Qatar. Acei bani, 222 Mil, au fost platiti de jucator, nu de PSG. Si Neymar are banii de la tara suverana Qatar(printr-un contract de reprezentare a jucatorului pentru Cupa Mondiala din 2022).

    Deci nu ar trebui sa mai mire pe nimeni aceste sume, pur si simplu cluburile sunt mai bogate ca inainte, deci si tranferurile vor fi mai mari.

  15. #6995 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Inteleg ce zici, sunt de acord partial. Totul este o bula care va exploda pentru ca nu se va putea sustine.

    Stiu ca echipele din Premier League sunt platite obscen din drepturile TV. Este un campionat spectaculos, multi prefera sa se uite la Crystal Palace - Watford decat sa vada un Malaga-Levante sau Udinese-Palermo, ceea ce este de inteles. Doar ca nu cred ca merita aceste sume; deopotriva echipele mari si cele mici. E o discrepanta prea mare intre anii 2000 si acum, spre exemplu.

    Consider ca banii arabilor vor disparea asa de usor cum au si aparut in peisaj. Nu vreau sa intru intr-o discutie care cade in politic, dar ce se intampla acum cu aceste grupuri de investitori/ concere nu este deloc benefic sportului si asta se va vedea cu cat vor fi in continuare astfel de "afaceri" facute. Cu banii ascunsi prin offshore, pentru a fenta statul, cu un grup de oameni care cumpara un om (fotbalist) pentru a il aduce sa joace dupa pofta lor si asa mai departe.

    Doar pentru ca primesc mai multi bani ca inainte, nu inseamna ca trebuie sa isi piarda simtul logicii si al bunul simt si sa sparga sumele astea pe transferuri astronomice. Daca era totul asa legitim, banii aia ii bagau in baze sportive, grupe de copii si juniori, stadioane si cate si mai cate. Dar ei stiu ca banii aia sunt doar o iluzie de moment cu care fac ei pokemon collect them all.

    Meh, nici nu stiu de ce mai am sentimentul asta de revolta oarecum, cand stiu ca totul este business.

  16. #6996 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E urat pentru impactul pe care il are asupra cluburilor mari. Ce face Bayern Munchen? O echipa cu istorie, prestigiu si performante de top in fotbal? Cum raman sus? In Germania nimeni nu detine cluburile, la fel cum se intampla si cu Real Madrid si Barcelona, cluburi detinute de suporteri. Pai no offence, dar astea sunt cluburile adevarate, nu Chelsea, City, PSG, echipe fara istorie sau importanta in fotbal inainte sa fie preluate de seici si mai stiu eu ce rusi cu bani din petrol. Echipele astea sunt distractia bilionarilor astora, nimic mai mult.

    De FFP nu mai zic nimic, sau de transferul din momentul asta. PSG a facut o super miscare, dar pana la urma tot Barcelona are de castigat, cu banii astia ia un pusti si mai tanar cu potential similar si se mai intareste si in alte zone. Iar daca e sa ne luam dupa absolut toti jucatorii brazilieni remarcabili din trecut, toti s-au stins dupa 27-28 de ani, incat Neymar nu cred ca mai rezista foarte mult in top.

  17. #6997 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Arabii n-or sa mai arunce cu banii atunci cand nu va mai exista petrol.

  18. #6998 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Lol. Ignoranta propozitie. Cand nu va mai exista petrol? Dar gaze naturale?

  19. #6999 SP
    Member Peetzy's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ce face Bayern Munchen? O echipa cu istorie, prestigiu si performante de top in fotbal?
    Tudy, sa-i lasam in pace pe Bayern, zic. Din 2000 incoace, nu ma duc mai departe, au castigat de 11 ori Bundesliga. In 17 ani. Au putere financiara mai mare-sa nu zic dubla-decat toate echipele din restul clasamentului. La un loc! Si gandeste-te doar ca amaratii de la Wolsfburg au ditai concernul national-mondial si interplanetar in spate. Deci despre ce vorbim, am ajuns sa-i compatimim pe Bayern? Sau, cum zici, cluburile mari? Alea or sa se descurce fara probleme, stai linistit.
    Deja in Spania, sa zic si Germania, Italia, acum si Franta, daca vorbim de ligile "mari", campionatul a devenit de ceva vreme o afacere intre doua echipe, cu cate un jolly-joker la doi-trei ani. Nu pomenesc de Portugalia, Scotia, Olanda, Belgia sau alte asemenea, unde pana la urma tot puterea de cumparare conteaza.
    Eu ma intreb altceva, cum e pana la urma cu legea aia mult trambitata a fair-play-ului financiar? Se aplica discretionar? I se dau peste cap contoarele cand apar asemenea sume la orizont? Sau la unii e voie cu "maimute" si la altii nu?

  20. #7000 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 350 of 360 FirstFirst ... 250 300 340 348 349 350 351 352 ... LastLast

Similar Threads

  1. Iesiri la fotbal By Mihail in forum Health, Food & Sports
    Replies: 1455 Last Post: 12-08-2018, 11:11

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts