Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 156

Thread: Airsoft

  1. #1 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar

    Airsoft

    Airsoft este un sport gen paintballul. Diferenta fata de paintball este ca sunt folosite arme ce copiaza fidel pe cele reale, iar proiectilele folosite sunt bilele de ABS (plastic). Sunt curios daca la noi pe forum activeaza jucatori de airsoft. Eu sunt acum in cautarea unei replici de airsoft, fiind decis 90% la un Classic Army C36C.

    ca36c-1.jpg

    Daca sunt cunoscatori pe aici de airsoft, ii invit la discutii si, de ce nu, pe viitor, la o intalnire cu impuscaturi

    Cateva linkuri utile:


    List of airsoft manufacturers - Wikipedia, the free encyclopedia
    Airsoft - Wikipedia, the free encyclopedia

    YouTube - redwolfairsoft's Channel



  2. #2 SP
    Member Tsutsy's Avatar
    wooow cat de marfa sunt armele :X de unde putem cumpara? macar un pistol as vrea deagle

  3. #3 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Este indicat ca armele sa fie cumparate in vederea practicarii airsoftului, nu a etalarii lor pe strada, la scoala sau in alte locatii unde nu se practica acest sport. Nu cred ca doreste nimeni ca acestea sa devina ilegale.

    Cat despre magazine, in Bucuresti sunt cel putin 4, se gasesc facil pe Google

  4. #4 SP
    Member Tsutsy's Avatar
    hmm adica daca vreau sa cumpar un pistol sa il tin pe post de bibelou in casa nu am voie? imi trebuie certificat de port arma sau ce? oricum frumos ar fi sa joci intr'o casa parasita sau un bloc

  5. #5 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Poti sa-ti cumperi lejer, important e ce faci cu el. Eu unul nu sunt de acord cu ideea sa-ti cumperi un pistol de airsoft ca sa-l etalezi prin te miri ce locuri publice. Nu este facut pentru asa ceva si, Doamne fereste, poate ajungi si la situatii extreme si neplacute. Replicile sunt pur si simplu pentru jocul de airsoft si atat.

  6. #6 SP
    cBs
    Banned cBs's Avatar
    Are si un prieten de`al meu de la Hunedoara o arma luata din Austria pe care a dat 1500 ron , cand am auzit mi-a picat fata , insa cand am vazut ce poate...mi-am schimbat parerea , chiar imi place sportul asta insa mi se pare putin periculos , deoarece am vazut poze si filmulete cum anumiti jucatori de airsoft isi scoteau bilele din buza sau muschi .

    Pentru cei care practica asa ceva , ii rog sa-mi spuna daca imi trebuie varsta de 18 ani impliniti pentru a putea fi posesesorul unei aceste arme.

  7. #7 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by cBs View Post
    Are si un prieten de`al meu de la Hunedoara o arma luata din Austria pe care a dat 1500 ron , cand am auzit mi-a picat fata , insa cand am vazut ce poate...mi-am schimbat parerea , chiar imi place sportul asta insa mi se pare putin periculos , deoarece am vazut poze si filmulete cum anumiti jucatori de airsoft isi scoteau bilele din buza sau muschi .

    Pentru cei care practica asa ceva , ii rog sa-mi spuna daca imi trebuie varsta de 18 ani impliniti pentru a putea fi posesesorul unei aceste arme.
    da, trebuie sa fii matur pentru posesie.

    PS: intru si eu in club in curand.

  8. #8 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Poate major ...

  9. #9 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Ca orice sport, si airsoftul trebuie practicat cu o anumita doza de siguranta. Din aceasta cauza este indicata folosirea ca protectie minima: o pereche de ochelari speciali, o sapca, precum si un combinezon (sau trening).

    Cazurile despre care spui este posibil sa fie cazuri extreme. Am vazut de exemplu pe youtube cum un individ s-a pus in fata unui "pluton de tragere" de vreo 6-7 pusti cu replici de airsoft. L-au ciuruit de la distanta mica si era plin de urme. Aceste cazuri nu fac cinste sportului, ci sunt doar acte de teribilism. In mod normal te poti alege in cel mai rau caz cu mici urme ce trec repede, sau cu eventuale vanatai, julituri si accidentari din cauza terenului unde se joaca. Adica poti sa te impiedici si sa pic in bot

    Nu cunosc daca e nevoie de minim 18 ani pentru a procura o replica de airsoft, dar se poate intreba la orice magazin de profil.

    Rasko a zis bine, trebuie sa fii in primul rand matur.

  10. #10 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Am participat de 2 ori cu niste prieteni italieni la niste "meciuri" .. e destul de fun daca ai si locatii cat de cat adecvate pt. asa ceva, in poza de mai jos eram intr-un un fost mini hotel care apartinuse mafiei locale si care fusese confiscat de stat si acum era abandonat ( poza e facuta la misto intr-o pauza, cum zicea si Grey mai sus ochelarii/masca sunt obligatorii ) numai bun pt. pac-pac flashbanguri petarde si alte cele.
    Attached Images Attached Images .jpg

  11. #11 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    De cand salivez dupa asa ceva M15A4 JPM 9,8 @ Airsoft.ro mama ma-sii de criza

    Extras din regulament

    Orice jucator poate fi capturat. Jucatorul capturat poate fi interogat. In astfel de cazuri el trebuie sa raspunda corect la trei intrebari ce-i sunt adresate. In cazul �n care raspunde la cel putin o intrebare, jucatorul capturat trebuie eliberat. Se interzice de a mentine jucatorul in captivitate mai mult de o ora. Daca jucatorul capturat a fost "executat", atunci lui i se interzice sa transmita coechipierilor activi date despre echipa adversa, obtinute de el pe durata cat a fost capturat.

  12. #12 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Pot sa intru si eu in club ?
    BB-guns se pun drept airsoft?

    Counterstrike LIVE!

  13. #13 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Oh come on. Astea sunt jucarii In cazul unei invazii zombie, e nevoie de asa ceva:
    Attached Images Attached Images bayochainsaw.jpg

  14. #14 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Hai sa nu transformam threadul in ceva ce ar putea fi pe aria offtopic. Sa ne rezumam la sportul/jocul in sine si informatii legate de el.

  15. #15 SP
    cBs
    Banned cBs's Avatar
    Mai am o intrebare , echipamentul de paintball se poate folosi la airsoft ? Intreb asta pentru ca am vazut echipamente de paintball in special masca , cu un geam foarte rezistent si care dupa parerea mea chair rezista la bilele de airsoft.
    Pentru asa ceva DL30 (FULL METAL) Spring @ Airsoft.ro imi trebuie rastel unde sa o pastrez si sa dau declaratie la politie cum ca as fi detinatorul unei arme ?
    L.E. GreyhounD ai uitat sa mai adaugi un link util : www.airsoft.ro magazinul cu arme de unde iti poti cumpara arme de airsoft .

  16. #16 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Aceeasi intrebare o am si eu. Pe site-ul Airsoft.ro nu se da niciun fel de informatie privind legalitatea armelor. In afara de asta. Unele am vazut ca sunt pe baza de gaz, altele pe baza de CO2 si unele manuale. Care sunt cele mai bune? Voi cum va alegeti arma?

    LE: Deja am pus ochii pe cateva arme.

  17. #17 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Din ce m-am documentat si eu de pe siteurile autohtone, nu este nevoie de niciun fel de permis pentru aceste replici.

    Armele tip paintball si airsoft nu fac obiectul Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, �ntruc�t din punct de vedere al destinaţiei acestea nu se regăsesc �n anexa legii, motiv pentru care nu aveţi nevoie de autorizare pentru procurarea, deţinerea şi folosirea lor.
    Totusi, folosirea lor ca arme de auto-aparare, pentru intimidare, amenintare, etc pot crea (MARI) probleme.
    http://www.politiaromana.ro/clasificare%20arme.doc
    Legat de mastile de paintball, am citit ca se pot folosi cu lejeritate si la airsoft.

    Replicile de airsoft sunt actionate in mai multe feluri: manual (pe arc), pe gaz si/sau CO2 si electric. Majoritatea replicilor de asalt sunt electrice. Pistoalele in mare parte sunt pe baza de gaz/CO2.

  18. #18 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Dupa ce imi iau bijuteria de MP5, merg oricand. Momentan nu am decat un C60 Compact ASG si nu cred ca fac prea mult cu el. Poate sa arunc cu el dupa voi.

  19. #19 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    C60-ul ala arata foarte bine. Clar imi fac o aerografie pe masca dupa ce mi-o cumpar.
    Attached Images Attached Images mask_mtx_armymask_all-lg.jpg armourdillo_masks_thumb_preview.jpg o_qaefxbl3t2rpjn1.jpg

  20. #20 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    some serious weapons


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Pistoale Airsoft By Teo in forum Offtopic
    Replies: 28 Last Post: 02-09-2011, 21:05
  2. Airsoft- COD pe bune By Impaler in forum Jocuri PC
    Replies: 2 Last Post: 25-11-2009, 17:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts