Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 96

Thread: Bucatarie la... minut

  1. #1 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar

    Bucatarie la... minut

    Am zis sa creez si eu un thread pentru bucatarii de ocazie sau pentru cei ce au gatitul ca si hobby.
    Aici putem posta retete simple si sugestii aduse acestora.

    Incep eu:

    Ingrediente: 8 ouă, 125 g unt, 1/4 cană lapte, 1/4 cană parmezan ras, 1 linguriţă sare, piper după gust.

    Preparare: Se pune untul intr-un bol pentru microunde si se dă la cuptor, 70-80 secunde, pană se topeste. Se adaugă apoi ouăle bătute, laptele, parmezanul, sarea, piperul si se amestecă. Se introduce la cuptor 2-3 minute, putere maximă, pană se fac moi ouăle. Se scoate bolul din cuptor si se lasă acoperit circa 2-3 minute, pană ce ouăle se intăresc.

    Din pacate reteta este pentru un mic de jun in familie, dar va descurcati voi cu gramajul
    Attached Images Attached Images fast_food.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Ingrdiente: Painte Toast, unt, 1 pachet de branza feliata, snitele/sunca etc

    Se iau cate 2 felii de paine toast si se ung cu unt. Apoi se incinge tigaia, intre timp punand intre cele 2 felii branza si optional snitelul/sunca etc.(atentie! acestea se vor pune pe partea fara unt a painii, partea cu unt fiind in exteriorul sandwich-ului, pe care se va praji). Odata "construite" sandwichurile, se pun in tigaie, cu untul in exterior si se prajesc pe fiecare parte pana capata o culoare frumoasa, aurie.(Dupa ce se intorc pe partea a2a e preferabil sa se apese cu ceva pe sandwich, adica pe partea prajita recent).

    Pofta buna
    Attached Images Attached Images toast.gif

  3. #3 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Am uitat sa va urez pofta buna si inca un lucru pe care am uitat sa il precizez mai sus este ca ar fi super daca ati uploada o poza cu reteta postata pusa in practica de catre voi. Eu revin maine dimineata cu omleta.

  4. #4 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Quote Originally Posted by Walkman View Post
    Ingrdiente: Painte Toast, unt, 1 pachet de branza feliata, snitele/sunca etc

    Se iau cate 2 felii de paine toast si se ung cu unt. Apoi se incinge tigaia, intre timp punand intre cele 2 felii branza si optional snitelul/sunca etc.(atentie! acestea se vor pune pe partea fara unt a painii, partea cu unt fiind in exteriorul sandwich-ului, pe care se va praji). Odata "construite" sandwichurile, se pun in tigaie, cu untul in exterior si se prajesc pe fiecare parte pana capata o culoare frumoasa, aurie.(Dupa ce se intorc pe partea a2a e preferabil sa se apese cu ceva pe sandwich, adica pe partea prajita recent).

    Pofta buna
    Untul in combinatie cu painea prajita e mortal!
    Eu mai bagam cateodata paine taiata in patratele(gudroane) la cuptor iar apoi dupa ce se raceau gudroanele le frecam cu un catel de usturoi(nu prea exagerat, decat asa pentru aroma) pe fiecare si le puneam la prajit intr-o tigaie incinsa cu unt. Va recomand sa incercati doar daca nu aveti vreo intalnire in ziua respectiva lol

  5. #5 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Taietei Xtreme
    Pret: 1 leu ~2 lei depinzand si de condimente

    Acestia pot fi gasiti in mai multe variante la diverse magazine: Vifon-Billa ; Mammita -Kaufland , etc. Dar cei mai raspanditi sunt cei de la Rolton denumita si "fideaua rolton".
    Mod de preparare:
    Se fierb 300 ml apa pana in clocot.
    Se pune "blocul" de taietei intr-un bol incapator.
    Se toarna apa clocotita peste taietei. Apoi se adauga condimentele si uleiul din plicurile ce au fost in pachet.
    *Aici se poate improviza cu niste unt sau bucati de sunca(grasime) pentru a da taieteilor o savoare mai puternica decat normal.
    La capitolul condimente se adauga chimen.
    Se acopera bolul timp de 5 minute.
    Se scurge apa din bol incercand sa se pastreze sunca / chimenul (untul intra in taietei)
    Se adauga dupa gust ketchup picant sau Paprika.

    Itadakimasu!


    Cateva poze cu explicatii proprii , nu cred ca e nevoie de detalii , in caz de ceva intrebati in cadrul threadului cu un Quote.
    Attached Images Attached Images 1271418626252.jpg 1271961538558.png 1271962415125.jpg 1271961646649.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Untul in combinatie cu painea prajita e mortal!
    Eu mai bagam cateodata paine taiata in patratele(gudroane) la cuptor iar apoi dupa ce se raceau gudroanele le frecam cu un catel de usturoi(nu prea exagerat, decat asa pentru aroma) pe fiecare si le puneam la prajit intr-o tigaie incinsa cu unt. Va recomand sa incercati doar daca nu aveti vreo intalnire in ziua respectiva lol

    Asa mai manan si eu din cand in cand, dar atentie, ptr. reteta postata de mine e necesar ca untul sa fie pe paine, nu pus in tigaie.

    PS: Check this guy. Are niste retete geniale. Mai bine spus, ne dezvaluie retete celebre

  7. #7 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    GeOKer: daca stii..asa se servea odata la KFC ca aperitiv. Nu stiu daca se mai practica. Sunt absolut delicioase acele patratele.

    LE: Cloned Big Mac ftw!

  8. #8 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Cum am promis (am ramas fara parmezan si l-am inlocuit cu cascaval)
    Attached Images Attached Images dsc01496.jpg

  9. #9 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Raoul, reteta este pentru cuptor sau pentru microunde?

  10. #10 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Quote Originally Posted by Muthu Raoul View Post
    Cum am promis (am ramas fara parmezan si l-am inlocuit cu cascaval)
    Ceva nu e in regula pentru ca: blatul mobilei e identic cu al meu, plita electrica e identica cu a mea ... pana si prosopul ala galben (laveta) il/o am si eu.
    Sincer din ce oras esti ...

  11. #11 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Quote Originally Posted by Muthu Raoul View Post
    Am zis sa creez si eu un thread pentru bucatarii de ocazie sau pentru cei ce au gatitul ca si hobby.
    Aici putem posta retete simple si sugestii aduse acestora.

    Incep eu:

    Ingrediente: 8 ouă, 125 g unt, 1/4 cană lapte, 1/4 cană parmezan ras, 1 linguriţă sare, piper după gust.

    Preparare: Se pune untul �ntr-un bol pentru microundesi se dă la cuptor, 70-80 secunde, p�nă se topeste. Se adaugă apoi ouăle bătute, laptele, parmezanul, sarea, piperul si se amestecă. Se introduce la cuptor 2-3 minute, putere maximă, p�nă se fac moi ouăle. Se scoate bolul din cuptor si se lasă acoperit circa 2-3 minute, p�nă ce ouăle se �ntăresc.

    Din pacate reteta este pentru un mic de jun in familie, dar va descurcati voi cu gramajul
    Microunde ...

    ---------- Post added 23-04-2010 at 10:49 AM ----------

    Quote Originally Posted by Krusht View Post
    Ceva nu e in regula pentru ca: blatul mobilei e identic cu al meu, plita electrica e identica cu a mea ... pana si prosopul ala galben (laveta) il/o am si eu.
    Sincer din ce oras esti ...
    Oradea ....

  12. #12 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Vai ... eu sunt din Zalau ... i better call my wife

  13. #13 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Am observat si eu alea Studentul. Dar tot repeta cuptor si vroiam sa fiu sigur.

  14. #14 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Este facut la microunde, acesta fiind setat pe grill (daca nu ma insel).

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Va astept cu cat mai multe retete pt. microunde (deja aragazul nu-l mai foloseste decat femeia ).
    Tot aici insa, vin si eu cu o mica atentionare. Aveti grija la retetele pt. microunde deoarece puterea fiecarui aparat difera. Ceea ce face un cuptor de 500W sa zicem intr-un minut, o face un 1000W in 20 secunde or so. Deci trebuie sa experimentati un pic daca nu iese din prima

  16. #16 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Weekendul asta incerc sa fac POP-Tarts Ghetto Style (Home made adica!)
    Pop-Tarts - Wikipedia, the free encyclopedia

  17. #17 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Al meu este de 1000W.
    Attached Images Attached Images bruschete-cu-pui.jpg

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Apropos... a incercat cineva vreodata sa faca pancakes (clatite americane) la microunde ? Oare o iesi ceva ?

  19. #19 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Sa puneti si reteta de brownies aici ca pana la urma de la aia a plecat tot topicul asta

  20. #20 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Here it is!
    Attached Images Attached Images 1271883609894.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts